Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
12.07.2022 12:28 - Русия се опитва да поеме контрола върху проекта за нефт и газ Сахалин-2
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 1411 Коментари: 0 Гласове:
1

Последна промяна: 12.07.2022 12:31

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Русия се опитва да поеме контрола върху проекта за нефт и газ Сахалин-2
  • Публикувано 1 юли
  •  
  • https://www.bbc.com/news/business-62008413?fbclid=IwAR1_GGfjNm-LSUaYE4QIoAKwDcSXAa8_EBqHk5r14GBIWtf1ENXwsrN3K-w
image

  ИЗТОЧНИК НА ИЗОБРАЖЕНИЕТО,GETTY IMAGES Надпис на изображението, Проектът Сахалин-2 доставя около 4% от световния пазар на втечнен природен газ

Русия се придвижи да поеме голям нефтен и газов проект, в който Shell има 27,5% дял.

Руският президент Владимир Путин подписа в четвъртък указ за поемане на ръководството на проекта "Сахалин-2".

Този ход може да принуди Shell и японските Mitsui и Mitsubishi да се откажат от инвестициите си, тъй като икономическите последици от войната в Украйна се разпространяват.

Петролният гигант Shell каза: „Ние сме запознати с указа и оценяваме последиците от него“.

В указа се казва, че нова фирма ще поеме всички права и задължения на Sakhalin Energy Investment.

През февруари Shell заяви, че ще продаде руските си инвестиции поради конфликта в Украйна, включително водещото съоръжение Сахалин 2 в Далечния изток на Русия.

 

През април тя каза, че ще получи удар от Ј3,8 милиарда, ако напусне Русия.

Проектът, който доставя около 4% от световния пазар на втечнен природен газ (LNG), е 50% собственост и се управлява от Газпром.

Според указа Газпром ще запази дела си, но другите акционери трябва да поискат от руското правителство дял в новата фирма в рамките на един месец.

След това правителството ще реши дали да им позволи да запазят дял.

 

 

Shell води преговори с потенциални купувачи за своя дял в проекта, включително някои от Китай и Индия, според предишни доклади на The Daily Telegraph и Reuters.

Главният изпълнителен директор на фирмата Бен ван Берден каза в сряда, че Shell "постига добър напредък" в плана си за излизане от съвместното предприятие.

 

„Не мога да ви кажа точно къде се намираме, защото това е търговски процес, така че трябва да спазвам поверителността, но мога да ви кажа, когато получих актуализация миналата седмица, бях наистина доволен от това къде се намираме“, каза той.

Това изглежда е дълбоко политически ход. Въздействието вероятно ще се усети най-силно в Япония, която е силно замесена в санкциите срещу Русия.

Три чуждестранни компании притежават значителни дялове в Сахалин-2 - Shell, Mitsui и Mitsubishi.

Но Shell вече отписа стойността на своите руски активи и каза, че ще напусне страната.

Междувременно Япония е силно зависима от вноса на течен природен газ.

Конкуренцията за доставки в световен мащаб в момента е интензивна - и само проектът Сахалин в момента отговаря на около 8% от нуждите му.

 

Така че перспективата Русия потенциално да присвои японските интереси в проекта със сигурност ще предизвика неуверен отговор в Токио - въпреки че министрите там настояват, че това няма да направи вноса "незабавно невъзможен".

Ако руските доставки за Япония бъдат прекратени, тя ще трябва да намери нови източници другаде - нарастваща конкуренция за наличните доставки.

Това може да повиши цените в световен мащаб във време, когато нарастващите разходи за енергия вече подхранват инфлацията.

Японски мерки

Указът от пет страници, който идва на фона на западните санкции срещу Москва заради нахлуването в Украйна, гласи, че зависи от Кремъл да реши дали чуждестранните акционери трябва да останат в консорциума.

Япония по-рано заяви, че няма да се откаже от интересите си в проекта Сахалин-2, който е важен за нейната енергийна сигурност, дори ако бъде помолена да напусне.

Акциите на Mitsui и Mitsubishi паднаха с 6% по време на търговията в петък поради опасения за загуби, като по-широкият индекс Nikkei се понижи с 1,9%.

Говорител на Mitsubishi каза, че компанията обсъжда с партньорите си от Sakhalin Energy и японското правителство как да реагира на указа на Путин.

Mitsui не отговори веднага на запитване от BBC за коментар, но каза на Nikkei Asia, че е „в процес на потвърждаване на фактите“.

Mitsui има 12,5% дял в проекта, а Mitsubishi 10%, докато Shell държи 27,5%, минус една акция. Руският газов гигант Газпром има 50% плюс една акция.

Япония, Южна Корея и Китай са основните клиенти за износ на петрол и LNG, според Shell.

Японският заместник-главен секретар на кабинета Сейджи Кихара каза, че правителството на страната проучва съдържанието на указа и анализира намеренията на Москва.

„Общо казано, интересите на нашата страна в ресурсите не трябва да бъдат накърнявани“, каза той на редовна пресконференция, отказвайки да каже дали Япония е в контакт с Москва по въпроса.

Японският министър на индустрията Коичи Хагиуда каза, че правителството не смята указа за реквизиция.

„Указът не означава, че вносът на втечнен природен газ от Япония ще стане незабавно невъзможен, но е необходимо да се предприемат всички възможни мерки в подготовка за непредвидени обстоятелства“, каза той.

Стискане на газ

Саул Кавоник, ръководител на отдела за интегрирано изследване на енергетиката и ресурсите в Credit Suisse, каза, че руското производство на втечнен природен газ от проекти като Сахалин-2 вероятно ще пострада с времето, тъй като чуждестранният опит и части станаха недостъпни.

„Това ще затегне значително пазара на LNG през това десетилетие“, каза той.

Всяко увеличаване на участието на руското правителство само ще затрудни доставките от тези проекти за много купувачи, каза той.

Япония спешно търси алтернативни варианти за доставка, добави той.

Повече за тази история
  • Shell ще понесе удар от Ј3,8 милиарда от напускането на Русия

    • 7 април
  • Shell ще продава руски инвестиции заради Украйна

    • 28 февруари
 



Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39934395
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31039
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930