Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
09.09.2022 10:28 - Александър Непогодин: Тъй като медиите спекулират за заговори за свалянето на Зеленски, колко сигурен е подкрепяният от Запада лидер на Украйна?
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 1046 Коментари: 0 Гласове:
1

Последна промяна: 09.09.2022 10:30

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
  Александър Непогодин: Тъй като медиите спекулират за заговори за свалянето на Зеленски, колко сигурен е подкрепяният от Запада лидер на Украйна?

В Украйна назрява заговор срещу президента, но Зеленски не е готов да се откаже от властта

https://www.rt.com/russia/562079-ukraine-military-coup/?fbclid=IwAR3THoeF5FCS9fhHK5pnAbGEgQu23IKqa9s495fsRfaA0XCOqBkFY6ziNo4

От  Александър Непогодин,  роден в Одеса политически журналист, експерт по Русия и бившия Съветски съюз.

image Украинският президент Володимир Зеленски говори по време на интервю за Асошиейтед прес в офиса си в Киев, Украйна, събота, 9 април 2022 г. © AP Photo / Евгений Малолетка

Докато битките бушуват в Украйна, президентът Владимир Зеленски изглежда решен да консолидира властта. Това е част от процес, който започна много преди Русия да започне военната си офанзива през февруари. 

Подкрепяният от Запада лидер потисна критиката и натисна опозицията; освен това той прочиства политическата арена от предполагаеми „нелоялни“ хора, които доскоро изглеждаха като близки сътрудници и съюзници. Например неотдавна главният прокурор Ирина Венедиктова и шефът на службата за сигурност на Украйна Иван Баканов, приятел на Зеленски от детинство, бяха уволнени от постовете си. Изглежда обаче, че президентът остава силно уязвим от политическите интриги в елитите на страната.

В светлината на последните събития както западните, така и украинските медии често твърдят, че армията на Киев е недоволна от ситуацията в страната. Журналистите дори назоваха възможен постконфликтен наследник на „украинския Чърчил“, както понякога наричат ​​Зеленски – а именно главнокомандващия на украинските въоръжени сили генерал Валерий Залужни.

Самият Зеленски отхвърля тези твърдения като спекулации, опит за насърчаване на враждебни разкази и „разклащане на лодката“.

Тук RT изследва причините за ескалиращото напрежение между Зеленски и Залужни и обяснява защо Украйна изглежда се движи към диктатура.

Невоенен конфликт

В медиите се разпространява слух, че Зеленски е готов да отстрани Залужни. Порталът "Телеграф" спекулира , че той вероятно ще бъде заменен от командващия Сухопътните войски Александър Сърски. Междувременно Залужни, чиято популярност сред украинския народ расте бързо, вероятно ще бъде назначен за министър на отбраната, гласи историята. 

Формално това би било повишение на действащия главнокомандващ, но реално означава загуба на контрол и влияние върху армията, тъй като според украинското законодателство министърът на отбраната трябва да е цивилен.

image

Главнокомандващият на украинските въоръжени сили генерал Валерий Залужни © AP

Друг възможен, широко разпространен сценарий е, че настоящият министър на отбраната Алексей Резников ще оглави правителството, докато Залужни поеме отбраната, а настоящият началник на военното разузнаване Кирил Буданов ще замени Залужни като главнокомандващ.

The Telegraph предполага, че мотивът зад подобни потенциални машинации е ревност.

„Не става дума за рейтинги. Зеленски и Залужни са в идеални отношения, но виждате ли, победата може да бъде „баща“ само от един човек“, каза украински депутат пред новинарския портал.

Съобщава се, че Залужни не приветства подобни промени, но въпреки това ротациите във военното ръководство на страната може да се осъществят още този месец.

Конфликтът между украинския президент и неговите военни командири стана тема за обсъждане и в Русия. В отговор на прогнози в няколко западни медии за сценарии за разрешаване на конфликта, заместник-председателят на Съвета за сигурност на Русия Дмитрий Медведев сподели собствената си визия за ситуацията. Той смята, че има само "сценарий и половина" - "военен преврат в Украйна, последван от признаване на резултатите от спецоперацията".

Президентът на Беларус Александър Лукашенко наскоро се присъедини към хорът от гласове, обсъждащи възможен конфликт между Зеленски и висшите военни командири на Украйна, водени от Залужни. „Украйна е разделена и назрява конфликт между президента и военните. Те са единствените, които могат да ударят с юмруци по масата и да кажат: „Да се ​​споразумеем, иначе Украйна ще бъде изтрита от лицето на земята“. Резултатът е близък. Президентът вече не може да каже нито дума там, сега нищо не зависи от президента в Украйна, а от военните“, каза Лукашенко.

Домашни шенанигани

И Зеленски, и Залужни отричат ​​наличието на конфликт между тях. Администрацията на Украйна твърди, че тези слухове не са нищо повече от враждебна пропаганда, умишлено разпространена, за да сее недоволство сред висшия военен апарат на страната. Самият Зеленски публично заяви, че Залужни и екипът си вършат добре работата. „Не, нямам планове да го преназначавам на друга позиция (...). Имаме екип. Екипът добре ли си върши работата? Както виждате, все още се държим здраво. Така че, да, те вършат добра работа. И след като победим, аз ще съм първият, който ще ги похвали“, каза Зеленски в отговор на въпрос на медиите.

image

Главнокомандващият на въоръжените сили на Украйна генерал-майор Валерий Залужни, вдясно, поздравява украинския президент Володимир Зеленски, вляво, по време на честването на държавността в парламента на Върховната рада, 28 юли 2022 г. в Киев, Украйна. © Global Look Press / Пресслужбата на украинския президент

Пресата интерпретира тези изявления по свой начин: бързо започнаха да се разпространяват слухове, че Зеленски е отказал да замени Залужни, страхувайки се от удар върху собствената си репутация. Мнозина вярват, че кабинетът на украинския президент иска да потисне наратива, че Залужни се е превърнал в жизнеспособен противник на Зеленски, „неудобен“ съюзник. По същество Зеленски иска да създаде сценарий, при който неговият висш военен може да бъде отстранен от политическата сцена: много по-трудно е да уволниш Залужни, когато името му е навсякъде в интернет. По ирония на съдбата социалните медии може да са тези, които „застраховат“ главнокомандващия срещу евентуално уволнение.

Любопитно е, че в спекулациите за конфликта между Зеленски и Залужни се обвиняват не външни, а вътрешни сили. Още в началото на август Службата за сигурност на Украйна (SBU) разкри нелегална „бот-ферма“, участваща във вътрешна пропаганда, която медиите свързваха с филиали на бившия президент Пьотр Порошенко. Твърди се, че една от неговите медийни кампании е насочена към „разпространение на информация за конфликт между ръководството на канцеларията на президента на Украйна и главнокомандващия на въоръжените сили на Украйна“. Твърди се, че е имало и кампания за дискредитиране на Първата дама.

image Прочетете още  От гнева на Сталин до подаръка на Хрушчов за Украйна: татарското малцинство в Крим е изправено пред смърт, мизерия и депортация

В светлината на тези констатации, съветник на Зеленски, Алексей Арестович, обвини опозицията, и по-специално управляваната от Порошенко партия „Европейска солидарност“, че преследва свои собствени политически амбиции, които ще  „вкарат Украйна отново в политическа криза, която ще доведе до военна поражение."

Според Арестович медийните операции, управлявани от „бот фермерите“, забавиха доставките на оръжия за Украйна и популяризираха разказа за назряващ конфликт между Зеленски и Залужни. „ Хората в опозицията не осъзнават, че този вид работа може да струва повече на Украйна от директните атаки на руските войски. Липсата на единство между правителство и армия, между правителство и народ е сигурен път към бездържавност и поражение (...). Това е чисто битова гавра, тиражирана в медиите от април и нещо. Руската пропаганда подхвана тези фалшификати и ги завъртя в своя полза. Те се възползват от напредването на този разказ“,  каза той.

Възниква нов герой     

Какъвто и да е случаят, докато откритите военни действия в Украйна продължават, популярността на Валери Залужни постоянно расте, и то не само сред украинците. Наскоро в западните медии бяха публикувани големи истории, прославящи човека, наричайки го „железния генерал“; те също прогнозират, че той може да поеме поста президент след Зеленски. Германският вестник „Билд“ например публикува статия, в която се казва, че „генералът дава надежда на Украйна“ и е герой не само за войниците, но и за голяма част от населението.

„Наблюдатели вярват, че прочутият генерал ще замени сегашния президент Владимир Зеленски, след като войната приключи“, пише Bild. Вестникът също намеква за потенциално напрежение между президента и генерала, отбелязвайки, че „настоящият президент Зеленски не е особено доволен от спекулациите, че един ден може да напусне президентската резиденция“.

image Екранна снимка © bild.de

Билд не е единствената западна медия, която похвали Залужни. По-рано полският вестник Gazeta Wyborcza публикува обширен материал за генерала, наричайки го „първият атаман (което означава „вожд“) на Украйна“.

По същество вестникът му дава титлата, която някога е носил Семьон Петлюра – ръководител на Дирекцията на Украинската народна република през 1919-1920 г. и съюзник на поляците. „Ако Микеланджело изсече фигура на генерал Залужни въз основа на публикациите си в интернет, резултатът ще бъде смесица между Давид и Моисей“ , пише вестникът, като отбелязва, че обикновените украинци гледат на генерала като на знаменитост.

image Прочетете още  Може ли мисията на ООН в най-голямата атомна електроцентрала в Европа да предотврати катастрофа като в Чернобил?

Докато прославяха Залужни, западните медии започнаха да клеветят Зеленски. Бяха публикувани поредица от статии, критикуващи президента. Германският вестник Die Welt, The New York Times, Sky News Australia обвиниха президента на Украйна, че не сътрудничи на международната арена, че подбужда корупция в Украйна, изтощава въоръжените сили на страната и започва „драконовски“ усилия за мобилизация.

На фона на всичко това Залужни става все по-загрижен за собствения си политически имидж. Докато Bild публикува комплиментарната си статия за генерала, той пусна дълго видеообръщение към своите сънародници в чест на Деня на независимостта на Украйна – по същото време, когато Зеленски публикува собственото си обръщение към нацията. Видеото се състоеше от цитати на Залужни, осеяни с реплики на украински военнослужещи. „Откъде знаеш, че си наистина независим?“ — пита Залужни.

„Нашата независимост ни беше подарена. Истинската независимост се печели с кръв“, отговаря войник във видеото.

„Тези, които се борят за него, знаят какъв е вкусът му. Има вкус на земя, кръв и смърт, които проникват във въздуха“, казва Залужни. Войниците във видеото говорят за значението на единството в името на победата; те говорят за силата, издръжливостта и готовността си да защитават родината си.

Нова голяма чистка? 

Докато се разпространяваха слухове за отстраняването на Залужни, украинските медии бяха заляти от съобщения за предстоящи рокади в правителството. Високопоставени източници на популярния Strana.ua (забранен от Зеленски) твърдят, че въпреки че канцеларията на президента на Украйна все още не е финализирала списъка с нови назначения, те очакват някои високопоставени оставки: има голяма вероятност че някои министри ще бъдат уволнени и дори правителството на [премиера] Денис Шмигал ще бъде разпуснато.

Още в края на юли секретарят на Съвета за национална сигурност и отбрана на Украйна Алексей Данилов обяви, че уволнението на Венедиктова и Баканов е само началото. „Чувал съм някои имена, но предпочитам да работя с действителни документи. Вероятно това не са единствените лица, които ще бъдат отстранени, скоро ще видим още развитие“, коментира Данилов.

image

ФАЙЛ СНИМКА. Ръководителят на Службата за сигурност на Украйна Иван Баканов и главният прокурор на Украйна Ирина Венедиктова. © Global Look Press / Юлия Овсяникова Укринформ

Отстраняването на Баканов и Венедиктова беше най-шумното уволнение от началото на военната операция. Зеленски каза, че решението му е мотивирано от големия брой предатели в СБУ и Генералната прокуратура. По думите на президента повече от 60 агенти на СБУ са останали на територии, окупирани от руските войски, и са започнали да работят срещу интересите на Украйна. Като цяло местните правоприлагащи органи разследват стотици случаи на предполагаема държавна измяна и колаборационизъм.

Едно от най-шумните разследвания е срещу бившия ръководител на кримското управление на СБУ, базирано в Херсон, което Украйна загуби контрола си още през март. Говорителят на местното правителство Александър Самойленко обвини клона в държавна измяна, като каза, че служителите му са предали Украйна, като са разкрили мрежа от минни полета на Русия и са предоставили помощ на нейните военновъздушни сили. Подобни обвинения бяха повдигнати срещу бившия шеф на вътрешната сигурност на СБУ генерал Андрей Наумов, който избяга от Украйна, но беше задържан в Сърбия през юни.

image Прочетете още  Изтекъл документ разкрива скритата западна ръка зад нови антиработнически закони в британски стил в Украйна

Баканов и Зеленски бяха съдружници в телевизионно продуцентско студио Квартал 95 . По-късно оглави избирателния щаб на Зеленски и беше лидер на неговата партия  Слуга на народа . Венедиктова беше съюзник на Зеленски много преди неговото президентство и също така оглавяваше украинското Държавно бюро за разследване. Изглежда обаче дори близки лични връзки с президента не са могли да помогнат на двамата да избегнат обувката.

В същото време СБУ започна наказателно разследване срещу бившия заместник-секретар на Съвета за национална сигурност и отбрана на Украйна генерал-майор Сергей Кривонос, наскоро критикуван от Зеленски за коментари за военното ръководство. Трябва да се отбележи, че Кривонос е доста популярна фигура в Украйна. Още през 2019 г. той се регистрира като кандидат за президент, но по-късно се оттегли в полза на Порошенко.

Кривонос смята, че преследването срещу него е поръчано от Зеленски, поради популярността на генерал-майор, особено сред военните. „Висшето ръководство на СБУ беше откровено за това, когато ми каза: Върховният главнокомандващ Владимир Зеленски издаде незаконна заповед за отмяна на набора ми в армията, за да попречи на Валери Залужни да ме назначи на ръководни длъжности. Зеленски гледа на мен като на съперник. Преди войната ме уволниха от армията заради критиките ми към бездействието на Зеленски в сферата на отбраната и неуспеха на президентската канцелария и министерството на отбраната да подготвят Украйна за руска агресия“, твърди Кривонос.

image

ФАЙЛ СНИМКА: Назначен заместник-секретар на СНБО на Украйна полковник Сергей Кривонос за председател на Междуведомствената комисия по политиката на военно-техническото сътрудничество и експортния контрол. © Петро Порошенко чрез globallookpress.com

Той каза, че в първите дни на руската военна операция Залужни му е дал устни инструкции да защитава киевското летище Жуляни и след това е издал лична заповед, потвърждаваща пълномощията на Кривонос да го направи. Но в края на март се оказа, че заповедта за привличането на Кривонос е отменена. „Разбрах от ръководството на армията, че това е направено по заповед на главнокомандващия Зеленски. Моите източници ми казаха ясно: „Хората на върха вярват, че победата е близо и че след войната трябва да има само един герой от войната – Върховният главнокомандващ. Той мисли, че ще му пречиш на пътя“, каза Кривонос.

Пътят към авторитаризма

Засега обаче популярността на Зеленски, след като вече е твърдо установил имиджа си на „украинския Чърчил“, продължава да остава висока: повече от 90% от украинците му се доверяват. Освен това населението на страната не е против засилването на авторитарните тенденции. Според проучване на Киевския международен институт по социология (KIIS) 58% от украинците смятат, че наличието на силен лидер е по-важно за страната от демокрацията. Само 14% от анкетираните смятат, че демокрацията все още е по-важна. В същото време 62% от анкетираните казват, че в настоящата ситуация не трябва да се допуска дори конструктивна критика на украинското правителство и всички партии и политически сили трябва да се обединят в подкрепа на Зеленски.

image Прочетете още  Западът иска да обезоръжи „бурето с барут“ на Европа, но рискува да го запали

Всичко това предоставя на Зеленски големи възможности за консолидиране на властта – тенденция, започнала много преди избухването на военните действия. Процесът на затягане на гайките започна още през 2020 г., когато беше упражнен натиск върху политически опоненти, и продължи със забрани на медии извън контрола на правителството, включително проруски. Това беше придружено от кампания срещу сенчестите икономически елити и организирани престъпни групи, както и различни видове контрабандисти. Тогава Зеленски започна да изтрива потенциални вътрешни съперници. Това се доказва например от оставката на министъра на вътрешните работи на Украйна Арсен Аваков през есента на 2021 г.

Успоредно с това всички ключови опоненти на Зеленски в правителството са имали проблеми с правоприлагащите органи. Сред тях са Юлия Тимошенко, Пьотр Порошенко, Виталий Кличко, Виктор Медведчук и Анатолий Шарий. През октомври 2021 г. Дмитрий Разумков беше отстранен от поста си на председател на украинския парламент, Върховната Рада. Зад този ход от самото начало имаше стратегически мотиви, а именно премахване на конкурентите за втория мандат на Зеленски. Разумков можеше да стане потенциален „нов Зеленски“ или поне да раздели сегашния екип по време на нови президентски избори. Именно Разумков дълго време беше втори в партията по власт по рейтинг и позиция в политическата система.

Личните отношения също играят роля в тази ситуация. През последната година преди уволнението си Разумков се въздържа да подкрепи решенията на Съвета за национална сигурност и отбрана на Украйна (СНБО), консултантската агенция на президента, и вместо това излезе със собствени инициативи по ключови въпроси: Конституционният съд на Украйна, поземлена реформа, незаконно забогатяване и деолигархизация. С други думи, Разумков имаше своя позиция и предложения и често те минаваха през парламента, а не тези, които Зеленски искаше да приеме. Това в крайна сметка развали отношенията им.

image

ФАЙЛОВА СНИМКА: Президентът на Украйна Володимир Зеленски посещава позициите на украинските войски, разположени в град Бахмут и Лисичанск, Украйна на 05 юни 2022 г. © Украинско президентство / Раздаване / Anadolu Agency чрез Getty Images

Кампанията срещу опозицията доведе до значителни промени в политическите процеси в Украйна, като центърът на властта се измести към изпълнителната власт и дори към правоприлагащия сектор. По-специално, по-голямата част от правомощията за вземане на решения се преместиха в един конкретен орган – NSDC – чийто състав Зеленски определя лично и чиито решения се изпълняват с негов указ. И благодарение на закона „За санкциите“, който позволява налагането на икономически ограничения на всеки украинец, считан за заплаха за „националната сигурност“, правомощията на NSDC станаха почти неограничени. Всички сметки и активи на лицето, попадащо под подобни санкции, се блокират и за него става невъзможно да извършва финансова дейност.

Ако към това добавим и проектозакона за медиите, според който на блокиране подлежат и нерегистрирани медии, които разпространяват нежелателна информация, се получава любопитна картина. Зеленски твърдо и безкомпромисно централизира властта, а решенията заобикалят съществуващата – макар и не идеална, но функционираща – правна система. И в този смисъл отговорът на въпроса какви промени могат да настъпят във висшите ешелони на властта в Украйна по време на военната операция на Русия е еднозначен. Всичко е възможно.

В края на краищата, както показва историята на отношенията на Зеленски с най-близкото му обкръжение, украинският президент вярва, че той е единствената власт в страната – той е екипът, а другите са само негови помощници. Всичко това доведе до вътрешна политическа криза през 2021 г. Фактът, че меденият месец на Запада със Зеленски изглежда почти приключил, също увеличава вероятността на хоризонта да се задава мащабна криза в решаващ момент за Украйна като независима държава . Напоследък има все повече критики към Зеленски и търсенето на нови герои става все по-активно. Вероятно предстои нова битка за власт.

Изявленията, възгледите и мненията, изразени в тази колона, са единствено на автора и не представляват непременно тези на RT.




Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39941963
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31039
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930