Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
18.07.2022 14:25 - Крис Хеджис: НАТО — най-опасният военен съюз на планетата
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 2195 Коментари: 0 Гласове:
1

Последна промяна: 18.07.2022 14:26

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
  Крис Хеджис: НАТО — най-опасният военен съюз на планетата

11 юли 2022 г

В нито един момент, включително кубинската ракетна криза, не сме били по-близо до пропастта на ядрената война.

 

image

„Заедно сме грешни“ — от г-н Фиш

От Крис Хеджис
ScheerPost.com

imageОрганизацията на Северноатлантическия договор (НАТО) и оръжейната индустрия, която зависи от нея за милиарди печалби, се превърнаха в най-агресивния и опасен военен съюз на планетата. Създаден през 1949 г., за да осуети съветската експанзия в Източна и Централна Европа, той се превърна в глобална военна машина в Европа, Близкия изток, Латинска Америка, Африка и Азия. 

НАТО разшири обхвата си,  нарушавайки  обещанията  към Москва, след  края на Студената война , да включи  14 страни  от Източна и Централна Европа в алианса. Скоро ще добави Финландия и Швеция.

Бомбардира Босна, Сърбия и Косово. Той започна войни в Афганистан, Ирак, Сирия и Либия, което доведе до близо  един милион смъртни случая и около 38 милиона души, прогонени от домовете си. 

Той изгражда военен отпечатък в  Африка  и Азия. Той покани Австралия, Япония, Нова Зеландия и Южна Корея, така наречената Азиатско-тихоокеанска четворка, на неотдавнашната си среща на върха в Мадрид в края на юни. Тя разшири обхвата си в Южното полукълбо,  като подписа споразумение за партньорство за военно обучение с Колумбия през декември 2021 г. Тя подкрепи Турция, с втората по големина армия на НАТО, която незаконно  нахлу  и окупира части от Сирия, както и Ирак.

Подкрепяните от Турция  милиции  се  занимават  с етническо прочистване на сирийските кюрди и други жители на Северна и Източна Сирия. Турската армия е обвинена във военни престъпления - включително  множество въздушни удари  срещу бежански лагер и използване на химически оръжия - в  Северен Ирак. В замяна  на разрешението на президента Реджеп Тайип Ердоан Финландия и Швеция да се присъединят към алианса, двете скандинавски страни  се споразумяха  да  разширят  вътрешните си закони за терора, което улеснява репресиите срещу кюрдски и други активисти, премахване на ограниченията им за продажба на оръжие на Турция и отказват подкрепа на воденото от кюрдите движение за демократична автономия в Сирия.

Това е голям рекорд за военен съюз, който с разпадането на Съветския съюз беше остарял и трябваше да бъде разпуснат. НАТО и милитаристите нямаха намерение да приемат „дивидента на мира“, насърчавайки свят, основан на дипломация, зачитане на сферите на влияние и взаимно сътрудничество. Беше решено да остане в бизнеса. Неговият бизнес е война. Това означаваше да разшири военната си машина далеч отвъд границите на Европа и да влезе в непрекъснат антагонизъм срещу Китай и Русия. 

НАТО вижда бъдещето, както е описано подробно в „ НАТО 2030: Обединени за нова ера “, като битка за хегемония със съперничещи държави, особено Китай, и призовава за подготовката на продължителен глобален конфликт.

„Китай има все по-глобална стратегическа програма, подкрепена от неговата икономическа и военна мощ“, предупреди инициативата НАТО 2030.

„Той доказа желанието си да използва сила срещу своите съседи, както и икономическа принуда и сплашваща дипломация далеч отвъд Индо-тихоокеанския регион. През следващото десетилетие Китай най-вероятно също ще предизвика способността на НАТО да изгражда колективна устойчивост, да защитава критична инфраструктура, да се занимава с нови и нововъзникващи технологии като 5G и да защитава чувствителните сектори на икономиката, включително веригите за доставки. В по-дългосрочен план е все по-вероятно Китай да проектира военна мощ в световен мащаб, включително потенциално в евроатлантическата зона.

Отхвърлена стратегия от Студената война 

image

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, вляво, с президента на САЩ Джо Байдън на 30 юни на срещата на върха на алианса в Мадрид. (НАТО)

Алиансът отхвърли стратегията на Студената война, която гарантира, че Вашингтон е по-близо до Москва и Пекин, отколкото Москва и Пекин един до друг. Антагонизмът на САЩ и НАТО превърна Русия и Китай в близки съюзници.

Русия, богата на природни ресурси, включително енергия, минерали и зърнени храни, и Китай, производствен и технологичен гигант, са мощна комбинация. НАТО вече не прави разлика между двете, обявявайки в последното си  изявление на мисията,  че „задълбочаващото се стратегическо партньорство“ между Русия и Китай е довело до „взаимно подсилващи се опити за подкопаване на базирания на правила международен ред, който противоречи на нашите ценности и интереси. ” 

На 6 юли Кристофър Рей, директор на ФБР, и Кен Маккалъм, генерален директор на британската MI5, проведоха  съвместна пресконференция  в Лондон, за да обявят, че Китай е „най-голямата дългосрочна заплаха за нашата икономическа и национална сигурност“. Те обвиниха Китай, подобно на Русия, в намеса в изборите в САЩ и Обединеното кралство. Рей предупреди бизнес лидерите, към които се обърнаха, че китайското правителство е „настроено да открадне вашата технология, каквото и да е това, което кара вашата индустрия да работи, и да я използва, за да подкопае бизнеса ви и да доминира на пазара ви“.

Тази подстрекателска реторика предвещава зловещо бъдеще.

Не може да се говори за война, без да се говори за пазари. Политическите и социални сътресения в САЩ, съчетани с намаляващата им икономическа мощ, ги накараха да прегърнат НАТО и неговата военна машина като противоотрова срещу своя упадък.

Вашингтон и европейските му съюзници са ужасени от инициативата на Китай за трилиони долари „Един пояс, един път“ (BRI), предназначена да свърже икономически блок от приблизително 70 държави извън контрола на САЩ.

Инициативата включва изграждането на железопътни линии, пътища и газопроводи, които ще бъдат интегрирани с Русия. Очаква се Пекин да отдели  1,3 трилиона долара  за BRI до 2027 г. Китай, който е на път да се превърне в  най-голямата икономика в света в  рамките на едно десетилетие, организира  Регионалното всеобхватно икономическо партньорство , най-големият търговски пакт в света на 15 държави от Източна Азия и Тихоокеанския регион, представляващи 30 процента от световната търговия. Той  вече представлява  28,7 процента от глобалната производствена продукция, почти двойно повече от 16,8 процента от САЩ 

Растежът на Китай през миналата година беше впечатляващите   8,1 процента , въпреки че тази година се забави до около  5 процента  . За разлика от това темпът на растеж на САЩ през 2021 г. беше  5,7 процента  – най-високият му показател от 1984 г. насам, но се прогнозира да  падне под 1 процент  тази година от Федералния резерв на Ню Йорк.

8 юни 2018 г.: Китайският президент Си Дзинпин приветства държавното посещение на руския президент Владимир Путин. (Kremlin.ru, CC BY 4.0, Wikimedia Commons)

Ако Китай, Русия, Иран, Индия и други нации се освободят от тиранията на щатския долар като световна резервна валута и Международното дружество за световна междубанкова финансова телекомуникация (SWIFT), мрежа за съобщения, която финансовите институции използват за изпращане и получаване на информация, като като инструкции за парични преводи, това ще предизвика драматичен спад в стойността на долара и финансов колапс в САЩ

Огромните военни разходи, които доведоха дълга на САЩ до 30 трилиона долара , с 6 трилиона повече от целия БВП на САЩ, ще станат несъстоятелни. Обслужването на този дълг струва 300 милиарда долара годишно. САЩ са похарчили повече за военните през 2021 г., 801 милиарда долара, което възлиза на 38 процента от общите световни разходи за военни, отколкото следващите девет държави, включително Китай и Русия, взети заедно.

Загубата на долара като световна резервна валута ще принуди САЩ да намалят разходите, да затворят много от своите 800 военни бази в чужбина и да се справят с неизбежните социални и политически катаклизми, предизвикани от икономическия колапс. Мрачна ирония е, че НАТО ускори тази възможност.

Русия, в очите на стратезите на НАТО и САЩ, е мезето Нейната армия,  НАТО се надява , ще затъне и деградира в Украйна. Санкциите и дипломатическата изолация, според плана, ще свалят Владимир Путин от власт. В Москва ще бъде инсталиран клиентски режим, който ще извършва търгове от САЩ.

НАТО предостави повече от  8 милиарда долара  военна помощ на Украйна, докато САЩ са ангажирали близо  54 милиарда долара  военна и хуманитарна помощ за страната.

Китай обаче е  основното ястие . Неспособни да се конкурират икономически, САЩ и НАТО се обърнаха към тъпия инструмент на войната, за да осакатят своя глобален конкурент. 

Провокация на Китай

Провокацията на Китай повтаря стръвта на НАТО към Русия.

Разширяването на НАТО и  подкрепеният от САЩ преврат през 2014 г.  в Киев накараха Русия първо да окупира Крим, в Източна Украйна, с голямото му етническо руско население, а след това да нахлуе в цяла Украйна, за да осуети усилията на страната да се присъедини към НАТО. 

Същият танц на смъртта се играе с Китай над Тайван, който Китай смята за част от китайска територия, и с разширяването на НАТО в Азиатско-тихоокеанския регион. Китай  лети с бойни самолети  в зоната на противовъздушната отбрана на Тайван, а САЩ изпращат  военноморски кораби през Тайванския пролив, който свързва Южното и Източното китайско море.

Държавният секретар Антъни Блинкен през май  нарече Китай  най-сериозното дългосрочно предизвикателство за международния ред, цитирайки претенциите му към Тайван и усилията му да доминира в  Южнокитайско море . Президентът на Тайван, в рекламен трик, подобен на Зеленски,  наскоро позира  с противотанкова ракетна установка на снимка, раздадена на правителството.

 

Конфликтът в Украйна беше  злато за оръжейната индустрия , която предвид унизителното изтегляне от Афганистан имаше нужда от нов конфликт. Цените на акциите на Lockheed Martin се повишиха с 12 процента. Northrop Grumman е нагоре с 20 процента. Войната се използва от НАТО, за да увеличи военното си присъствие в  Източна и Централна Европа.  САЩ изграждат  постоянна военна база  в Полша. Силите за реагиране на НАТО от 40 000 души се разширяват до  300 000 войници . В региона се изливат оръжия за милиарди долари.

Конфликтът с Русия обаче вече има обратен ефект. Рублата  скочи до седемгодишен връх  спрямо долара. Европа се движи към  рецесия  поради нарастващите цени на петрола и газа и страха, че Русия може напълно да прекрати доставките. Загубата на руска пшеница, торове, газ и нефт, поради санкциите на Запада, създава хаос на световните пазари и  хуманитарна криза  в Африка и Близкия изток. Покачващите се цени на храните и енергията, заедно с недостига и осакатяващата инфлация, носят със себе си не само лишения и глад, но и социални катаклизми и политическа нестабилност. Извънредната климатична ситуация, истинската екзистенциална заплаха, се пренебрегва, за да се успокоят боговете на войната.

Заплаха от ядрена война

Създателите на войната са плашещо небрежни към заплахата от ядрена война. Путин предупреди страните от НАТО, че „ще се сблъскат с последствия, по-големи от всички, които сте срещали в историята“, ако се намесят директно в Украйна и наредят руските ядрени сили да бъдат поставени в  състояние на повишена бойна готовност .

Близостта до Русия на американските ядрени оръжия, базирани в Белгия, Германия, Италия, Холандия и Турция, означава, че всеки ядрен конфликт би заличил голяма част от Европа. Според Федерацията на американските учени Русия и Съединените щати контролират около  90 процента от ядрените бойни глави в света, с около 4000 бойни глави всяка  във военните си запаси.

Президентът на САЩ Джо Байдън  предупреди  , че използването на ядрени оръжия в Украйна би било „напълно неприемливо“ и „повлекло тежки последствия“, без да уточнява какви биха били тези последици. Това е, което американските стратези наричат ​​„умишлена двусмисленост“. 

Американската армия, след фиаското си в Близкия изток, измести фокуса си от борбата с тероризма и асиметричната война към конфронтацията с Китай и Русия. Екипът по национална сигурност на президента Барак Обама през 2016 г. проведе военна игра, в която Русия нахлу в държава от НАТО в Балтика и използва тактическо ядрено оръжие с малък капацитет срещу силите на НАТО. Служителите на Обама бяха разделени относно това как да реагират. 

„Така нареченият Принципален комитет на Съвета за национална сигурност – включително офицери от кабинета и членове на Обединения комитет на началник-щабовете – реши, че Съединените щати нямат друг избор, освен да отмъстят с ядрени оръжия“, пише Ерик Шлосер в  The Atlantic .

„Всеки друг тип отговор, твърди комисията, би показал липса на решителност, би навредил на американското доверие и би отслабил алианса на НАТО. Изборът на подходяща ядрена цел обаче се оказа труден. Ударът на руската нахлуваща сила би убил невинни цивилни в страна от НАТО. Ударите по цели в Русия може да ескалират конфликта до тотална ядрена война. В крайна сметка Комитетът на принципите на NSC препоръча ядрена атака срещу Беларус - нация, която не е изиграла никаква роля в нахлуването на съюзника на НАТО, но има нещастието да бъде руски съюзник. 

Администрацията на Байдън е сформирала Tiger Team от служители на националната сигурност, които да провеждат военни игри какво да правят, ако Русия използва ядрено оръжие,  според  The ​​New York Times. Заплахата от ядрена война е сведена до минимум с дискусии за „тактически ядрени оръжия“, сякаш по-малко мощните ядрени експлозии са някак по-приемливи и няма да доведат до използването на по-големи бомби. 

В нито един момент, включително кубинската ракетна криза, не сме били по-близо до пропастта на ядрената война. 

„  Симулация  , разработена от експерти от Принстънския университет, започва с изстрел на Москва с предупредителен ядрен изстрел; НАТО отговаря с малък удар и последвалата война дава повече от 90 милиона жертви  през първите си няколко часа“,  пише The New York Times  .

Колкото по-дълго продължава войната в Украйна - и САЩ и НАТО изглеждат решени да вкарат оръжия за милиарди долари в конфликта за месеци, ако не и години - толкова повече немислимото става мислимо. Флиртът с Армагедон, за да се спечели оръжейната индустрия и да се извърши безполезният опит за възстановяване на световната хегемония на САЩ, е в най-добрия случай изключително безразсъдно, а в най-лошия геноцидно.

Крис Хеджис е журналист, носител на наградата Пулицър, който е бил чуждестранен кореспондент в продължение на 15 години на  The New York Times , където е служил като шеф на бюрото за Близкия изток и шеф на бюрото за Балканите на вестника. Преди това е работил в чужбина за  The Dallas Morning News ,  The Christian Science Monitor и NPR.  Той е водещ на предаването „The Chris Hedges Report“.

Бележка на автора към читателите:  Вече няма начин да продължа да пиша седмична колона за ScheerPost и да продуцирам седмичното си телевизионно шоу без вашата помощ. Стените се затварят с изумителна бързина пред независимата журналистика , като елитите, включително елитите на Демократическата партия, настояват за все повече и повече цензура. Боб Шийр, който управлява ScheerPost с ограничен бюджет, и аз няма да се откажем от ангажимента си към независима и честна журналистика и никога няма да поставим ScheerPost зад стена за плащане, да таксуваме абонамент за него, да продаваме вашите данни или да приемаме реклами. Моля, ако можете, регистрирайте се на chrishedges.substack.com  , за да мога да продължа да публикувам колоната си от понеделник в ScheerPost и да продуцирам седмичното си телевизионно шоу „The Chris Hedges Report“. 

Тази колона е от Scheerpost , за която Крис Хеджис пише  редовна колона . Щракнете тук, за да се регистрирате  за известия по имейл.

Изразените възгледи са само тези на автора и могат или не могат да отразяват тези на  Consortium News.




Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 40003008
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31043
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930