Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
06.05.2022 16:14 - Тъй като войната в Украйна задълбочава разделението между великите сили , може да се появи съживено движение на необвързаните
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 459 Коментари: 0 Гласове:
3

Последна промяна: 06.05.2022 16:15

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
 Тъй като войната в Украйна задълбочава разделението между великите сили , може да се появи съживено движение на необвързаните

Публикувано: 22 април 2022 г., 13:10 ч. BST

image


Нахлуването на Русия в Украйна донесе силно западно осъждане и санкции , но много нации по света избраха да не се присъединят към този единен фронт.

 

Десетки правителства извън Европа и Северна Америка не са склонни да порицаят Русия, а много други се въздържат да се присъединят към многостранните санкции. Китай мълчаливо подкрепя Кремъл след потвърждаването му през февруари за китайско-руско приятелство без ограничения . Няколко други подкрепиха гласно Русия, сред които Беларус, която послужи като база за руската инвазия.

 

Междувременно други правителства седнаха на оградата. Бразилският президент Жаир Болсонаро каза многозначително, че страната му „ няма да вземе страна “. Индийските лидери потвърдиха политиката си на необвързаност , намеквайки, че тяхната нация ще се стреми да остане настрана от битката. Южна Африка , Пакистан и много други нации следват подобен път.

 

Като изследовател на международната политика , вярвам, че отговорите на неотдавнашната руска агресия хвърлят светлина върху това как правителствата в това, което е известно като Глобалния Юг, са склонни да се държат, ако се оформи нова Студена война . Освен ако правителствата не са заплашени пряко, мнозина изглежда доволни да подкрепят необвързаността – политика за избягване на силна подкрепа за Запада или за основните му съперници в Москва и Пекин.

 

  Неприсъединяването може да бъде разумна стратегия за отделните държави като начин за запазване на автономията и избягване на скъп избор между големите сили. Въпреки това вярвам, че международният мир и сигурност ще пострадат, ако твърде много държави откажат да вземат страна в случаи като Украйна.

 

Значенията на необвързаността Концепцията за необвързаност се появява през 50-те години на миналия век . Това предполагаше отказ да се присъедини към съперничещите блокове от Студената война, водени от Вашингтон и Москва. Концепцията е инициирана от група лидери след Втората световна война, включително Джавахарлал Неру от Индия, Сукарно от Индонезия, Гамал Абдел Насър от Египет, Кваме Нкрума от Гана и Йосип Броз Тито от Югославия.

 

Югославският президент Йосип Броз Тито, президентът на Египет Гамал Абдел Насър и индийският премиер Джавахарлал Неру присъстват на среща на върха на Движението на необвързаните през 1956 г. AFP чрез Getty Images Въпреки че представляват широк спектър от политически идеологии, всички те виждат необвързаността като начин за съпротива на колониалните и имперските сили, запазване на независимостта и избягване на съветско-американския конфликт.

 

Тези идеи доведоха до създаването през 1961 г. на Движението на необвързаните , слабо организирана група, която скоро включваше повечето страни и население на света . Няколко основни принципа ръководеха движението, включително антиколониализъм, антиимпериализъм, зачитане на суверенитета и териториалната цялост, ненападение и ненамеса.

 

И все пак движението беше изправено пред дилема от самото начало. Когато мощна държава нарушава основни принципи като суверенитет и териториална цялост, трябва ли членовете на Движението на необвързаните да вземат страна, за да й се противопоставят?

 

Различните членове на движението от време на време заеха силни единни позиции. Например, те се присъединиха към противопоставянето на колониалното управление в Родезия и апартейда в Намибия и Южна Африка. Когато интересите на суперсилите бяха по-пряко в игра, необвързаните държави не успяха да се споразумеят кога да заемат страна.

 

Левите лидери в държави като Куба и Виетнам видяха западните сили като неоимперска заплаха и застанаха на страната на Москва, въпреки че се присъединиха към Движението на необвързаните. Консервативните държави, като Саудитска Арабия и Мароко, постоянно се накланяха към Вашингтон. Мнозина търсеха относителна неутралност. Но всички тези държави останаха в движението, което няма договорен стандарт за това каква степен на изравняване е приемлива.

 

Разликите между членовете на Движението на необвързаните подкопаха способността им да упражняват колективно влияние, дори когато суперсили се противопоставиха на нормите за суверенитет и самоопределение.

 

През 1979 г., например, членовете бяха дълбоко разделени относно съветската инвазия в Афганистан . Петдесет и шест гласуваха за осъждане на съветската инвазия в ООН, но девет подкрепиха Москва, а 26 се въздържаха. Тези числа са забележително сходни с последните гласувания за Украйна . Разногласията около съветската война в Афганистан отслабиха Движението на необвързаните страни и подкопаха способността му да налага международните норми и да влияе на съветската политика.

 

Уместността на движението намаля след Студената война , тъй като различните му членове се бореха да определят ролята му в свят, който вече не се оформя от съветско-американско противопоставяне. Все пак движението оцеля и неговите 120 членове наскоро отпразнуваха 60-годишнината на групата в Белград.

 

Трайни дилеми Движението на необвързаните страни е изправено пред нови предизвикателства днес, докато войната в Украйна продължава.

 

За много правителства в Африка, Азия, Близкия изток и Латинска Америка необвързаността остава привлекателна. Повечето зависят силно от търговията, помощта и инвестициите както от западните сили, така и от Китай (ако не и от Русия). По този начин изборът на страни може да бъде осакатяващ икономически. Тази опасност е очевидна в Беларус, която е изправена пред строги западни санкции за подпомагане на руските военни усилия. Държавите, които се противопоставят на Русия, също рискуват от изтощителни прекъсвания на енергията . Заемането на страна срещу Китай във всеки бъдещ сценарий, като конфликт за Тайван, би било още по-скъпо.

 

Относителното необвързаност също е привлекателно от гледна точка на сигурността. Тя позволява на правителствата да получават оръжия от множество източници и да ограничават зависимостта от всяка отделна сила. Това е основен фактор за Индия , която остава силно зависима от руските оръжия, и в по-малка степен за страни като Виетнам.

 

Необвързаността също помага да се поддържат дипломатическите врати отворени. Това привлича правителствата, които са предпазливи от загуба на политическа автономия, ако разчитат твърде много на една мощна държава или блок за политическа подкрепа.

 

Поради всички тези причини, необвързаността вероятно ще продължи да бъде често срещана. Всъщност стратегическата му привлекателност е вероятно по-силна сега, отколкото по време на Студената война, поради по-голямата глобална интеграция. За разлика от 50-те години на миналия век повечето държави вече имат силни икономически, политически и в някои случаи военни връзки както с Изтока, така и със Запада .

 

Неприсъединяването може да е разумна политика за отделните държави, но може да създаде проблеми за международната сигурност. Руският президент Владимир Путин разби илюзията, че завладяването на територии и войните на великите сили са оставени в миналото и по този начин постави юмрук в определящите принципи на Движението на необвързаните. Нежеланието да се вземе страна в такъв ясен случай на агресия може да отслаби международните норми и да подкопае глобалната сигурност.

 

На този етап повечето членове на Движението на необвързаните осъдиха руските атаки. И все пак само един , Сингапур, е наложил санкции. Други си прехвърлят парите, превръщайки войната в Украйна в тежест за Съединените щати и техните основни съюзници.

 

По този начин те улесняват Кремъл да поддържа брутална военна кампания. Те изпращат посланието, че агресията и завземането на територии от големите сили ще бъдат толерирани. Вярвам, че това представлява голяма пропусната възможност за защита на антиимперските норми в основата на Движението на необвързаните. Членовете на движението имат дълбоки интереси да потвърдят тези норми от името на Украйна, тъй като те са сред най-уязвимите да бъдат следващите.

 

[ Редакторите на Conversation"s Politics + Society избират истории, които трябва да знаете. Регистрирайте се за Politics Weekly .]

 

Дипломация Индонезия Русия Египет Индия Югославия Студена война геополитика Украйна Сукарно Глобален юг Движение на необвързаните Джавахарлал Неру съветска епоха съветски съюз Епохата на Студената война Инвазия в Украйна 2022 г



Гласувай:
3



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39945646
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31039
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930