Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
03.03.2022 19:17 - Кошмарът за газ и петрол за ЕС и САЩ след руската инвазия в Украйна. Източник на Intel
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 766 Коментари: 0 Гласове:
4

Последна промяна: 03.03.2022 19:18

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
  Кошмарът за газ и петрол за ЕС и САЩ след руската инвазия в Украйна. 

Източник на Intel image
  • свят
   
от  Фабио Джузепе Карло Каризио - 1 март 2022 г
от  Фабио Джузепе Карло Каризио - 1 март 2022 г


 

Въведение от Фабио Джузепе Карло Каризио за VT Europe

ВЕРСИЯ НА ИТАЛИАНСКИ

За да обобщя дълго видео за Rumble (само на италиански) през последните дни публикувах кратък размисъл за сценария от пет стъпки, който може да доведе Италия, Европа и човечеството към разруха: пандемия, локална война в Украйна, глад, Трета световна война и Апокалипсис .

Това са предстоящите етапи от следващите няколко години, ако всички хора с добра воля и по-специално добри християни няма да могат да се противопоставят на масонско-военния потентат на Новия световен ред, който, използвайки древни съюзи и правителствени структури като НАТО, САЩ, Европейският съюз има за цел да завладее господството на цялата планета.

 

Вчера публикувахме научната статия на експерта Cinthya Chung за „престъпната“ политика на Европейския съюз в областта на енергийните ресурси , която благоприятства кризата с газа и електроенергията с луд скок на цените, който започна още през 2020 г. и експлодира през 2021 г. .

Днес ще разгледаме темата с подробния анализ на проблема на The Soufan Center (TSC), геополитическия и разузнавателния сайт, създаден от едноименния агент на ФБР, който разследва атаките от 11 септември 2001 г. в Ню Йорк. Опасенията, които изразих във видеото си, са абсолютно потвърдени.

 

TSC е силно критичен към специалната военна операция на Русия в Украйна, мотивирана от реалната защита на проруските републики на Донбас и от плана за „демилитаризация“ и „денацификация“, проучван от Путин в отговор на преврата, извършен в Киев през 2014 г. с финансовата подкрепа на Джордж Сорос и западните посолства и следващите 6 години гражданска война с 10 хиляди загинали.

Трябва също да се помни, че спорната територия на Донбас е богата на природен газ и нефт и е била една от основните цели на украинската енергийна индустрия Burisma, който е бил администраторът Хънт Байдън , син на президента Джоузеф, който като заместник на Барак Обама , ръководи финансирането на реформата на киевската полиция и армия.

от The Soufan Center

Неочакваният провал на интензивната американска и европейска дипломация да възпре  нахлуването на Русия в Украйна  убеди европейските лидери да намалят зависимостта си от руския износ на природен газ – основният енергиен източник за континента. Решенията обаче не са нито прости, нито бързи. Русия произвежда 17% от целия природен газ и 12% от световния нефт. Тя доставя около 40% от природния газ на страните от Европейския съюз, част от който преминава през тръбопроводи, които пресичат Украйна.

 

Руският газов конгломерат Газпром отказа през последните няколко месеца да предостави повече от сумите, посочени в дългосрочни договори, което доведе до значително покачване на цените на природния газ в Европа.

Непредизвиканата инвазия на Русия в Украйна доведе до по-нататъшно покачване на цените на газа и петрола; цената на суровия петрол първоначално се повиши до над $100 за барел след началото на руската атака, ниво, което не е достигнато от 2014 г. През ноември 2021 г., според Администрацията за енергийна информация (EIA), Съединените щати внасят около 600 000 барела на ден руски масло.

Инвазията представляваше достатъчно сериозно предизвикателство за европейската сигурност, че лидерите на Германия, въпреки първоначалното колебание, спряха окончателните одобрения за активиране на  газопровода "Северен поток 2"  от Русия в отговор. Зависимостта от руската енергия обаче допринесе за решението на администрацията на Байдън и партньорите на САЩ в Европа да не налагат санкции върху в момента активната инфраструктура и доставките от Русия. Задържането на налагането на осакатяващи енергийни санкции на Русия лишава западните лидери от ключово влияние.

 

Приходите от износа на петрол и газ осигуряват повече от една трета от държавния бюджет на Русия, а Русия до голяма степен не успя да диверсифицира икономиката си, далеч от зависимостта от износа на въглеводороди. Всеобхватните енергийни санкции срещу Русия, според някои експерти, биха наложили разходи на руската икономика, достатъчни, за да накарат руския президент Владимир Путин да ограничи целите на своята офанзива в Украйна и да възпира по-нататъшната руска агресия извън Украйна.  

Избухването на действителен конфликт засили дискусиите на Запада за организиране на алтернативни енергийни източници, особено на природен газ, въпреки че Русия досега не е прекъснала или намалила своя износ на енергия. Западните лидери  изглежда са убедени, че трябва да осигурят доставки на газ, които биха могли да компенсират руския износ, ако конфликтът в Украйна се разшири или президентът Путин реши да прекъсне или сериозно да намали руския енергиен износ.

Лесните и бързи решения може да са неуловими, въпреки че някои страни са в позиция да помогнат за облекчаване, но не и за пълно разрешаване на енергийна криза в Европа. Освен вноса от Русия, европейските страни внасят малко природен газ от Съединените щати. Австралия, съюзник на САЩ и основен доставчик на природен газ, се съгласи да увеличи доставките за Европа, ако е необходимо.

 

Съединените щати разглеждат богатите на енергия Близкия изток и Северна Африка (MENA) като потенциален източник на нови доставки на природен газ. В края на януари президентът Байдън проведе  кратка среща на върха  с емира (управителя) на Катар, един от най-големите доставчици на природен газ в света, фокусирана върху това дали Катар може потенциално да компенсира всяка загуба при доставките на руски газ за Европа . Отговорите на Катар обаче илюстрираха трудността да се преориентира глобалния енергиен пазар, особено в отговор на криза, която възниква бързо.

Министърът на енергетиката на Катар Саад ал Кааби обясни на 22 февруари, че би било „почти невъзможно“ за Европа да замени вноса на газ, в случай че Русия реши да ограничи доставките на фона на влошаващата се криза в Украйна. Въпреки че не изключва допълнителни катарски доставки за Европа, министърът добави: „Няма една страна, която може да замени този вид обем, няма капацитет да направи това от LNG (втечнен природен газ)... Повечето от LNG е обвързани с дългосрочни договори и дестинации, които са много ясни. Така че бързото замяна на тази сума от обем е почти невъзможно."

Коментарите на министъра показват, че за да може доставчик като Катар да осигури допълнително природен газ за Европа, някои от съществуващите му клиенти, като Индия, Южна Корея и Япония, ще трябва да се съгласят да приемат намаляване на вноса на газ. от Катар по съществуващи договори. Това ще създаде недостиг и скокове в цените в тези страни, което ще накара лидерите им да се поколебаят да сътрудничат за пренасочване на износа на газ от Катар.   

 

Сред другите страни в региона  Алжир  вече е третият по големина доставчик на газ в Европейския съюз (след Русия и Норвегия), като доставя приблизително 8% от доставките на газ за ЕС през 2021 г. по тръбопроводи през Средиземно море. Алжирската политика и нейните регионални политики обаче биха могли да попречат на способността му да увеличи своя износ. По подобен начин някои експерти смятат, че Либия е потенциално способна да помогне за облекчаване на недостига, като се има предвид нейното силно производство на газ и непосредствената близост до континента. Политическата нестабилност на Либия обаче я прави проблемен енергиен партньор, а способността й да увеличава износа на газ е ограничена.

 

Въпреки че решенията на европейската зависимост от руските енергийни доставки не са лесно достъпни, кризата в Украйна вдъхна инерция в дълго обсъжданите, но заседнали досега усилия за диверсификация на енергийните доставки на Европа. С течение на времето европейските лидери вероятно ще могат да осигурят алтернативни доставки чрез дългосрочни договори. Кризата в Украйна също така ще засили вече ясни ангажименти на европейските лидери да инвестират във възобновяеми източници и други енергийни решения, благоприятстващи климата.

Решенията на ключови енергийни компании като British Petroleum и Shell, които отменят съвместни предприятия с руски енергийни компании като Газпром, също ще повлияят допълнително на световните доставки и ще навредят на ролята на Русия като ключов доставчик на енергия. Все пак е сигурно, че оценката на президента Путин за енергийната зависимост на Европа от Русия е взета предвид в изчисленията му за вероятните последици от нахлуването в Украйна.

Първоначално публикувано от The Soufan Center

Връзки към статии от Gospa News са добавени от редакционния персонал

 

 




Гласувай:
4



Спечели и ти от своя блог!
1. germantiger - ама сериозно ли
03.03.2022 19:21
кошмарът да умират руснаци е над всички

гъз, путрол, все тая

важното е че великите руснаци мрат
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39985556
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31042
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930