Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
17.03.2021 11:40 - Путин, кръстоносци и варвари
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 892 Коментари: 0 Гласове:
1


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
Путин, кръстоносци и варвари

От Пепе Ескобар

28 февруари 2021 г. „ Информационна информационна къща “ - Москва болезнено осъзнава, че „стратегията“ на САЩ / НАТО за ограничаване на Русия вече достига треска. Отново.

Миналата сряда на много важна среща с управителния съвет на Федералната служба за сигурност президентът Путин изложи всичко категорично:

Ние сме срещу така наречената политика на сдържане на Русия. Тук не става въпрос за конкуренция, което е нещо естествено за международните отношения. Тук става въпрос за последователна и доста агресивна политика, насочена към нарушаване на нашето развитие, забавяне, създаване на проблеми по външния периметър, предизвикване на вътрешна нестабилност, подкопаване на ценностите, които обединяват руското общество, и в крайна сметка да отслаби Русия и да я постави под външен контрол точно начинът, по който сме свидетели на това, се случва в някои страни в постсъветското пространство.

Не без докосване на злото, Путин добави, че това не е преувеличение: „Всъщност не е нужно да бъдете убедени в това, тъй като вие самите го знаете отлично, може би дори по-добре от всеки друг.

Кремъл е наясно, че „ограничаването“ на Русия се фокусира върху нейния периметър: Украйна, Грузия и Централна Азия. И крайната цел остава смяната на режима.

Изказването на Путин може да се тълкува и като косвен отговор на част от речта на президента Байдън на Мюнхенската конференция за сигурност.

Според сценаристите на Байдън,

Путин се стреми да отслаби европейския проект и алианса на НАТО, защото за Кремъл е много по-лесно да сплашва отделни държави, отколкото да преговаря с обединената трансатлантическа общност ... Руските власти искат другите да мислят, че нашата система е също толкова корумпирана или дори по-корумпирана .

Неумела, пряка лична атака срещу държавния глава на голяма ядрена държава не се квалифицира точно като сложна дипломация. Поне явно показва как доверието между Вашингтон и Москва сега е намалено до по-малко от нула. Колкото и ръководителите на Deep State на Байдън да отказват да видят Путин като достоен партньор в преговорите, Кремъл и Министерството на външните работи вече отхвърлиха Вашингтон като „неспособен да постигне споразумение“.

Без реклама - без държавни субсидии - това е независима медия

Вземете нашия безплатен бюлетин Не позволявайте на алгоритъм да избира какво ще прочетете!

Още веднъж става въпрос за суверенитет. „Недружелюбното отношение към Русия“, както го определи Путин, се разпростира и върху „други независими, суверенни центрове за глобално развитие“. Прочетете го основно като Китай и Иран. Всички тези три суверенни държави са класифицирани като най-важните „заплахи“ от Стратегията за национална сигурност на САЩ.

И все пак Русия е истинският кошмар за изключителите: православен християнин, като по този начин се обръща към западните части; консолидирана като основна евразийска сила; военна, хиперзвукова суперсила; и се гордее с ненадминати дипломатически умения, оценени в целия Глобален Юг.

За разлика от това за дълбоката държава не остава много, освен безкрайно демонизиране на Русия и Китай, за да се оправдае западно военно натрупване, „логиката“, вградена в нова стратегическа концепция, наречена НАТО 2030: Обединени за нова ера.

Експертите зад концепцията я приветстваха като „имплицитен“ отговор на френския президент Еманюел Макрон, обявявайки НАТО за „мозък мъртъв“.

Е, поне концепцията доказва, че Макрон е бил прав.

Тези варвари от Изтока

Решаващите въпроси за суверенитета и руската идентичност бяха повтарящи се теми в Москва през последните няколко седмици. И това ни отвежда до 17 февруари, когато Путин се срещна с политическите лидери на Дума, от Владимир Жириновски от Либерално-демократическата партия - радващ се на нов скок на популярността - до Сергей Миронов от Обединена Русия, както и от председателя на Държавната Дума Вячеслав Володин.

Путин подчерта „мултиетническия и мултирелигиозен“ характер на Русия, която сега е в „различна среда, свободна от идеология“:

Важно е всички етнически групи, дори и най-малките, да знаят, че това е тяхната Родина без друга за тях, че те са защитени тук и са готови да дадат живота си, за да защитят тази държава. Това е в интерес на всички нас, независимо от етническата принадлежност, включително руския народ.

И все пак най-необикновената забележка на Путин беше свързана с древната руска история:

Варвари дойдоха от Изтока и унищожиха християнската православна империя. Но преди варварите от Изтока, както добре знаете, кръстоносците дойдоха от Запада и отслабиха тази православна християнска империя и едва тогава бяха нанесени последните удари и тя беше победена. Това се случи ... Трябва да помним тези исторически събития и никога да не ги забравяме.

Е, това може да е достатъчно материал за генериране на трактат от 1000 страници. Вместо това, нека се опитаме поне да го разгънем - лаконично.

Голямата евразийска степ - едно от най-големите географски образувания на планетата - се простира от долния Дунав чак до Жълтата река. Шегата в Евразия е, че „Продължавай да вървиш“ може да се изпълнява гръб до гръб. През по-голямата част от записаната история това е Номад Централ: племе след племе, извършващо набези в периферията или понякога в центровете на сърцето: Китай, Иран, Средиземно море.

image

Скитите (вж. Например магистрата „Скитите: Номадските воини от степта “ от Бари Кунлиф) пристигнали в понтийската степ отвъд Волга. След скитите беше ред на сарматите да се появят в Южна Русия.

От 4 -ти век нататък номадската Евразия е водовъртеж от мародерски племена, включващ, наред с други, хуните през 4 -ти и 5 -ти век, хазарите през 7 -ми век, куманите през 11 -ти век, всички път към Монголската лавината в 13 -ти век.

Линията на сюжета винаги изправя номадите срещу селяните. Номадите управляваха - и налагаха данък. Г. Вернадски в своята безценна Древна Русия показва как „Скитската империя може да бъде описана социологически като господство на номадската орда над съседните племена на земеделците“.

Като част от моето многостранно изследване на номадските империи за бъдещ том, аз ги наричам Badass Barbaries on Horseback. Звездите на шоуто включват в Европа, в хронологичен ред, кимерийци, скити, сармати, хуни, хазари, унгарци, пешенеги, селджуци, монголи и техните татарски потомци; и в Азия ху, хунгну, хефталити, турци, уйгури, тибетци, киргизи, хитани, монголи, турци (отново), узбеки и манджурци.

Може би след хегемоничната скитска епоха (първите действащи лица на Пътя на коприната) повечето селяни в южната и централна Русия са били славяни. Но имаше големи разлики. Славяните на запад от Киев са били под влиянието на Германия и Рим. Източно от Киев те са били повлияни от персийската цивилизация.

Винаги е важно да се помни, че викингите все още са били номади, когато са станали владетели в славянските земи. Всъщност тяхната цивилизация надделя над заседналите селяни - дори когато те погълнаха много от техните обичаи.

Интересното е, че разликата между степните номади и земеделието в проторусия не беше толкова голяма, колкото между интензивното земеделие в Китай и блокираната степна икономика в Монголия.

(За ангажираща марксистка интерпретация на номадизма вж. „ Номадите и външния свят“ на А. Н. Хазанов ).

Подслонното небе

Ами властта? За тюркските и монголските номади, дошли векове след скитите, властта се излъчва от небето. Ханът, управляван от властта на „Вечното небе“ - както всички виждаме, когато се ровим в приключенията на Чингис и Кублай. По подразбиране, тъй като има само едно небе, ханът ще трябва да упражни универсална сила. Добре дошли в идеята за универсалната империя.

image

Кублай Хан като първия император на Юан, Шизу. Династия Юан (1271–1368). Албумен лист, мастило и цвят върху коприна. Музей на Националния дворец, Тайпе. Снимка: Wikimedia Commons / Национален дворец музей, Тайпе

В Персия нещата бяха малко по-сложни. Персийската империя беше свързана с почитането на Слънцето: това стана концептуалната основа за божественото право на Царя на царете. Последствията бяха огромни, тъй като кралят сега стана свещен. Този модел е повлиял на Византия - която в крайна сметка винаги е взаимодействала с Персия.

Християнството направи Небесното царство по-важно от властта над временната област. И все пак идеята за Вселенската империя продължава, въплътена в концепцията за Пантократор : Христос е този, който в крайна сметка управлява, а негов заместник на земята е императорът. Но Византия остава много специален случай: императорът никога не може да бъде равен на Бог. В края на краищата той беше човек.

Путин със сигурност е наясно, че руският случай е изключително сложен. Русия по същество е на периферията на три цивилизации. Това е част от Европа - причини, включващи всичко - от етническия произход на славяните до постиженията в историята, музиката и литературата.

Русия също е част от Византия от религиозен и артистичен ъгъл (но не и част от последвалата Османска империя, с която е била във военна конкуренция). И Русия беше повлияна от исляма, идващ от Персия.

Тогава има решаващо влияние на номадите. Може да се направи сериозен случай, че те са били пренебрегнати от учените. Монголското управление от век и половина, разбира се, е част от официалната историография - но може би не му се отдава дължимото му значение. А номадите в южната и централната част на Русия преди две хилядолетия никога не са били правилно признати.

Така че Путин може да е ударил нерв. Това, което той каза, посочва идеализацията на по-късен период от руската история от края на 9 -ти до началото на 13 -ти век: Киевска Рус. В Русия 19 -ти век романтизъм и 20 -ти национализъм век активно издигна идеализирана национална идентичност.

Тълкуването на Киевска Рус създава огромни проблеми - това е нещо, което с нетърпение обсъждах в Санкт Петербург преди няколко години. Има редки литературни източници - и те се концентрира най-вече върху 12- ия век след това. По-ранните източници са чужденци, предимно персийци и араби.

Руското покръстване в християнството и съпътстващата го превъзходна архитектура се тълкуват като доказателство за висок културен стандарт. С две думи учените в крайна сметка използваха Западна Европа като модел за възстановяване на цивилизацията на Киевска Рус.

Никога не беше толкова просто. Добър пример е разминаването между Новгород и Киев. Новгород беше по-близо до Балтийско, отколкото до Черно море и имаше по-тясно взаимодействие със Скандинавия и ханзейските градове. Сравнете го с Киев, който беше по-близо до степните номади и Византия - да не говорим за исляма.

Киевска Рус беше очарователен кросоувър. Преобладаваха номадските племенни традиции - в администрацията, данъците, правосъдната система. Но по отношение на религията те имитираха Византия. Също така е уместно, че до края на 12 -ти век, различни степни номади са били постоянна „заплаха“ за югоизточната Киевска Рус.

Така че колкото и Византия - и по-късно дори Османската империя - доставя модели за руски институции, факт е, че номадите, започвайки от скитите, са повлияли на икономиката, социалната система и най-вече на военния подход.

Гледайте хана

Сима Цян, главният китайски историк, показа как ханът е имал двама „царе“, всеки от които имал двама генерали и следователно последователно, чак до командири от сто, хиляда и десет хиляди души. Това е по същество една и съща система, използвана за хилядолетия и половина, като номади, от скитите към монголите, по целия път до армията Тамерлан в края на 14- ти век.

image

Монголските нашествия - 1221 и след това 1239-1243 - наистина са най-важните промени в играта. Както главният анализатор Сергей Караганов ми каза в кабинета си в края на 2018 г., те повлияха руското общество в продължение на векове след това.

Повече от 200 години руските принцове трябваше да посетят монголската централа във Волга, за да отдадат почит. Едно учено направление го е определило като „варваризация“; това изглежда е мнението на Путин. Според тази насока включването на монголски ценности може да е „обърнало“ руското общество на това, което е било преди първия стремеж за приемане на християнството.

Налага се изводът, че когато мускусни възниква в края на 15 -ти век като доминираща сила в Русия, тя е по същество наследник на монголите.

И поради това селячеството - заседналото население - не бяха докоснати от „цивилизацията“ (време да препрочетете Толстой?). Номадската сила и ценности, колкото и силни да са били, оцеляват от властта на Монгол в продължение на векове.

Е, ако от нашата кратка притча може да се извлече морал, не е съвсем добра идея „цивилизованият“ НАТО да се бие с - страничните - наследници на Великия хан.

Пепе Ескобар е главен кореспондент на Asia Times . Последната му книга е 2030 година . Последвайте го във Facebook .- - " Източник " -




Гласувай:
2



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39926999
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31038
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930