Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
19.01.2023 18:40 - Трябва ли Русия да поеме войната с държавите от НАТО?
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 1268 Коментари: 0 Гласове:
2

Последна промяна: 19.01.2023 18:41

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
 Трябва ли Русия да поеме войната с държавите от НАТО?  
  image

https://strategic-culture.org/news/2023/01/16/should-russia-take-war-nato-states/

image Финиан Кънингам image 16 януари 2023 г © Снимка: REUTERS/Tom Brenner

Със сигурност е рисковано и не трябва да се обмисля прибързано. Но каква е алтернативата?

Воденият от Съединените щати военен блок е страна в конфликта в Украйна срещу Русия. Накратко, НАТО е във война с Русия. И така, защо Русия ограничава военните си цели до украинска територия?

Москва многократно е заявявала, че прокси войната в Украйна между НАТО и Русия става все по-очевидна от Съединените щати и техните съюзници, които изпомпват до 100 милиарда долара оръжия в бившата съветска република. Не може да има илюзии за ситуацията.

Участието на НАТО става все по-задълбочено и по-съгласувано. Не толкова отдавна САЩ се опитваха да подчертаят, че военната им помощ е „само отбранителна“ и „несмъртоносна“. Членката на НАТО Германия преди беше осмивана, че ограничава оборудването си до „каски“.

Сега Съединените щати и техните съюзници доставят ракети с по-голям обсег, противовъздушни системи Patriot, които могат да свалят руски изтребители в руското въздушно пространство, както и доставят основни бойни танкове.

Министърът на отбраната на Украйна Олексий Резников се похвали в интервю за Би Би Си, че Украйна е станала де факто член на НАТО благодарение на набора от оръжия и военни съветници, които е получила от 28-членната организация.

Резников също наскоро каза, че Украйна е участвала в мисия на НАТО да победи Русия.

Би Би Си съобщи: „Тъй като Полша и Великобритания разкриха планове за доставка на бойни танкове за първи път, г-н Резников каза, че е сигурен, че Украйна ще получи танкове, бойни самолети или реактивни самолети и оръжия с голям обсег за поразяване на цели на 300 км (186 мили) също така, защото „нещата се променяха“ в западните страни.“

Британският държавен телевизионен оператор добави: „Той отхвърли опасенията, че съобщенията могат да предизвикат руски отговор, въпреки вече познатите заплахи от Москва.“

За съжаление стигнахме до етапа, в който предупрежденията на Русия срещу изпращането на повече оръжия в Украйна от НАТО се приемат като празни или „вече познати“ заплахи.

Това означава, че въпреки очевидната ескалация на конфликта от оръжията на НАТО, изпратени в Украйна, и очевидната опасност от спирала на тотална война с Русия, западните сили удвояват лудостта си.

Съобщението на Великобритания миналата седмица, че ще бъде първата членка на НАТО, която ще изпрати основни бойни танкове Challenger, беше посрещнато с яростно предупреждение от Русия срещу ескалация. Западните сили само удължават войната и страданието, увеличават риска от по-голям конфликт между ядрените противници и потискат дипломатическите алтернативи, но същите тези западни сили продължават да трупат повече оръжия и участие.

Русия отговори на съобщенията за изпращане на танкове в Украйна с интензификация на въздушните удари в Украйна миналия уикенд. Ракета очевидно е срутила девететажен жилищен блок в Днепър на 14 януари, като до 40 цивилни са били убити. Русия отрече да е атакувала жилищни сгради. Имаше съобщения на украински официални лица, които признаха, че ударът може да е причинен от собствената им противовъздушна отбрана. Няма да е първият път, когато това се случва.

Но западните медии бяха пълни с осъдителни заглавия и телевизионни репортажи за това, което беше описано като руско варварство. Медийният тон напомняше сцените в Сирия, където подкрепяната от НАТО пропагандна т. нар. спасителна група, Белите каски, представяше въздушните удари като военни престъпления, извършени от „злия режим на Асад“ и неговите руски съюзници.

Пропагандната война, известна още като докладване на корпоративни западни медии, рисува Русия като въплъщение на злото, което погребва деца под бетонни блокове. Това намеква украинският министър на отбраната, когато казва, че „нещата на Запад се променят“.

Погрешно, тази война беше подклаждана от Съединените щати и техните съюзници в НАТО с преврата за смяна на режима в Киев през 2014 г. и последвалото въоръжаване на неонацистки паравоенни формирования, убиващи етнически руснаци в Донбас. Киевският режим продължава да убива цивилни в Донбас от умишлен обстрел с оръжия, доставени от НАТО. Но западните медии не съобщават за това. Те са твърде заети да изкривяват Русия като „варварин, управляван от деспотичен Путин“.

Предупрежденията на Русия срещу задълбочаването на намесата на НАТО останаха напълно глухи или се превърнаха в зловеща руска параноя. Резултатът е, че доставките на оръжия на НАТО се увеличават и стават все по-нападателни. Това от своя страна води до трагично страдание и смърт, както се вижда от опустошителната жилищна стачка в Днепър през уикенда.

Но вместо да направят пауза и да осъзнаят моралния императив за спиране на конфликта и проучване на дипломацията, арогантните западни сили правят обратното. Те натрупват още масло в огъня, независимо от пожара, който се задава.

Крайната извратеност е, че предупрежденията на Русия се възприемат като слабост. Сдържаността и търпението, демонстрирани от Русия в лицето на годините на провокации и агресия на НАТО, се отхвърлят като признаци, че НАТО трябва да настоява още повече, за да победи Русия.

Киевският режим, както се хвали неговият министър на отбраната Резников, самонадеяно очаква повече танкове и дори бойни самолети от НАТО. Войната се свлича по склона към пълна фронтална конфронтация.

Ако Москва не направи нищо, освен да отправя предупреждения към НАТО, които се игнорират или осмиват, изглежда неизбежно силата на НАТО да продължи да ескалира.

Дошло ли е време Русия да използва „военнотехнически мерки” срещу членовете на НАТО? В края на краищата петролопроводите и мостовете на Русия са били саботирани от НАТО, икономиката й е санкционирана до краен предел от икономическа война. Русия определено има право на самоотбрана. Удрянето на насилник в лицето е най-добрият начин да се справите с насилник.

Със сигурност е рисковано и не трябва да се обмисля прибързано. Но каква е алтернативата?




Гласувай:
2



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39984574
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31042
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930