Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
07.04.2022 18:55 - КАК ДА ПРОЧЕТЕТЕ ВОЙНАТА НА ОБРАТНО, БЕЗ ДА СЕ НАДВИГИТЕ
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 994 Коментари: 2 Гласове:
4

Последна промяна: 07.04.2022 18:57

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
    КАК ДА ПРОЧЕТЕТЕ ВОЙНАТА НА ОБРАТНО, БЕЗ ДА СЕ НАДВИГИТЕ

- Отпечатайте тази публикация

image 

image
 

image image

От Джон Хелмър, Москва
  @ bears_with

Това не е, не повтаряйте, историята на катранените бебета на афро-американците и американските индианци. Съюзниците на САЩ и НАТО не са лисицата, Русия не е заекът, освен че Украйна е бебето с катран .  

Причината, поради която американските командири бяха уверени, че Русия ще влезе в Украйна, когато го направиха, беше, че са се уверили, че руският генерален щаб разбира, че ако не успеят да се придвижат на запад, самите те ще бъдат атакувани на изток през украинския фронт, на север срещу Белгород и Воронеж, на юг срещу Крим и Ростов; и в същото време САЩ ще започнат своя блицкриг  , за да унищожат руската икономика. Украинският план за сухопътна атака беше финтът; санкционната война беше основният удар срещу Москва.  

В миналогодишното ръководство за това, което се нарича Руската стратегическа инициатива на Европейското командване на САЩ в Щутгарт, се съобщава , че стратегията на руската армия за „активна отбрана“ започва с „превантивни мерки, предприети преди избухването на конфликт, за възпирането му“. След това ще последва „отбранително нападение, което предвижда постоянен ангажимент на противник в целия театър на военните действия, за да включи критична инфраструктура в родината си, изпълнявайки стратегически операции, които засягат способността или волята на противника да поддържа борбата“. С цел „постигане на изненада, решителност и непрекъснатост на стратегическите действия“, американското командване очакваше руските „войни, определяни чрез огън, удар и маневра, при които тактическите формирования се сблъскват взаимно на разстояние“.

Руското „изчисление“, според изчисленията на американската армия, „е, че центърът на тежестта е в деградирането на военния и икономически потенциал на държавата, а не в завземането на територия“.

Тъй като планът за война на САЩ да унищожат Русия изискваше осем години да се оборудва Украйна като боен кораб, какво беше изненадващо в първата фаза на войната? Какво може да се очаква да се случи след това във фаза 2, след това във фаза 3 и фаза 4 – това е дългата война, която президентът Байдън, канцлерът Шолц и премиерът Джонсън смятат, че могат да поддържат във вярата, която руснаците не могат?

Методът на войната в креслото започва с това да знаете какво да четете, с каква скорост и какво да не четете изобщо.   

Това е така, защото в информационната война целите на основните и социалните медии са местната публика от всяка страна: те трябва да бъдат убедени, че печелят и цената, която плащат, ще бъде кратка и си струва да се плати. Парите са похарчени неправилно: няма успех на западните медии в Русия, нито успех на руските медии извън Русия.

Вместо това, достоверни доказателства за ежедневните операции на бойното поле се документират старателно от няколко източника на руски език, които могат да бъдат последвани отчасти с програми за автоматичен превод. Те включват " Полковник Касад " на Борис Рожин и "Светът днес   " на Юрий Подоляк .  

image

Sources:  https://colonelcassad.livejournal.com/ and https://t.me/s/boris_rozhin and https://www.youtube.com/.
 Aggregators of these materials mapping and publishing in  Russian and in English include Andrei Martyanov  and Andrei Raevsky.

Следващата стъпка във фотьойлната война е да зададете прости, наивни въпроси и да сравните отговорите, които получавате. Например, колко сили са разположили руснаците срещу колко украинци?

В доктрината за бойни действия на американската армия отдавна е конвенционално да се преценява, че атакуващата сила трябва да превъзхожда отбраняващите се в съотношение 3 към 1. В операции за борба с бунтовниците и във войната във Виетнам американското командване изчислява, че при атаката срещу виетконгските и Северновиетнамската армия, американските сили трябва да превъзхождат виетнамските с 10 към 1. Това съотношение беше коригирано надолу до около 5:1, като се вземе предвид превъзходството на САЩ в огнева мощ — бомбардировки от артилерия, въздушни бомбардировки и хеликоптери.

По-новите военни компютърни симулации на САЩ, базирани на арабско-израелските войни, операциите на САЩ срещу Ирак и военните игри на НАТО, включват повече в изчислението на съотношението на силите, което трябва да се изисква за НАТО срещу Русия или да се очаква за Русия срещу НАТО.

ДОКТРИНА НА АРМИЯТА НА САЩ – МИНИМАЛНИ КОЕФИЦИИ НА СИЛИ

image

Source: US Department of the Army, Army Field Manual FM6-0, Commander and Staff Organization and Operations (Washington, DC: Government Printing Office, 2016), Table 9-2.  

Как тогава да обясним, че във фаза 1 на руската специална военна операция срещу Украйна между 40 000 и 50 000 руски сили са били разположени срещу приблизително 80 000 украински сили в Донбас, като съотношението на силите е значително по-малко от един руснак в нападение към един украинец в отбрана?  

Добре информиран източник в Москва с близки контакти в Донбас отговаря: „По отношение на силата на войските трябва да сравняваме ябълки с ябълки. Трябва също да погледнем по-широката карта и да видим, че цяла югозападна Русия е театърът на военните действия, а не само украинска територия. В рамките на този театър руските войски имат явно числено превъзходство. Естествено, всички те няма да бъдат ангажирани в началото на 24 февруари, рискувайки по-лоши тесни места от вида, който вече сме виждали. 

Не всички руски войски в по-широкия театър могат да бъдат нападателни войски. От тях се изискваше да формират широка, дълбока и сложна отбранителна линия и тил. Те трябваше да покриват повече флангове от украинците. Украинците определено имаха предимство в отбрана, тъй като бяха много добре вкопани в Донбас. Те щяха да имат недостатъка, ако бяха нахлуващата сила. Следователно номерата на местните бойни групи не говорят много.

Това, което никой от анализаторите все още не е отчел, е, че руският Генерален щаб е осъзнал, че съществуват сериозни рискове от украинска офанзива – тоест атака през руските граници, а не просто контраатаки срещу първоначалните руски маневри. Имаше всяка възможност украинска бойна група да пробие на север към Воронеж и след това да се прикрие в цивилни райони за настъпление, което включва замах на юг към Ростов, с цел обкръжаване на Донбас.

image

Защо всички предполагат, че украинците са планирали само отбрана? Голяма украинска офанзива срещу Крим беше неизбежна. Следователно руснаците трябваше да разполагат с голяма отбранителна сила, докато цялата украинска военна инфраструктура не бъде извадена.

Това, което никой от анализаторите не е отчел, е, че Украйна не е била подготвяна от САЩ за отбранителна война. В британските военни колежи винаги е съществувало убеждението, че тактически Съветите са загубили битката при Курск. Изглежда всички забравяме, че разбирането на европейските, американските и британските за битките през Втората световна война е, че те вярват, че могат да спечелят в пряка война с Русия именно на това бойно поле.

image

Ключът е да не се затъвате в градовете, а да използвате градовете като щит. Освен това, теренът от Харков на север към Белгород и след това към Воронеж се поддава на такъв план, ако атакуващата сила е добре оборудвана с противотанкови оръжия и може да ограничи възможностите на руските военновъздушни сили да бомбардират армия, докато се движи от град на град. Украинците бяха подготвени точно за това — да атакуват бързо с пехота в високомобилни части, въоръжени с ПЗРК [човешки преносими системи за противовъздушна отбрана].  

Руснаците са наясно с възможността за този план за атака на САЩ. Затова не виждам руснаците да се придвижват в Киев, парашутите да се спускат на летища, унищожаването на летища, запаси и гарнизони на запад и многото специални операции в Галиция, между Киев и Лвов, като загуба на руски ресурси или грешка. Виждам ги като необходимост да притиснат украинското командване и да заплашват Киев и цялото ръководство, ако направят планирания ход на руска територия. Абсолютно необходимо, всъщност.

И така, след като постигна целите на Фаза 1 за унищожаване на инфраструктурата, закопчаване на Киев и поемане на контрол над Черно море и крайбрежието на Азовско море, руската цел е да защитава и разширява линиите на Донбас. Руската армия трябваше да гарантира, че украинците не могат да пробият към Донецк. В по-лошия случай – ако бяха успели да обградят Донецк, това щеше да е катастрофа. Като цяло украинците трябва да се разглеждат като много зряла армия, ръководена от способни щабове на САЩ и НАТО, въоръжени с най-добрите си оръжия. Не трябва да си правим илюзии, че украинските сили, вкопани по линията на контакт, са отбранителна сила, която чака да убие нахлуващите руснаци.

След като рискът от украински пробив на изток бъде елиминиран от Фаза I, можем да видим, че във Фаза 2 ще влязат големи нови руски подкрепления.

Разбира се, изглежда, че руснаците са подценили украинската сила в северозападната линия между Харков, Суми и Киев, както и на юг в Мариупол. Руснаците също подцениха, по-остро, украинските отбранителни способности в района на Донецк. Те не очакваха толкова силна съпротива. Украинските сили, присъстващи в Харков и Суми, изглежда са били много мобилна пехота, обучена за партизански операции, бърза реакция, сливане в цивилни райони и атака по желание.

image

Map of force disposition as of March 17, 2022 – Institute for the Study of War (US).

Украинската грешка изглежда е политическа, а също и подценяване на руснаците. Първата атака в Харков трябваше да бъде знак за тях. Но те повториха грешката да комбинират наемници с териториални батальони Азов в места, които руснаците са били в състояние да насочват отново и отново. Това допринася за пропагандния наратив на западните медии, но не избягва сигурността за тяхното поражение и унищожение.”

Втори въпрос: ако украинската военна подготовка е била сложна и добре информирана от американското разузнаване и ако американските предупреждения за предстояща руска атака са били истински, защо украинското командване и техните сили изглежда са били изненадани; да са загубили своя флот, военновъздушни сили и голяма част от военното си командване и контрол в рамките на първите 48 часа?

Канадски военен ветеран с опит във военните действия на НАТО отговаря: „Украйците бяха подготвени да се бият с войната, която САЩ и НАТО искаха от тях. Изненадата никога не беше част от уравнението, тъй като цялата страна беше създадена като оръжие, за да изиграе своята роля в по-голямата война срещу Русия. Трудно е да изненадаш противопехотна мина.

Въпреки това изненадата е свързана повече с дългата игра на Русия, отколкото с първоначалното унищожаване на украинските командни и контролни, въздушни или военноморски активи. Войната, която украинците бяха създадени да водят, се оказа, че не е войната, която руснаците възнамеряват да спечелят. Наричам това Дългата игра изненада.

Украинските сили бяха вкопани в точки по маршрутите на предполагаеми руски настъпления и те се погрижиха да превърнат ключови градове в крепости. Американската информация беше добра. Те знаеха, въпреки хленченето на Зеленски в дните преди операцията, че атаката предстои. САЩ искаха да дойде. Руска атака беше част от стратегията на САЩ за победа над Русия.

Всички от украинска/натовска/американска страна разбираха доста добре, че руските военни ще се опитат да избегнат цивилни жертви, като в същото време работят по завземането на ключови градски райони — Мариупол, Херсон, Изюм и др. Украинският флот а военновъздушните сили никога не са имали голяма роля в тази схема, освен като средство за тормоз или разстройство на руските сили и за печелене на пропагандни точки, когато е възможно. Ключови идеологически мотивирани части, като тези в териториалните батальони като екипите на Азов, Айдар и Донбас, заедно с редовни части като въздушно щурмови или механизирани бригади, които виждаме на фронта в Донецк, получиха по-голямата част от обучението си в НАТО стандартен. Именно на тези формирования украинските/НАТО/САЩ планиращите закрепиха стратегията си. Ясно е, че тяхната роля е била или да започнат атака срещу ДНР/ЛНР [Донецка, Луганска народни републики], както се вижда от засилените обстрели и други агресивни действия през седмиците до 24 февруари; или да въвлече руснаците във война на изтощение по до голяма степен статични линии на отбрана, ако руснаците изберат да се движат първи. Планът включваше натрупване на припаси в градските отбранителни зони и добре подготвени укрепления в провинцията на Донбас. Командването и управлението бяха установени в бункери и щаб по-близо до фронта. Театърът или националното ниво не бяха толкова голям проблем, тъй като източните формирования имаха за цел да водят предимно местни битки, без да разчитат на много намеса от по-широката украинска армия – особено на изток от Днепър. 

Разбира се, руските атаки срещу летища, щабове, радарни комплекси за противовъздушна отбрана бяха важни и те оказаха голямо влияние върху способността на Украйна да води войната в близко бъдеще; но този капацитет не беше толкова усъвършенстван или необходим като начало – не беше проектиран да бъде. Отново беше очевидно, че основните усилия на САЩ по отношение на подготовката бяха насочени към украинските сухопътни сили, за да се „разбият“ с руснаците по избор на Украйна. Позицията на украинските сили беше продиктувана от осъзнаването, че мащабната маневрена война, която изисква силни способности C2, до голяма степен е извън възможността, както знаеха украинците/НАТО. Все пак те подцениха руския капацитет за задържане.  

Имаше някои, които не получиха бележката. Украинските механизирани/моторизирани части, например, особено около района на Харков, се опитаха да се намесят срещу настъпването на Русия или да се преразположат, за да укрепят отбраната в и около града. Тогава те разбраха по трудния начин, че би било много по-умно да останат на мястото си. Оставането на мястото или ограничаването на движението до малки единици в колесни превозни средства е част от стандарта на НАТО за силите на НАТО, които се очаква да се бият без предимството на чадъра за въздушно превъзходство на САЩ и всичко това включва.

Така че получихме линията на Зигфрид, крепостите и операцията „ Върколак  “ със стероиди, въоръжени със стари ракети Tochka U, за да направят нещата по-„забавни“. Предполагам, че украинците можеха да преместят своите активи, като МиГ 29, извън страната или да преразпределят флота си (какъвто беше) в приятелски пристанища в Черно море, но тогава пропагандната стойност на митове като „ Украинския призрак “ на Киев щеше да бъде конфискуван. Разпореждането с тези активи обаче беше странично, защото планът на Украйна/НАТО беше закотвен върху елементите на земята, които споменах.   

Така че защо са настроили нещата по този начин? Мисля, че вярваха, че руснаците няма да имат силата да продължат седмици или месеци, за да постигнат целите си. Изглежда те предполагаха, че ако нанесат жертви и задържат настъплението на Русия, тогава икономическата война на САЩ и глобалната пропаганда ще направят останалото в кратък срок. Ето къде се крие изненадата – не го направиха и няма да го направят. Независимо от всички приказки за превръщането на Украйна в Афганистан за руснаците, когато започна да просветва в Киев, Брюксел и Вашингтон, че Русия е много по-устойчива и по-решителна, отколкото са си представяли и в нея в дългосрочен план – украинците , европейците, американците и канадците не са афганистанци — беше твърде късно. Също така, както обикновено,

От самото начало имаше сериозни погрешни изчисления и директни провали от украинска, натовска и американска страна. Руското напредване по южната ос и способността им да пресекат Днепър и да превземат Херсон от похода, показва лоша подготовка и, според мен, некомпетентност от страна на украинските и натовските щабни плановици и командири. В целия спектър на западните отбранителни анализатори имаше консенсус, че Херсон ще бъде основна цел за руските сили, които се движат от Крим. Какво се случи вместо това? Некомпетентност от украинска страна. Може би техните планиращи са очаквали Мариупол да бъде навит първи.

Що се отнася до последното, Мариупол премина точно както очаквах – чак до нацистите, които заеха позициите, които заеха, и тактиката на Русия/ДНР да ги разбият на по-малки парчета, които да се дъвчат едно по едно. Що се отнася до персонала на НАТО, който може да е бил хванат в капан в района, знам само това, което прочетох от руските доклади. Дали някой очакваше облекчение от Киев, задържан твърде дълго, само за да бъде разочарован и хванат в капан? Това е мястото, където руското унищожаване на украински C2 способности може да е дало данък. Но това е да се предположи, че политическата воля за изпращане на помощ е съществувала и след това е била победена от руските ходове. Може би беше комбинация от двете. Докато дългата игра се разгръща, създаването на крепости в другите градски центрове се оказа задънена улица.

image

Satellite image of damaged buildings in western Mariupol, March 12, 2022.

За да влошат нещата за украинците, НАТО и САЩ, руското командване в Москва и руските сили на терен не показаха намек да се уморят от битката. Точно обратното, те преминават към фаза 2 и се готвят да унищожат украинските сили на изток от Днепър до последния човек. Ако някакви коридори останат отворени за украинските подкрепления, те остават само като път към гигантския руски котел, който руснаците трябва да затворят източно от Днепър. След като тази задача е изпълнена, въпросът трябва да бъде как ще изглежда Фаза 3 (и 4, 5 и т.н.)?

Също толкова важно е, че руското население става все по-ентусиазирано за операцията с течение на времето – те разбират какво е заложено и искат Украйна да бъде подредена. Вижте как реагираха миналата седмица само на намек за загуба на руски ангажимент по време на преговорите в Истанбул.

image

For more on this story, click.

Междувременно в Европа населението става все по-недоволно от въздействието, което войната оказва върху начина им на живот. В САЩ и Канада (последните повече от първите) всичко е „Слава Украйна“, но инфлацията расте; $7,20/галон-1,90$/литър за гориво, заедно с увеличаването на цените за хранителни стоки, жилища и всичко останало, ще охлади ентусиазма за каузата; съчетайте това с неспособността на западните щати (за разлика от руснаците) да направят нещо по отношение на националните програми за изместване на икономическите приоритети към задържане на хората на работа, настаняване и храна. Съчетайте всичко това с много различния подход към ситуацията, показана от Китай и Индия, и не е твърде трудно да се види как може да се развие изненадата от дългата игра.  

Украинците бяха създадени да бъдат използвани като средство за обезкървяване на руските военни, докато войната на друго ниво се води срещу руската държава и народ. Стратегията беше Зигфрид/Фестунг на фронта, икономически санкции и пропаганден  Блицкриг  в тила – който така или иначе е част от фронта. Начинът, по който украинските сили са били разположени и използвани, показва тяхната роля в по-широката война срещу Русия – това в крайна сметка ще им струва най-малко половината от страната без добър край.

Трети въпрос: какво мислят мнозинството руснаци?

До края на март Левада център, независимият московски социолог,   съобщи , че „делът на тези, които вярват, че нещата в страната като цяло вървят в правилната посока, се е увеличил значително до 69% в сравнение с 52% през февруари. Делът на тези, които смятат, че страната се движи по грешен път е 22% през март; през февруари беше 38%”. В сравнение със същото допитване, направено миналия ноември, общественият оптимизъм е скочил с 23 пункта.

ОЦЕНКА НА ТЕКУЩАТА ПОСОКА НА СТРАНАТА

image

KEY: black=right direction; blue=wrong direction. The Levada Center survey was conducted on March 24-30 on a representative all-Russian sample in urban and rural areas of 1,632 people aged 18 years and older. The study was conducted at each  respondent"s home by a personal interview.  The question asked was: “Are things going in the right direction in the country today as a whole, or is the country moving on the wrong path?” The answer options were: in the right direction; on the wrong path; difficult to say. Source: https://www.levada.ru/

Този оптимизъм също така значително повиши рейтинга на одобрение за работа на президента Владимир Путин и други държавни служители. Резултатът на Путин скочи от 69% през януари до 71% през февруари и 83% през март. То не е било толкова високо от края на 2017 г., когато пенсионната му възраст и промените в пенсията му се натъкнаха на остра обществена съпротива; прочетете за повече подробности .  

ПУБЛИЧНО ОДОБРЕНИЕ НА РАБОТА ЗА ПРЕЗИДЕНТ ПУТИН

image

Source: https://www.levada.ru/

Между другото, в края на приказката на чичо Ремус от 1881 г. за лисицата, заека и катраненото бебе, заекът успешно мами лисицата и го примамва в петната от бриар, заекът се измъква от капана — „той прескача дез ez оживен ez щурец в жарава. ”




Гласувай:
4



Спечели и ти от своя блог!
1. 1997 - Пари, пари, пари! - рекъл едно време Наполеон и зяпнал беше да глътне цял свят. Ботев
08.04.2022 08:03
Оръжие, оръжие, оръжие, казва Кулеба.
Да, зад Наполеон е имало процъфтяваща държава, която срещу пари е можела да произвежда каквото иска. Зад Кулеба има жадни за кръв нацисти, които искат оръжие, защото нищо не могат да произведат. Могат само да убиват.
Украйна наистина е оръжието на Запада срещу Русия, нищо повече.
цитирай
2. zahariada - Да
08.04.2022 08:44
Така е.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39939662
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31039
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930