Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
03.05.2019 10:51 - Балконът, барбекюто, терасата: какви са правилата в Германия?
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 384 Коментари: 0 Гласове:
0

Последна промяна: 03.05.2019 10:52

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
  ЕВРОПА Балконът, барбекюто, терасата: какви са правилата в Германия?

Балконът и терасата, общата градина и барбекюто – за да не стават те повод за междусъседски битки, законодателят и съдилищата в Германия са създали ясни правила. Ето част от тях, по публикация във „Вестник на наемателя“.


image

 

Пролетта настъпи и много германци прекарват времето си навън. За какво обаче трябва да се внимава? Кога и къде може да се прави скара, как правилно да се окачат саксиите с цветя?

Моят балкон е моята крепост?

Балконите и терасите принадлежат към апартамента, следователно наемателите могат да ги използват, както желаят. Но трябва да се съобразяват със съседите и с евентуалните изрични клаузи в договора за наем.

Наемателите във всички случаи имат право да отглеждат на балкона си билкови лехи, саксии с цветя и кашпи, както и да поставят дървени решетки за растения. Саксиите могат да бъдат окачени на парапета на балкона и засадени с растения и цветя според вкуса на наемателите. Тяхното закрепване обаче трябва да отговаря на изискванията, защото в противен случай при силен вятър могат да паднат и да застрашат минувачите.

image

Балкон, цветя, чадър - и една щастлива жена

Съседите трябва да се примирят с факта, че по балкона им може да падат листа и цветове от горния балкон, но не са длъжни да търпят увивни и пълзящи растения, които излизат извън парапета на съседните жилища. И най-важното: на балкона не бива да се засаждат дръвчета. Ако решите да си посадите дръвче в саксия, имайте предвид, че отделни видове достигат до 40 метра височина, с обиколка на ствола до два метра.

На наемателите е позволено да поставят на балконите столове, пейки, маси или чадъри по свой вкус. Но опъването на тента или тапицирането и облицоването на балкона изискват съгласието на наемодателя. Балконските партита също са разрешени самодо 22 часа, но без силна музика, за да не се нарушава спокойствието на съседите.

image

Скара и бира на балкона - какво е разрешено и какво не?

Барбекюто на балкона е в реда на нещата, освен ако договорът за наем не съдържа изрична забрана или ако димът от скарата не прониква в съседните жилища. Пушачите също трябва да внимават заради съседите - особено ако горните съседи са непушачи. В такива случаи е най-добре пушачите да се споразумеят със съседите. А ако не успеят, наемодателят може да се намеси и да определи часове за пушене.

image

Една цигара на балкона...

Градината - моя, твоя или ничия?

При еднофамилни къщи градината винаги се счита за част от жилището, освен ако в договора за наем не е посочено друго. При многофамилните сгради е точно обратното: наемателите могат да използват градината като част от жилището единствено с изрична клауза в договора. Когато наемателите имат право да използват градината, те могат да вършат това според желанията си: да отглеждат зеленчукови лехи, цветя и храсти, да складират естествен тор, да си инсталират градински гномчета, детски басейнчета, кучешки колибки, пясъчници и люлки. Ако градината на жилищната сграда се отдава под наем на всички или няколко наематели, те трябва помежду си да се споразумеят за използването ѝ. Наемодателят също може да постави определени изисквания. Когато градината се ползва от повече домакинства, в договора може да има клауза за грижите по поддържането ѝ - преди всичко за косенето на трева, плевенето и засаждането на лехи. Ако за поддръжката на градината отговаря наемодателят, разходите за това могат да бъдат прехвърлени на наемателите със съответно договорно споразумение към останалите комунални услуги. Но първоначалните разходи за закупуване на необходимото градинско оборудване и засаждането на растения и цветя не се включват в сметката.

  РЕДАКЦИЯТА ПРЕПОРЪЧВА   Какво е разрешено по германските стълбища

Ухание на чесън и обувки, детски колички, препречващи входа, шкафчета за обувки по стълбите. Всички познават подобни „преживявания“. Но за общите части на сградите в Германия важат строги правила. Ето някои от тях: (22.08.2018)  

В Германия си имат правила за всичко. Даже и за това:

Кога да си пускам пералнята, колко дълго мога да скрибуцам на цигулката, кога да лае кучето ми, колко шумни да са гостите и децата ми - за всичко това в Германия има правила. Ето няколко примера от междусъседския делник: (31.10.2017)  

Ако кучето лае след 19 часа

Германия е страна на правилата - разпоредби има за всичко, включително и за домашните животни. Особено внимание се обръща на кучетата, които например имат право да лаят само по половин час на ден. Ето и още правила: (01.09.2016)  

  • Дата 29.04.2019
  • Теми Германия
  • Ключови думи Европа, балкон, тераса, барбекю, градина, общи части, Германия, наематели, наемодатели
  • Вашето мнение: Отзив
  • Отпечатай Отпечатай тази страница
  • Permalink https://p.dw.com/p/3HdgS



Гласувай:
0



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39960899
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31041
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930