Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
09.01.2019 11:41 - #България: Информиращият разкрива корупция при продажбата на паспортите, която отива на върха
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 705 Коментари: 0 Гласове:
2

Последна промяна: 09.01.2019 11:43

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
  #България: Информиращият разкрива корупция при продажбата на паспортите, която отива на върха Кореспондент на репортер на ЕС

 | 
6 януари 2019 г. image

Май 2018 г., българското председателство, Красимир Каракачанов, български министър на отбраната

https://www.eureporter.co/politics/2019/01/06/bulgaria-whistleblower-reveals-corruption-in-the-sale-of-passports-goes-to-the-top/?fbclid=IwAR3qOtMlzvzTV_fkpV6Ki-ZkF8YQR8NIL1R033n0bbLAAgcDlIv0FD5pH9Y

Катя Матева започва работа в българското Министерство на правосъдието през 2005 година. През 2012 г., когато се издига до нивото на директор на Съвета за гражданство, има промяна в управлението. Новият парламент реши да проведе разследване за предоставянето на българско гражданство през последните 10 години - период, който съвпадна с двата мандата на предишния президент.

Разследването й разкрива измама, която изглежда има силни връзки с партията на новото правителство. През 2016 г. Матева блокира хиляди досиета (около 7 000), тъй като те не отговарят на основното изискване за доказване на българските прадеди. За това тя бе уволнена и открито разкритикувана от вицепремиера Каракачанов.

Накрая Матева е оправдан с ареста на Петър Харалампиев (показан по-долу с вицепремиера Красимир Каракачанов) и продължава да се бори с несправедливото уволнение. На 29 октомври 2018 г. българските прокурори съобщиха, че са нарушили измама, ръководена от държавни служители, която е позволила на хиляди чужденци да получат български паспорти за подкупи до 5000 евро. Петър Харалампиев, ръководител на Държавната агенция за българите в чужбина, който е бил тясно свързан с партията на ВМРО-БНД, беше арестуван заедно с други служители и заподозрени посредници. Намерени са и големи количества скрити пари.

Арестите идват около пет години след първоначалното разследване на Матева и две години след като тя е свалила краката си и се опитала да прекрати тази корупционна практика. Матева каза на българските прокурори, че политикът ВМРО-БНД Красимир Каракачанов, сега заместник министър-председател и министър на отбраната, е получил между 550 и 1500 евро за всеки македонец, получил български паспорт. Каракачанов е висш член на правителството и правоприлагащите органи на страната му са подчинени.

image

Заместник министър-председателят на Центъра Красимир Каракачанов и от ляво Петър Харалампиев, бивш ръководител на Държавната агенция за българите в чужбина

Срещнахме се с Матева, за да я попитаме повече за случилото се.

В: Кога осъзнахте, че има проблем?

Катя Матева (КМ): През 2012 г., когато ме помолиха да проверя системата за гражданство, дойдох да осъзная много неща, които дотогава не бяха очевидни - поне не за мен. Затова започнах да сглобявам пъзела.

Преди да стана началник на отдел се чудех защо се оказа, че един човек, който е дошъл в офиса, изглежда представлява между 2000 и 5000 души.

Кандидатите трябваше да предоставят български адрес, аз се чудех защо адресите на тези хора често са едни и същи; имаше около десет адреса, които продължиха да се появяват отново. Един от адресите, използван от посредниците, е улица "Пиротска" 5 [в София], адресът на централата на ВМРО-БНД, друг адрес, ул. "Искър 6" [в София], който е използван в заявленията, е празен лот, собственост на фондация под VMRO-BND. Друг е в село Бело поле, област Благоевград, където кмет на ВМРО-БНД се радва на три мандата. На тези адреси бяха регистрирани хиляди хора.

Един адрес се оказа парцел, където има само електрическа трансформаторна станция, други адреси бяха нежилищни сгради, или апартаменти с площ 60 квадратни метра, в които бяха регистрирани десетки хора, понякога стотици.

Моето заключение беше, че това е измама и че молбите са имитация на законността.

image

Бело поле "адрес"

В: Каква беше реакцията на парламента към вашите констатации?

КМ: Това, което открих, беше публична тайна - много хора знаеха, че чужденците правят плащания за получаване на паспорти. По това време новият парламент имаше политическа цел да дискредитира бившия президент [Георги Първанов], макар че корупцията може би се е състояла на по-ниско ниво.

Въпрос: Новото правителство не иска ли да предприеме действия, след като са видели вашите констатации?

KM: Това, което осъзнах, е, че те не са били сериозни по отношение на разследването, което са започнали. По времето, когато бях директор, непрекъснато се биех и виждах на кого да сигнализирам за нередностите, като се опитвах да намеря на всички нива съмишленици, хора, които смятаха тази практика за корумпирана. През 2013 и 2014 г. Министерството на правосъдието изпрати три предупреждения за нередности в работата на Държавната агенция за българите в чужбина, две на прокурора и един на инспектората към Министерския съвет. Въпреки тези проверки, които потвърждават нередностите, агенцията продължава да работи в нарушение на закона и това продължава до арестите през 2018 година.

Въпрос: Дали българската схема е система "златна виза", където хората трябва да инвестират определена сума в страната преди да им бъде издаден паспорт?

КМ: Не, в България има златна визова система, но много малко хора са я използвали - но ние не говорим за това. Забелязах, че хората в чужбина объркват златните визи с причините за арестите, извършени на 29 октомври 2018 г., когато държавните служители в държавната агенция, отговаряща за българите в чужбина, са арестувани.

Получаването на гражданство в България е безплатно за хора, които могат да докажат, че имат поне един български прародител. Но дори и хората с български предци, които имат право на гражданство, могат да получат това чрез системата на посредници и чрез плащане на подкуп.

България е преживявала висока емиграция през годините по икономически и други причини; последователни правителства се стремят да помогнат на тези, които имат български корени, да си възвърнат националността.

През 2012 г. тогавашният шеф на Държавната агенция за българите в чужбина Росен Иванов замина за Косово, посещението му бе съпроводено с масивна публичност и медийно отразяване. Беше казано, че Росен Иванов може да издаде сертификат за българско гражданство и следователно паспорт на ЕС.

Росен Иванов

 

Катя Матева информира министрите за нередностите, свързани с удостоверенията, издадени от Държавната агенция за българите в чужбина през 2013 г. През септември 2013 г. тогавашният вицепремиер Зинаида Златанова инициира среща с представители на правоприлагащите органи и представител на кабинета на министър-председателя , По време на тази среща бяха обсъдени всички нередности и беше решено Държавната агенция за българите в чужбина да представи документите, които показват защо сертификатът за български произход е издаден на Съвета за гражданство, нещо, което ръководителят на агенцията Росен Иванов категорично отказа да извърши до този момент. В деня след тази среща Росен Иванов подаде оставка.

След оттеглянето му започват да постъпват документи в Съвета за гражданство и става ясно, че насилнически свидетелства са издадени без никакви реални доказателства за българското потекло. Във връзка с тази констатация, ръководителят на Съвета по гражданството подаде сигнал до Главния прокурор (декември 2013 г.). Върховната административна прокуратура установи (февруари 2014 г.) потвърди констатациите на Матева и направи препоръки за спиране на незаконните практики, включително препоръка към Съвета за гражданство да събира доказателства за българските прадеди.

В: След като сте блокирали подозрителни приложения, сте били премахнати от офиса. Бяхте ли предложили причина за уволнението ви?

КМ: Имаше документ от седем страници, в който се казваше, че административните ми недостатъци са довели до забавяне на процедурите. Закъсненията бяха, защото блокирах досиетата, където бях загрижен за липсата на доказателства за българските прадеди.

Каракачанов се хвалеше да ме уволни и публично заяви, че трябва да бъда арестуван и че това трябва да се излъчва на живо. Каракачанов обича да се представя за защитник на българите в Западните Балкани. Той ме описва като български предател, който работи за сръбската и турската тайни служби срещу българските национални интереси.

Той каза, че като патриот ме изрита, така че вече няма да бъда проблем и България ще увеличи населението си.

Въпрос: Какъв принос имате?

КМ: Преследвам съдебни действия, но не очаквам правосъдие, защото съдиите зависят от политическата власт за напредъка си и защото се избират от парламента. Аз не се боря за лична справедливост, аз се боря за този скандал да спре. Дори и да спечеля съдебното дело, това няма да ми върне здравето, няма да ме компенсира за това, което съм преживял. [Неотдавна Матева е лекувана от рак].

Единственото нещо, за което се боря, е за истината за престъпленията, така че те да станат ясни. Искам българските политици да видят, че използването на власт за лична изгода не е начинът, по който политиката се разбира в останалата част на цивилизования свят.

image

Българска сигналистка Катя Матева

Въпрос: Има ли някакъв надзор на европейско равнище?

Не е за мен да казвам, сигнализирах го на национално ниво. Неслучайно Министерството на правосъдието има най-ниската степен на доверие в България. Но министрите в България не се тревожат за ниските си оценки, тъй като премиерът е наред с тях.

Въпрос: Какво мислите за доклада на Европейската комисия по Механизма за сътрудничество и проверка, който представя частично положителна картина на стъпките, предприети от България за изпълнение на ангажиментите по съдебната реформа, борбата с корупцията и организираната престъпност и присъединяването на България в Шенгенското пространство?

КМ: Ако това зависеше от мен, никога нямаше да приема България в Шенген, стига да имам такова безотговорно правителство в моята страна.

Механизъм за сътрудничество и проверка (МСП)

 

При присъединяването на България и Румъния към Европейския съюз на 1 януари 2007 г. остават някои слабости и в двете страни в областта на съдебната реформа и борбата с корупцията, както и в случая на България в борбата с организираната престъпност. Тези слабости се възприемат от ЕС като пречки пред ефективното прилагане на законите, политиките и програмите на ЕС. ЕС също вижда тези недостатъци като бариера за българите и румънците, които се ползват с пълните си права като граждани на ЕС.

Комисията настоява тези недостатъци да бъдат отстранени и да се извършва редовна проверка на напредъка по конкретни критерии, определени за тази цел, чрез механизма за сътрудничество и проверка (МСП). МСП ще приключи, когато всички шест показателя, приложими за България, и всичките четири критерия, приложими за Румъния, са задоволително изпълнени.

Показател 4 за България има за цел да гарантира, че е в състояние да: „Провежда и докладва за професионални, безпристрастни разследвания на обвинения в корупция на високо равнище. Доклад за вътрешните инспекции на държавните институции и за публикуването на активите на високопоставени служители. “

Линк: Бележка за CVM 2017 EN и BG

Въпрос: Срещали ли сте служител от Европейската комисия, който отговаря за разглеждането на МСП и неговите изисквания, когато сте били на поста?

КМ: Не, докато бях на служба, никой не поиска подобна среща. Като държавен служител бих отишъл само ако бях поканен и никога не съм се обръщал към Европейската комисия.

Въпрос: Вие сте в Брюксел, като подател на сигнали за нередност, срещнахте ли се с държавни служители относно ситуацията, вашите констатации?

КМ: Не мога да кажа точно кой, но се срещнах с високопоставени служители на ЕС, които бяха загрижени за последствията и опасността за обществения ред на ЕС от издаването на паспорти срещу подкупи.

В: Какво трябва да направи ЕС?

KM: Мисля, че ЕС не трябва да приема, че една страна-членка може да има такива корумпирани хора в правителството си, не бива да има място за такива хора на правителствени позиции. Докато тези хора присъстват на заседанията на европейските съвети и на министрите, докато се виждат, че се ръкуват с други министри на ЕС и им се дава въздух или респект, скандалите няма да спрат.

В: Имате ли подкрепата, например българските евродепутати?

КМ: Само един евродепутат, Николай Барков е подкрепял. Бареков има своя собствена медийна услуга BI Television, но не е широко наблюдавана. Тези, които критикуват правителството, не се чуват широко в България. Ето защо България има много нисък резултат в световния индекс на свободата на печата.

Проблемът за някои български евродепутати е, че все още съм жив. Някои от тях и техните приятели ми издадоха смъртна присъда. Докато бях наскоро в болницата, властите спряха моето социално осигуряване.

Въпрос: Сигурни ли сте, че искате да кажете „смъртна присъда“, което е много силен начин за това?

КМ: Да, това е истината, моята социална сигурност беше спряна и ако не беше за приятели и семейство, нямаше да съм жива.

Въпрос: Българска журналистка Виктория Маринова, която разследваше предполагаемата корупция, свързана с европейски средства, беше изнасилена и убита. Мислите ли, че животът ви може да е в опасност?

КМ: Да, не се чувствам в безопасност.

В: Колко широко разпространена е корупцията в обществения живот?

КМ: Водещите фигури в правителството трябва да имат международен авторитет, присъствието на корумпирани хора подхранва отчаянието сред обикновените българи. Ето защо много българи избират да живеят на друго място и изпращат парични преводи у дома. Мнозина виждат напускането на страната като единствения начин да се спасят, а много от тях просто не искат да помагат на този криминален цирк. Ако имаше правителство на нормалните хора, много мигранти щяха да се върнат в страната си. Тези хора просто са обидени и отвратени от държавата и нейното правителство през последните години.

Това е истинската картина, това не е розовата картина, представена от българското председателство. По-лошото е, че по-младите хора, възпитани в тази среда, приемат корупцията и кражбата, които съществуват, понякога не знаейки разликата между добро и зло. Това е най-лошото следствие на това правителство, спомням си, когато хората правят разлика между добро и зло.

В: Присъединяването на България към ЕС започна през 1995 г., а през 2007 г. страната ви се присъедини към ЕС. Разочаровани ли са хората, че членството в ЕС не е по-трансформиращо?

KM: Чувствам, че голяма част от надеждата, че мнозина смятат, че посткомунизмът е предаден, положителната енергия е пропиляна. Хората мислят, че има нещо лошо в демокрацията, защото ги прави бедни. Това не е вярно, демокрацията предлага по-добър живот, но демокрацията означава и зачитане на върховенството на закона. В България имаме клиентска държава, имаме имитация на демокрация; това не прави хората щастливи или им позволяват да напуснат достоен живот. Ето защо някои хора носталгират за комунизма, когато имаше относително чувство за сигурност и нещо като спокойствие.




Гласувай:
2



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39978496
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31042
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930