Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
30.07.2022 17:11 - Криза с COVID-19: Целта на „Глобалното рестартиране“ и Световния икономически форум е „елиминиране на бедните“
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 349 Коментари: 0 Гласове:
1

Последна промяна: 30.07.2022 17:13

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
  Криза с COVID-19: Целта на „Глобалното рестартиране“ и Световния икономически форум е „елиминиране на бедните“

От: проф. Мишел Чосудовски и проф. Джордж Кент Глобализация, 20 юли 2022 г Регион: Свят Тема: Бедност , Бедност и социално неравенство

image

Блокирането на COVID-19 предизвиква бедност по света

Бедността и хроничното недохранване е предшестващо състояние.

Първо,  има дългосрочен исторически процес на реформа на макроикономическата политика под егидата на МВФ и Световната банка, който допринесе за понижаването на глобалния жизнен стандарт както в развитите, така и в развиващите се страни.

Второ,  тези исторически съществуващи условия на масова бедност бяха изострени и утежнени от налагането на блокирането срещу Covid.

Тъй като големи части от световното население вече са доста под прага на бедността  преди блокирането през март 2020 г. на Covid-19  , последните увеличения на цените на основните храни са опустошителни. 

Милиони хора по света не могат да си купят храна, за да оцелеят. И това в никакъв случай не се ограничава до „развиващите се страни“. 

Според МОТ (доклад за 2020 г.)  повече от два милиарда души, представляващи 62 процента от глобалната работна сила  , са заети в неформалната икономика. Тази група от населението е неописуемо обедняла, като „  милиони хора са изправени пред нарастващ риск от глад“  .

Изчислено е, че доходите на работниците в неформалния сектор са намалели с 82 процента в резултат на блокирането на Covid, „като Африка и Латинска Америка са изправени пред най-голям спад“. (Данни на МОТ, цитирани от (  ФАО  , стр. 6). 

Докладът на ФАО от юли 2020 г. посочва 27 държави, изправени пред така наречената „остра продоволствена несигурност“.

 

image

  световен глад

Докладът на Световната продоволствена програма (WFP) (ноември 2021 г.) посочва   световен глад и „остър глад в 80 страни“  :

Гладът в световен мащаб продължава да расте  с тревожна скорост: последните ни оценки показват, че  282,7 милиона души в 80 страни изпитват екстремни нива на остър глад. Това представлява увеличение от около 110% в сравнение с 2019 г. (когато 135 милиона души в 58 държави бяха класифицирани като хора с остра хранителна несигурност).

Тази „оценка“ от 287,7 милиона случая на остър глад граничи с подигравка и  „фалшива статистика“  . Реалните числа са много по-високи. Масовата бедност е широко разпространена в целия свят. „Оценката“ се основава на следната концепция, предложена от Световната програма по храните (агенция на ООН) като хуманен и състрадателен критерий:

„едно хранене на ден, основите за оцеляване, с цена от 0,43 щатски долара на човек на ден“  . (  WFP  , стр. 1)

Попитайте Бил Гейтс, който активно изкупува фалирали семейни ферми,  „колко струва вашият обяд?“  

image

 

Скорошните увеличения на цените на храните допринасят в много реален смисъл за  „елиминирането на бедните“  чрез  „гладуване“  . По думите на  Хенри Кисинджър  :

„Контролирайте петрола и ще контролирате нациите; Контролирайте храната и контролирайте хората.

imageВ този смисъл Кисинджър намекна в контекста на „Меморандум за проучване на националната сигурност 200: Последици от растежа на световното население за сигурността и чуждестранните интереси на Съединените щати“ от 1974 г.  , че повтарянето на глада може да представлява де факто инструмент за контрол на населението. Това е част от дневния ред на евгениката на WEF.  

***

„Ползите от глада в света“

Текстът по-долу е публикуван първоначално от  United Nations Chronicle  . По-късно беше оттеглено. 

„...колцина от нас биха продали услугите си толкова евтино, ако не беше заплахата от гладна смърт? Когато продаваме услугите си евтино, обогатяваме другите, тези, които притежават фабрики, машини и земя, и в крайна сметка хората, които работят за тях. За тези, които зависят от наличието на евтина работна ръка, гладът е в основата на тяхното богатство. (курсив добавен)

Докато твърденията в тази статия, публикувана от ООН, са осъдителни, те са част от неолиберален консенсус, който е да се   минимизират разходите за труд в световен мащаб.

Гладът е източник на обогатяване за едно социално малцинство. 

Това е глобализацията на бедността.  

Бедността и евтината работна ръка са полезни за бизнеса.  

А мандатите на Covid-19 допринасят за разпространението на бедността по света. 

 

— проф. Мишел Чосудовски , Глобален изследователски център , 19 юли 2022 г

Ползите от глада в света от професор Джордж Кент

Хроника на ООН

***

 

Акцентът е добавен

Понякога говорим за световния глад като за бич, който всички искаме да видим премахнат, сравнявайки го с чумата или СПИН. Но този наивен възглед ни пречи да разберем какво причинява и поддържа глада. Гладът има голяма положителна стойност за много хора. Всъщност това е фундаментално за функционирането на световната икономика. Гладните са най-продуктивните хора, особено там, където има нужда от работна ръка.

Ние в развитите страни понякога виждаме бедни хора отстрани на пътя, които държат табели с надпис „ще работят за храна“. Всъщност повечето хора работят за храна. Главно защото хората се нуждаят от храна, за да оцелеят, те работят толкова усилено, или за да произвеждат храна за себе си чрез производство на жизнено ниво, или за да продават услугите си на други срещу пари. Колко от нас биха продали услугите си, ако не беше заплахата от глад?

По-важното е,  колко от нас биха продавали услугите си толкова евтино, ако не беше заплахата от гладна смърт? Когато продаваме услугите си евтино, обогатяваме другите, тези, които притежават фабрики, машини и земя, и в крайна сметка хората, които работят за тях. За тези, които зависят от наличието на евтина работна ръка, гладът е в основата на тяхното богатство.

Традиционното мислене е, че гладът се причинява от нископлатени работни места. Например, една статия съобщава за „Бразилските роби на етанола: 200 000 мигранти, които режат захар в основата на бума на възобновяемата енергия.“1  Въпреки че е вярно, че гладът е причинен от нископлатени работни места, трябва да разберем, че гладът в същото време причинява нископлатени ще бъдат създадени работни места.

Кой би създал масивни операции за производство на биогорива в Бразилия, ако не знаеше, че има хиляди гладуващи хора, достатъчно отчаяни, за да приемат ужасните работни места, които те биха предложили? Кой би построил каквато и да е фабрика, ако не знаеше, че ще има много хора, които да заемат нископлатените работни места?

Голяма част от литературата за глада говори за важността да се гарантира, че хората са добре нахранени, за да могат да бъдат по-продуктивни. Това са глупости  .

Никой не работи повече от гладните хора. Да, добре хранените хора имат по-голям капацитет за продуктивна физическа активност, но добре хранените хора имат много по-малко желание да вършат тази работа.

Неправителствената организация Free the Slaves определя робите като хора, които нямат право да напускат работата си. Приблизително има 27 милиона роби в света2, включително тези, които са буквално затворени в работни помещения и държани като робски работници в Южна Азия. Те обаче не включват хора, които биха могли да бъдат описани като роби на глада, т.е. тези, които са свободни да напуснат работата си, но няма къде по-добре да отидат. Може би повечето работещи хора са роби на глада?

За тези от нас в горния край на социалната стълбица прекратяването на глада по света би било катастрофа  . Ако нямаше глад по света, кой щеше да оре нивите? Кой ще бере нашите зеленчуци? Кой ще работи в преработвателните предприятия? Кой би почистил баните ни? Ще трябва да отглеждаме собствена храна и да чистим собствените си тоалетни. Нищо чудно, че хората на високо ниво не бързат да решат проблема с глада. За много от нас гладът не е проблем, а благо.

*

Забележка към читателите: Щракнете върху бутоните за споделяне отгоре или отдолу. Следвайте ни в Instagram и Twitter и се абонирайте за нашия канал в Telegram. Моля, чувствайте се свободни да публикувате повторно и да споделяте широко статии от Global Research.

Тази статия е взета от уебсайта на ООН, горният текст е публикуван отново на  IFZ .

Джордж Кент

Джордж Кент: професор в катедрата по политически науки в Хавайския университет. 

Оригинална статия на английски:




Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39910752
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31037
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930