Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
25.06.2022 17:54 - Какво е стагфлация и какво я причинява?
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 605 Коментари: 0 Гласове:
0

Последна промяна: 25.06.2022 17:55

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
  Какво е стагфлация и какво я причинява?

от допринасящ автор | 10 юни 2022 г. | Заглавни новини | 

Тази статия първоначално е публикувана от Франк Шостак в Mises Institute. 

Появата на стагфлация е свързана със ситуация на общо засилване на инерцията на цените, като в същото време темпът на икономическа активност намалява.

Известен епизод на стагфлация се случи през периода 1974-75 г., тъй като годишното промишлено производство спадна с близо 13 процента през март 1975 г., докато годишният темп на растеж на индекса на потребителските цени (CPI) скочи до около 12 процента. По същия начин през 1979 г. се наблюдава голям спад в икономическата активност и галопираща инфлация на цените. До декември същата година годишният темп на растеж на промишленото производство е близо до нула, докато годишният темп на растеж на ИПЦ достига над 13 процента.

shostak_graph_1.png image

Според популярното мислене от онова време централната банка влияе върху темпа на икономическа експанзия чрез паричната политика. Това влияние обаче носи цена, която е инфлация. Много икономисти смятат, че ако целта е да се постигне по-бърз темп на икономически растеж  и  по-нисък процент на безработица, тогава гражданите трябва да са готови да изпитат по-високи темпове на инфлация.

Вярването беше, че има компромис между инфлацията и безработицата. Колкото по-ниска е безработицата, толкова по-висока е инфлацията. Обратно, колкото по-висока е безработицата, толкова по-нисък ще бъде темпът на инфлация. Стагфлацията от 70-те години на миналия век беше голяма изненада за повечето икономически коментатори.

В края на 60-те години на миналия век  Едмънд Фелпс  и  Милтън Фридман  (PF) оспориха популярното мнение, че може да има устойчив компромис между инфлацията и безработицата. Всъщност с течение на времето, според PF, хлабавите политики на централната банка създават платформата за по-нисък икономически растеж и по-висок темп на инфлация; т.е. стагфлация.

PF обяснението на стагфлацията

Изхождайки от ситуация на равенство между текущия и очаквания темп на инфлация, централната банка решава да увеличи темпа на икономически растеж чрез повишаване на темпа на растеж на паричното предлагане. В резултат на това в икономиката навлиза по-голямо количество пари и всеки индивид вече разполага с повече пари. Поради това увеличение всеки човек вярва, че е станал по-богат. Това повишава търсенето на стоки и услуги, което от своя страна води до увеличаване на производството на стоки и услуги.

Това увеличава търсенето на работници от страна на производителите и впоследствие безработицата пада под равновесния процент, който и Фелпс, и Фридман  наричат  ​​естествена норма. След като нивото на безработица падне под равновесното ниво, това  оказва възходящ натиск  върху инфлацията на цените. Според PF хората осъзнават, че е имало общо разхлабване на паричното предлагане, така че хората формират по-високи инфлационни очаквания, а хората осъзнават, че предишното им увеличение на покупателната способност сега намалява.

Това отслабва общото търсене на стоки и услуги, което от своя страна отслабва общото търсене, което след това забавя производството на стоки и услуги, повишавайки безработицата. Имайте предвид, че сега се връщаме по отношение на безработицата и икономическия растеж там, където бяхме преди решението на централната банка да разхлаби монетарната си позиция, но сега с много по-висок процент на инфлация.

Следователно имаме спад в производството на стоки и услуги и нарастване на безработицата, заедно с повишаване на инфлацията на цените: стагфлация. От това PF заключи, че докато увеличаването на темпа на растеж на паричното предлагане е неочаквано, централната банка може да създаде увеличение на темпа на икономически растеж.

Въпреки това, след като хората научат за увеличаването на паричното предлагане и преценят последиците от това увеличение, те съответно коригират поведението си. Не е изненадващо, че временният тласък на икономиката от увеличаването на паричното предлагане изчезва. За да преодолее това препятствие и да засили темпа на икономически растеж, централната банка ще трябва да изненада хората чрез много по-висок темп на парично изпомпване.

Въпреки това, след известно време, хората научават за това увеличение и съответно коригират поведението си. Следователно ефектът от по-високия темп на растеж на паричното предлагане върху икономиката вероятно ще изчезне отново и много по-висок темп на инфлация е всичко, което остава. От това PF заключи, че хлабавите парични политики могат само временно да генерират икономически растеж и с течение на времето тези политики ще доведат до по-висока инфлация на цените. По този начин, според PF, няма дългосрочен компромис между инфлацията и безработицата.

Паричното предлагане се увеличава, винаги подкопава растежа

В пазарната икономика производител разменя своя продукт за пари и след това разменя тези пари за други продукти. Като алтернатива можем да кажем, че обменът на нещо за нещо се извършва с пари. Също така, за да се осъществи обменът между производителите, тези производители трябва да са произвели полезни стоки и услуги.

Нещата обаче са различни, след като парите се генерират от „тънкия въздух“ поради политиките на централната банка и банкирането на частични резерви. След като се използват парите от „тънкия въздух“, това задейства размяната на нищо за нещо, което представлява отклоняване на богатство от генераторите на богатство към притежателите на новогенерирани пари.

Увеличаването на паричното предлагане в съвременния свят предполага увеличаване на парите от нищото, а доставчикът на нови пари ги получава, като не разменя нищо за тях, никакви стоки или услуги. Следователно тук имаме размяна на нищо за пари. След като парите от „тънкия въздух“ се разменят за продуктите на генераторите на богатство, това се равнява на размяна на нищо за нещо.

Притежателят на такива пари получава крайни стоки и услуги, без да допринася пряко или косвено към групата от такива стоки и услуги или към групата от богатства. Това означава, че богатството се отклонява от производителите на богатство към притежателите на новосъздадени пари. Така притежателите на нови пари консумират стоки и услуги без никакъв принос в производството на стоки и услуги. В този процес истинските производители на богатство остават с по-малко стоки и услуги на разположение, което от своя страна отслабва способността им да развиват икономиката.

Имайте предвид, че размяната на нищо за нещо създава отклоняване на богатството и ще се осъществи независимо от това дали увеличението на паричното предлагане е очаквано или неочаквано. Това означава, че дори и да се очаква експанзия на парите, тя пак ще подкопае икономическия растеж.

Тогава какво причинява стагфлация?

Увеличаването на паричното предлагане задвижва размяната на нищо за нещо, което от своя страна отклонява богатството от генератори на богатство към такива, които не генерират богатство. Това отслабва процеса на генериране на богатство, което отслабва икономическия растеж.

Имайте предвид, че цената на стоката е сумата пари, платена за стоката. Когато нови пари навлизат на пазара, това означава, че се плащат повече пари за стоката на този пазар, което увеличава цената на тази стока. След като стоката се възприема като напълно оценена, парите отиват на други пазари. Следователно парите се движат от един пазар на друг пазар. С течение на времето увеличаването на паричното предлагане се проявява чрез повишаване на цените на стоките и услугите.

Това създава ситуация, при която увеличаването на паричното предлагане подкопава процеса на генериране на богатство, увреждайки икономическия растеж. В същото време имаме повече пари за стока, което означава, че цените на стоките са по-високи, отколкото преди нарастването на паричното предлагане. Така нарастването на цените на стоките заедно с по-слабия икономически растеж, което определяме като стагфлация.

Стагфлацията е крайният резултат от паричното изпомпване. Следователно, когато централната банка приеме лесна монетарна позиция, тя също така задвижва стагфлация в бъдеще. Сега, за PF и повечето икономисти, критериите за приемане на теория е поддържаща статистическа корелация. Именно поради видимата стагфлация през 70-те години на миналия век теорията за стагфлацията на P-F получи широка подкрепа.

Фактът, че с течение на времето засилването на паричния растеж не винаги може да се прояви чрез видима стагфлация, не опровергава това, което заключаваме относно последиците от увеличаването на паричното изпомпване върху икономическия растеж и цените. 5  Теория, която разчита само на наблюдавани корелации, е просто упражнение за напасване на кривата. Това, което има значение за състоянието на една икономика, не е проявата на стагфлация, а по-скоро увеличаване на паричното предлагане „от тънкия въздух“.

Тежестта на стагфлацията зависи от състоянието на текущото богатство. Ако фондът на богатството намалява, тогава вероятно ще последва видим спад в икономическата активност. Освен това, поради минало парично изпомпване и последващото увеличение на ценовата инфлация, виждаме видима стагфлация. Обратно, ако фондът на богатството все още расте, вероятно ще последва някаква икономическа активност. Предвид нарастващия импулс на цените ще има положителна корелация между икономическата активност и инфлацията на цените.

Заключаваме, че ако не наблюдаваме симптомите на стагфлация, след като централната банка е вкарала нови пари в икономиката, това означава, че фондът на богатството продължава да расте. Обратно, ако имаме стагфлация, тогава най-вероятно фондът на богатството намалява.

Заключения

Увеличаването на паричното предлагане задвижва размяната на нищо за нещо, прехвърляйки ресурси от генератори на богатство към генератори, които не са богати. Следователно това отслабва както процеса на генериране на богатство, така и темпа на икономическа активност. Когато нови пари навлизат на пазарите на стоки, това означава, че има повече пари за стока, което увеличава цените им. Следователно имаме увеличение на цените на стоките заедно с отслабване на икономическия растеж.

Ето за какво става дума за стагфлация. Паричното изпомпване с течение на времето винаги води до стагфлация, въпреки че често не се вижда веднага. Тъй като богатството е подложено на натиск обаче, феноменът стагфлация става твърде реален.




Гласувай:
0



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39970036
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31041
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930