Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
04.04.2022 10:49 - Блицкриг на САЩ/НАТО срещу Сърбия през 1999 г. доведе до днешната война в Украйна – Даниел Ковалик
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 563 Коментари: 1 Гласове:
3

Последна промяна: 04.04.2022 10:51

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
ИНТЕРВЮ Блицкриг на САЩ/НАТО срещу Сърбия през 1999 г. доведе до днешната война в Украйна – Даниел Ковалик

  image ИНТЕРВЮ

image Финиан Кънингам image 1 април 2022 г © Снимка: REUTERS/Stringer

САЩ твърдяха, че са по-равни от другите, и действаха по това твърдение в ущърб на милиони по света. Светът сега се отблъсква срещу това.

В следващото интервю за Фондация за стратегическа култура Даниел Ковалик обяснява как водената от САЩ война срещу бивша Югославия през 1999 г. е била съдбоносно и брутално нападение срещу международния ред. Това отвори вратата за бързото разширяване на изток на военния блок на НАТО в нарушение на уверенията към руските лидери. И така създаде условия за днешната война в Украйна. Военната намеса на Русия в Украйна е кулминацията на агресията на САЩ и НАТО, която може да се проследи до техния блицкриг срещу Сърбия преди 23 години.

Даниел Ковалик е световноизвестен американски адвокат по правата на човека, автор и коментатор на международната политика. Преподава международни човешки права в Юридическия факултет на Питсбъргския университет. Той е адвокат по човешките и трудовите права, който е работил по много случаи в Латинска Америка, включително помага на колумбийски работници да съдят Coca-Cola Company за предполагаеми широко разпространени злоупотреби. Пише много за Counterpunch и Huffington Post. Ковалик е автор на няколко книги, включително „Заговорът за изкупителна жертва на Русия“.

image

Интервю

Въпрос: Западните правителства и медии осъдиха военната намеса на Русия в Украйна като най-тежкото междудържавно насилие в Европа след Втората световна война. Но миналата седмица току-що видяхме 23-тата годишнина от бомбардировките на САЩ и НАТО над бивша Югославия, когато американски военни самолети атакуваха Сърбия в продължение на 78 дни, война, която беше почти изтрита от западната обществена памет. Изненадани ли сте от крещящите двойни стандарти?

Даниел Ковалик: Всъщност изобщо не съм изненадан. Живеем в свят на оруеловия двуговор, който функционира, за да създаде съгласие сред масите за война. Винаги сме насърчавани да осъждаме действията на тези, за които е казано, че са наши врагове, докато ние трябва да игнорираме и дори да забравим престъпленията на нашите собствени правителства. Бомбардировките над Сърбия, основаващи се на твърдения за защита на правата на човека, бяха мерзост, която се фокусира върху унищожаването на цивилни и цивилна инфраструктура, въпреки че се помни в колективното съзнание като някакъв вид благородно преследване.

Въпрос: Виждате ли двете войни като сравними? Русия твърди, че е действала на принципа на самозащита на рускоговорящите хора; САЩ и НАТО твърдят, че са действали в защита на косовските албанци, за които твърдят, че са били етнически прочистени от сръбските сили?

Даниел Ковалик:Със сигурност има някои прилики между тези две военни операции, тъй като и двете се основават, поне до голяма степен, на защитата на хора, които са атакувани. Има обаче големи разлики. Първо, Русия всъщност граничи с Украйна, а атакуваните в Украйна от правителството на Украйна са етнически руснаци, повечето от които също са руски граждани. И така, Русия със сигурност има по-голям дял от случващото се в Украйна, отколкото САЩ, като ръководител на операцията на НАТО в Сърбия, имаха в тази далечна страна. Второ, Русия също така твърди, за разлика от САЩ или други страни от НАТО, че действа в своя собствена защита в операциите в Украйна. Русия видя, че Украйна е използвана като професионална група, за да дестабилизира, ако не и да унищожи Русия, и САЩ бяха отворени за тези цели, включително в изявления на самия американски президент Джо Байдън през последните няколко дни. САЩ и НАТО нямаха такива опасения за самоотбрана в Сърбия и дори не твърдяха за такива. Трето, Русия действително положи усилия в Украйна, за да избегне смъртни случаи и жертви на цивилни, докато НАТО специално се насочи към цивилни и цивилна инфраструктура.

Въпрос: Водената от САЩ бомбардировка на НАТО срещу Сърбия и нейната столица Белград продължи 78 дни; Руските сили нанасят удари по украински локации малко повече от 38 дни. Как се различават двете операции по отношение на нанесените щети, включително цивилни жертви?

Даниел Ковалик: Отново, поне досега, Русия се опита да избегне нападенията срещу цивилни и цивилна инфраструктура, докато НАТО всъщност ги насочи към тях. Разбира се, това не означава, че в Украйна не е имало големи цивилни жертви, както и разрушения на цивилни сгради. А войната в Украйна все още продължава, така че ще трябва да видим как войната напредва или ще се развие, за да разберем пълния размер на щетите за тази страна. Ето защо е изключително важно да се намери възможно най-бързо решение на този конфликт чрез преговори.

Въпрос: Мадлен Олбрайт, бившият държавен секретар на САЩ, който почина миналата седмица на 23-тата годишнина от бомбардировката на НАТО срещу Сърбия, беше основен участник в предполагаемите мирни преговори – преговорите в Рамбуйе през февруари 1999 г. – които доведоха до кампанията на НАТО през март 1999 г. Защо дипломатическите усилия не успяха да предотвратят войната?

Даниел Ковалик:Ние знаем много добре, че мирните преговори в бивша Югославия се провалиха именно защото САЩ искаха те да се провалят. Имаше две отделни мирни споразумения, които биха могли да предотвратят голяма част от кръвопролитието, което се случи там, и САЩ направиха всичко възможно да провалят и двете споразумения. Съединените щати го направиха, защото искаха война в бивша Югославия, точно както искаха война в Украйна. В случая с бивша Югославия САЩ искаха войната да унищожи последните остатъци от социализма в Европа. Той също така искаше войната да покаже на света, че може да влезе във война едностранно и без разрешение от Съвета за сигурност на ООН. Тоест, искаше войната именно за да може да покаже на света, че може да нахлуе във всяка страна, която пожелае и по всяко време. Това наистина беше война срещу международния правен ред.

Въпрос: Смятате ли, че водената от САЩ бомбардировка на НАТО срещу Сърбия през 1999 г. беше от ключово значение за последвалото бързо разширяване на НАТО като военна организация на изток?

Даниел Ковалик: Със сигурност мисля, че бомбардировките над Сърбия улесниха разширяването на НАТО на изток. Той също така създаде прецедента НАТО да служи като военновъздушни сили на Съединените щати по целия свят, включително на места извън Европа, като Либия.

Въпрос: Бихте ли оценили, че бомбардировките на САЩ/НАТО срещу Сърбия са в основата на настоящия конфликт в Украйна? С други думи, продължаващата война в Украйна е само част от по-голямата глобална картина?

Даниел Ковалик: Бомбардировките над Сърбия продължават да се задържат в съзнанието на руснаците, които бяха ужасени от бомбардировките на братска страна в Европа от НАТО. Споменът за това събитие със сигурност е мотивиращ фактор за страховете на Русия, че тя също може да стане жертва на НАТО, и руският президент Владимир Путин каза това съвсем наскоро. И така, разбира се, тази бомбардировка изигра роля в довеждането до конфликта в Украйна.

Въпрос: Покойната Мадлен Олбрайт, подобно на много американски политици, беше голям защитник на „американската изключителност“ и правото на Америка да използва едностранно насилие за постигане на своите геополитически цели. Тази доктрина ли е в основата на днешния международен конфликт между Запада и Русия и всъщност Китай?

Даниел Ковалик:Да, определено е така. Идеята, че САЩ са „основната нация“, както твърдят както Олбрайт, така и бившият президент Барак Обама, е използвана, за да оправдае твърдението на Съединените щати, че могат да действат едностранно срещу всяка нация в света, за да защитят своите възприемани интереси. Разбира се, и други страни имат интереси, включително интереса да имат мир и сигурност – това са най-основните права на всяка нация, както е заложено в Устава на ООН, създадена през 1945 г. след Втората световна война. Непрестанната агресия на САЩ унищожи това право на нациите и на самата система на ООН, а страни като Русия и Китай се стремят да възстановят това право. Уставът на ООН, по своите условия, се основава на идеята, че всички нации са равни според международното право. САЩ твърдят, че по някакъв начин, тя е по-равна от другите и е действала по тази претенция в ущърб на милиони по света. Светът сега се отблъсква срещу това.




Гласувай:
3



Спечели и ти от своя блог!
1. germantiger - без съмнение рускаат война в ...
04.04.2022 14:15
без съмнение

рускаат война в афгханистан изпревари марсианците

руското нахлуване в чечня 1994 на нова година изпревари 1995 новата година

след 50 години когато русия нападне отново някой то тя ще изпревари всички други
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39980154
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31042
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930