Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
18.06.2022 08:10 - Какво казва Байдън на Путин
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 1673 Коментари: 2 Гласове:
2

Последна промяна: 18.06.2022 08:11

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
Какво казва Байдън на Путин

Джонас Е. Алексис, помощник-редактор - 6 юни 2022 г

 image


От Тед Снайдър

Когато президентът на Съединените щати пише  мнение в  Ню Йорк Таймс , той говори с американци, но както знае, докато го пише, той говори и с Путин. Длъжностните лица в Русия ще анализират краткия текст и ще декодират съобщенията.

Какво послание изпраща Байдън? И защо сега?

Част от мнението е написано за американската аудитория и ще бъде отхвърлено от руските анализатори. Военният сплотителен вик, че „Свободният свят и много други нации, водени от Съединените щати, се обединиха на страната на Украйна“ игнорира реалността, че  по-голямата част от света – свободен или друг – не се е събрал, за да подкрепи САЩ  в санкционирането на Русия или въоръжаването Украйна. Голяма част от свободния свят не е изостанала в крачка от САЩ и голяма част от несвободния свят, който не би искал да бъде свободен, ако САЩ спрат да подкрепят своите монарси и диктатори.

Също така за американско потребление е „простата“ цел на Байдън да види демократична Украйна. Тази цел удобно разделя света на свободни демокрации и несвободни автокрации. Но въпреки че американците са вечно хранени с мита за САЩ като разпространител и защитник на демокрацията, руските анализатори знаят, че САЩ подкрепят правителства, които ги подкрепят, независимо дали са демокрации или автокрации. Те също така знаят, че САЩ подкрепят украинската демокрация само когато избират проамерикански лидер.

През 2014 г. подкрепи преврат, който уби украинската демокрация, като извади лидер, който не беше недвусмислено и напълно прозападен. Те също така знаят, че САЩ подкрепят руската демокрация само когато избират проамерикански лидер. През 1996 г. САЩ се намесиха в руските избори, за да се уверят, че Борис Елцин – чийто рейтинг на одобрение в Русия беше около 6%, но който беше проамерикански – спечели. В Русия тези избори често се разглеждат като събитието, което постави руската демокрация в гроба.

Настояването, че незаконната и агресивна война също е „непредизвикана“ също е предназначена за американската публика, както и разказването за срещата му с украински бежанци в Полша. Декларацията на Байдън, че „нито един човек на съвестта не може да остане непоклатим“ от тяхното тежко положение, е много вярно, но сирийците и други бежанци от войните на САЩ може да се запитат защо хората на съвестта могат да бъдат неподвижни от тяхното.

За Путин Байдън може да сигнализира, че в крайна сметка ще трябва да има дипломация и преговори. Той цитира Зеленски, казвайки, че „в крайна сметка тази война „ще приключи окончателно само чрез дипломация“. Ако това е сигнал, това е промяна в сигналите към Русия, защото досега  САЩ пречеха на дипломацията  повече, отколкото да се ангажират с нея.

Но ако това е сигнал, това е и предупреждение, че тези преговори няма да дойдат скоро, че те няма да дойдат, докато „значителното количество оръжия и боеприпаси“, изпратени от САЩ в Украйна, им позволи да бъдат „в възможно най-силната позиция на масата за преговори."

Бившият посланик Час Фрийман ми каза, че мнението на Байдън също има трета аудитория. Той казва, че Байдън отговаряше на „критици като Хенри Кисинджър, който  предполагаше , съвсем реалистично, че Украйна ще трябва да направи компромис по териториални въпроси“. Байдън настоя, че „няма да оказва натиск върху украинското правителство – частно или публично – да направи каквито и да било териториални отстъпки“.

В съответствие с това настояване е смъртоносният списък с оръжия, които Байдън обещава, че ще продължи да предоставя на Украйна, „включително противотанкови ракети Javelin, зенитни ракети Stinger, мощни артилерийски и прецизни ракетни системи, радари, безпилотни летателни апарати, хеликоптери MI-17 и боеприпаси ”

Но Байдън изглежда също се опитва да успокои или успокои Путин, като твърди, че „Ние не търсим война между НАТО и Русия“ и че „САЩ няма да се опитат да доведат до свалянето му от власт в Москва“.

Защо да изпращате тези успокояващи съобщения сега, може би за първи път?

Уверенията може да са стратегически необходими сега, защото въпреки уверението на Байдън, че „Ние не търсим война между НАТО и Русия“, Русия трябва да види НАТО, че ескалира войната. През април руският външен министър Сергей Лавров вече  каза  , че „НАТО по същество води война с Русия чрез прокси и въоръжава този прокси. Войната означава война." А през май председателят на руската Дума  каза  , че „САЩ участват във военните операции в Украйна.

Днес Вашингтон основно координира и проектира военни операции, като по този начин пряко участва във военните действия срещу нашата страна. Оттогава САЩ натрупаха още 40 милиарда долара помощ.

В своето мнение Байдън обяви предоставянето на „по-модерни ракетни системи“. Тези високомобилни артилерийски ракетни системи имат обхват от 50 мили и въпреки твърдението на Байдън, че „Ние не насърчаваме и не позволяваме на Украйна да нанася удари извън нейните граници“, тези ракети изглежда имат капацитета да направят точно това. Лавров  предупреди  САЩ, че предоставянето на тези модерни ракетни системи би било „сериозна стъпка към неприемлива ескалация“.

На 28 май САЩ обявиха, че  Дания ще изпрати противокорабни ракети Harpoon в Украйна  , които могат да бъдат използвани срещу руския Черноморски флот. И сега Ройтерс съобщава, че САЩ планират „да продадат на Украйна четири дрона MQ-1C Grey Eagle, които могат да бъдат въоръжени с ракети Hellfire“. Подобно на модерните ракетни системи, дроните, които могат да летят „до 30 или повече часа“, изглежда противоречат на уверението на Байдън, че САЩ не позволяват на Украйна да нанася удари в Русия.

На 1 юни висшият генерал  на киберкомандването на САЩ разкри  , че САЩ са провели „офанзивни“ кибер операции, за да помогнат на Украйна. НАТО е предполагало и преди, че кибератаките „може да се разглеждат като война“. А представители на НАТО  заявиха  , че руска кибератака срещу член на НАТО може да задейства клаузата за колективна отбрана на член 5.

Уверението на Байдън към неговата руска аудитория, че „Ние не искаме да удължаваме войната само за да нанесем болка на Русия“, може да е отменено от обещанието му към неговата американска аудитория, че Русия трябва „да плати висока цена за своите действия“. Тъй като САЩ са в киберофанзива и ескалират предоставянето на оръжия, за да включват ракети и дронове, които могат да нанасят удари в руска територия, САЩ може да се страхуват, че могат да предизвикат руско усещане за „неприемлива ескалация“. Администрацията на Байдън може би е почувствала стратегическата нужда да нарисува различно възприятие и да се опита да убеди Русия в противното.

Тед Снайдър  има диплома по философия и пише за анализиране на модели във външната политика и история на САЩ.

ИЗТОЧНИКАнти война



Гласувай:
2



Спечели и ти от своя блог!
1. 1997 - Защо не безусловна капитулация?
18.06.2022 10:05
Русия не бива да допусне нов "Берлински конгрес", при който се обезсмислят жертвите за освобождението. Ако допусне такъв, Русия ще добие нов враг в лицето на Украйна и денацификацията не ще бъде реализирана.
Пожелавам на Русия да постигне безусловна капитулация на украинските неонацисти.
цитирай
2. zahariada - Да
18.06.2022 10:37
Така е.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39942024
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31039
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930