Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
22.11.2021 13:37 - Основателят на Световния икономически форум обяснява защо „новото мислене“ му дава надежда за действия в областта на климата и споделя кои компании се справят п
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 216 Коментари: 1 Гласове:
1

Последна промяна: 22.11.2021 13:38


  Основателят на Световния икономически форум обяснява защо „новото мислене“ му дава надежда за действия в областта на климата и споделя кои компании се справят правилно Маргьорит Уорд 

22 април 2021 г., 16:46 ч

image Insider Studios
  • https://www.businessinsider.com/wef-chief-klaus-schwab-bill-gates-right-about-climate-change-2021-4?fbclid=IwAR37CVqyteyExnwRT9V7Y7gkn31mkuRgZR9FtIYhr6PYSNRM9BXErnURx70
  •  
  • Основателят на WEF Клаус Шваб каза, че днес корпоративните лидери имат „нов начин на мислене“ относно изменението на климата.
  • Той каза, че повече корпоративни лидери вероятно ще прегърнат движението ESG.
  • Коментарите бяха направени по време  на събитието "Act to Impact" на Insider , представено от Deloitte, на 20 април.
  • ователят и изпълнителен председател на Световния икономически форум, е притеснен, но обнадежден.
  • „Много хора са склонни да възприемат нашата борба срещу изменението на климата като цена, като нещо, което е негативно“, каза Шваб. 
„Да, може да е до известна степен, но също така е страхотна възможност.“  

За икономическия лидер справянето с изменението на климата означава лидерска иновация. Ръководителите на компаниите, инвеститорите, потребителите и политическите лидери ще трябва да намерят начини да работят заедно, за да осъществят промяна, каза той.

А това означава нови икономически възможности: нови инфраструктурни проекти като този, който Конгресът обсъжда , нови разработки в технологиите като секвестиране на въглерод и нови продукти като разширени опции за електрически автомобили.

Шваб приписва голяма част от своята философия за изменението на климата на Бил Гейтс, който според него е лидер в зеленото движение.  

„Гейтс говори за това как, за да се декарбонизира света или да се направи въглеродно неутрален до 2050 г., трябва да се постигне много нов технологичен напредък“, каза Шваб. „Виждам тук страхотна възможност, защото можем да преминем към ерата на зелените иновации.“

Признаците на тази епоха на зелени иновации се увеличиха през последната година. Инвестициите в ESG или инвестициите, които прилагат екологични, социални и управленски принципи към представянето на компанията, са отбелязали рекорден растеж и се очаква да се увеличат в бъдеще, показват докладите .

Американските активи под управление, които са използвали критерии за ESG, са се увеличили с 42% през последните две години до 17 трилиона долара през 2020 г., спрямо 12 трилиона долара през 2018 г., показва доклад за 2020 г. на Американския форум за устойчиви и отговорни инвестиции.

Все по-голям брой компании обещават големи зелени инициативи. 

GM, най-големият производител на автомобили в Америка, заяви, че ще стане въглеродно неутрален в своите глобални продукти и операции до 2040 г. Apple се ангажира да бъде 100% неутрален по отношение на въглерода за своята верига за доставки и продукти до 2030 г.  

Schwab е енергичен от тези промени и вярва, че тенденцията към по-ориентиран поглед към света на заинтересованите страни предстои.

„Наистина съм развълнуван“, каза той и добави, че обществото се е променило през последните няколко години. "Имаме нов начин на мислене. Имаме ново социално съзнание."

Insider говори с Шваб за новото му мислене и как лидерите планират да прегърнат движението ESG. Нашето интервю е редактирано за дължина и яснота.

Все повече се признава, че една жизнеспособна икономика не разчита само на добро отношение към хората, но и на добро отношение към климата. 

Смятате ли, че главните изпълнителни директори са възприели напълно това мислене, че доброто отношение към климата е добро за акционерите?  

Така че ръководителите, които имат по-дългосрочно мислене, ясно са възприели този начин на мислене. И ако погледнете, има две причини - те са много очевидни. Така че първо има икономическа причина. Мисля, че това, което научихме от коронавируса, е, че превенцията — цената на превенцията е много по-малка в сравнение с цената за последващо реагиране на щетите. Така че имаме ситуация, в която имате един вид безплатно пътуване, защото не е нужно да интегрирате всичките си външни разходи във вашия бизнес модел, но някой ще трябва да плати за това. И ще бъде надолу по пътя.

И страхувам се, че може да свършим като тютюневи компании, което означава, че ще бъдем в ситуация, в която по-нататък ще имате колективен иск. Още днес инвеститорите осъзнават тази опасност, този риск. Има инвеститори, които се колебаят да предоставят капитал на компании, които наистина вредят на околната среда.

Но има и морална причина. Мисля си за внуците си. Не искам да ги изправям пред криза, която може да е много по-лоша в сравнение с това, което виждаме днес с пандемията COVID-19.
Вярвате ли, че инвеститорите осъзнават риска?

Казах инвеститори, които мислят дългосрочно. 

Разбира се, ако искате да спечелите бързо пари, това е друг въпрос.  

Но в крайна сметка мисля, че компаниите ще осъзнаят, че ще бъдат по-добре икономически, ако се грижат за природата, защото младите хора — имам предвид, поне моите служители — те не искат повече да работят за компания или за организация което е вредно за природата.

И мисля, че клиентите и клиентите не искат да купуват продуктите на такава компания. Така че мисля, че е в пряк търговски бизнес интерес на компаниите да се грижат за планетата.

Тук, в САЩ, Комисията за ценни книжа и борси току-що създаде работна група за ESG за насърчаване на разкриването и прозрачността на критериите за ESG. 

И доклад показа, че над 300 ESG проксита се насочват към гласуване тази пролет. Как се чувствате относно нарастването и вниманието към ESG отчитането?  

Мисля, че това е страхотна еволюция. Някои хора биха казали дори революция. Но не бива да забравяме, че ESG показателите — толкова измерващи отговорността — са само част от цялостна интегрирана система.

Започва с дефиниране на вашите стратегии, където трябва да вземете предвид настоящите и може би дори бъдещите очаквания на вашите заинтересовани страни. Така че това е формулировка на стратегия. Това е отговорност на борда. След това, разбира се, се изпълнява не само в самата компания, но и в снабдителната мрежа. И накрая, имате някаква система за измерване, ESG метриките.

Така че не трябва да гледаме на ESG показателите просто като на някаква официална, допълнителна система за отчитане. Мисля, че за да направите ESG представянето по правилния начин, трябва да го гледате като на екосистема, която интегрира една компания като цяло.

Има хора, които все още са против определени ESG показатели, например милиардерът инвеститор Уорън Бъфет наскоро призова акционерите да отхвърлят предложенията за по-голяма прозрачност на рисковете, свързани с климата, и усилията за разнообразие и включване. 

Какво бихте казали на Бъфет и други, които отхвърлят повече прозрачност?  

Бих искал да проведа дискусия с него.

Бих му казал: „Вижте, мога да разбера, че на нивото на Berkshire Hathaway, който е един вид конгломерат, ще имате трудности при измерването на ESG отговорността на всяка от вашите компании, в които имате дялово участие. Така че, тук, Бих разбрал."

Но що се отнася до компаниите му, в които е инвестирал, бих му казал: „Вижте, особено тъй като сте много силно изложен на застрахователния бизнес, защо не се ангажирате активно с повече ESG отговорност? може да има обратен ефект върху вас един ден във вашия застрахователен бизнес. Може да бъдете хванати, че нямате интегрирана политика, в която преследвате рентабилност, но също така се грижите за хората и планетата."Президентът Джо Байдън 

иска от Конгреса да одобри стотици милиарди долари за преработване на транзитната инфраструктура в САЩ в план, който според Белия дом ще се бори с изменението на климата. Какво мислите за този вид пакет?  

Не е достатъчно да носите отговорност само на корпорациите. Мисля, че имаме обща отговорност, всички заинтересовани страни от глобалното общество, което означава, че корпорациите трябва да освободят голяма част от своите отговорности в това отношение, но това сме и ние, индивидуалните потребители, и това е правителството.

И правителството трябва да допринесе за борбата с изменението на климата, като създаде необходимите стимули, а също и възпиращи стимули. Мисля, че все още има твърде много правителства по света, които предоставят субсидии за дейности, които всъщност увреждат климата. И мисля, че имаме нужда от правителството да се намеси, за да изградим необходимата инфраструктура.

Това, от което се нуждаем, е интегриран подход. Не можем да се борим с изменението на климата, като правим тук малко, там малко. Трябва да имаме интегриран екосистемен подход. И мисля, че тук правителството трябва да изиграе основна роля, да предостави един вид интегрирана визия за бъдещето.

Връщайки се за минута към корпоративния свят: Случаят с Danone и неотдавнашното сваляне на главния му изпълнителен директор не показват ли, че фокусирането върху ESG показателите може да доведе до вот на недоверие на акционерите?  

Да, така че имаме известния случай на Danone. Главният изпълнителен директор беше свален и критиките бяха, че той посвещава твърде много времето и вниманието си на ESG измерението и не е задължително да отделя достатъчно внимание на своите акционери. Но мисля, че това е грешна дихотомия.

Не бива да правим изкуствена поляризация между рентабилността от една страна и хората и планетата, от друга. Мисля, че изкуството на доброто управление днес е да създаваш правилния баланс и да не прекаляваш, просто имайки предвид заинтересованите страни или акционерите. Ще ви дам практически пример — ако сравним Danone с Unilever.

Unilever със сигурност е призната в световен мащаб като компания, която е в челните редици на ESG мисленето, но в същото време цената на акциите на Unilever се удвои повече или по-малко през последните 10 години. Цената на акциите на Danone имаше доста трудности, особено през последната година. Акционерите също са заинтересовани страни. Unilever е пример, на който можете да обърнете [внимание] на своите акционери, както и на другите си заинтересовани страни.

Коя компания се откроява за вас като се справя особено добре, когато става въпрос за справяне с изменението на климата?  

Гледам най-тежко засегнатите компании, най-тежко по отношение на тези, които са изправени пред голяма нужда от трансформация. Тук — ако погледна петролната индустрия — вземам за пример Total, френската петролна компания. Total е една от 70-те компании, които Световният икономически форум събра, за да се ангажират да докладват за ESG показателите, които разработихме с Международния бизнес съвет, под ръководството на главния изпълнителен директор на Bank of America, Брайън Мойнихан, заедно с одиторските компании от Голямата четворка .

Ако говорим за хора, бих казал Бил Гейтс. Току-що прочетох най-новата му книга ["Как да избегнем климатично бедствие"]. Мисля, че той има много голям принос да ни предложи. Защото той казва: "Вижте, имаме нужда от системен подход за борба с изменението на климата. Дори и да вземем цялата си добра воля, това няма да е достатъчно. Това, от което се нуждаем, са иновации."

Той говори за това как, за да се декарбонизира света или да се направи въглеродно неутрален до 2050 г., трябва да се постигне много нов технологичен напредък. Настоящата ни технология не е достатъчна, за да постигнем целта през 2050 г. Така че виждам тук страхотна възможност, защото можем да преминем към ерата на зелените иновации.

Много хора са склонни да възприемат нашата борба срещу изменението на климата като цена, като нещо, което е негативно. Да, може да е до известна степен, но също така е страхотна възможност.  

Ако погледна младите поколения — Световният икономически форум има общност от 10 000 млади лидери — ако говоря с тях, те имат различно мислене. Те имат различна картина на света.

Не е само материалното измерение, доходите или БВП. Това е благополучие. А изменението на климата е взаимосвързано със замърсяването. Това е взаимосвързано с продължителността на живота. Това е взаимосвързано с много здравословни проблеми. Така че, ако искаме да инвестираме в нашето благополучие, тогава трябва да инвестираме в борбата с изменението на климата.

Напоследък редица големи корпорации като GM и Apple поеха ангажименти да преминат към въглеродно неутрални – GM до 2040 г. и Apple до 2030 г. Смятате ли, че тези срокове са реалистични? И достатъчно бързи ли са?

Говорим за свят без въглерод до 2050 г. Това е целта на Парижкото споразумение. Повечето държави са се присъединили към тази цел. И много, много компании сега също издадоха изявления, че ще постигнат въглероден неутралност.  

Сега трябва да сме наясно, че ситуацията не е еднаква за всяка компания. Имаме енергийни компании – Exxons, Chevrons и така нататък – които ще имат много повече предизвикателства за постигане на тази цел за въглероден неутралитет през 2050 г. в сравнение с Google или дори производител на автомобили, който разбира технологията за извършване на тази трансформация до електрическата кола.

Така че е добре компаниите, които имат по-малко предизвикателства, като високотехнологичните компании, да дадат пример, като си поставят много амбициозни цели. Но отново се връщам към това: поставянето на цели не е достатъчно. Важно е да бъдете измерени в изпълнението и тук отново идват ESG.

Смятате ли, че компаниите от енергийния сектор като Chevron и Exxon напълно са се присъединили към модела на капитализма на заинтересованите страни? Купували ли са се в справянето с изменението на климата?

Бих отговорил на това по следния начин: Ако те все още не са се присъединили към концепцията на заинтересованите страни, те са от грешната страна на историята, защото съм дълбоко убеден, че сега наистина сме в преломна точка, в която обществото като като цяло не толерира повече компании, които увреждат природата или които не поддържат разнообразието и социалната справедливост.

Мисля, че имаме напълно ново обществено съзнание. Сега също имаме свят, в който всеки дефицит може да бъде докладван много бързо и това може да предизвика негативна реакция. Така че, ако бях Exxon или компания, която е наистина предизвикана — не бива да забравяме, че тези компании се нуждаят от пълна трансформация на своите бизнес модели — бих се ангажирал с концепцията на заинтересованите страни, но също така бих се опитал да създам разбиране сред обществеността. За мен, като съм в енергийния сектор, може да е много по-трудно в сравнение с компания, която вече произвежда продукти, които не увреждат непременно околната среда. Така че това е усилие за комуникация.

Как се чувствате относно корпоративната борба за справяне с изменението на климата? От какво се вълнуваш, ако има нещо друго?

Наистина съм развълнуван, защото, както току-що споменах, имаме ново мислене. Имаме ново социално съзнание. Хора като Грета Тунберг осъзнаха, че нещо не е наред тук в нашия начин на живот – че или ние ще трябва да страдаме по пътя, или децата ни ще трябва да страдат.

Така че сега сме в ситуация, в която изменението на климата или вниманието, отделено на изменението на климата, осигурява по-висока чувствителност към други недостатъци, които имаме.

Вече споменах липсата на приобщаване, липсата на социална справедливост, система, която не е непременно справедлива, като предоставя на всички необходимите възможности. И мисля, че пандемията допринесе за тази нова бдителност, за тази нова чувствителност. Някои хора може да кажат, че това е неудобно, защото ние определяме слабостите в нашето общество, но това е сигнал за събуждане да се адаптираме и да сме сигурни, че имаме по-добър живот. За това се борим.




Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
1. sekirata - https://www.youtube.com/watch?v=YZs3h8_76Fk
22.11.2021 13:48
Голям българин!Поклон.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39990334
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31042
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930