Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
25.07.2022 09:07 - Провалът на санкциите
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 1932 Коментари: 0 Гласове:
0

Последна промяна: 25.07.2022 09:08

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
  Провалът на санкциите

18 юли 2022 г  

Умберто Маркес казва, че видима демонстрация на неефективността на санкциите са вносните продукти, продавани в стотици магазини в Каракас и други градове във Венецуела. 

image

Президентът на САЩ Джо Байдън прави забележки относно забраната на вноса на руска енергия на 8 март. (Белият дом, Карлос Файф)

От Умберто Маркес от пресслужбата
на Каракас Интер

imageИкономическите санкции срещу държави, чието поведение е укорявано от Запада, действат като наказание, въпреки че те не успяват да постигнат декларираните си политически цели, а в случаи като Венецуела контрастът е ясно изложен на витрините на магазини от висок клас, които продават вносни стоки.

„Опитът показва, че санкциите са инструмент, който не постига предполагаемата цел, политическа промяна, както в случаите с Куба, а сега и във Венецуела“, каза Луис Оливерос, професор по икономика в Метрополитън и Централния университет на Венецуела, пред IPS .

Освен това „има клуб от санкционирани държави, те се подхранват взаимно, споделят информация и механизми за заобикаляне на санкциите и си сътрудничат помежду си, като Русия с Китай или Иран, или Куба и Иран с Венецуела, дори получават подкрепа от трети страни като Турция“, каза Оливерос.

Най-често използваните санкции са забрани за износ и внос, финансови транзакции, придобиване на технологии, резервни части и оръжия, както и пътуване и търговия; замразяване на активи; отнемане на визите; забрани за влизане в санкциониращата държава; експулсирането на нежелани лица; и блокиране на банкови сметки.

Русия се забърка в гъста мрежа от санкции, откакто нейните войски нахлуха в Украйна на 24 февруари, а мерките срещу нейните продукти, операции, институции и власти, които наброяваха 2754 преди конфликта, според частната организация Statista, сега са се повишили до 10 536 и броене.

След Русия в този списък с наказания от различни видове са Иран, който е изправен пред 3616 санкции, Сирия (2608), Северна Корея (2077), Венецуела (651), Мианмар (510) и Куба (208).

Основните санкционери са САЩ, Европейският съюз, Канада, Австралия, Япония, Израел и Швейцария.

В случая с Иран и Северна Корея санкциите наказаха главно техните програми за ядрено развитие. Пхенян не е спрял своите ракетни изпитания и Техеран превключва ядрената си програма според капризите на международната политика на Вашингтон.

Руското влияние

Подобно на бумеранг санкциите понякога нараняват привържениците им, а в случая с Русия ефектът им се усеща във всяко кътче на планетата.

Китайският президент Си Дзинпин предупреди на 23 юни, че санкциите „се превръщат в оръжие в световната икономика“.

„Икономическите санкции причиняват по-големи глобални сътресения от всякога и са по-лесни за избягване“, отбелязва Никълъс Мълдър, автор на  „Икономическото оръжие: Възходът на санкциите като инструмент на съвременната война“.

image

(@njtmulder Twitter)

Мълдър, асистент професор в катедрата по история на университета Корнел в щата Ню Йорк, твърди, че „от 30-те години на миналия век икономика с размерите на Русия не е била поставяна под толкова широк спектър от търговски ограничения като тези, наложени в отговор на нейната инвазия в Украйна.” Той имаше предвид мерките срещу Италия и Япония след нашествията в Етиопия и Китай.

Разликата е, че „Русия днес е основен износител на петрол, зърно и други ключови суровини, а световната икономика е много по-интегрирана. В резултат на това днешните санкции имат глобален икономически ефект, много по-голям от всичко, виждано преди“, казва Мълдър.

Индустриализираните икономики в Европа и Северна Америка бяха повлияни от повишаването на цените на енергията и тъй като санкциите премахват руските суровини от глобалните вериги за доставки, цените се покачват и засягат цената на вноса и финансите на по-слабо развитите страни, казва авторът.

В Африка, Близкия изток и Централна Азия има опасения от повишена продоволствена несигурност, тъй като доставките на зърно, готварско масло и торове от Украйна и Русия бяха прекъснати и разходите бяха увеличени.

„Резултатът от тези промени е, че днешните санкции могат да причинят по-сериозни търговски загуби от всякога, но също така могат да бъдат отслабени по нови начини чрез отклоняване на търговията и укриване“, предупреди Мълдър в документ, публикуван през юни от Международния валутен фонд (МВФ). ).

Назанин Арманиан, ирански политолог в изгнание в Испания, твърди, че „тактиката за шокиране на икономиката на съперници и врагове страда от два проблема: пренебрегване на риска от радикализация на онези, които се чувстват унизени, и игнориране на мрежата от връзки в свят, който е село."

Тя дава пример с Иран, който е намерил множество начини да изнася петрола си. Такъв е и случаят с Куба, която търпи и заобикаля санкциите на САЩ повече от 60 години.

По отношение на Куба, тогавашният президент Барак Обама (2009-2017 г.) каза на 17 декември 2014 г., че

„Ясно е, че десетилетията на американска изолация на Куба не успяха да постигнат нашата трайна цел за насърчаване на появата на демократична, просперираща и стабилна Куба.“

Случаят с Венецуела

image

Санкциите на САЩ срещу Венецуела не пречат на луксозни търговски обекти като този в Каракас да продават американски и европейски внос на малцинство от хора, които могат да си ги позволят в страна с широко разпространена бедност. (Умберто Маркес/IPS)

Също така Обама беше този, който на 15 март 2015 г. обяви в изпълнителна заповед правителството на Венецуела за „необичайна и извънредна заплаха за националната сигурност и външната политика на Съединените щати“ и същата година бяха инициирани санкции срещу венецуелските власти, компании и обществени институции.

Оттогава Вашингтон санкционира - с набор от мерки - десетки служители и техните семейства, военни командири, правителствени лидери, бизнесмени, които преговарят с правителството и около сто компании, както публични, така и частни.

ЕС също прие санкции, както направиха Канада и Панама, а санкциите на САЩ също засягат компании от трети държави, които правят бизнес с правителството на Венецуела.

Когато Съединените щати спряха да купуват венецуелски суров петрол и забраниха продажбата на доставки за производство на бензин, Каракас се обърна с известен успех към Иран, който също изпрати оборудване и персонал за обновяване на остарелите рафинерии на Венецуела.

Но най-видимата демонстрация на неефективността на санкциите е, че вносните продукти се излагат и продават в стотици магазини в Каракас и други градове, дори ако само малцинство може да си позволи да ги купува редовно.

Налице е разпространение на „ bodegones “, името, дадено на нови или бързо обновени магазини, за да им се придаде изискан външен вид и да задоволят вкусовете или нуждата от закупуване на вносни хранителни продукти и други нетрайни продукти, след години на широко разпространен недостиг. До 800 са преброени в Каракас, претъпкан град с 3,5 милиона души, разположен в долина, заобиколена от планини.

image

“Bodegones” като този в Каракас са новият търговски бум на Венецуела. Те продават вносни продукти, предимно от САЩ въпреки санкциите. (Умберто Маркес/IPS)

Bodegones , както и магазините за електроуреди и шепа ресторанти и барове от висок клас, бяха таранът на фактическата доларизация, която царува във Венецуела, заедно с пренебрежението към боливара като валута и използването на бразилския реал и колумбийското песо в граничните райони с тези две страни.

Вашингтон разрешава износа на храни, селскостопански, медицински и хигиенни продукти, докато американски марки или имитации се внасят от Азия, както и домакински уреди, телефонно и компютърно оборудване и аксесоари. Вина, алкохол и козметика пристигат без големи проблеми от Европа.

Възникна очевиден „бонанза балон“, ограничен до търговия и потребление от малцинство, захранвано с приходи от държавата – която продава минерали и други ресурси при пълна липса на прозрачност – и с парични преводи от милионите венецуелци, които са мигрирали в избяга от кризата през последните осем години.

През този период бедността се разрасна, докато достигна четири пети от 28-те милиона жители на страната и те също претърпяха три години хиперинфлация. За тази криза правителството на президента Николас Мадуро неуморно и систематично обвинява санкциите от чужбина.

Санкциите „бяха отличен бизнес за администрацията на Мадуро, защото не само обедини силите си въз основа на обща външна цел, но забрави за плащането на външния дълг и, при извънредно положение, изнася без прозрачност или отчетност, на черен пазар“, каза Оливерос.

Освен това „добра част от опозицията сложи всичките си яйца в кошницата със санкции и забрави да върши политическа работа и затова обществото, след толкова години на трудности, поставя под въпрос резултатите от тази стратегия“, добави той .

Накратко, „вместо да помогнат за осъществяването на политическа промяна, това, което санкциите направиха, е да задържат Мадуро на власт“, ​​каза Оливерос.

В случаите с Венецуела и Иран Вашингтон и неговите европейски партньори са заинтересовани да получат жестове на промяна – във венецуелския случай възобновяване на диалога с опозицията – което би оправдало облекчаване на санкциите, което от своя страна би довело до увеличаване на доставките на петрол, сега, когато руският петрол е изправен пред ограничения.

Въпреки тези неуспехи, по отношение на Венецуела, Никарагуа и Куба, както и страни, срещу които Западът се противопоставя на други континенти, санкциите все още действат в очите на общественото мнение в страните, които ги налагат, като знак за политическа воля за наказване правителства, считани за врагове, размирници или извън закона.

Умберто Маркес ,  който се присъедини към IPS през 1999 г., е журналист повече от 25 години, специализиран в международни новини. Работил е 15 години за Agence France-Presse (AFP), 10 като редактор в Каракас, отразяващ Венецуела, Карибите и Гвианите. Освен това е работил повече от пет години в международната секция на каракасския вестник  El Nacional .

Тази статия е от  Inter Press Service .

Изразените възгледи са единствено тези на автора и на интервюираните и могат или не могат да отразяват тези на  Consortium News.




Гласувай:
0



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39936788
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31039
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930