Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
31.03.2022 13:26 - Израел отказва да продаде кибероръжие Pegasus на Украйна и Естония поради опасения, че ще навреди на отношенията с Русия
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 2707 Коментари: 0 Гласове:
2


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
 Израел отказва да продаде кибероръжие Pegasus на Украйна и Естония поради опасения, че ще навреди на отношенията с Русия

28.03.2022 / От Арсенио Толедо /


image

https://newstarget.com/2022-03-28-israel-refuses-selling-pegasus-cyberweapon-ukraine-estonia.html

Израел блокира продажбата на това, което се смята за „ най-мощното кибероръжие в света “ на Украйна и Естония поради опасения за това как Русия ще реагира.

Известно като Pegasus, това кибероръжие се счита за най-мощната част от шпионски софтуер, създавана някога . Правителствата по целия свят се опитват да привлекат израелското правителство да им предостави лицензи за използване на шпионски софтуер , който е разработен от израелска технологична фирма, наречена NSO Group.

Pegasus е известен като „инструмент за хакване с нулево кликване“, използван за проникване в смартфони. След като влезе в целевия телефон, той може да го превърне в устройство за 24-часово наблюдение. Всичко от съобщения, снимки и видеозаписи, които смартфонът изпраща или получава, може да бъде копирано, без собственикът дори да знае, че телефонът му е бил хакнат. (Свързано: Авторитарните правителства използват шпионски софтуер, за да следят враговете на своите режими .)

Ако се използва правилно, софтуерът Pegasus може да зарази милиони – потенциално милиарди – телефони, работещи с операционни системи iOS или Android.

Известно е, че шпионски софтуер на Pegasus е бил използван от правителството на Саудитска Арабия за шпиониране на основателя на Amazon Джеф Безос и убития дисидент Джамал Кашоги. Съвсем наскоро самото израелско правителство беше обвинено, че използва Pegasus за извършване на наблюдение на своите граждани без заповед.

Израел предпочита да запази отношенията си с Русия, отколкото да предостави на Украйна системата за киберотбрана

Съобщава се, че Украйна се опитва да накара израелското правителство да позволи на NSO Group да продаде софтуера Pegasus от 2014 г., след руската инвазия и окупацията на Крим и обявяването на независимостта на проруските отцепили се държави Донецк и Луганск.

 

Оттогава Украйна все повече се превръща в любимата мишена на руските кибератаки.

Страхувайки се от напрежението, което продажбата на Pegasus на Украйна ще предизвика в отношенията на Русия с Израел, тогавашното правителство отказа да помръдне. Стигна се дори дотам, че наложи почти пълно ембарго върху продажбата на всякакъв вид оръжия и отбранително оборудване на Украйна.

В случая с балтийската нация Естония, страната започна процеса на опит за закупуване на Pegasus през 2018 г. Първоначално израелското правителство се съгласи да позволи на Естония да има системата. Преговорите стигнаха достатъчно далеч, че естонското правителство дори одобри авансово плащане от 30 милиона долара към NSO Group.

Но на следващата година висш руски служител в отбраната се свърза с израелските разузнавателни агенции, за да ги уведоми, че Естония планира да използва системата Pegasus за хакване на руски телефони. Естонското правителство може дори да обмисли използването на Pegasus върху своите граждани от етнически руски произход, които съставляват близо 24 процента от населението.

Израелски служители, които имаха контрол върху продажбата на отбранително оборудване, включително Pegasus, горещо обсъждаха дали да разрешат продажбата. Израелското  министерство на отбраната неизбежно блокира продажбата и върна авансовата вноска на естонското правителство.

Западните правителства остро критикуваха близките отношения на Израел с Русия от началото на инвазията в Украйна. Много украински официални лица също публично призоваха Израел, че предлага само ограничена подкрепа на Украйна.

Самият украински президент Владимир Зеленски направи виртуална реч пред Кнесета, израелския парламент, критикувайки страната, че не й е предоставила отбранителни оръжейни системи, включително високо ценената противоракетна система „Железен купол“, и че не се присъединява към западните нации при налагането на икономически санкции на Русия. .

Критиците на израелското правителство също посочват, че е било лицемерно, когато е блокирало продажбата на Украйна и Естония, които уж искат да използват системата като средство за защита. Те отбелязаха, че израелското правителство не мигне окото, когато продаде системата на Обединените арабски емирства, Саудитска Арабия, Панама, Мексико, Индия и Унгария.

Тези правителства, водени от корумпирани или авторитарни управници, са използвали Пегас, за да шпионират дисиденти и критици, включително журналисти, активисти за правата на човека и политически опоненти.

Научете повече за това как Украйна и Русия ескалират конфликта си в киберпространството, като прочетете най-новите статии в CyberWar.news .

Гледайте този епизод от „Докладът на здравния рейнджър“, докато Майк Адамс, здравният рейнджър, говори за това как хората могат да оцелеят при кибератака , предназначена да унищожи Америка.

 

 

Това видео може да бъде намерено в канала Health Ranger Report на  Brighteon.com .

Още свързани истории:

Приложението за цифрови държавни услуги на Украйна се превърна в инструмент за война .

Израел обявява извънредно положение след КИБЕРАТАКА на правителствени уебсайтове .

21 ключови американски производители на природен газ бяха хакнати точно преди инвазията в Украйна: предупредителен изстрел?

Кибер атаките сега са много по-вероятни, тъй като Путин ескалира продължаващата руска инвазия в Украйна .

Източниците включват:

InfoWars.com

TheGuardian.com

NYTimes.com

Brighteon.com




Гласувай:
2



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39968261
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31041
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930