Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
27.09.2022 18:27 - САЩ дават лош пример в тази важна програма на ООН
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 645 Коментари: 0 Гласове:
2

Последна промяна: 27.09.2022 18:29

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
  САЩ дават лош пример в тази важна програма на ООН

Ангажиментът на Вашингтон към целите на ООН за устойчиво развитие е по-нисък от този на Куба, според последния годишен доклад

https://www.rt.com/news/563387-us-un-development-goals/?fbclid=IwAR09t8JEWpd9gfCy-TiiczbgqAoTO65YONksYq7R3Jec3CVPgy94p2VXgls

image

Брадли Бланкеншип е американски журналист, колумнист и политически коментатор. Има синдикирана колона в CGTN и е репортер на свободна практика за международни новинарски агенции, включително новинарска агенция Синхуа. 

@BradBlank

_
image Джо Байдън ©  Paul Morigi / Getty Images

Общото събрание на ООН започна своята 77-ма сесия на 13 септември, като световните лидери сега заемат централно място по време на Седмицата на високо равнище от 19 до 23 септември. Докато светът търпи безброй кризи, които заслужават вниманието на ООН, един въпрос е оставен настрани, който дълбоко засяга организацията – Целите за устойчиво развитие (ЦУР), приети през 2015 г.

ЦУР са група от 17 глобални цели, предназначени да бъдат „ споделен план за мир и просперитет за хората и планетата, сега и в бъдеще“. Те варират от намаляване на бедността до качествено образование и са предназначени да бъдат постигнати до 2030 г. Според показателите на ООН светът не успява да постигне тези високи цели и всъщност вече не отбелязва напредък за втора поредна година от 2021 г. . 

Според годишния доклад за устойчиво развитие на ООН , средният резултат на индекса на SDG е леко намалял миналата година „ отчасти поради бавно или несъществуващо възстановяване в бедните и уязвими страни. Множество и припокриващи се кризи в областта на здравеопазването и сигурността доведоха до обрат в напредъка на ЦУР “, а някои конкретни проблеми като премахването на бедността все още са под нивата отпреди пандемията. 

image Прочетете още  САЩ тайно кроят планове за Гуантанамо – WSJ

Докладът разкри и още нещо интересно. През 2021 г. най-богатата страна в света, САЩ, падна до мрачното число 41 в индекса SDG на 74,6. Той обърна особено внимание на САЩ като една от малкото държави от Г-20, които „показват най-малко подкрепа за Програмата до 2030 г. и ЦУР“. В него също така се казва, че САЩ са една от малкото държави-членки на ООН, които никога не представят доброволен национален преглед (VNR), който е предназначен за правителствата да споделят знания и прозрения с глобалната общност относно развитието. 

САЩ постигнаха резултат далеч под своите връстници с високи доходи в Европа и всъщност отбелязаха едно място под Куба, което е иронично предвид факта, че Вашингтон наложи десетилетно ембарго и санкции на островната държава заради опасения за правата на човека. Но според този доклад Куба прави повече, за да помогне на своите граждани да имат по-добър живот, отколкото Чичо Сам. 

Докладът не посочва САЩ заради слабото им представяне в улесняването на ЦУР – така че ето няколко примера. 

Започвайки с цел номер едно, Без бедност, можем да видим  от данните на Националното бюро за преброяване, че бедността се е повишила за първи път през 2020 г. до 11,4% след пет години последователен спад. Това най-вероятно се дължи на пандемията от Covid-19 и последвалата неспособност на правителството да помогне на семействата да преодолеят икономическата буря, предизвикана от затварянето на предприятия. 

Американският спасителен план, един от поредицата законопроекти за помощ при пандемия, въведе временен данъчен кредит за деца, който дойде под формата на месечни плащания до $300 за деца под шест години. Колумбийският университет публикува  доклад за анализ на намаляването на бедността през 2021 г., който прогнозира, че броят на децата, живеещи в бедност, ще намалее с 51,1% поради мерките за облекчение, включително данъчния кредит за деца. Конгресът не успя да приеме кредита за постоянно, което означава, че срокът му е изтекъл и повече от вероятно е оставил милиони деца в бедност.

image Прочетете още  САЩ обещават повече подкрепа за Украйна

Нека да разгледаме ЦУР номер шест, Чиста вода и канализация. Редица градове в САЩ направиха международни заглавия за нечиста вода. Преди това беше  Флинт, Мичиган , който имаше кафява вода, неподходяща за пиене от няколко години, а сега е  Джаксън, Мисисипи . Южноамериканският град е най-новият регион, засегнат от полуразрушената инфраструктура на страната, която в някои случаи е неподходяща за елементарен човешки живот. (Междувременно щатът Мисисипи е погълнат от един от най-лошите  скандали за измами със социални субсидии в последните години). 

Говорейки за инфраструктура, ако погледнем номер 13, Действия за климата, широко разпространена оценка на Агенцията за опазване на околната среда (EPA) от края на миналата година описва колко неготова е инфраструктурата на страната за изменението на климата. Освен това ще засегне най-силно малцинствата. 

Междувременно  Върховният съд на 30 юни отхвърли хипотетичен регламент на EPA, който би ограничил въглеродните емисии за съществуващи електроцентрали, което ограничава способността на агенцията да действа по отношение на климата и представлява сериозно нарушение на американската правна традиция. Това е попадение до номер 16, отнасящо се до мир, справедливост и силни институции. 

Всяка една ЦУР се подкопава от САЩ, което показва колко малко Вашингтон приема тези благородни цели на сериозно. Дори да не обсъждаме начините, по които САЩ и техните връстници с високи доходи оказват отрицателно косвено въздействие върху способността на други страни да се развиват и тазгодишният доклад отбелязва това; Липсата на ангажимент на Чичо Сам към устойчивото развитие дава лош пример на света.




Гласувай:
2



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39901436
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31037
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930