Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
25.04.2021 12:28 - Революцията В Давос И Пресъздаването На Цивилизацията
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 576 Коментари: 0 Гласове:
3

Последна промяна: 25.04.2021 12:29

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
  Революцията В Давос И Пресъздаването На Цивилизацията


imageHAF23 Април 2021 Г.

от Карл Тейхриб, с Одри Вандеркли

На Велики Reset виси пред нас глобално публично-частно партньорство, което следва мистичния път на социални чувства, на светото писание на консенсус политика и самостоятелно помазан пророци на международните финанси ... всички наблюдаваха от жреците на цифровата технология. Това е операционната система на колективната New Age, алгоритмично-технократична революция - максимална ефективност за управлявана хармония - и разбира се, всичко е за „по-голямо добро“.

image

„Кризата е продуктивно събитие.“ - Гай Пармелин, президент на Конфедерация Швейцария.

От 70-те години на миналия век, ски курортната общност в Давос, Швейцария, често е място за събиране на глобални елити през месец януари.

 

Домакин на Световния икономически форум, организация, получила специален статут от швейцарското правителство, конференцията в Давос обединява редица избрани посредници; управители на централни банки, международни финансисти, държавни глави, лидери на ООН, изпълнителни директори от най-големите корпорации и добре разположени медийни личности.

Да бъдеш „човек от Давос“ обикновено означава, че си възприел международна перспектива и имаш способността да влияеш на дългосрочните промени в политическата и икономическата култура. Вие сте част от елитен клуб със самопомазаната задача да ръководи глобалната промяна.

Поради усложненията на Covid, тазгодишната среща на WEF беше отложена и оттогава бе пренасрочена с надеждата да се събере в Сингапур по-късно този август.

Въпреки това, последната седмица на януари 2021 г. все още беше свидетел на значимо събитие на WEF; виртуална конференция, озаглавена Програмата в Давос , която може да бъде наблюдавана на живо от всеки, който желае да отдели време.

Какво беше в центъра на тази онлайн среща? Голямото нулиране .

Преди да продължим по-нататък, важно е да отбележим, че тази статия само надрасква повърхността на онова, което се е случило. И как може да направи нещо друго освен?

 

Програмата в Давос продължи пет дни, всеки от които беше с продължителност от 10 до 12 часа и с повечето времеви интервали, провеждащи множество и едновременни панелни дискусии.

За да ви даде представа за графика, първият ден - понеделник, 25 януари - имаше общо 29 отделни сесии. Това беше претоварване с информация.

Трябва също да се отбележи, че не всички, които официално са участвали, са били на същата страница като Световния икономически форум.

Например, Бенджамин Нетаняху изнесе беседа, в която очерта как целенасочено пресече бюрокрацията, за да осигури ваксинации на Covid, като се увери, че нацията му има необходимите запаси.

Неговият подход не се вписва в консенсуса на WEF за „солидарност на ваксините“, за да действа глобално преди вашите национални интереси - в края на краищата, както обясни друг лектор, „ваксината трябва да бъде обществено благо“

Изразът „ваксинален национализъм“ беше използван през цялата седмица, пренебрежителен термин за онези, които търсеха национални здравни цели над глобалното сътрудничество.

Друг пример беше министърът на външните работи на Бразилия, Ернесто Араухо, който публично насърчи САЩ да останат в курса като „суперсила на свободата“.

Араужо продължи, че Бразилия желае отворена икономика, основана на свободата, отбелязвайки, че това ще предизвика глобалната поява на нарастващ „технототалитаризъм“.

„Не съм голям почитател на концепцията за великото нулиране“, заяви Араужо, обяснявайки, че макар да подкрепя идеи като устойчиво развитие, имаше проблем. Голямото нулиране липсваше „свобода и демокрация“.

Повечето други обаче са били или на борда, или са играли по друг начин играта.

Китайският президент Си Дзинпин - представен от Клаус Шваб, основател на WEF - подчерта съвместни действия; трябва да създадем нов и глобален икономически модел, трябва да „изоставим идеологическите предразсъдъци и да следваме заедно пътя на мирно съжителство“ и трябва да донесем „просперитет за всички“.

Необходимо е „споделено бъдеще за човечеството“, обясни той. Това би включвало укрепване на глобалното икономическо управление, ангажиране със системата на ООН за световно право и подкрепа на Световната здравна организация, тъй като те изграждат „глобална общност на здравеопазването за всички“. Но кой ще води пътя?

Останалата част от речта му беше съсредоточена върху това как Китай, като „модерна социалистическа държава“, прокарва следите, включително инициативата „Пояс и път“ и насърчаването на „нов тип международни отношения“.

Неговата реч, обгърната с думи на солидарност,

„Има само една Земя и едно споделено бъдеще за човечеството. Докато се справяме с настоящата криза и се стремим да направим по-добър ден за всички, трябва да стоим единни и да работим заедно.

„Показвано ни е отново и отново, че да просиш съседа си, да го правиш сам и да се подхлъзваш в арогантна изолация, винаги ще се проваля. Нека всички си вземем ръцете и нека многостранността осветява пътя ни към общност със споделено бъдеще за човечеството. "

Клаус отговори, като благодари на Си Дзинпин за „толкова важна реч, която при това решаващо движение в историята ни предоставя наистина изчерпателна рамка за оформяне на бъдещето“.

Китай често беше аплодиран по време на Програмата в Давос, възхитен от цифровия си скок напред. Но имаше някои опасения, макар и формулирани в глобалистически мироглед.

Например, няколко часа след като китайският лидер говори, генералният секретар на ООН посочи нарастващия разрив между Китай и САЩ, като отбеляза, че и двете страни разделят света със своите отделни програми. Това, което е необходимо, каза той, беше „една глобална икономика с универсално зачитане на международното право“.

Друго звездно представление беше на Урсула фон дер Лайен, председател на Европейската комисия.

Отне само няколко минути, преди тя да удари шамар на бившата администрация на Тръмп, като каза, че „самата демокрация може да е била трайно повредена през последните четири години“.

И както други през седмицата, тя свързва Ковид с изменението на климата. Урсула беше ясна; „Трябва да се поучим от тази криза. Трябва да променим начина си на живот и бизнес. “

Нейната реч посочи собствения „ Зелен нов курс “ на Европа, настояването на ЕС за въглероден неутралитет до 2050 г. и как частните компании ще се сблъскат със засилено регулаторно усърдие.

По отношение на цифровото управление - тъй като е жизненоважно онлайн платформите да ограничават фалшивите новини, като същевременно утвърждават демокрацията - Урсула призова Съединените щати да се присъединят към ЕС и заедно да създадат световен дигитален правилник, „базиран на нашите ценности“.

Всичко по-горе - като ранното пандемично сътрудничество между ЕС, WEF и фондация „Гейтс“ - представя как „Европа е решена да допринесе за това глобално общо благо“.

В края на подготвената си беседа тя потвърди пред Schwab, че ще са необходими нови съюзи:

„За това ще работим - и знам, че мога да разчитам на вас и Световния икономически форум да ни помогнете да го изградим.“

Шваб беше развълнуван, след което каза, че тази реч представлява практическото значение на Голямото нулиране .

Той перифразира отнемане; това, от което се нуждаем, е „базирана на ценности система за социално управление“, свързана чрез цифрова мрежа.

Имайки предвид Нулирането, Програмата в Давос се фокусира върху седем взаимно свързани теми: „Как да спасим планетата“, „По-справедливи икономики“, „Технологии за добро“, „Общество и бъдеще на работата“, „По-добър бизнес“, „Здраво бъдеще , “И„ Отвъд геополитиката. “

От тези обхващащи теми възникна планина от точки за разговори. Ние обаче ще подчертаем само няколко:

1. Ковид: Говорейки за пандемията, Ли Син от китайската Caixin Media ни каза, че „кризата не трябва да се губи“. Нито беше.

Непрекъснато ни напомняха, че Ковид разкрива нашата взаимозависимост, докато посочва проблема с национализма.

Старите ценности и конвенции вече не работят; глобалната верига на доставки трябва да бъде дигитализирана, Световната здравна организация трябва да бъде овластена, имаме нужда от универсална здравна система, трябва да има централизираща програма за обединяване на националните здравни данни и икономическото възстановяване трябва да бъде обвързано с критериите за ваксинация.

„Ваксината ще ви е необходима година след година след година“, казаха ни.

2. Климат: Ако Covid беше нашата екзистенциална криза, климатът е нашата планетарна авария.

И за да отговори на това предполагаемо планетарно предизвикателство, светът трябва да продължи значително намаляване на въглеродните емисии, най-късно до 2050 най-късно.

Това изисква не по-малко от цялостен ремонт на производството на енергия, транспортния сектор, цялата промишленост и особено селското стопанство и нашето лично поведение.

Net-zero не е абстрактно упражнение. Нова Зеландия и Обединеното кралство вече са приели законодателство, което ги обвързва до нула до 2050 г., а подобни предложения се предлагат в Канада, Южна Корея и Европейския съюз.

Нещо повече, Групата на тридесетте - консултативен орган на високо ниво, съставен от най-влиятелните фигури в централното банкиране и международното финансиране, много от които имат връзки със СИФ, настоява за нула-нет в целия спектър на глобалната икономическа дейност. [1]

В Съединените щати, само няколко дни след Давос, Националните академии публикуваха своя доклад за декарбонизация - „технически план и наръчник за политика“ - като по този начин създадоха пътна карта за нетна нула до средата на века. [2] И да, има работещи връзки между академиите и WEF.

Така че не беше изненада, че на 27 януари - ден трети от Програмата на Давос - Джон Кери, специалният пратеник на президента Байдън за климата, напомни на аудиторията на ВЕФ как неговото правителство „прави климата от централно значение за планирането на външната политика и подготовката за национална сигурност“.

Кери обясни, че „бъдещето с нулеви емисии“ ще донесе нови възможности за зелен растеж: „Да използваме думите на президента, да„ изградим по-добре “от световната икономическа криза.“

Кери затвърди, че климатът е отговорност на всички: „Целият свят трябва да дойде на тази маса, за да реши проблема“.

3. Социална справедливост: Приобщаващият свят за всички беше мантрата, освен ако, разбира се, не сте съгласни с глобалния консенсус. Независимо от това, темите за социална справедливост са пряко свързани с рамката на Голямото нулиране .

От расови въпроси до претенции за пола, социалната справедливост оставя своя отпечатък. Трябва да се вземат предвид обаче редица други съдии, като екологична справедливост, климатична справедливост и справедливост във връзка с ваксините. Всеки от тези въпроси, свързани с правосъдието, беше прикрепен до известна степен към структурата за нулиране, която се разгръщаше.

В панела за създаване на нов социален договор икономическата справедливост беше отпред и в центъра.

Трябва да влезе в действие Глобален фонд за социална защита, свързващ облекчаването на международния дълг с универсалната социална икономика на „Живи заплати и живи общности“.

В същия панел Джеймс Куинси, главен изпълнителен директор на Coca-Cola, описа как неговата компания се обръща към социалната справедливост, като създава вътрешна, расова / социална икономическа екосистема.

Нещо повече, водещите в бранша корпорации трябва да повлияят на по-малките компании да последват примера им, особено тези в техните вериги за доставки.

Цели сектори трябва да пренасочат своите икономически модели към приоритетите на социалната справедливост и това е същността на капитализма на заинтересованите страни.

4. Капитализъм на заинтересованите страни: За разлика от капитализма на акционерите, оформен от собствениците на компании и преките пазарни сили, капитализмът на заинтересованите страни приема социален подход.

От началото на 70-те години Schwab е защитник на модела на заинтересованите страни. Тогава това беше насочено главно към включване на трудови, профсъюзни и държавни интереси при вземането на корпоративни решения.

Днес Шваб агресивно прокарва по-велика визия - капитализмът в услуга на планетата, като същевременно подкрепя социалните каузи.

В статия на WEF, публикувана няколко дни преди Програмата в Давос, Шваб пише:

„По този начин планетата е центърът на глобалната икономическа система и нейното здраве трябва да бъде оптимизирано в решенията, взети от всички останали заинтересовани страни. Същата взаимосвързаност може да се наблюдава и за хората, които живеят на планетата ... всички ние като глобални граждани сме длъжни да оптимизираме благосъстоянието на всички. “

С други думи, капитализмът се приспособява към изискванията на групите със специални интереси и „зелено правителство“.

Корпорациите, индустриите и секторите - включително финансовите институции - трябва да променят своите бизнес модели, за да оценят и ускорят тези нови глобални норми.

Как ще се установи това?

През септември 2020 г. WEF публикува своята Бяла книга „Измерване на капитализма на заинтересованите страни“, която предвижда общ стандарт за „създаване на устойчива стойност“ [3].

Това, което се появи, беше набор от принципи и критерии, обединени около три заглавия: Околна среда, Социално управление и Управление (ESG).

Като цяло рамката на ESG е свързана с целите на ООН за устойчиво развитие.

За да го кажем на съкращения, процесът ESG е механизмът на WEF за постигане на ЦУР.

Поддържането на ESG са четири стълба: управление, планета, хора и просперитет.

Подкрепата на тези четири категории са 21 основни показателя, заедно с 34 разширени показателя, за да се даде възможност за по-задълбочен одит - тъй като по същество това се случва, одит за осигуряване на съответствие и сътрудничество.

Следователно всеки показател действа като информационен възел в процеса на подробен преглед и при използването на този инструмент предприятията и институциите могат да измерват своята цел и поведение, като вземат предвид екологичните проблеми и социалните очаквания.

Съветът има ли представителство на пола и малцинствата?

Взел ли е предвид климатичния риск и какви вътрешни политики се прилагат за постигане на нетна нула?

Колко земя притежава компанията и каква е връзката й с ключовите области на биологичното разнообразие? Категории за заетост и възраст и пол, заетост в здравеопазването, колективни трудови договори, потребление на вода, инвестиции в общността и нива на данъчно облагане; списъкът е дълъг, включващ финансови подробности, потребление на енергия, отношения на веригата за доставки, изхвърляне на отпадъци, лобистки усилия, социална етика и индикатори за многообразие и така нататък.

Следователно траекторията на корпоративното управление вече няма да бъде „бизнес както обикновено“.

По-скоро управлението ще трябва да поиска и включи принос от одобряващи заинтересовани страни, включително специални групи по интереси, профсъюзи и асоциации на труда, правителствени ведомства и международни агенции.

С други думи, капитализмът на заинтересованите страни е планетарно публично-частно партньорство, което зависи от социалната лицензия.

След като процесът на ESG приключи и задоволи, вашата „целенасочена компания“ ще бъде сертифицирана в рамките на глобална екосистема от регулатори и индустриални асоциации.

Този статус ще бъде ключът към отключването на инвестиционни фондове, благоприятните цени на застраховката и положителното признание на потребителите.

Без да постигнете ESG критерии обаче, вашият бизнес може да бъде прекъснат от лицензиране, източници на финансиране, вериги за доставки, държавни договори или достъп до пазара.

Понастоящем ESG съществува като критерии за проверка, използвани от някои инвеститори, но програмата на WEF се простира в по-широка и по-постоянна сфера.

Докато вашият бизнес се съобразява с глобалния разказ, вашата компания може да печели пари. Тези, които не играят на топка, ще бъдат изтласкани от играта.

Добре дошли в „корпоративната култура на отмяна“.

5. Дигитализация: Нищо друго освен цялостен, глобален ангажимент ще бъде достатъчен, ако искаме да спасим планетата, или поне така се разказва.

Затова се нуждаем от мощни нови инструменти, за да управляваме пътя си напред. Дигитализацията се превръща в връзката, която обвързва и дава информация за жизнената сила на нашата нова технократична ера.

В тази не твърде футуристична визия информацията, събрана от избора ни на начин на живот, ще бъде обобщена, анализирана и използвана за модифициране на поведението за планетни резултати.

Една от темите в Давос беше „ Умни градове “, отбелязвайки, че градските зони са богати информационни екосистеми.

Ето нововъзникваща възможност: В нашите „интелигентни градове“ уличните сензори ще говорят с интелигентни автомобили, а приложенията за разплащане ще бъдат уведомявани за вашето движение, като автоматично ще приспадат данъците върху въглерода или кредитите за пътуване от вашата сметка. Едва ли е пресилено.

Общата траектория е по-задълбочена интеграция с изкуствен интелект , дигитални валути на Централната банка, универсални мрежи за здравни данни, интелигентни вериги за доставки и повече автоматизация.

Още по-големи подвизи са пред нас: чрез блокчейн технологиите всичко, което може да се каталогизира, има потенциал да се превърне в числово присвоен актив.

Следователно, теоретично може да се проследи жизненият цикъл на каквото и да било, от сурови ресурси до производител до точка на потребление. Вие също можете да станете число в епохата на „управлявана хармония“.

Това, което обаче не е хармонично, е противното мислене и поведение - всичко, което не е съгласувано с одобрени глобални разкази.

Консервативни ценности, национална решителност и традиционни представи за суверенитет, лични права, свързани с частната собственост: Ако подобни концепции и вярвания са противоположни на Голямото нулиране, те са част от големия проблем.

В последния ден американският сенатор Гилибранд призова за отчетност по отношение на десните информационни агенции.

Нещо повече, тя подчерта необходимостта от надзор върху платформите за социални медии, като ги държи отговорни за това, че позволяват на десните послания да се разпространяват.

След това тя потвърди тези позиции, като се обърна към нейната вяра; че трябва да се обичаме един друг.

За консервативните християни идеята за Голямото нулиране удря в нещо по-дълбоко от точките на разговор. Истинският въпрос става въпрос за спасението.

Кой в крайна сметка спасява света? Исус Христос ли е нашият месия, или колективното човечество се изкупува, като спасява планетата?

Изглежда, че сме на кръстовището на Римляни 1, изправени пред въпроса за поклонението и служенето на творението или на Създателя.

И така, Reset виси пред нас: глобално публично-частно партньорство, което следва мистичния път на социалните чувства, свещеното писание за консенсусна политика и пророците на международните финанси ... всички наблюдавани и ръководени от свещениците на технологиите .

Това е операционната система на колективната New Age, алгоритмично-технократична революция - максимална ефективност за управлявана хармония - и разбира се, всичко е за „по-голямо добро“.

Може би притесненията, изразени от външния министър на Бразилия - надвисналите опасности от нарастващия технототалитаризъм - си струва да бъдат разгледани.

Относно автора: Карл Тейхриб е автор на „ Игра на богове: Храмът на човека в ерата на преомагьосването“ .

Крайни бележки:

1. Интегриране на прехода към икономика с нулеви нули (Група от тридесет, 2020).

2. Ускоряване на декарбонизацията на енергийната система на САЩ (Национални академии на науките, инженерите и медицината, 2021).

3. Измерване на капитализма на заинтересованите страни: към общи метрики и последователно отчитане на устойчивото създаване на стойност (Световен икономически форум, 2020).




Гласувай:
4



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39998601
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31042
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930