Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
31.01.2021 18:40 - Прозападен либерален, антимигрантски националист или политически опортюнист: Кой всъщност е фигурата на руската опозиция Алексей Навални?
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 556 Коментари: 1 Гласове:
3

Последна промяна: 31.01.2021 18:42

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Прозападен либерален, антимигрантски националист или политически опортюнист: Кой всъщност е фигурата на руската опозиция Алексей Навални?

30 януари, 2021 г. 09:46

 image

ФАЙЛ СНИМКА. Москва, Русия ©  Sputnik / Валерий Мелников

От Джони Тикъл

След предполагаемото му отравяне, обвиненията, че Кремъл е отговорен, и незабавния му арест при завръщането си у дома, руският опозиционер Алексей Навални се радва на известност, както никога досега. Но кой точно е той?

Изображенията в медиите на лидера на уличните протести в Москва варират от сравняването му с либерал от западен стил, до крайно десен радикален расист до преследван борец за свобода. Докато много руснаци от всички точки от политическия спектър подкрепят неговите разследвания за корупция на най-високите нива на управление, има малко съгласие за това, какво всъщност той отстоява или как би постъпил, ако по някакъв начин бъде вкаран в ръководна роля.

Бивш студент в американския университет в Йейл, Навални за първи път придоби международно значение през 2011 г., повече от десетилетие, след като за пръв път се активизира в политиката. Оттогава той е арестуван многократно, получава две условни присъди и участва в избори за кмет в Москва. Той е добре известен с това, че се противопоставя на президента Владимир Путин и разкрива корупцията, но какви са неговите политически позиции? В какво вярва той, освен в това просто да отстрани Путин?

image

Алексей Навални, който се намира в следствения арест-1 в Москва, на екрана на монитора в сградата на Московския окръжен съд, където се разглежда жалба срещу ареста му. ©  Sputnik / Павел БедняковСЪЩО И НА RT.COMРуският съд отхвърля жалбата за освобождаване на Алексей Навални - фигура на опозицията ще остане зад решетките до процеса
За мнозина от несистемната опозиция мненията на Навални са маловажни. Той представлява истинска алтернатива на настоящата администрация и е борец срещу това, което неговите последователи виждат като две десетилетия на потисническо ръководство, което не успя да се справи с ендемичната корупция в постсъветска Русия.

За неговите западни поддръжници важи същото. По тяхно мнение той не е Путин и няма начин да бъде по-лош от Путин, така че си струва да го подкрепим. Много от тях обаче пометат под килима част от неприятната история на активиста.

НАЦИОНАЛИСТИЧНИТЕ КОРЕНИ НА НАВАЛНИ

Навални за пръв път влиза в политическия живот през 2000 г. като част от либералната партия Яблоко. Въпреки че официално е член на лява фракция, активистът е фигура на крайнодясната политика, превръщайки се в познато лице в „Руския марш“, ултранационалистическа среща, която се провеждаше с лозунги като „Спри да храниш Кавказ“, докато летеше черно-жълто-бялото знаме на Руската империя.

В крайна сметка Яблоко го изгони заради крайнодясните му пристрастия. По-късно ръководството му отбеляза, че „увлечението по Навални и членството в партията са несъвместими“.

През 2011 г. в профила на Навални в „Ню Йорк Таймс“ се отбелязва, че руските либерали имат „дълбоки резерви към него“, особено по отношение на неговия външен и открит расизъм.

„Той се появи като говорител заедно с неонацисти и скинари и веднъж участва във видеоклип, който сравнява мургавите кавказки бойци с хлебарки. Докато хлебарки може да бъде убит с чехъл, той казва, че в случая на хора, "Аз препоръчвам пистолет.", " Профилната четене .

Би Би Си, който съобщи за участието на Навални в „Руския марш“, отбеляза, че той е говорил с тълпа от 7000 души, разбивайки Кремъл.

"Имаме проблеми с нелегалната миграция, имаме проблема с Кавказ, имаме проблем с етническите престъпления ...", каза той, според финансираната от държавата британска агенция.

Две години по-късно, през 2013 г., 37-годишният Навални се обяви в подкрепа на безредиците от състезанието в Бирюльово през 2013 г., когато до 1000 националисти нападнаха имигрантите от Централна Азия по улиците.

Той се впусна в своя блог срещу „орди легални и нелегални имигранти“, като отново използва изображенията си на животни със запазена марка, твърдейки, че те „пълзят до околните квартали“. Според Би Би Си, участниците скандираха "Русия за руснаците!" и "Бяла сила!"

2013 изглежда представляваше повратна точка за Навални. Докато се опитваше да заеме политически пост, той започна да изчиства имиджа си, като тонизира националистическата реторика на миналото си. След като дойде втори на изборите за кмет в Москва, светът започна да обръща още повече внимание на антикремълския политик.

Впоследствие Навални до голяма степен се отказа от расистките си убеждения, поне публично, и насочи движението си към събиране на недоволните руски младежи - много от които живеят в Москва и са с лява ориентация. За да се насочи към руснаци, които никога не са преживявали живота без присъствието на Путин в политиката, неговият национализъм замина на заден план. Въпреки това, докато тези възгледи са били отпред и в центъра през тридесетте години, е напълно ясно, че той не е променил мнението си през четиридесетте.


image

Министър на външните работи на Украйна Дмитро Кулеба. ©  УикипедияСЪЩО И НА RT.COM„Врагът на моя враг е моят приятел“: украинският министър на финансите обявява подкрепа за Навални, въпреки че вярва, че Крим е част от РусияПрез 2016 г. той осъди забраната на крайнодесния руски марш, като написа в своя блог, че „националистите са под натиск повече от либералите“.

През 2017 г. в интервю за The Guardian Навални получи възможност да се откаже от крайнодесните си възгледи, но отказа да се извини.

След това, три години по-късно, в интервю от октомври 2020 г. за германския Der Spiegel, той отново призна, че все още поддържа националистическите мнения, които е правил в началото на 2000-те.

„Имам същите възгледи, които придържах, когато отидох в политиката“, каза той. „Не виждам противоречие в насърчаването на профсъюзите, като в същото време изисква изискване за виза за мигранти от Централна Азия.

ЛИБЕРАЛНИЯТ ОБЪР НА НАВАЛНИ

В днешно време Навални се позиционира - или по-скоро е позициониран от други - като либерален политик с акцент върху изкореняването на корупцията и развитието на по-тесни връзки със Запада. За своите привърженици той е фигура, подобна на Мандела или Ганди, като е оприличаван от тези като бившия американски посланик Майкъл Макфол с известните активисти за граждански права от 20-ти век.

„Героичната борба на Навални не се различава от това, за което [Махатма] Ганди, [Мартин Лутер] Кинг, [Нелсън] Мандела и [Вацлав] Хавел са се борили“ , пише той в статия за The Washington Post. "Докато Навални все още не е успял, не бива да има съмнение, че каузата му е добра и справедлива."

Що се отнася до парите, неговата политика със сигурност е била в съответствие с либералните идеи. След падането на Съветския съюз той работи във финансите и е твърд привърженик на капиталистическата икономика, наричайки се „пазарен фундаменталист“.

По време на злополучни президентски избори през 2018 г., когато му беше отказано разрешение да участва в състезанието поради наказателни присъди, които според него са политически мотивирани, той публикува манифест, в който изброява своите политически позиции. Много от неговите политически предложения са от левия характер, включително въвеждането на минимална заплата и напълно безплатни медицински грижи и образование. Той включваше и някои общи стълбове на съвременния неолиберализъм, като намаляване на данъците върху малкия бизнес и намаляване на „присъствието на държавата в икономиката като собственик и икономически субект“.

Някои други негови водещи политики включват ратифициране на Конвенцията на ООН срещу корупцията, децентрализация, демонополизиране на икономиката и въвеждане на визови режими за страните от Централна Азия, вместо мигрантите да идват "неконтролируемо", както той смята.


image

ФАЙЛ СНИМКА. ©  Sputnik / Павел Бедняков
 СЪЩО И НА RT.COMЗападът използва Навални за дестабилизиране на Русия чрез създаване на социални сътресения и насърчаване на размирици, казва руският шеф на сигурността Патрушев

Взети по номинал, повечето от публикуваните позиции на Навални са до голяма степен подобни на тези на либералните партии в Европа. Много от възгледите му обаче не съвпадат съвсем с тези на неговите западни поддръжници. Например Навални е критикуван като империалист и вярва, че Крим по право е част от Русия. Опозиционната фигура също участва в хингоистична реторика по време на войната с Грузия през 2008 г., подкрепяйки "сериозна военна и финансова помощ" за Южна Осетия и Абхазия. Той също така подкрепи изгонването на всички грузинци от руска територия. В публикация в блога той призова Русия да „изстреля крилата ракета“ в грузинския Генерален щаб, като нарече жителите на страната „гризуни“ - буквално, гризачи, в поредната животинска метафора.

ИМА ЛИ ВАЖНОСТ КАКВО ВЯРВА?

За сегмент от привърженици на Навални мненията му нямат значение. Той е олицетворение на антипутинските настроения и човекът, който да отвори Русия към по-добро бъдеще с либерална демокрация в западен стил. През 2013 г., цитиран от регистрирания чуждестранен агент RFE / RL, левият руско-украински журналист Матвей Ганаполски го определи като „инструмент“ за придвижване към „честни избори“ с „антикремълски“ възгледи, подобни на неговите.

Подобно на Ганаполски, „врагът на моя враг е моят приятел“ мантрата е ръководила голяма част от следващите Навални. Осем години по-късно тази фраза все още се произнася, като много от неговите поддръжници призовават критиците да се съсредоточат върху по-важната, непосредствена цел, каквато я виждат - премахването на Путин.

За много от тези хора Навални е средство за постигане на целта. Те не искат той да стане президент или да влезе в каквато и да е власт, а просто искат той да свали съществуващата система и да помогне на страната да се насочи към различно политическо бъдеще.

За други те искрено вярват, че Навални се е реформирал и старите му възгледи вече не съответстват на това кой е днес.

Независимо от истинските му мнения, руската опозиционна фигура може да е единственият политик в света, който има изобилие от местни поддръжници и чуждестранни мажоретки, които не са съгласни с неговите възгледи.

И така, какво е той?

Със силните расистки корени на Навални и десетилетие на ухажване от западната подкрепа, е трудно да се разбере в коя кутия той се вписва през 2021 г. Той все още може да е националист или може да е станал либерал. Кой знае? Но това, което е сигурно е, че той се превърна в изключително проницателен и многостранен опортюнист.

Ако Навални ще успее, той ще трябва да създаде всеобхватна привърженическа база, използвайки популизъм, за да привлече както руски националисти, така и западни либерали. В това отношение, тъй като той се стреми да сформира широка антикремълска коалиция, неговата тенденция да промени политическите си позиции според преобладаващата гледна точка за деня може да бъде неговата суперсила. Навални може да е уникален в световната политика в способността си да събира подкрепа от млади, про-ЛГБТ права либерални социалисти и крайнодесни монархисти.

Въпреки надеждата им, че блогърът, който се превърна в активист, е човекът, който в крайна сметка ще отстрани Путин, западните коментатори вероятно са нечестиви в проектирането на розово бъдеще с Навални начело. Неговите дълбоко вкоренени възгледи са по-сходни с тези на някои от най-злепоставените европейски лидери, като консервативния премиер на Унгария Виктор Орбан или френския опозиционен лидер Марин Льо Пен, отколкото либералните платформи, подкрепяни от Ангела Меркел или Еманюел Макрон. В крайна сметка западните активисти могат да открият, че понякога врагът на техния враг се оказва и враг.




Гласувай:
3



Спечели и ти от своя блог!
1. morskipesni - Льошката НаХални е 100% въртиг/з
31.01.2021 19:46
Не им минават на русите такива блядски номерца.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39936204
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31039
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930