Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
02.06.2021 10:34 - Носими „решения“ и Интернет за лишаване от свобода
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 1090 Коментари: 0 Гласове:
1

Последна промяна: 02.06.2021 10:37

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
Носими „решения“ и Интернет за лишаване от свобода

В ход е нов тласък за продажба на носими устройства и сензори като решение на опиоидната и затворническата криза в САЩ. Това „решение“ обаче ще има голяма цена за гражданските свободи и човешката свобода като цяло.

ОТДЖЕРЕМИ ЛОФРЕДО 20 МАЙ 2021 Г. 
 image

През последните години призивите за радикална затворническа реформа и решение на опиоидната криза в САЩ проникват в националната политика в САЩ. С над два милиона души зад решетките и повече от 400,000 души мъртви от опиоидна злоупотреба в последните две десетилетия, тези теми са често на на предната страница на големите вестници в САЩ и в чужбина.

В същото време, маркетингът на носими технологии или носими устройства, като решение и на двата проблема с горещите бутони, се популяризира от ключови играчи както в публичния, така и в частния сектор. Особено след като COVID-19, тези електронни устройства, които могат да се носят като аксесоари, да се вграждат в дрехи или дори да се имплантират под кожата, често се обявяват от корпорации, учени и влиятелни мозъчни тръстове като „рентабилни“, технологични решения на тези дълбоко вкоренени проблеми. .

И все пак, както ще бъде разгледано в тази статия, преминаването към носими устройства може да предложи повече разходи, отколкото ползи, особено когато става въпрос за граждански свободи и поверителност.

Световният икономически форум и носимите материали

image

Клаус Шваб, основател на Световния икономически форум, Източник: Мориц Хагер, WEF

 На хартия Световният икономически форум (WEF, известен също като Международната организация за публично-частно сътрудничество) е неправителствена организация и мозъчен тръст, „ангажиран да подобри състоянието на света“. В действителност това е международна мрежа от някои от най-богатите и мощни хора на Земята. Организацията е известна най-вече с ежегодното събиране на управляващата класа (предимно бяла, европейска и северноамериканска ). Всяка година мениджъри на хедж фондове, банкери, изпълнителни директори, представители на медиите и държавни глави се събират в Давос, за да „ оформят глобални, регионални и индустриални програми. „Както веднъж се изрази външната политика ,„ WEF няма официална власт, но се превърна в основен форум за елитите, за да обсъждат политически идеи и приоритети “.

През 2017 г. основателят на WEF Клаус Шваб издаде книга, наречена „ Четвъртата индустриална революция “. WEF използва термина Четвърта индустриална революция (4IR), за да обозначи настоящата „технологична революция“, която променя начина, по който хората „живеят, работят и се отнасят помежду си“, и с последици „за разлика от всичко, което човечеството е изпитвало преди.“ 4IR се характеризира с нови технологии като изкуствен интелект (AI), роботика, 3D печат и „интернет на нещата“, който по същество означава вграждане на нещата със сензори - включително човешки тела под формата на носими устройства.

Подобно на индустриалните „революции“, дошли преди това, основната тема на Четвъртата индустриална революция на WEF е, че тя ще позволи на компаниите да произвеждат повече, по-бързо и за много по-малко пари.

В книгата Schwab позиционира носимите технологии като ключови за подпомагането на компаниите да се организират около отдалечена работа, като предоставя на работодателите си „непрекъснат обмен на данни и информация за нещата или задачите, по които се работи“. По подобен начин Schwab подчертава „богатството от информация, която може да бъде събрана от носими устройства и имплантируеми технологии“.

Но за разлика от индустриалните „революции“ от миналото, 4IR на WEF има за цел да размие разликата между физическата, дигиталната и биологичната сфери . И WEF е гласен защитник на носимите устройства в тяхната склонност да задвижват това, което той нарича „подобряване на човека“.

През 2018 г. Шваб се обедини с ръководителя на обществото и иновациите на WEF Никълъс Дейвис, за да напише последваща книга, озаглавена „ Формиране на бъдещето на Четвъртата индустриална революция .“ След като беше в организацията повече от десетилетие, Дейвис беше очевидният избор да бъде съавтор на тази книга, тъй като сега „ръководи темата за Четвъртата индустриална революция“ на WEF.

Шваб и Дейвис виждат носимите устройства само като стъпка към 4IR, пишейки, че носимите устройства „почти сигурно ще станат имплантируеми“ в тялото и мозъка. „Външните носими устройства, като интелигентни часовници, интелигентни слушалки и очила с добавена реалност, отстъпват място на активни имплантируеми микрочипове, които нарушават кожната бариера на нашите тела, създавайки интригуващи възможности, вариращи от интегрирани системи за лечение до възможности за подобряване на човека“, те пиши.

Авторите отбелязват потенциала за „стимулиране на индустрия на човешко усъвършенстване“, която от своя страна би повишила „производителността на работниците“. Други групи, включително тези, които си партнират с WEF, виждат други потенциални приложения за тяхното използване далеч извън работното място.

Носимост, опиоидната криза и войната срещу наркотиците

Deloitte, най - голямата счетоводна къща в света и дългогодишен партньор на WEF, популяризира носимите устройства като начин за разрешаване на опиоидната епидемия. През 2016 г. Центърът за държавни прозрения на Deloitte публикува доклад, описващ как да се преборим с опиоидната криза. Авторите казват, че „технолозите“ и „иноваторите“ трябва да бъдат част от решението на опиоидната криза. След това, през 2018 г., компанията публикува статия, озаглавена „Стратегии за спиране на опиоидната епидемия“, обясняваща как анализът на данните може да бъде използван, за да помогне на мениджърите на аптеките да набележат своя курс.

image

Райън О"Ший, Източник: LinkedIn

Други партньори от WEF са по-пряко ангажирани в тези усилия. Например, WEF "Global Shaper" Ryan O"Shea е съосновател на Behaivior, компания, която казва, че създава „технология за прогнозиране и предотвратяване на рецидиви на пристрастяване“, използвайки носими устройства. O"Shea, в допълнение към връзките си с WEF, е и мениджър на социалните медии за Humanity Plus, бивша Световна трансхуманистка асоциация, която получи 100 000 долара от Джефри Епщайн през 2018 г. в допълнение към предишни дарения от свързани с Epstein благотворителни организации. Епщайн също дари значителни суми на председателя на Humanity Plus Бен Гьорцел.

Според уебсайта Behaivior мисията на компанията е описана по следния начин:

„Ние създаваме софтуер, който може да приема потоци от данни в реално време от носими устройства, които откриват сърдечната честота, вариабилността на сърдечната честота, температурата на кожата, движението и галваничната реакция на кожата (което е свързано с нивата на стрес). Тези данни се комбинират с друга цифрова информация за поведението, като GPS местоположение. Тъй като поведението и физиологията се променят, нашият софтуер проверява потребителите дали те са в състояние на предрецидивно желание.

Компанията се предлага на пазара като решение за правителства, които искат да намалят разходите. „Намаляването на рецидивите на пристрастяване не само спасява животи, но също така спестява значителни суми пари, като намалява повторните арести и повторното задържане“, пише сайтът Behaivior. Според правителствените регистри Behaivior е получил 533 000 долара от NIH от основаването си. Той също така получава подкрепа от Националния институт за злоупотреба с наркотици и Националната научна фондация. Показателно е, че компанията описва фокуса си върху злоупотребата с опиоиди като „случай на първоначална употреба на компанията“, което предполага, че технологията скоро може да бъде приложена и към други незаконни вещества. В раздел на уебсайта им, озаглавен „ Пазарни възможности”, Компанията споменава броя на американците,„ пристрастени към наркотици и алкохол ”и предполага, че може да се използва за всякакъв вид пристрастяване към вещества, от което хората търсят лечение, включително вещества, които в момента са законни за закупуване и консумация.

image

Източници на финансиране и партньорства на Behaivior - Източник: https://www.behaivior.com

Миналата година NIH също даде на друга компания, Emitech, 328 000 долара, за да направи „гривна за предмишницата за бързо наблюдение и предупреждение за прием на опиоиди на място“. На уебсайта си Emitech заявява, че „основните ни целеви потребители ще бъдат правоприлагащите звена“, но добавя, че те могат да бъдат използвани в други съоръжения като „центрове за лечение на наркотици“ и „навсякъде, където се изискват тестове за наркотици“.

За разлика от частните компании, които финансират, федералното правителство насочва и средства към носими устройства, използвани за откриване на други криминализирани вещества, както и такива, които са законни в някои или всички щати. NIH отпусна пари на няколко сензора за алкохол, които могат да се носят , както и сензор за кокаин, който може да се носи . Освен това, той е направил субсидия на разположение за "проучване и разработване на цифрови маркери за откриване на остра интоксикация марихуана."

Това, че мрежата на WEF смята, че носимите устройства са ключови за спирането на опиоидната епидемия, е особено важно, като се има предвид, че администраторът на Байдън е сигнализирал , че ще се съсредоточи силно върху тази криза, след като кризата COVID-19 утихне.

„Изводът за администрацията на Байдън е, че [опиоидната] криза ще започне да се осъзнава напълно, след като covid започне да се движи на заден план, може би през първата половина на 2021 г.“, цитира Washington Post, цитиран от професор през декември 2020 г.

От частни затвори до носими затвори

По много свързан начин, управляващата класа също изглежда се жени за въпроса за масовото затваряне с революцията на носимите устройства. 

„В дигиталния свят с гривни за глезени и GPS устройства няма причина да вярваме, че физическият затвор е единствената възможност за осъдените за ненасилствени престъпления“, пише Дарел Уест за Института Брукингс през 2015 г. „В сравнение с лишаването от свобода, гривни за глезена и GPS устройствата изглеждат далеч по-поносими. Те държат нарушителите в обществото, са по-малко наказателни от затворите и са много по-евтини. “

Уест поставя това цифрово лишаване от свобода като желана алтернатива, при която правителствата могат да намалят разходите, но продължават да затварят същото количество хора като сега. „Освен ако не намерим алтернативи на физическия затвор, социалните и икономическите разходи на затворите ще продължат да растат“, пише той.

Производител на гривни за глезените, Corrisoft - алтернатива на лишаването от свобода чрез програма за рехабилитация, Източник: Corrisoft

През 2013 г. партньорският от WEF „Делойт“ публикува статия за това, което нарича „виртуално лишаване от свобода“. Той предвижда автоматизирана система за наблюдение, при която служителите за условно освобождаване могат да проследяват местонахождението на хората, а автоматизираната система изпраща „известия до тях, когато имат предстоящи срещи, ако влязат в зони с висока престъпност или ако движението им показва, че стават все по-склонни да извършат престъпление. "

Статията също така вижда използването на тази система като разпространение в миналото на затворническата индустрия:

„... Съществуващите приложения вече могат да оценят съдържанието на алкохол в кръвта почти толкова точно, колкото алкотест - и да предскажат появата на депресия. В близко бъдеще с едно натискане на бутон могат да бъдат достъпни контакти с групи за партньорска поддръжка, известия за изпращане от ръководители на случаи и достъп до работодатели и други мрежи. "

Статията на Австралийската телевизионна корпорация от 2017 г. представи нещо, наречено Проект за технологично лишаване от свобода (TIP), предприятие, създадено от професора по право Дан Хънтър . TIP предлага форма на „домашно задържане“, използваща „електронни сензори, които наблюдават осъдените нарушители 24 часа“. Тази система, която Австралийската телевизионна корпорация нарича „Интернет на лишаването от свобода“, има за цел да замени надзирателите и физическите затвори, вместо да използва усъвършенстван ИИ и машинно обучение, за да открие дали предстои да бъде извършено престъпление - и да гарантира, че не го прави.

„Престъпниците ще бъдат снабдени с електронна гривна или глезен, способни да причинят неспособен шок, ако алгоритъм открие, че предстои да бъде извършено ново престъпление или нарушение“, обяснява той.

През 2018 г. Хънтър е съавтор на статия в Journal of Criminal Law and Criminology, предлагаща тази система като „голяма революция в затворническия сектор“, с аргумента, че тя ще „доведе до затваряне на почти всички затвори в Съединените щати“ и „Сложи край на затворническата криза.“ Според Техническия университет Суинбърн , където той е декан, работата на Хънтър е подкрепена от САЩ Правителствена национална научна фондация.

Ключът към неговата революция е гривна на глезена с GPS проследяване и вградено дирижирано енергийно устройство, което да управлява електрическия удар и да обезсърчава затворниците до пристигането на полицията.

Статията очертава плана за технологично затваряне в три компонента:

„Първо, от нарушителите ще се изисква да носят електронни гривни за глезена, които следят местоположението им и гарантират, че не се придвижват извън географските области, в които ще бъдат ограничени. Второ, затворниците ще бъдат принудени да носят сензори, така че незаконната или подозрителна дейност да може да се наблюдава дистанционно от компютри. Трето, дирижираните енергийни устройства биха се използвали дистанционно за обездвижване на затворници, които се опитват да избягат от ареста или да извършат други престъпления. "

Хънтър и неговите съавтори твърдят, че дистанционното наблюдение чрез носими сензори е превъзходна алтернатива на традиционните камери за наблюдение. „... Нашето предложение изисква затворниците да носят поредица от дистанционни сензори - включително тези за звук, видео и движение - които са свързани към централни компютърни системи, които могат да откриват неразрешено поведение“, пишат те.

Освен това Хънтър и неговите съавтори настояват, че третата стъпка, „дистанционното обездвижване на нарушителите“, всъщност ще направи това технологично затваряне по-сигурно от конвенционалния затвор, тъй като няма шанс затворникът да избяга.

Моделът на лишаване от свобода на Хънтър е деклариран като „система, която може да определи дали затворник има психотичен епизод (от разпознаване на реч и аудио обработка на емоционални състояния на затворник), заплашва ли друг (от аудио обработка на емоционалните състояния на всички хора в околната среда на затворника и видео обработка на поведението на затворника), или се стреми да напусне определена зона (от GPS проследяване). "

Трябва да се отбележи фактът, че няколко затвора и затворите в САЩ вече използват биометрична технология за гласова идентификация и проследяване на геолокацията на затворниците и не-затворниците, на които се обаждат по телефона.

Освен това планът на Хънтър да използва носими устройства, за да се отдалечи от традиционните затвори, очертан за пръв път преди няколко години, изглежда по-близо до реализацията, отколкото преди няколко години. Например, през 2019 г. DOJ отпусна безвъзмездна помощ за изследователи от университета Purdue, за да им помогне да разработят система за мониторинг, базирана на носими устройства, за тези, които иначе биха били в затвора. Електронната система за наблюдение беше внедрена в графството на окръга Типеканое в Индиана по програма „домашно задържане“.

Нещо повече, другата половина от плана на Хънтър, използващ ИИ за обработка на комуникацията на затворниците и предотвратяване на престъпления, вече е в ход в САЩ

Сега Amazon предлага своите услуги за транскрипция на изкуствен интелект както за затворите, така и за органите на реда . Системата за изкуствен интелект на компанията използва технология за разпознаване на реч и софтуер за машинно обучение за изграждане на база данни с думи. Както съобщава ABC News , „след това те уведомяват правоприлагащите партньори, когато системата вземе подозрителен език или фрази“.

„След една година целият този жаргон може да остарее - така следователите непрекъснато подават нови сведения за жаргон в затвора в бази данни, съобразени с тяхната уникална юрисдикция или регионална област“, ​​обясни ABC.

 „Научихме системата как да говори затворник“, каза Джеймс Секстън, изпълнителен директор на LEO Technologies, компания, използваща транскрипционните услуги на Amazon. 

 „Разрешаване“ на кризи чрез преодоляване на всичко

Освен това, поради кризата с COVID-19, федералното правителство е коригирало както политиката за лечение на опиоиди, така и политиката на затворите, за да отговори повече на нови, базирани на носене решения. 

Според администрацията на Тръмп Федералното бюро на затворите започна да дава приоритет на домашните арести, за да ограничи разпространението на COVID-19 в затворите. Докато тези затворници трябваше да докладват обратно в затвора, когато „спешната ситуация с коронавируса“ приключи, Байдън наскоро удължи националната извънредна ситуация и HHS очаква кризата да продължи поне до декември.

Освен това, също поради кризата с COVID-19, Министерството на здравеопазването и социалните услуги на САЩ измени своите разпоредби през 2020 г., така че лечението на опиоидната зависимост сега може да се извършва дистанционно. „Пандемията направи възможно да се види лицензиран доставчик от вкъщи“, съобщава New York Times .

Освен това използването на тези носими носители за проследяване на здравето е нараснало с повече от 35% по време на пандемията. „Всички тези технологии за наблюдение, както и много други смекчаващи мерки срещу COVID-19, се внедряват бързо по време на кризата“, обясни групата за цифрови права Electronic Frontier Foundation (EFF).

 Няколко технологии за носене са пуснати на пазара като отговор на кризата с COVID-19, като редица са фокусирани единствено върху проследяването на местоположението на техните потребители за социално дистанциране или налагане на карантина. „RightCrowd“ е ремък, който служителите могат да носят, за да помогнат на компаниите да наложат социално дистанциране и проследяване на контакти в офиса. „SafeZone“ е сензор за носене, който излъчва светлина, когато хората се намират на разстояние от шест фута един от друг, и в момента се използва от NFL . И както се съобщава от Electronic Frontier Foundation ( EFF ), „Съдилищата в Кентъки и Западна Вирджиния са задължили електронни окови на глезените за лица, които са отказали да се подложат на карантинни процедури, след като тестовете са положителни за COVID-19.“

Биометричният тракер Oura Ring. Източник: https://ouraring.com/

И все пак много от новите носими устройства днес имат достъп до данни, които далеч надхвърлят местоположението на човек. Oura Ring, проследяващ съня с пръсти, следи температурата ви, за да предскаже появата на треска при COVID-19, и в момента се използва от НБА . Гривната Halo на Amazon, скоро ще може да открие симптомите на COVID-19. Halo сканира тялото и гласа на потребителя, следи кръвното налягане и има за цел да „докладва за емоционалното си състояние през целия ден“. И през март 2020 г. FDA на САЩ предостави разрешение за спешна употреба на ленти, направени от компания, наречена Tiger Tech . Лентите са предназначени да наблюдават притока на кръв и да анализират пулса и хиперкоагулацията, начален симптом на COVID-19.

Друга компания, BioIntellisense, нарича себе си „нова ера на носими устройства, които са от медицински клас, което ще позволи на лекарите и медицинските сестри да събират данни от пациенти, които са извън болница“. Първият му продукт, BioSticker, е „първото изчистено от FDA устройство за еднократна употреба за до 30 дни непрекъснато наблюдение на жизнените показатели.“ Това е пластир, проектиран да се носи на гърдите за това, което компанията нарича „дистанционно улавяне на данни без усилие“. Компанията получи 2,8 милиона долара от Министерството на отбраната през декември 2020 г., за да направи тези продукти за носене достъпни както за военните, така и за обществеността.

Както New York Times се изрази миналия ноември, „горещата нова технология covid е носима и постоянно ви проследява.“

„Необходимостта да се обърне внимание на пандемията с всякакви налични средства премахна някои от регулаторните и законодателни пречки, свързани с приемането на телемедицината“, пишат Клаус Шваб и френският икономист Тиери Малерет в книгата си „COVID-19: The Great Reset“, публикувана в Юли 2020 г. „В бъдеще е сигурно, че повече медицински грижи ще бъдат предоставяни дистанционно. Това от своя страна ще ускори тенденцията към по-удобни за носене ”, продължават те.

Привеждането в съответствие на политиката между WEF и настоящата администрация на Байдън тук е ясно. Бившият държавен секретар Джон Кери - специалният пратеник на Байдън за климата - твърдо заяви през декември, че администрацията на Байдън ще подкрепи Голямото нулиране и че Голямото нулиране ще се случи с по-голяма скорост и с по-голяма интензивност, отколкото много хора биха могли да си представят. " 

Съгласуването между WEF и федералното правителство на САЩ в тази област може да се види и от FDA. През септември 2020 г. FDA на САЩ стартира The Digital Health Center of Excellence, с цел „иновационни регулаторни подходи за осигуряване на ефективен и най-малко обременителен надзор“. 

Главният директор на този нов проект на FDA е Bakul Patel , който „ръководи регулаторни и научни усилия, свързани с цифровите здравни устройства в FDA от 2010 г.“, според FDA. 

Подобно на много фигури във федералното правителство на САЩ, Пател има тесни връзки със самите отрасли, на които е възложено да регулира. В момента той ръководи Научния ръководен съвет на Медицинското общество (DMS), организация, която илюстрира целта на управляващата класа да интегрира технологията за носене в ежедневието на хората. Групата наскоро модерира панел на WEF в „Wearable Data Trove“ и спонсорира предстояща конференция, наречена „Wearable инжектори и свързани устройства“.

image

Bakul Patel от FDA, Източник: YouTube

Един от начините, по който склонността на новия Цифров здравен център за върхови постижения към носимите устройства може да бъде направен, е чрез изследване на дейността на някои от DMS, и по този начин на Patel, корпоративни финансиращи - Deloitte, Takeda, Biogen и Pfizer - всички „стратегически партньори“ на WEF. 

Takeda пилотира приложение, което функционира на потребителски носими устройства, което събира когнитивни и поведенчески данни за оценка на хората за депресия. Biogen наскоро започна да работи с Apple, за да "тества стойността" на потребителските носими устройства, за да събира и предава биометрични данни за когнитивната ефективност и мозъчната активност, за да предскаже бъдещи заболявания.

Изпълнителният директор на Pfizer Алберт Бурла е автор на статия, публикувана на сайта на WEF, в която пише, че носимите устройства са „готови да се превърнат в ценен инструмент за стимулиране на здравословното поведение“ и цитира примерите за „интелигентни“ контактни лещи за очи, кожни лепенки и „носени уши тракери. "

Бурла също пише:

„Нашият онкологичен бизнес наскоро пусна безплатно приложение LivingWith, което помага на пациентите с рак да се свързват с близки, да управляват срещи и да записват как се чувстват. Приложението също така се синхронизира с носими фитнес, което позволява на пациентите да споделят по-пълен портрет на здравето си с лекарите. А за пациенти с хемофилия, нашият бизнес с редки болести разработи HemMobile Striiv Wearable, устройство за проследяване на активността и сърдечната честота и регистриране на инфузии и епизоди на кървене. Такава подробна информация наистина ще позволи на доставчиците на здравни услуги да предоставят персонализирани грижи, а също така ще даде възможност на пациентите да поемат по-активна роля в управлението на собственото си здраве. "

През 2019 г. фармацевтичният гигант Pfizer стигна дотам, че нарече носимите технологии революция чрез спонсорирано съдържание в STAT News. Компанията също така съвместно с IBM и A Mazon да развие ИН (Интернет на нещата) система от сензори на носими, които могат да измерват показатели на пациентите 24/7 "с една и съща клинична точност, че на лекар се събира в офиса."

Като такива, освен пускането на носими носители чрез програми, насочени към затворници и употребяващи наркотици, управляващата класа е изразила желание да „интегрира“ носимите устройства, като ги омъжи за „бъдещето на здравеопазването“. В „COVID-19: Голямото нулиране“ Schwab и Malleret пишат, че в крайна сметка използването на AI и носими технологии ще доведе до разпадане на разликата между системите за обществено здраве и „персонализирани системи за създаване на здраве“.

Цифровото крепостничество като затворническа реформа

Като се има предвид, че играчи в индустрията като Pfizer и Biogen са в челните редици на натиска за носими устройства и че тези играчи традиционно са били ориентирани към печалбата в мотивите си, тенденцията към носене на технологии на практика е гарантирана, че ще си струва.

Може би най-очевидната цена ще бъде по-нататъшното влошаване на поверителността. Без съмнение приемането на тези технологии ще засили тенденцията правителствата и корпорациите да шпионират граждани и потребители. 

За някои продължаващата криза в общественото здраве е смекчила голяма част от негативната стигма около „носенето на технологии“. „Както техническият анализатор Раджит Атвал каза пред ZDNET през октомври,„ това, което може да е бил пазар за този pre-COVID, вероятно ще има потенциално по-голям пазар след COVID или дори по време на COVID по отношение на хората, които искат да бъдат по-активни в мониторинга здравето им. " 

„Давате ли достъп до случващото се във вашето тяло и мозък в замяна на далеч по-добро здравеопазване? Хората ще се откажат от личния си живот в замяна на здравеопазването “, каза Ювал Ноа Харари , професор по история, често присъстващ на WEF, през 2018 г.„ И на много места няма да имат избор. “ Въпреки това, две години по-късно, на годишната среща на WEF през 2020 г. , Харари заяви, че масовото използване на носими устройства ще бъде „вододел“, който ще предвещава началото на ерата на „дигиталните диктатури“.

image

Източник: Информационен документ за интернет на телата на WEF

Потенциалната злоупотреба с носими носители от публичния и частния сектор накара критиците да твърдят, че привлекателността на наблюдението на собственото ви здраве не трябва да отслабва факта, че носимите устройства са по същество устройства за проследяване. „Не би трябвало да се чувства нормално да бъдете проследявани навсякъде или да трябва да доказвате местоположението си“, пише EFF през юни 2020 г.

От Ню Йорк Таймс :

„Експертите по граждански права и неприкосновеност на личния живот предупреждават, че разпространението на такива носими устройства за непрекъснат мониторинг може да доведе до нови форми на наблюдение, които надживяват пандемията - въвеждайки в реалния свят същия вид обширно проследяване, което компании като Facebook и Google са въвели онлайн. Те също така предупреждават, че някои носими сензори могат да дадат възможност на работодателите, колежите или правоприлагащите органи да реконструират местоположението на хората или социалните мрежи, охлаждайки способността им да се срещат и да говорят свободно. И те казват, че тези рискове за извличане на данни могат да засегнат непропорционално някои работници или студенти, като имигранти без документи или политически активисти. "

„Смразяващо е, че тези инвазивни и недоказани устройства могат да се превърнат в условие за запазване на работните ни места, посещение на училище или участие в обществения живот“, каза пред Ню Йорк Таймс Алберт Фокс Кан, изпълнителен директор на Проекта за надзор на технологиите за наблюдение .

Освен това носимите устройства, които проследяват и съдържат нечии здравни данни, носят особена заплаха. „Носимите технологии рискуват да създадат тежест на безпокойство и стигма за своите потребители и да възпроизведат съществуващите неравенства в здравето“, пишат Джон Оуенс и Алън Криб в списание „Философия и технологии“ през 2017 г. „Носими технологии, които подлагат потребителите си на биомедицински и потребителски епистемологии, нормите и ценностите също рискуват да подкопаят процесите на истински автономно обсъждане. "

Нещо повече, критиците казват, че макар „цифровото лишаване от свобода“ да изглежда като желана алтернатива на „масовото лишаване от свобода“, това е просто лишаване от свобода с друго име.

Както авторът Мишел Александър пише в New York Times в отговор на подобни модели на „електронно карциране“, които се появяват през 2018 г .:

„Дори ако имате достатъчно късмет да бъдете„ освободени “от затвора от тухли и хоросани благодарение на компютърен алгоритъм, скъпото устройство за наблюдение вероятно ще бъде приковано към глезена ви - GPS проследяващо устройство, предоставено от частна компания, която може да ви таксува около $ 300 на месец, неволна лизингова такса. Разрешените от вас зони на движение могат да затруднят или невъзможно да си осигурите или запазите работа, да посещавате училище, да се грижите за децата си или да посетите членове на семейството. На практика сте осъдени на дигитален затвор на открито, който може да не надхвърля къщата ви, блока ви или квартала ви. Една фалшива стъпка (или една неизправност на GPS устройството за проследяване) ще доведе ченгета до входната врата, работното ви място или където и да ви намерят и ще ви грабне обратно в затвора. "

„Трудно ми е да нарека този напредък“, обяснява Александър . „Както виждам, цифровите затвори са за масово затваряне, което Джим Кроу беше за робство ... Ако целта е да се прекрати масовото затваряне и масовата криминализация, цифровите затвори не са отговор. Те са просто друг начин за поставяне на въпроса. "

Някои дори виждат цифровото лишаване от свобода като система, по-лоша от физическата, по отношение на поверителността. „На пръв поглед тези алтернативи могат да изглеждат като печеливша печалба“, написа Мая Шенвар в „ Истината“ . „Вместо да се проведе в адска институция, затворът се случва„ в уюта на собствения си дом “(най-добрата американска реклама за каквото и да било). Тази промяна обаче заплашва да превърне самата дефиниция на „дом“ в такава, в която неприкосновеността на личния живот и евентуално „комфорт“ също се изваждат от уравнението. “

„В един свят на електронни монитори, прогностична полиция, междуведомствено споделяне на данни, скрити камери и регистри, лишаването от свобода се простира не само извън стените на затвора или наказанието, но и извън всяко затворено пространство“, продължава Шенвар. „В новия свят на лишаване от свобода къщата ви е вашият затвор. Вашият блок е вашият затвор. Вашето училище е вашият затвор. Вашият квартал ... вашият град ... вашата държава ... вашата държава е вашият затвор. "

Надзор на капитализма на заинтересованите страни Все още от презентацията Wearable Data Troves на срещата на върха на Глобалното технологично управление на WEF.

Освен опасенията относно неприкосновеността на личния живот, по-малко очевиден страничен ефект от „революцията“ на носимите устройства е потенциалът му да подхранва и задвижва по-широката визия на WEF за бъдещето - нещо, което той нарича капитализъм на заинтересованите страни.

WEF се  ангажира с „ напредване на капитализма на заинтересованите страни “, система, в която частните корпорации са „попечители на обществото “. (Според Шваб, самата причина той да създаде WEF на първо място е „ да помогне на бизнеса и политическите лидери да приложат [капитализма на заинтересованите страни] .“)

Моделът на Schwab диктува, че корпорациите трябва да започнат да разширяват определението си за „стойност“ далеч от възвръщаемостта на акционерите. Като такива, крайъгълният камък на „капитализма на заинтересованите страни“ са данните. За да могат корпорациите да започнат да вземат решения, които „са в полза на обществото“, те се нуждаят от изчерпателни показатели за това какви решения биха се оказали „ценни“.

Естествено, да има хора, които се разхождат, носейки технология с нечии данни за местоположението, медицинска история, жизнени показатели в реално време, устни разговори, текущо емоционално състояние и по този начин тяхното „поведение“ е сбъдната мечта за модела.

И докато най-маргинализираните популации, т.е. тези, които вероятно ще бъдат затворени за престъпления с наркотици в САЩ, ще бъдат първите, засегнати от това всеобхватно наблюдение, мрежата на WEF вижда това като визия за бъдещето за всички нас.

Препоръчано изображение: Кадър от RAND видео „Какво е Интернет на телата“

  • биометрия
  • WEF
  • Световен икономически форум
image Автор Джереми Лофредо Джереми Лофредо е журналист и изследовател, базиран във Вашингтон. По-рано той е продуцент в сегмента на RT AMERICA, а в момента е репортер в разследването на Детската здравна защита.



Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39943306
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31039
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930