Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
18.04.2022 11:40 - Програмата на НАТО „Оръжия за мир“ и дипломатическият демарш на Русия
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 310 Коментари: 0 Гласове:
1


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
  Програмата на НАТО „Оръжия за мир“ и дипломатическият демарш на Русия

Документът, озаглавен „Относно опасенията на Русия в контекста на масовите доставки на оръжия и военно оборудване на режима в Киев“, беше изпратен на Държавния департамент.

от  VT редактори - 16 април 2022 г

image

…от Науман Садик за VT Islamabad

Карън ДеЙънг съобщи за  Washington Post  в четвъртък, че Русия е изпратила официална дипломатическа нота до Съединените щати във вторник, обвинявайки Вашингтон и неговите клиенти от НАТО, че подмолно подкопават мирния процес с Украйна, започнат по време на преговорите в Истанбул на 29 март, и последвалото оттегляне на Русия сили от покрайнините на Киев, Чернигов и Суми, като по този начин приключи едномесечната офанзива в Украйна.

Документът, озаглавен „Относно опасенията на Русия в контекста на масирани доставки на оръжия и военна техника на режима в Киев“, беше препратен на Държавния департамент от руското посолство във Вашингтон, в който Русия обвини НАТО, че се опитва „да притисне Украйна да да се откаже от мирните преговори с Русия, за да продължи кръвопролитието.

Москва също предупреди Вашингтон, че доставките на САЩ и НАТО на „най-чувствителните“ оръжейни системи за Украйна „допълват гориво“ в конфликта и могат да доведат до „непредвидими последици“. Руските експерти предполагат, че Москва, която е обозначила оръжейните конвои, които влизат в страната като легитимни военни цели, но досега не ги е атакувала, може да се готви да го направи.

„Те са се насочили към складове за доставки в самата Украйна, където са били съхранявани част от тези доставки“, каза Джордж Бийби, бивш директор на анализа на Русия в ЦРУ и съветник за Русия на бившия вицепрезидент Дик Чейни,  пред изданието .

„Истинският въпрос е дали те надхвърлят опитите за насочване на оръжията на украинска територия, опитват ли се да поразят самите конвои за доставки и може би страните от НАТО в украинската периферия“, които служат като пунктове за прехвърляне на доставките на САЩ.

Ако руските сили се спънат в следващата фаза на войната, както направиха в първата, „тогава мисля, че шансовете Русия да насочи доставките на НАТО на територията на НАТО се увеличава значително“, каза Бийби. „Имаше предположение от страна на много от нас на Запад, че можем да снабдим украинците наистина без ограничения и да не поемаме значителен риск от отмъщение от Русия“, каза той. „Мисля, че руснаците искат да изпратят съобщение тук, че това не е вярно.

Сред елементите, идентифицирани от Русия като „най-чувствителни“, са „ракетни системи с множество изстрелвания“, като  незаконната сделка на Словакия  с НАТО за прехвърляне на нейната система за противовъздушна отбрана S-300 от съветската ера в Украйна в замяна на трансатлантическия военен алианс, доставящ четири Patriot ракетни системи за Словакия и мобилните системи за противовъздушна отбрана от съветската епоха Strela-10, SA-8, SA-10, SA-12, SA-13 и SA-14, с по-голям обсег от Stingers и имащи способност да поразяват крилати ракети , както и безброй други усъвършенствани залпови системи за залпове, които НАТО  тайно предостави  на Украйна.

Чешката република достави танкове, залпови ракетни установки, гаубици и бойни машини на пехотата в Украйна сред военни пратки, които достигнаха стотици милиони долари и ще продължат,  довериха пред Ройтерс два източника на чешка отбрана .

Източници от отбраната потвърдиха пратка от пет танка Т-72 и пет БВП-1 или БМП-1, бойни машини на пехотата, които се виждат в железопътни вагони на снимки в Twitter и видеозаписи миналата седмица. „От няколко седмици доставяме тежко наземно оборудване – казвам го най-общо, но по дефиниция е ясно, че това включва танкове, бойни машини на пехотата, гаубици и залпове за залпове“, каза висш служител на отбраната.

"Това, което е отишло от Чехия, е в стотици милиони долари." Висшият служител на отбраната каза, че чехите доставят и „разнообразие от противовъздушни оръжия“. Независимият анализатор в областта на отбраната Лукас Висингр каза, че „системите за противовъздушна отбрана с малък обсег на действие Strela-10 или SA-13 Gopher в терминологията на НАТО са били забелязани във влак, който очевидно пътува за Украйна“.

Русия обвини западните сили, че нарушават „строги принципи“, управляващи предаването на оръжия в зони на конфликт, и че не обръщат внимание на „заплахата от високоточни оръжия да попаднат в ръцете на радикални националисти, екстремисти и бандитски сили в Украйна“.

Вашингтон, се казва в дипломатическия демарш, оказва натиск върху други страни да спрат всякакво военно и техническо сътрудничество с Русия, а тези с оръжия от съветската епоха да ги прехвърлят в Украйна. „Призоваваме Съединените щати и техните съюзници да спрат безотговорната милитаризация на Украйна, която предполага непредвидими последици за регионалната и международната сигурност“, се добавя в нотата.

„Параноидното отношение“ на Русия, обвиняващо Вашингтон и неговите клиенти от НАТО, че спират мирния процес с Украйна и организират прокси война на уязвимия западен фланг на Русия чрез финансиране, обучение, въоръжаване и международно легитимиране на ултранационалистическите милиции на Украйна, за да дестабилизират и провокират Русия настрана, в духа на очевидно „помирение и многостранност“, определящ подхода на администрацията на Байдън към провеждането на международна дипломация, държавният секретар на САЩ Антони Блинкен предаде „пълномощното“ на украинското ръководство за постигане на споразумение с Русия без какъвто и да е натиск. , от Вашингтон, за да ескалира военните действия със своя заклет съперник.

На 3 април, потвърждавайки в  интервю за NBC News  , че украинският президент Зеленски има пълното доверие на Вашингтон за постигане на мирно споразумение с Русия, Блинкен, като същевременно приема въздуха на „великодушие и сближаване“, разкри, че администрацията на президента Джо Байдън ще подкрепи каквото и да е украинският хората искаха да направят, за да сложат край на войната.

„Ще търсим да видим какво прави Украйна и какво иска да направи“, каза Блинкен. „И ако заключи, че може да сложи край на тази война, да спре смъртта и унищожението и да продължи да отстоява своята независимост и суверенитет – и в крайна сметка това изисква вдигане на санкции – разбира се, ние ще позволим това.

Блинкен аргументира с нотки на дипломатическа софистика, че въпреки че Путин твърди, че „не е успял да постигне целите си“ в Украйна – „покоряване на Киев, демонстриране на военната мощ на Русия и разделяне на членовете на НАТО“ – той каза, че все още има смисъл да се преследва споразумение чрез преговори.

„Въпреки че той беше оттеглен назад, въпреки че вярвам, че това вече е стратегическо поражение за Владимир Путин, смъртта и разрушенията, които той причинява всеки ден в Украйна… са ужасни и затова има силен интерес да ги доведем до край."

Давайки вяра на привидния „американски неутралитет“ и „подход на свобода“ към конфликта в Украйна, Wall Street Journal публикува на  1 април подвеждащ доклад  , че германският канцлер Олаф Шолц е предложил на Владимир Зеленски шанс за мир дни преди началото на Руската военна офанзива, но украинският президент я отказа.

Новоизбраният германски канцлер каза на Зеленски в Мюнхен на 19 февруари, „че Украйна трябва да се откаже от своите стремежи към НАТО и да обяви неутралитет като част от по-широко споразумение за европейска сигурност между Запада и Русия“, разкрива вестник. Вестникът също така твърди, че „пактът ще бъде подписан от г-н Путин и г-н Байдън, които заедно ще гарантират сигурността на Украйна“.

Зеленски обаче отхвърли предложението да направи отстъпката и да избегне конфронтация, като каза, че „не може да се има доверие на руския президент Владимир Путин да поддържа такова споразумение и че повечето украинци искат да се присъединят към НАТО“.

Докато отправя абсурдното твърдение, че злощастното украинско ръководство е наложило вето на „гъвкавия и помирителен подход“ на НАТО за мирно уреждане на спора, за да освободи трансатлантическия военен съюз за неговия конфронтационен подход към Русия от самото начало през 1949 г., докладът на Journal удобно пренебрегва решаващото фактът, че миналия ноември САЩ и Украйна подписаха  Харта за стратегическо партньорство .

Споразумението недвусмислено потвърди „стремежите на Украйна за присъединяване към НАТО“ и „отхвърли решението на Крим за повторно обединение с Русия“ след преврата на Майдана през 2014 г. След това през декември Русия, в последното усилие за мирно разрешаване на спора,  предложи мирен договор  със САЩ и НАТО.

Основното руско предложение беше писмено споразумение, което гарантира, че Украйна няма да се присъедини към военния алианс на НАТО и в замяна Русия ще намали натрупването на войски по границите на Украйна. Когато предложеният договор беше презрително отхвърлен от Вашингтон, изглежда, че мъртвецът е хвърлен за неизбежната инвазия на Русия в Украйна.

След съобщението за изтегляне на руските сили в Украйна, по-специално за намаляване на руската офанзива на север от столицата, от руската делегация по време на мирната инициатива в Истанбул на 29 март, украинската делегация, наред с други разпоредби, поиска „гаранции за сигурност в условия, подобни на Член 5 от Хартата на НАТО“, клаузата за колективна отбрана на трансатлантическия военен алианс.

CNN съобщи  на 1 април, че западните служители са били изненадани от „изненадващото украинско предложение“. „Ние сме в постоянна дискусия с украинците за начините, по които можем да им помогнем да гарантираме, че те са суверенни и сигурни“, каза директорът по комуникациите на Белия дом Кейт Бедингфийлд. „Но няма нищо конкретно относно гаранциите за сигурност, с които мога да говоря в момента.“

„Украйна не е член на НАТО“, каза вицепремиерът Доминик Рааб пред Би Би Си на въпрос дали Обединеното кралство е готово да стане гарант за украинската независимост. „Няма да въвличаме Русия в пряка военна конфронтация“, добави той.

Въпреки че отбелязват, че руските мирни преговори не са „нищо повече от димна завеса“, западните дипломати твърдят, че ангажимент от типа на член 5 към Украйна е малко вероятно, като се има предвид, че САЩ и много от техните съюзници, включително Обединеното кралство, не желаят да поставят своите войски в пряк сблъсък с руските сили. Теорията, че Русия няма да атакува Украйна, ако има западни гаранции за сигурност, изглежда все още представлява по-голям риск, отколкото САЩ и техните съюзници са готови да поемат.

Като начин за Русия да „спаси лице в преговорите“, украинците дори стигнаха до степен, че предполагат, че подобни гаранции за сигурност няма да важат за сепаратистки територии в региона на Донбас в Източна Украйна. Въпреки това, редица американски и западни официални лица възприеха скептичен подход към потенциалните гаранции за сигурност, като мнозина казаха, че все още е преждевременно да се обсъждат всякакви непредвидени обстоятелства, докато преговорите продължават.

В противоречие с подвеждащите доклади, приветстващи политическото и военното ръководство на Украйна като предполагаеми „господари на собствената си съдба“, президентът Джо Байдън  каза на лидерите на ЕС  на срещата на върха миналия месец в Брюксел, че „всяка представа, че ще се измъкнем от това след месец е погрешно“ и че ЕС и НАТО трябва да се подготвят за „дългосрочна кампания за натиск срещу Русия“.

Американски и европейски представители изразиха скептицизъм относно „искреността и ангажираността“ на Русия към мирните преговори, като подчертаха, че само пълно прекратяване на огъня, изтегляне на войски и връщане на заловена територия в Украйна ще бъдат достатъчни, за да предизвикат дискусии за премахване на санкциите срещу руската икономика.

„Идеята, че ще възнаградите Путин за окупацията на територия, няма смисъл… би било много, много трудно да се приеме“, каза висш служител на ЕС  пред Financial Times . „Има разрив между тези преговори, това, което наистина се случва на място, и пълния цинизъм на Русия. Мисля, че трябва да им дадем проверка на реалността“, добави служителят.

Западните страни обсъждаха както „прилагането на съществуващите санкции“, така и изготвянето на „потенциални допълнителни мерки“ за увеличаване на натиска върху руския президент Владимир Путин, казаха висши служители на ЕС и САЩ пред британския вестник. Те не са обсъждали възможна времева рамка за облекчаване на санкциите, казаха те.

Съветвайки украинците да издържат, вместо да бързат за осигуряване на мирно споразумение с Русия,  съобщи Sunday Times , висши британски служители призоваха украинския президент Владимир Зеленски да инструктира своите преговарящи да откажат да правят отстъпки по време на мирните преговори с руските колеги.

Високопоставен източник от правителството каза, че има опасения, че съюзниците са „прекалено нетърпеливи“ да осигурят ранно мирно споразумение, добавяйки, че уреждането трябва да бъде постигнато само когато Украйна е във възможно най-силната позиция.

В телефонно обаждане и впоследствие по време на изненадващо посещение в Киев, Борис Джонсън предупреди президента Зеленски, че президентът Путин е „лъжец и побойник“, който ще използва разговорите, за да „ви изтощи и да ви принуди да правите отстъпки“.

Британският министър-председател също каза на депутатите, че е „със сигурност немислимо каквито и да е санкции да бъдат отменени само защото има прекратяване на огъня“. Лондон се увери, че „няма отстъпление от санкциите от някой от нашите приятели и партньори по света“, добави той.

Като се има предвид фона на руско-украинската война, която беше умишлено организирана от силите на НАТО, за да дестабилизират и изолират в международен план Русия, тя проявява доверчивост, че безсилното украинско ръководство „притежава право на вето“ върху политиката на НАТО за постигане на споразумение с Русия чрез преговори.

Достатъчно лековерни ли са читателите, за да предположат, че украинските предложения за мирен договор с Русия са били изнесени без предварителна консултация с покровителите на НАТО и последните не могат да упражнят достатъчно лостове, за да убеди непроницаемото украинско ръководство да постигне мирно споразумение с Русия?

В заключение е очевидно, че настояването на лековерното украинско ръководство да търси членство в ЕС по време на войната и изисква гаранции за сигурност в условия, подобни на член 5 от хартата на НАТО, вместо да моли за незабавно прекратяване на огъня, за да спаси украинските животи, очевидно са клаузите, които нарушават сделката, че бяха умишлено вмъкнати в проекта на украински предложения от перфидни съветници на НАТО на наивните украински политици, за да саботират мирните преговори с Русия.

За автора:

Науман Садик е базиран в Исламабад анализатор по геополитика и национална сигурност, фокусиран върху геостратегическите въпроси и хибридната война в регионите на Близкия изток и Евразия. Неговите области на експертиза включват неоколониализъм, военно-индустриален комплекс и петроимпериализъм. Той е редовен сътрудник на старателно проучени разследващи доклади на Veterans Today.




Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 40002824
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31043
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930