Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
22.08.2022 16:03 - Преговорите за климата между САЩ и Китай са на пух и прах
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 390 Коментари: 1 Гласове:
0

Последна промяна: 22.08.2022 16:07

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
  Преговорите за климата между САЩ и Китай са на пух и прах

12 август 2022 г

https://www.youtube.com/watch?t=35&v=02YkfJ2Y9ZQ&feature=emb_imp_woyt
https://www.youtube.com/watch?t=1&v=DgfumenJbXE&feature=emb_imp_woyt

С оглед на голямо събиране за климата през ноември, Марси Уиноград казва, че група ветерани иска Белият дом да се извини за начина, по който Пелоси ненужно ескалира напрежението в Азиатско-тихоокеанския регион.  

 image

Протестиращи в района на председателя на Камарата на представителите Нанси Пелоси се опитват да спрат нейното пътуване до Тайван. (Марси Уиноград)

 

От Марси Уиноград

imageПо -малко от 100 дни преди световните лидери да се срещнат в Египет, за да се справят с климатичната криза, възпламенителното пътуване на председателя на Камарата на представителите Нанси Пелоси до Тайван оставя сътрудничеството в областта на климата между САЩ и Китай на пух и прах. 

Едва миналата година, през 2021 г., пратеникът на САЩ по въпросите на климата Джон Кери и специалният пратеник на Китай по изменението на климата Сие Джънхуа издадоха съвместно изявление  за укрепване на Парижкото споразумение чрез приемане на „дългосрочни стратегии, насочени към нулеви нетни емисии на парникови газове“, за да запазят температурата в света под 2 градуса по Целзий, като целта е да се ограничи затоплянето до 1,5 градуса.

Подобно сътрудничество е спешно необходимо, ако светът иска да осуети покачването на морското равнище, сушата, глада и екстремните метеорологични условия – внезапни наводнения до задушаващи горещи вълни – тъй като Китай и Съединените щати са най- големите емитери на въглерод в света , отговорни за 40 процента от изгарянето на парникови газове Земята.

След екскурзията на Пелоси в Тайпе с американски военен транспорт, включително замърсяващи изтребители и военни кораби, които ескортираха оратора до Тайван, Пекин прекъсна преговорите за климата и започна широкомащабни военни учения, обкръжавайки Тайван, за да докаже, че може да блокира острова и че ако се стигне до натиск — ако избухне конфронтация между китайските военни кораби и ударната група на самолетоносачите на САЩ „Роналд Рейгън“, разположена в Южнокитайско море, всеки ще разбере резултата преди изстрелването на първата ракета.

Тъй като 27-ата Конференция на страните (COP-27) трябва да се занимава с опазването на биоразнообразието и необходимостта от декарбонизация и капитал за създаване на устойчиви градове, би било пародия САЩ и Китай да останат екологично отчуждени, закъсали за неопределено време по въпроса за климата разговори.

image

Председателят на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси, вляво, посещава законодатели в Тайван. (Wikipedia Commons)

Проектът за климатичната криза и милитаризма на Ветерани за мир (CCMP) (на който този автор е член) издаде изявление , в което иска правителството на САЩ да се извини на Китай за посещението на говорителя.

„Призоваваме Белия дом и Държавния департамент да се извинят на Китай за ненужната ескалация на напрежението в Азиатско-Тихоокеанския регион“, каза групата, добавяйки, че именно в този регион „САЩ поддържат над 200 военни бази, разположени десетки хиляди войски и провежда стотици военни учения, за да се подготви за война срещу Китай.

Други извинения

Подобно извинение не би било безпрецедентно. Правителството на САЩ издаде, или от президента, или от Конгреса, официални извинения за робството и законите на Джим Кроу, японското интерниране и свалянето на Кралство Хавай.

Докато колумнистът на New York Times Томас Фридман описа пътуването на Пелоси като „напълно безразсъдно, безотговорно и опасно“, някои депутати, както демократи, така и републиканци, твърдяха, че говорителят има право да пътува, където пожелае и че Китайската народна република (КНР), която Съединените щати официално признаха през последните 50 години като единствения законен Китай, нямаше работа да казва на оратора къде може или не може да заведе антуража си.

Този аргумент предполага, че говорителят не е бил на крачка от президентския пост, втори поред да поеме ролята на главнокомандващ, отговарящ за стотици военни бази около Китай; нямаше история на антикитайска реторика и законодателство и беше просто турист, обикалящ Азия с търговски самолет, или по-малко влиятелен политик, решил да присъства на събитие за прерязване на лента в културен център в Тайпе.

Антивоенни организации, като Veterans for Peace , CODEPINK , Pivot to Peace и външнополитическият екип на Прогресивните демократи на Америка знаеха по-добре, така че те спонсорираха протест (видео тук ), пълен с декоративни жълти китайски дракони пред офиса на Пелоси в Федералната сграда на Сан Франциско в навечерието на посещението си в Тайван. Съобщението? Отменете пътуването си. Размахвайки знаци, които гласят „Без война с Китай“ и „Спрете провокациите“, демонстрантите – повечето от които са американци от китайски произход – призоваха Пелоси вместо това да се съсредоточи върху климатичната криза и икономическите неволи, обземащи страната.

 

 

В 12-ия конгресмен окръг на конгресмена Пелоси, който обхваща по-голямата част от Сан Франциско, азиатското население е 37 процента, нивото на бедност е 10 процента , което оставя над 80 000 души в тежко положение. Един на всеки четирима души, живеещи в Сан Франциско, рискува продоволствена несигурност , без да знае откъде ще дойде следващото им хранене. Това е в ярък контраст с хладилника на говорителката, пълен с гурме сладолед , нейното нетно състояние е оценено на  114 милиона долара , според Open Secrets, базирана в окръг Колумбия организация с нестопанска цел, която следи паричните вноски за кампанията.

 

 

Игнорирана опозиция 

Пелоси игнорира протеста в родния си град; заявеното неодобрение на президента Джо Байдън; загрижеността на Пентагона, че принуждаването към конфронтация с ядрено въоръжена страна - държател на трилион долара американски дълг, най-големият износител в света, население от 1,5 милиарда души - може да не служи на интересите на националната сигурност на САЩ. 

Тя все пак отлетя за Тайван. 

Придружен от членовете на Конгреса Грегъри Мийкс (D-NY-05), председател на комисията по външни работи на Камарата на представителите; както и Марк Такано (D-CA-41); Сузан ДелБене (D-WA-01); Раджа Кришнамурти (D-ILL-8th) и Анди Ким (D-NJ-03), говорителят, чийто съпруг беше само няколко дни преди това силно инвестиран в сектора на микрочиповете, обядваха с полупроводникови магнати в меката на микрочиповете в Тайван. Този обяд се случи седмица преди Байдън да подпише Закона за чиповете от 2022 г., за да узакони субсидия от 52 милиарда долара за местната индустрия за микрочипове, за да попречи на американските компании да прехвърлят леярни в Китай, друга мека на микрочиповете. 

[Свързани: Голям чип в кризата между САЩ и Китай ]

Маршрутът на Пелоси включваше и посещение на Националния музей по правата на човека , където на фона на протести и контрапротести тя се срещна с бивши политически затворници от КНР и научи за архивите, документиращи преследването на дисиденти и убийствата на цивилни от антикомунисти, избягали от континенталната част на Китай през 1949 г., когато Мао Цзедун основава Китайската народна република.

Последиците 

Китайското правителство заяви, че посещението на Пелоси „сериозно подкопава суверенитета и териториалната цялост на Китай“ и в часовете след провеждането на дни на военни учения с бойни стрелби в оспорвания Тайвански проток, наложи санкции на Пелоси и спря диалога на военните командири на „театрално ниво“ и прекратете преговорите за климата. Пелоси наля сол в раната - настоявайки, че пътуването си е "заслужило" и че президентът на Китай Си Дзинпин "се държи като уплашен побойник". 

Изправени пред подигравките на самата Пелоси и при липсата на извинение от правителството на САЩ, обикновените дипломати могат да работят за насърчаване на приятелството с китайския народ.

Създайте зелен град-побратим

Стартирала от президента Дуайт Д. Айзенхауер през 1956 г., програмата Sister Cities е предназначена да насърчава дипломацията между хората чрез културен обмен и споделени изследвания. Пекин и Ню Йорк са побратимени градове, както и Вашингтон, окръг Колумбия, и Чунцин. По ирония на съдбата именно Сан Франциско , градът, който Пелоси би трябвало да представлява, стана първият американски град през 1980 г., който създаде приятелска връзка с град в Китайската народна република. Сега Шанхай също е град-побратим на Чикаго.

След инвазията на Русия в Украйна отношенията между побратимския град между САЩ и Русия се борят за поддържане на живота. Няколко града - Колорадо Спрингс, Сарасота, Норфолк, Далас, Десмойн и Чикаго - вече са прекъснали или са в процес на разтрогване на отношенията си с братски градове с колеги в Русия.

В съответствие с акцента върху научноизследователската и развойната дейност, градовете-побратими на САЩ и Китай могат да си сътрудничат за изграждането на устойчиви градове, технологии и опит за създаване на мрежи от велосипедни алеи и масов транспорт; корони на дървета в опожарени квартали; градско земеделие; иновации в пречистването на отпадъчни води и оползотворяването на отпадъците; освобождаване от въглища и петрол за преход към възобновяема енергия и разчитане на пасивна слънчева енергия.

И така, докато Пелоси защитава пътуването си в Тайван – настоявайки, че Пентагонът никога не й е казвал да не ходи – миролюбивите хора в Съединените щати могат да следват истинска дипломация: отношения в града-побратим, които не само лекуват духа, но и климата. 

Марси Уиноград е координатор на CODEPINK CONGRESS, двумесечна програма за външната политика и демилитаризацията на САЩ. Дългогодишен антивоенен активист, Марси служи като делегат на DNC за 2020 г. на Бърни Сандърс и съпредседател на външнополитическия екип на Прогресивните демократи на Америка. Член на Проекта за климатичната криза и милитаризма на Ветерани за мир, активизмът на Марси започва в гимназията, когато тя марширува срещу войната във Виетнам и по-късно се присъединява към защитния екип на подателя на сигналите на Pentagon Papers Даниел Елсбърг. Пенсионирана учителка по английски и държавно управление, Марси пише блогове за милитаризъм и външна политика.

Изразените възгледи са само тези на автора и могат или не могат да отразяват тези на  Consortium News.




Гласувай:
0



Спечели и ти от своя блог!
1. olivie - Да, така е
22.08.2022 17:10
Лечението на една криза с друга е просто идиотизъм...
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39932043
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31039
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930