Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
17.10.2022 11:16 - 150 американски ядрени оръжия в Европа, но Москва държи повече атомни бойни глави в света и новата мощна руска междуконтинентална балистична ракета Сармат
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 248 Коментари: 0 Гласове:
1



  image
  • Изследвания
150 американски ядрени оръжия в Европа, но Москва държи повече атомни бойни глави в света и новата мощна руска междуконтинентална балистична ракета Сармат

Според Федерацията на американските учени Москва има 5977 ядрени бойни глави, с 549 повече от САЩ.

от  Фабио Джузепе Карло Карисио - 15 октомври 2022 г  https://www.veteranstoday.com/2022/10/15/150-us-nuclear-weapons-in-europe-but-moscow-holds-more-atomic-warheads-in-the-world-and-the-new-powerful-russian-sarmat-icbm/

от Фабио Джузепе Карло Карисио за VT Europe

Преди няколко месеца великолепният президент на Украйна Володимир Зеленски разпространи новината, че руският президент Валдимир Путин е останал без ракети. Между понеделник и вторник ответният удар на руската авиация със стотици ракети по столицата Киев и други украински градове в отговор на експлозивната атака на Керченския мост, за която беше обвинено киевското разузнаване , го опроверга.

Но от седмици се говори за ядрения кошмар заради указ, подписан преди две години от Путин , който предвижда използването на тактически атомни оръжия и в отговор на атаки с конвенционални оръжия на руска територия, вече ударена няколко пъти от ракети от Киев в граничните райони. Въпросът стана още по-тревожен след присъединяването към Руската федерация на украинските области Донецк, Луганск, Херсон и Запорожие , тъй като, логично, същото оправдание за използване на ядрено оръжие може да важи и за тези територии.

Е, според Федерацията на американските учени Москва, противно на това, което твърди обикновеният лъжец Зеленски, притежава 5977 ядрени бойни глави: 549 повече от САЩ според тези официални източници, 2 хиляди според неофициалните.

Според Мартин Армстронг от Statista се смята, че девет държави сега имат близо 13 000 ядрени бойни глави .

Съединените щати и Русия са начело в списъка, съставен от Федерацията на американските учени (FAS) , с общ арсенал от близо 11 000 оръжия. „Вместо да планират ядрено разоръжаване, държавите с ядрено въоръжение изглежда планират да запазят големи арсенали за неопределено бъдеще“, каза FAS в края на 2021 г. „Всички продължават да модернизират оставащите си ядрени сили… и всички изглеждат ангажирани да запазят ядрени оръжия за неопределеното бъдеще."

Ядрена война „не може да бъде спечелена и никога не трябва да се води“, единодушно се съгласиха през януари Съединените щати, Русия, Китай, Обединеното кралство и Франция, в рядък случай на споразумение по въпрос на международната сигурност. Високопоставен служител на Държавния департамент на САЩ по това време описа обещанието, резултат от месеци на преговори, като „признание, че това е нещо, което искаме да избегнем“.

ЯДРЕНИ ОРЪЖИЯ НА САЩ В ЕВРОПА

«Ядрените оръжия, притежавани от Съединените щати, са разположени в Европа от средата на 50-те години на миналия век, когато президентът Дуайт Д. Айзенхауер разреши тяхното съхранение в съюзническите бази на Организацията на Северноатлантическия договор (НАТО) на континента за използване срещу Съветския съюз. Въпреки че НАТО официално се обявява за „ядрен съюз“, той не притежава никакви ядрени оръжия. Вместо това се съобщава, че малък брой бомби се съхраняват под охраната на ВВС на САЩ в шест въздушни бази в пет европейски страни , готови да бъдат доставени от съответните национални изтребители.

Това се обяснява в доклад на Центъра за контрол и неразпространение на оръжията

Днес, в рамките на програмата на НАТО за споделяне на ядрени оръжия, бомбите допълват възпирането на колективната сигурност на алианса срещу заплахи, главно Русия. Наред с арсенала на членката на НАТО Обединеното кралство, ядрените оръжия на САЩ в Европа са в съответствие с член V от Северноатлантическия договор. Друг член Франция, която се присъедини отново към алианса през 2009 г., не ангажира собствения си ядрен арсенал с разширената възпираща сила на алианса.

image„Нова ера за ядрено възпиране? Модернизация, контрол над въоръженията и съюзнически ядрени сили“, официален документ на НАТО, публикуван от белгийския вестник DeMorgen

„Освен трите ядрени сили на алианса, пет други участват в ядрения обмен на САЩ: Белгия, Германия, Италия, Холандия и Турция . Още седем участват в Поддръжката на ядрени операции с конвенционална въздушна тактика (SNOWCAT), предоставяйки помощ в ядрени мисии чрез конвенционална въздушна подкрепа: Чехия, Дания, Гърция, Унгария, Норвегия, Полша и Румъния. Всичките 30 членове на алианса, с изключение на Франция, също са част от Групата за ядрено планиране, която обсъжда политически въпроси. Северноатлантическият съвет остава върховният орган на НАТО и държавите-членки запазват контрола върху собствените си ядрени сили", пише Центърът за контрол на въоръженията и неразпространение.

КОЛКО

„Съединените щати и техните съюзници в НАТО не разкриват точни данни за своите разположени в Европа запаси. През 2021 г. се изчислява, че има 100 притежавани от САЩ ядрени оръжия, съхранявани в пет държави-членки на НАТО в шест бази: Kleine Brogel в Белгия, Bьchel Air Base в Германия, Aviano и Ghedi Air Base в Италия, Volkel Air Base в Холандия , и Инджирлик в Турция», според Центъра за контрол и неразпространение на оръжията, цитиран от Федерацията на американските учени. Но документът на НАТО показва, че те са почти 150.

imageЯдрените оръжия на САЩ в Европа

Оръжията не са въоръжени или разположени на самолети; вместо това те се съхраняват в WS3 подземни трезори в национални въздушни бази, а кодовете за разрешителна връзка (PAL), използвани за въоръжаването им, остават в американски ръце. За да бъдат използвани, бомбите ще бъдат заредени на изтребители с двоен капацитет, обозначени от НАТО. Всяка страна е в процес на модернизиране на своите изтребители, способни да носят ядрено оръжие, до F-35A, F-18 Super Hornet или Eurofighter Typhoon.

Общият брой ядрени оръжия , базирани в Европа, достигна връх за всички времена от 7300 по време на разгара на напрежението от Студената война през 1971 г. Намалението от 98% до днешните запаси отразява края на враждебните действия от Студената война, както и промяната на американските отбранителни приоритети. Оръжията са важен символ на дългогодишните ангажименти на САЩ за сигурност към Европа, но бяха повдигнати въпроси относно желанието на европейските страни да продължат да разполагат с ОМУ.

 

Американските ядрени оръжия в Европа се състоят изцяло от гравитационни бомби B61-3 и -4, разположени от самолети с двоен капацитет. Сега подложени на модернизация съгласно плана за удължаване на живота B61-12 на NNSA, актуализираните бойни глави са планирани за разполагане до 2024 г. заедно с програмите за модернизация на превозните средства на приемащите нации. Този вариант B61-12 ще включва нов комплект за опашка за подобряване както на ефективността, така и на точността. Той също така ще позволи възможност за променлив добив, с добив, вариращ от 0,3 KT до 170 KT, и ще позволи както стратегическа, така и тактическа употреба.

ДРУГИТЕ ЯДРЕНИ СТРАНИ В ЕВРОПА

Две други членки на НАТО, Франция и Обединеното кралство , също притежават свои собствени ядрени арсенали. Те имат по няколкостотин ядрени оръжия – много по-малко от ядрените суперсили. Франция разполага както с ядрени ракети, изстрелвани от подводници, така и с ядрени крилати ракети, изстрелвани от самолети; Обединеното кралство разполага само с ядрени оръжия, изстрелвани от подводници . И двете страни са разкрили публично размера и естеството на арсеналите си, но нито една страна не е или е била страна по американско-руските споразумения за контрол на оръжията.

САЩ, Обединеното кралство и Франция защитават други съюзници от НАТО под своите „ ядрени чадъри “ в съответствие с ангажимента на НАТО, че атака срещу който и да е съюзник ще се разглежда като атака срещу целия алианс.

АТОМНИ БОЙНИ ГЛАВИ В СВЕТА

„Както Русия, така и САЩ имат хиляди ядрени оръжия, повечето от които са пет или повече пъти по-мощни от атомните бомби, които изравниха Хирошима и Нагасаки през 1945 г. Те включват около 1600 оръжия в готовност от всяка страна, които са способни да поразяват цели по целия свят» според статия на Лора Худ за The Conversation (Академична строгост, журналистически усет) .

Тези числа са близо до границите, разрешени от Новия договор за намаляване на стратегическите оръжия от 2011 г. , често наричан „Нов СТАРТ“, който е единственият в момента действащ договор за контрол на ядрените оръжия между Русия и САЩ. Техните арсенали включват междуконтинентални балистични ракети, по-известни като междуконтинентални балистични ракети, и балистични ракети, изстрелвани от подводници, както и ракети, изстрелвани от специализирани самолети. Много от тези ракети могат да бъдат оборудвани с множество ядрени бойни глави, които могат независимо да удрят различни места.

За да се гарантира, че държавите спазват ограниченията за бойни глави и ракети, договорът включва методи и за двете страни за наблюдение и проверка на съответствието. До 2018 г. Русия и САЩ изпълниха задълженията си по Новия СТАРТ, а в началото на 2021 г. договорът беше удължен за още пет години .

image

„Ядрените арсенали на двете нации също включват стотици ядрени оръжия с по-малък обсег, които не са обхванати от нито един договор. В момента Русия има близо 2000 от тях, около 10 пъти повече от Съединените щати, според най-широко цитираните неправителствени оценки», пише Лора Худ.

Ядреният арсенал на Китай в момента е подобен по размер на арсеналите на Обединеното кралство и Франция. Но той се разраства бързо и някои американски служители се опасяват, че Китай търси паритет със Съединените щати. Китай, Франция и Обединеното кралство не са обект на никакви договори за контрол на въоръженията.

image

Индия , Пакистан и Израел имат десетки ядрени оръжия всяка. Нито една от тях не е подписала Договора за неразпространение на ядрени оръжия , в който подписалите се съгласяват да ограничат притежаването на ядрени оръжия до петте постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН, всеки от които притежава ядрени оръжия преди подписването му.

Северна Корея, която също има десетки ядрени оръжия, подписа този договор през 1985 г., но се оттегли през 2003 г. Северна Корея многократно е тествала ядрени оръжия и ракети, които ги носят.

РУСКАТА МБР САРМАТ Е ГОТОВА

Междуконтиненталната балистична ракета "Сармат" носи маневрени бойни глави, съобщи за ТАСС главният изпълнителен директор на АО "Конструкторско бюро Макеев" (филиал на Роскосмос) Владимир Дегтяр.

Междуконтиненталната балистична ракета ( ICBM ) е балистична ракета с обсег на действие по-голям от 5500 километра (3400 мили),предназначени предимно за доставка на ядрени оръжия (доставящи една или повече термоядрени бойни глави). Конвенционалните, химическите и биологичните оръжия също могат да бъдат доставени с различна ефективност, но никога не са били разполагани на междуконтинентални балистични ракети.

Повечето съвременни дизайни поддържат множество независимо насочени летателни апарати за повторно влизане (MIRVs), което позволява на една ракета да носи няколко бойни глави, всяка от които може да удари различна цел. Русия, Съединените щати, Китай, Франция, Индия, Обединеното кралство и Северна Корея са единствените страни, за които е известно, че имат действащи междуконтинентални балистични ракети.

imageНовата руска междуконтинентална балистична ракета (ICBM) "Сармат"

„Сармат е оборудван с най-модерните маневрени бойни глави“, каза Дегтяр. Ракетата е уникална по отношение на ненадмината скорост, рекордна далечина на действие, най-висока точност и пълна неуязвимост при проникване в системите за противоракетна отбрана.

Дегтяр каза, че междуконтиненталната балистична ракета "Сармат" ще може да напусне силоза при всякакви условия. „Според сегашните си характеристики ракетата ще напусне силоза си при всякакви условия и ще изпълни задачата си със 100-процентова сигурност. Ето какъв е неговият марж на надеждност“, каза Дегтяр.

През юни той каза пред ТАСС, че силозът за „Сармат“ е сложна инженерна конструкция, която гарантира сигурността на ракетата срещу удари с конвенционални високоточни оръжия и ядрени.

Дегтяр описа Сармат като „коронното постижение“ в ракетната технология, постигнато от центъра на Макеев в сътрудничество с клъстер от подчинени предприятия. Тази най-нова ракетна система ще гарантира надеждно сигурността на Русия от външни заплахи за 40-50 години напред, смята Дегтяр.

„В днешните неблагоприятни геополитически условия това е нашият непревземаем щит, основният фактор за ядрено възпиране и гаранция за мира “, добави той. Дегтяр припомни, че "Сармат" ще замени системата "Воевода", създадена още в съветската епоха.

Новата ракета, подчерта той, не е аналог, а междуконтинентална балистична ракета от ново поколение с колосални ТТП. „Ето защо той вече е наречен „инженерно чудо“ и „коронното постижение в ракетната технология“, каза Дегтяр.

ХАРАКТЕРИСТИКА НА САРМАТ

Междуконтиненталната балистична ракета "Сармат" е разработена в Конструкторското бюро на АО "Макеев" и е произведена в завода "Красмаш" (и двете са филиали на Роскосмос). Според експерти междуконтиненталната балистична ракета RS-28 Sarmat е в състояние да достави MIRV до 10 тона до всяка точка на земното кълбо. Първото му изстрелване беше от космодрума Плесецк в Архангелска област на 20 април. Тестът беше успешен. Проектните характеристики бяха потвърдени на всички етапи от траекторията на полета на ракетата.

Fabio Giuseppe Carlo Carisio
© АВТОРСКО ПРАВО GOSPA NEWS
забрана за възпроизвеждане без разрешение 
следвайте Gospa News в Telegram

ОСНОВНИ ИЗТОЧНИЦИ

GOSPA NEWS – ВОЙНА В УКРАЙНА

GOSPA NEWS – ОРЪЖЕЙНО ЛОБИ

GOSPA NEWS – ОРИГИНАЛНО РАЗСЛЕДВАНЕ

 

ИЗТОЧНИКГоспа новини



Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39993404
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31042
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930