Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
16.10.2022 17:20 - Кой наистина заслужава награда за мир в Украйна
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 502 Коментари: 0 Гласове:
0

Последна промяна: 16.10.2022 17:22

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
  Кой наистина заслужава награда за мир в Украйна

11 октомври 2022 г  

Медея Бенджамин и Ариел Голд казват, че Нобеловата награда за мир за 2022 г. е пропуснала шанса да помогне за прекратяването на толкова опасна война, че Байдън предупреждава за „ядрен Армагедон“. 

image

(Дон Съдърланд, Flickr, CC BY-NC-SA 2.0)

От  Медея Бенджамин   и Ариел Голд
Общи сънища

imageimageВ това, което беше описано като остър упрек към Русия, Нобеловата награда за мир за 2022 г. беше  присъдена  на украинската правозащитна организация Център за граждански свободи, заедно с беларуския правозащитник Алес Бяляцки и руската правозащитна организация Мемориал.

Докато на пръв поглед Украинският център за граждански свободи може да звучи като група, която заслужава тази чест, украинският мирен лидер Юрий Шеляженко написа остра критика.

Шеляженко, който оглавява Украинското пацифистко движение и е член на борда на Европейското бюро за отказ от военна служба,  обвини  Центъра за граждански свободи, че приема дневния ред на такива проблемни международни донори като Държавния департамент на САЩ и Националния фонд за демокрация.

Националният фонд за демокрация  подкрепя  членството на Украйна в НАТО;  настоява  , че не са възможни преговори с Русия и засрамва онези, които търсят компромис; иска Западът да наложи опасна зона,  забранена за полети ; казва, че  само руският президент Владимир Путин  нарушава правата на човека в Украйна; никога не критикува украинското правителство за потискане на проруски медии, партии и обществени фигури; никога не критикува украинската армия за военни престъпления и нарушения на правата на човека и отказва да се застъпи за  човешкото право , признато от международното право, на отказ от военна служба по съвест.

[Свързани:  Нобеловият комитет отново получава грешно наградата за мир ]

Подкрепата за отказалите се от военна служба е ролята на Шеляженко и неговата организация,  Украинското пацифистко движение (UPM) . Въпреки че слушаме много за руски съпротивители на войната, както посочва Шеляженко, дори в Украйна, която е представена в западните медии като страна, напълно обединена във войната си с Русия, има хора, които не искат да се бият.

Украинското пацифистко движение беше създадено през 2019 г., когато боевете в управлявания от сепаратистите регион Донбас бяха в пика си и Украйна принуждаваше своите граждани да участват в гражданската война. Според Шеляженко,  украинските мъже  са били „призовавани за военни от улиците, от нощни клубове и общежития или са били отвличани за военна служба за дребни нарушения като нарушения на пътя, публично пиянство или случайна грубост към полицейските служители“. 

ОССЕ наблюдава движението на тежко въоръжение в Източна Украйна, март 2015 г. (ОССЕ, CC BY 2.0, Wikimedia Commons)

За да влошат нещата, когато Русия нахлу през февруари 2022 г., Украйна суспендира правото на своите граждани на отказ от военна служба и забрани на мъжете на възраст между 18 и 60 години да напускат страната; въпреки това от февруари насам  над 100 000 украински  мъже, отговарящи на условията за набор, успяха да избягат, вместо да се бият. Смята се, че още няколко хиляди са били  задържани  при опит за бягство.

Международното  право за правата на човека  потвърждава правото на хората, поради принципно убеждение, да откажат да участват във военен конфликт и отказът от военна мисъл има дълга и богата история. През 1914 г. група християни в Европа, надявайки се да предотвратят предстоящата война, сформира Международно дружество за помирение в подкрепа на отказалите се от военна служба по съвест. Когато САЩ се присъединиха към Първата световна война, социалният реформатор и активистка за правата на жените  Джейн Адамс  протестира.

По онова време тя беше остро критикувана, но през 1931 г. тя стана първата американка, спечелила Нобелова награда за мир. 

В Русия стотици хиляди млади мъже отказват да се бият. Според източник от Федералната служба за сигурност на Русия, в рамките на три дни след съобщението на Русия, че призовава 300 000 резервисти, 261 000 мъже са  избягали от страната. Тези, които можеха да резервират полети; други шофираха, караха велосипеди и ходеха през границата.

Беларусите също се присъединиха към изселването. Според изчисления на Connection eV, европейска организация, която подкрепя отказалите се от военна служба и дезертьорите, приблизително  22 000 граждани на Беларус, отговарящи на условията за набор,  са избягали от страната си от началото на войната.

Руската организация  Ковчег или Ковчегът помага на руснаци, бягащи поради антивоенни позиции, осъждане на военната агресия на Русия срещу Украйна и/или преследване, което изпитват в Русия.

В Беларус организацията  Nash Dom  провежда кампания „НЕ означава НЕ“, за да насърчи беларусите, отговарящи на условията за призовка, да не се бият.

Въпреки че отказът да се бие е благороден и смел акт за мир — наказанието в Русия за отказ от набор е до 10 години затвор, а в Украйна е поне до три години, а вероятно и много по-високо, с изслушвания и присъди затворен за обществеността — нито Ковчег, Наш дом, нито Украинското пацифистко движение бяха обявени за носители на Нобелова награда за мир.

Бюст на Алфред Нобел пред Нобеловия институт в Осло, Норвегия. (Brage Aronsen, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons)

Правителството на САЩ номинално подкрепя руските съпротивители на войната. На 27 септември прессекретарят на Белия дом Карин Жан-Пиер  заяви  , че руснаците, бягащи от призива на Путин, са „добре дошли“ в САЩ и ги насърчи да кандидатстват за убежище.

Но още през миналия октомври, преди Русия да нахлуе в Украйна, на фона на напрежението между САЩ и Русия, Вашингтон  обяви  , че отсега нататък ще издава визи на руснаци само през посолството на САЩ във Варшава, на 750 мили от Москва.

За да попречи допълнително на руските надежди за убежище в САЩ, в същия ден, когато Белият дом проведе своята пресконференция, на която насърчи отговарящите на условията за набор руснаци да търсят убежище в САЩ, администрацията на Байдън обяви, че ще  продължи  във фискалната година 2023 г. глобалната граница на бежанците за финансовата 2022 г. е 125 000. 

Бихте си помислили, че тези, които се съпротивляват на тази война, ще могат да намерят убежище в европейските страни, както американците, бягащи от войната във Виетнам, направиха в Канада.

Наистина, когато войната в Украйна беше в ранните си етапи, президентът на Европейския съвет Шарл Мишел  призова  руските войници да дезертират, обещавайки им защита съгласно законодателството на ЕС за бежанците. Но през август украинският президент Володимир Зеленски  поиска  от западните си съюзници да отхвърлят всички руски емигранти. В момента всички безвизови пътувания от Русия до страните от ЕС са спрени. 

Докато руските мъже избягаха след изявлението на Путин, Латвия  затвори  границата си с Русия, а Финландия заяви, че вероятно ще затегне визовата си политика за руснаците. 

Ако носителите на Нобеловата награда за мир бяха руски, украински и беларуски организации, които подкрепят съпротивата срещу войната и миротворците, това щеше да привлече вниманието на световното внимание към смелите млади мъже, които заемат тази позиция, и може би щеше да отвори повече пътища за тях да получат убежище в чужбина.

Може също така да инициира така необходимия разговор за това как САЩ доставят на Украйна безкраен поток от оръжия, но не настояват за преговори за прекратяване на толкова опасна война, че президентът Джо Байдън  предупреждава  за „ядрен Армагедон“.

Със сигурност щеше да отговаря повече на желанието на Алфред Нобел да  донесе глобално признание  на онези, които са „направили най-много или най-доброто за насърчаване на приятелството между нациите и премахването или намаляването на постоянните армии“.

Медея Бенджамин , съосновател на  Global Exchange  и  CODEPINK: Жени за мир , е автор на книгата от 2018 г. Inside Iran: The Real History and Politics of the Islamic Republic of Iran . Предишните й книги включват: Kingdom of the Ujust: Behind the US-Saudi Connection (2016); Drone Warfare: Killing by Remote Control ” (2013); Не се страхувайте, Гринго: Жена от Хондурас говори от сърце (1989) и (с Джоди Евънс) Спрете следващата война сега (Ръководство за действие за вътрешния океан) (2005). 

Ариел Голд е изпълнителен директор на  Fellowship of Reconciliation – САЩ , най-старата организация за мир и справедливост в САЩ. Преди това тя беше национален съдиректор на CODEPINK, където помагаше в управлението на  коалицията за мир в Украйна . 

Тази статия е от Common Dreams .




Гласувай:
0



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39762224
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031