Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
27.12.2019 17:19 - Голямата българска смяна на чопър
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 320 Коментари: 0 Гласове:
1


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
  Голямата българска смяна на чопър 

 
image

       Кредит: Светлана Тиурина

https://www.occrp.org/en/29leaks/the-great-bulgarian-chopper-swap?fbclid=IwAR3jZiFuy82POmOhjcUUoOJGozKQ1Ga6ZMGTBhVpKsFXGeT1-ZKOQa9QBt0

След като българската държавна авиационна фирма търгуваше военен транспортен хеликоптер от съветско време за по-модерен руски модел, по-подходящ за служители на совалки в страната, директорът на компанията се похвали, че правителството „не е платило нито стотинка за това“.

Правителствените служители сдържаха сделката в българските медии, когато сделката беше сключена през 2012 г., а Пенчо Пенчев, тогава шеф на държавната компания "Авиоотряд 28", заяви пред местно авиационно издание, че фирмата му е доставила.

„Ние получихме руската машина на принципа на размяната“, той беше цитиран в брой от август 2012 г. на списание AeroPress.

Но правителството не беше единственият бенефициент на сделката, според изтекли документи, включително банкови записи и договори, от базираната в Лондон фирма за услуги за услуги, наречена Formations House.

Според документите Владимир Скурихин, руски авиационен магнат, е хвърлил в джоба си почти 1,3 милиона долара, използвайки две компании за улесняване на размяната на чопър. Трудно е обаче да се определи дали документите отговарят на реалността на сделката или я затъмняват, а Скурихин не отговори на множество искания за коментар.

Каквото и да се е случило, казват експертите, Formations House би трябвало да отбележи явни нередности в сделките на компания, която е създала за Skurikhin, STS Corporation LLP, която беше в центъра на сделката. Formations House управляваше сметки за STS и имаше достъп до договорите и транзакциите, участващи в суапа.

Подробности за сделката и няколко други, открити в записите на STS, съхранявани от Formations House, трябваше да предизвикат „основателно подозрение от страна на счетоводителя, че прането на пари е във влак“, казва Рей Блейк, консултант срещу финансовите престъпления.

Те добавят към доказателства, показващи образец на забрава от страна на Formations House към дейностите на клиентите му. Фирмата създаде десетки хиляди компании за хора по целия свят, някои от които са били използвани в измами с многомилионни измами . Някои от тези схеми вече са разкрити от репортери, пресяващи вътрешната част от вътрешните документи от Дом на формациите, получени от групата за разпространение на тайни на информационния активист.

Изтеклите данни разкриват и слабата регулаторна среда в Обединеното кралство, която според експертите позволява на регистратори на компании като Formations House да игнорират подозрителните дейности на своите клиенти с малко последствия. Фирмата успя да сключи съмнителни сделки, дори когато нейният основател Надеем Хан беше разследван за пране на пари във Великобритания. Той беше обвинен през април 2014 г., но почина преди да бъде изправен пред съд.

В изявление по имейл до журналистите, настоящият собственик на Formations House и доведената дъщеря на Хан, Шарлот Павар, заяви, че изтеклите данни са докладвани като откраднати и че фирмата е изправена пред опити за изнудване. Тя не представи доказателства в подкрепа на тези твърдения, въпреки няколко запитвания от репортери.

Мръсно пране

В допълнение към създаването на компанията, Formations House му предостави услуги, включително счетоводство. Сред изтеклите документи са записи на няколко транзакции на STS, които не са свързани със сделката с хеликоптер, но които според експерти трябва да са били предупредителни знаци за всеки, който провежда надлежна проверка.

През 2014 г. STS преведе повече от 300 000 долара в шотландски LP Progate Solutions. Тази компания беше част от схема, която прехвърляше милиарди долари от присвоени данъчни приходи от Русия. Скандалът стана известен като делото Магнитски, след като адвокатът Сергей Магнитски разкри, че измамата и след това почина след малтретиране в руски затвор през 2009 година.

„Те трябваше да извършват надлежна проверка, която може да бъде толкова проста, колкото търсене в Google“, казва Бен Коудок, водещ изследовател в британската глава на Transparency International.

"В момента изглежда, че възмутителното поведение остава безнаказано, което доказва малък стимул за нелоялни агенти да се придържат към закона."

Изтеклите документи показват, че Formations House продължи да приема съмнителни клиенти, след като данъчната служба на Обединеното кралство предупреди през 2016 г., че може да бъде изправена пред наказателно преследване, ако не постави подходящи проверки за надлежна проверка. Агентите на HMRC посетиха офисите му четири месеца след като подвизите на фирмата бяха разкрити в дълъг профил от британския вестник Guardian.

В цитирано писмо HMRC предупреждава Pawar, че Formations House трябва да „идентифицира и проучва сложни или необичайно големи транзакции [и] необичайни модели на транзакции“ - и двете биха се приложили към дейностите на STS, според експерти. И все пак няма доказателства, че регулаторът е предприел допълнителни действия.

Подобни проверки не са достатъчно редовни, според Дейвид Кларк, председател на застъпническата група за консултации с измами и бивш директор на Националното бюро за разузнаване, което означава, че агентите на формацията нямат основание да следват правилата. "Тъй като хората не са инспектирани, има по-голям стимул да правят погрешно нещо, отколкото да правят правилните неща", каза той.

В отговор на поредица от статии на OCCRP и неговите партньори, разкриващи вътрешното функциониране на Formations House - известна колективно като проект №29Leaks след лондонския адрес на Formations House на ул. Харли 29, британският шеф за борба с корупцията, Джон Пенроуз, заяви страната трябва да въведе по-строги правила за създаване на нови компании.

"Репутацията отнема години, за да спечелите, но може да бъде загубена за миг, така че просто не можем да позволим на клептократите или престъпниците да канализират мръсни пари през системата на Великобритания", каза той пред лондонския Times , който работи по проекта.

Пауър каза, че STS вече не е клиент на Formations House и че фирмата е подобрила процесите си на съответствие от 2016 г. HMRC отказа да коментира резултата от разследването си във формацията House или всички последващи действия, които може да предприеме, казвайки го не можа да обсъди въпроси, свързани с конкретен бизнес.

Как сключи сделката

Вместо евтината и опростена размяна, описана от българските служители, отчитаща OCCRP и нейния български членски център Бивол, показва, че сделката за хеликоптери през 2012 г. е била сложна и скъпа схема, включваща тясно свързани компании и любопитен актьорски състав.

От своя страна търговията изглеждаше като добра - но само ако цените на етикетите на двата хеликоптера трябва да се вярват.

Договор от април 2012 г. показва, че STS плати на Vertical-T $ 847 000 за закупуване на Ми-8, който ще търгува на правителството за по-старите Ми-17. Договор за обмен от юни 2012 г. гласи, че стойността на Ми-17, от която се отказва правителството, е около 900 000 долара.

Сходните стойности и на двете машини - поне както е посочено в тези договори - изглежда са в основата на твърдението на Пенчев, че правителството не е „платило нито стотинка“ за новия си ВИП хеликоптер, въпреки че все още би представлявало загуба от 53 000 долара.

И все пак последващият договор за продажба между STS и Inoxis предполага, че оценителят на Aviootryad подцени Ми-17 с повече от 1 милион долара. Този договор показва, че STS продаде Ми-17 на Inoxis за 2,1 милиона долара. Тъй като STS беше предоставила на правителството машина на стойност 847 000 долара, изглежда, че е получила печалба от около 1,3 милиона долара от сделката, за сметка на българските данъкоплатци.

Записите на българското министерство на отбраната показват също, че Ми-17 е струвал много повече, отколкото заявиха оценителите. Според тези публични документи министерството е продало пет вертолета Ми-17 само предишната година за около 2,5 милиона долара всеки и един за 2,7 милиона долара.

Освен това Румен Николов, ръководителят на Inoxis, каза на OCCRP, че след като купи Ми-17 от STS за 2,1 милиона долара, той го продаде на друга партия за още повече пари, въпреки че отказа да посочи цената или да идентифицира купувача.

„Да, направихме печалба и платихме всички дължими данъци“, каза Николов, без да уточнява. Ми-17 вече е регистриран в Молдова.

Илиян Василев, бивш председател на одиторската фирма Deloitte България, който също е бил посланик на България в Русия, заяви, че непрозрачният характер на сделката е трябвало да служи като червен флаг.

„Такива суапове са характерни за мениджърите на държавни предприятия, които искат да изградят разликата в ценовите разлики, които естествено могат да възникнат поради липса на независими пазарни оценки“, каза той.

„Ето защо е изключително важно тези транзакции да се провеждат на открито, чрез тръжна процедура.“

Тъй като оценената стойност на Ми-17 не е в съответствие с това, което всъщност се продава, оценителите биха могли да подценят и Ми-8. Една от причините за това е да се избегне плащането на данъци върху продажбата. Ако това беше така, Formations House имаше отговорност да проучи сделката и да определи дали укриването на данъци може да е настъпило, според Блейк, експертът по финансово спазване.

„Най-малкото бихте очаквали счетоводителят да е направил разследвания, за да установи някакви допълнителни факти или контекст, които биха могли да предизвикат съмнението“, каза той.

Междувременно изтичащите документи на „Дом на формациите“ повдигат сериозни въпроси кой е организирал големия суап суичър, който беше представен на обществеността като сделка за българските данъкоплатци.

image Екранна снимка на уебсайта на Vertical-T, като Владимир Скурихин е посочен като генерален директор.Кредит: OCCRP

След като получи по-новия хеликоптер, тогавашният директор на Aviootryad Пенчев каза пред сп. AeroPress, че две фирми, които той не е посочил, са се явили при публикуването на търга.

„Решихме по предложение на руска компания, която имаше хубав Ми-8“, каза той пред списанието.

Всъщност „руската компания” не е подала оферти директно според документите за обществената поръчка. Вместо това офертата е направена от Скурихинската STS, която по онова време е собственост на две компании, базирани на Сейшелите.

На хартиен носител STS беше собственост на една Евалин Жубер. Тя подписа договор на 11 април 2012 г. за закупуване на Ми-8 от Vertical-T, който беше представен от Skurikhin, руския авиационен магнат. Както се оказва, Скурихин е бил и бенефициентът на STS.

Джоубер подписа втори договор през този ден, като циментира продажбата на STS на стария Ми-17 на Inoxis, българската компания, която обеща да плати 2,1 милиона долара за него. Тогава на 26 юни 2012 г. STS подписа договор с Aviootryad, държавната компания, запечатвайки суапа.

image Раздел от договора между STS Corporation LLP и Powerstone Holding LTD. Щракнете за уголемяванеКредит: OCCRP

Но това не беше цялата схема. Records показват, че STS подписа друг договор, който през юни в естонската столица Талин с регистрирания в Белиз Powerstone Holding LTD.

След като плащания от Inoxis за стария хеликоптер, кацнал в своята кипърска банкова сметка, STS извърши четири превода на обща стойност 1,25 милиона долара - почти същата сума, спечелена от суапа, в сметката на Powerstone в ABLV, банка в Латвия.

Шест години по-късно ABLV ще се срине, след като САЩ я изключат от финансовата си система за пране на пари и работа с недобросъвестни клиенти.

Играчите

Трудно е да се определи кой стои зад Powerstone поради липсата на корпоративна прозрачност в Белиз. Компанията, която на хартия сподели апартамент в Белиз Сити с почти 100 други фирми, сега е посочена като неактивна.

В отговор на репортерско запитване говорителят на Aviootryad настоя, че размената на хеликоптера е „икономически изгодна за държавата“.

Румяна Янкова-Иванова, юридически съветник на компанията, заяви в имейл, че Ми-17 е в лошо състояние и че стойността му от близо 900 000 долара е установена правилно от независим оценител. Тя не обясни защо - ако тази оценка е вярна - Ми-17 след това е продаден на Inoxis за 2,1 милиона долара.

image Вертолетът Ми-8, доставен на държавната авиационна компания на България, Aviootryad 28, на снимката в броя за април 2012 г. на списание AeroPress.Кредит: OCCRP

Изтичащите документи, както и фирмените регистри в Русия и Обединеното кралство, показват, че Skurikhin е собственик на двете компании, участващи в размяна на хеликоптер.

Договорът STS посочва Жубер като директор на компанията - роля, която тя играе в редица организации, регистрирани в офшорни юрисдикции, включително на Сейшелите и Британските Вирджински острови. Тя също беше пълномощник в STS за Skurikhin, който беше единственият собственик на Vertical-T.

Въпреки че на хартиен носител STS през 2012 г. бяха регистрирани от две компании, регистрирани в Сейшелите, телефонният контакт, посочен в регистъра за обществени поръчки в България, беше същият като номера, посочен за Vertical-T на Skurikhin. Сейшелските компании също подписаха договор за STS да представлява Vertical-T извън Руската федерация, показват изтеклите документи.

През 2016 г., когато актуализираните закони за прозрачност във Великобритания изискват компаниите да декларират лица със значителен контрол, Скурихин е регистриран като бенефициент на STS, което показва, че той има най-малко 75 процента дял в компанията.

Vertical-T и STS не отговориха на множество искания за коментар.

Inoxis, българската компания, собственост на Николов, която щедро свали състарените Ми-17 от ръцете на STS за 2,1 милиона долара, редовно получава държавни поръчки.

На страницата на профила си в LinkedIn Николов изброява дълга история на длъжностите в българското военно учреждение, включително присъствие в отдела за поръчки на министерството на отбраната. Военният и отбранителният опит на Николов изглежда му е служил добре. Между 2010 г. и 2015 г. Inoxis спечели обществени поръчки на стойност над 3 милиона долара.

Един от тези договори през 2015 г. плати на Inoxis $ 526 560, за да замени двигателя на ВИП вертолет Ми-8 - същия, който българското правителство беше сменило за стария Ми-17.




Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39761121
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031