Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
04.01.2019 09:42 - Русия и Китай се борят да победят САЩ в трилионната надпревара за контрол на Арктика
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 877 Коментари: 0 Гласове:
4

Последна промяна: 04.01.2019 09:44

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
Русия и Китай се борят да победят САЩ в трилионната надпревара за контрол на Арктика

ПУБЛИКУВАНО ВТ., 6 ФЕВРУАРИ 2018 • 7:33 EST | АКТУАЛИЗИРАНО TUE, FEB 6 2018 • 11:45 EST   Клей Dillow@CWDILLOW

https://www.cnbc.com/2018/02/06/russia-and-china-battle-us-in-race-to-control-arctic.html?fbclid=IwAR2WqcIpKMoP6UWX_s-slRF--XCFs3KzPKLBTlbAoBsOsj1K3o7etl4Aqlk

 Наречете го нова студена война: Русия, Китай и Съединените щати се борят за влияние и контрол в една част от света, която този път е буквално студена.

С повече от половината от всички арктически брегове по северните му брегове Русия отдавна търси икономическо и военно господство в част от света, където може да се крият цели 35 милиарда долара неизползван петрол и природен газ. Сега Китай прокарва пътя си към Арктика, обявявайки миналия месец за амбициите си да развие „Пътя на полярния коприна“ през региона, тъй като затоплящите се глобални температури отварят нови морски пътища и икономически възможности на върха на света.

 

В играта е между една пета и една четвърт от неизползваните в света източници на изкопаеми горива, да не говорим за редица минерални полезни изкопаеми, включително злато, сребро, диамант, мед, титан, графит, уран и други ценни редкоземни елементи. С отстъплението на леда тези ресурси ще стават все по-достъпни.

На срещата на учените по климата в Ню Орлиънс през декември, екип от Националната океанична и атмосферна администрация обяви, че Арктика, както вече знаем, вече е минало. Изработването на нова фраза - Новата Арктика - описаха неуспеха на затоплянето на повърхността на океана и спада на морския лед от 2000 г. като безпрецедентен през последните 1500 години. Арктика, пишат те, ”не показва никакви признаци за завръщане в надеждно замразения регион от последните десетилетия.”

image

Китайският президент Си Джинпинг (R) поздравява руския президент Владимир Путин (Литва) по време на двустранната им среща на срещата на лидерите на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (АТЕС) на 10 ноември 2017 г. в Да Нанг, Виетнам. Михаил Светлов Getty Images

Тъй като ледът се отдръпва назад, корпорациите и правителствата се придвижват навътре. Пристанищните съоръжения, минните дейности, нефтопроводите и газопроводите - както и новите пътища, железопътни линии и писти, които ги обслужват - пристигат в региона с ускоряващи се темпове. Инвентаризация на планирани, в процес на изпълнение, завършени или анулирани арктически инфраструктурни проекти, съставени от световната финансова компания Guggenheim Partners, наброява около 900 проекта, изискващи общо 1 трилион долара инвестиции, някои от които вече са на път.

С 300 милиарда щатски долара в потенциални проекти, завършени, в движение или предложени, Русия е ясният лидер в развитието на арктическата инфраструктура. Най-голямата световна страна се е заела да възобнови някои изоставени военни инсталации от съветската ера и да постави нови съоръжения и летища в северната си територия, като същевременно създаде поредица от морски пристанища по северното му крайбрежие. Държавно контролираната нефтена компания „ Роснефт“ започна пробиване на най-северната платформа в руския арктически шелф миналата година в опит да се включи в поле, което би могло да задържи повече от половин милиард барела петрол. През юни тя откри първото си находище в морето Лаптев в източната част на Арктика . Междувременно руският енергиен гигант Газпром Нефт вече изпомпва масло от арктически води през различно офшорно поле в морето Печора.

Крайната цел: до 2050 г. добивът на офшорна петролна индустрия да представлява между 20 и 30% от руското производство.

  image Приразломната офшорна ледоустойчива петролна платформа се вижда в морето Печора, Русия. Сергей Анисимов | Агенция Анадолу | Getty Images

Русия не е сама. Финландия, Съединените щати и Канада също така предложиха значителни инвестиции в инфраструктура в рамките на съответните им арктически зони. Държавната енергийна компания на Норвегия се занимава с проучвателни дейности в далечните части на Баренцово море, дори когато фондът на държавните фондове счита за освобождаване от изкопаеми горива. През януари администрацията на Тръмп обяви планове за отваряне на голяма част от външния континентален шелф на САЩ за офшорни сондажи, включително райони край северния бряг на Аляска.

image       ГЛЕДАЙ СЕГА ВИДЕО 00:00 Тръмп за разширяване на офшорните сондажи в Атлантическия океан  

Но възникването на Китай - нация без териториални претенции към Арктика - като нарастваща полярна сила, която има потенциала да разтърси конкуренцията за ресурси и влияние в региона. С нарастването на икономическата и военноморската си сила Китай започна да подписва проекти за развитие на Арктика въпреки липсата на територия там, подчертавайки нарастващото глобално значение на региона.

Въпреки че не всички от арктическите инфраструктурни проекти, регистрирани от Гугенхайм, ще бъдат завършени, „нивото на проектите се подобрява“, казва Джим Пас, старши управляващ директор на Guggenheim Partners, който е пътувал широко в региона. Проектите, за които се смяташе, че са в голяма степен концептуални, са отлежали в добре обмислени капиталови инфраструктурни проекти, които показват значителна възвръщаемост на инвестициите, казва той. Тъй като ледът продължава да се отдалечава, започва раса да се развива или купува в проектите, които могат най-добре да позиционират държави и компании да се конкурират в Нова Арктика.

Състезания за арктически богатства

През декември, приблизително по същото време, когато учените по климата обсъждаха последната Арктическа карта за докладване в Ню Орлеанс, един танкер напусна руския завод за ядрен природен газ Ямал на североизточния полуостров Ямал, свързан с Великобритания. Танкерът изнесе първата пратка с втечнен природен газ (LNG), произведен от съоръжението за втечнен природен газ Ямал , което официално бе открито през първата седмица на декември с председател на руския президент Владимир Путин.

image Руският президент Владимир Путин инспектира Ямал СПГ, втория завод на Русия за втечнен природен газ, който се строи в арктическото пристанище Сабета, Ямало-Ненецки окръг, Русия 8 декември 2017. Спутник | Алексей Дружинин | Кремъл чрез Ройтерс

Проектът, един от по-сложните енергийни инфраструктурни предприятия на Арктика към днешна дата, е само един от почти 275 млрд. Долара потенциални енергийни инвестиции в Арктика, записани в базата данни на Гугенхайм, и важен проект за Русия. ,

Погледът към инвентара на руския ледоразбивач подчертава ангажимента му към региона; В Русия работят близо 40 кораба-ледоразбивач , още пет в процес на изграждане и още шест планирани. Финландия, собственик на втория по големина в света ледоразбивателен флот, е седем, следвана от Канада и Швеция на шест. САЩ имат пет, само един от които е така наречения тежък ледоразбивач. Като се опитва да обнови застаряващия си флот, американската брегова охрана планира да построи още шест (три тежки и три средни ледоразбивача), въпреки че първата няма да бъде доставена до 2023 година.

image Хората присъстват на церемония по откриването на ядрения ледоразбивач „Сибир“ (Сибир), който е в процес на изграждане, на Балтийския корабостроителница в Санкт Петербург, Русия, 22 септември 2017 г. Антон Ваганов | Ройтерс

Енергийните ресурси вероятно ще останат двигателят на големите инвестиции в Арктика в обозримото бъдеще, но за всички фанфари около тях силно видими енергийни проекти, като LNG Ямал, рисуват само част от икономическата картина в Арктика, казва Пас. Арктическият проект на Гугенхайм включва център за данни в Норвегия, финландски завод за производство на биомаса и етанол и шведски завод за литиево-йонни батерии, сред много други проекти, които попадат извън конвенционалните категории изкопаеми горива, минното дело, пътищата и железниците.

Но най-голямата възможност, казва той, е в транспорта - не само в Арктика, но и през нея. Голяма част от Арктика вероятно няма да види ледовете, които са без лед, за известно време, може би две десетилетия или повече. Но други пътища, като Северния морски път по северния бряг на Русия, вече са плавателни - макар и не лесно - през определени периоди от годината, като се изрязват около 30% до 40% от разстоянията, които корабите ще пътуват между Източна Азия и Северна Европа, ако те преминат конвенционалния маршрут на Суецкия канал. Русия вече е инсталирала повече от дузина морски пристанища по маршрута на места като Архангелск и Мурманск, в северозападната част на страната, до Тикси и Певек на североизток.

image Град Мурманск, пристанище Баренцово море в Северния ледовит кръг, Русия, 3 август 2017 г. Сергей Карпухин | Ройтерс

Междувременно, ако данните наистина са новото, Новата Арктика може да бъде и дом на тези тръбопроводи. Подводните кабели, прокарани през Арктика, биха могли един ден да свържат по-пряко Азия, Северна Европа и Северна Америка, като предоставят далеч по-кратки маршрути за данни, пътуващи из северното полукълбо.

„Независимо дали става въпрос за част от милисекундата, необходима за финансовите транзакции между Токио и Лондон или за по-кратки плавателни пътища от Северна Европа до Китай, Арктика съкращава разстоянията”, казва Хедър Конли, старши вицепрезидент за Европа, Евразия и Арктика в Центъра за стратегически и международни изследвания. ″Тъй като глобализацията продължава да набляга на скоростта, Арктика ще продължи да бъде важна част от нашата история.”

Още от Global Investing Hot Spots: 
Инвеститорите се подготвят за нарастване на блокбъстъра Китай IPO 
Аржентинският президент оглавява най-големия бум на фондовия пазар в света 
Как Тръмп може да смаже акциите на възникващите пазари през 2018

Новата Арктика

Историята на Новата Арктика все пак може да се окаже бавно да се разгърне. Въпреки че ледът се отдалечава, Арктика остава трудна среда, в която да функционира. Само интензивният студ представя предизвикателства, които не съществуват в други морски среди, и докато измерванията на морския лед от миналата година бяха средно с една четвърт по-ниски от средните за три десетилетия преди 2010 г., все още има много лед във водата. Корабоплаването се отнася до сънуването на Арктика, която е едновременно лесно плавателна и евтина, за да се премине през нея.

image Ледоходът Tor (вдясно) в пристанището на Sabetta в брега на Карското море на полуостров Ямал в Арктическия кръг, на около 2450 км от Москва. Кирил Кудрявтешев | AFP | Getty Images

Въпреки това Китай проявява силен интерес към това, което Арктика може да предложи по отношение на глобалното корабоплаване, рибните запаси, енергийната сигурност и други минерални ресурси. Китайското правителство е взело възможно най-дългия поглед в региона, използвайки финансовата си възможност да осигури достъп до ресурси, които не може да получи чрез териториални претенции.

Например, когато финансирането на съоръжението за втечнен природен газ „Ямал“ не беше успешно след налагането на санкции на САЩ срещу Русия през 2014 г., Китай пристъпи към финансиране от 12 милиарда долара, за да завърши проекта. По време на пътуването на президента Тръмп в Китай през ноември китайският енергиен концерн Sinopec сключи сделка заедно с China Investment и Bank of China за предоставяне на финансиране за износ на втечнен природен газ в Аляска от другата страна на Тихия океан.

image Заводът за втечнен природен газ Ямал в пристанището на Сабета на брега на Карското море на полуостров Ямал в арктическия кръг, на около 2500 км от Москва. Максим Змеев | AFP | Getty Images

″Те виждат себе си като почти арктическа държава и като акционер в Арктика и искат да се уверят, че не са блокирани от Арктика от крайбрежните държави”, каза Конли. - Искат да се уверят, че са един равноправен партньор. В момента те проучват икономическите си възможности и се уверяват, че имат място за масата за преговори, ако нещо бъде решено за бъдещото използване на Арктика. ”

Миналото лято китайските власти разшириха глобалната инфраструктурна инициатива за 1 трилион долара, известна като пояс и път , за да включи арктически компонент, превръщайки региона в по-голямата визия на Китай за свързан свят с Китай в центъра. В същото време един китайски ледоразбивач в научна мисия завърши циркумполарната навигация, преминавайки както по Северния морски маршрут по северния бряг на Русия, така и със северозападния проход на Северна Америка. Тя продължава да проучва сделките за свободна търговия в Скандинавия и Канада, като настоява за научно сътрудничество и в Арктика.

image Китайският президент Си Дзинпинг разговаря с руския президент Владимир Путин, когато лидерите се събират за семейна снимка по време на форума за пояса и пътя на езерото Янки, извън Пекин, Китай, 15 май 2017 г. Дамир Саголий | Ройтерс

„Има голяма дипломатическа ангажираност и инициатива. Инициативата „Пояс и път“ сега има арктическа проява и те продължават да се интересуват от науката - каза Конли. ″Новата икономическа динамика е, че Китай е много присъстващ в Арктика.”

Размразяването и бавното замразяване

Отстраняват се климатологичните опасения - а има много - една спомагателна последица от топенето на Арктика е повишаване на човешката дейност там. Това включва повишаване на търговския и научния трафик, както и военното присъствие и дейност. За Русия, по-специално, отдръпването на морския лед представлява оттеглянето на естествена бариера, която дълго време е защитавала северната му граница, което е накарало военните да засилят способността и присъствието си в региона като средство за осигуряване на границата и все по-ценните морски пътеки. и ресурсно богатство отвъд.

image Войници по време на военно обучение на 16 март 2015 г. в Мурманск, Русия. Анатолий Жданов | Снимка на Комерсант | Getty Images

″Това, което виждаме сега, е много бавно повторно замразяване на Арктика геополитически”, каза Конли. ″Русия продължава военната си модернизация на север и макар да не е масивна, определено е промяна в стойката.”

Нарастващото военно присъствие на Русия в региона подклажда старите чувства на недоверие, казва тя, произвеждайки антитела в НАТО, които сега настояват за засилено западно военно присъствие в региона. ″Ние не се връщаме по никакъв начин до положение на студена война, но започвате да виждате, че тази мускулна памет се връща”, каза тя. - И това е, защото виждаме този прилив на военна дейност.

image Руските разузнавателни отряди на механичната пехотна бригада на Северния флот провеждат военни учения край селището Ловозеро. Лев Федосеев | ТАСС | Getty Images

Идеята, че Арктика може да се превърне в точка на възпламеняване на световното напрежение, остава далечна. Регионът отдавна се е утвърдил като място за международно сътрудничество, където арктическите държави уреждат граничните спорове и други конфликти по взаимно съгласие на масата за преговори (както Русия и Норвегия направиха съвсем наскоро). Но тъй като военната активност в региона се движи нагоре, заедно с търговската дейност, шансът за злополуки, недоразумения и злоупотреби също нараства.

image Комендантът на бреговата охрана на САЩ адмирал Пол Зуканфт, който държи писалка, се присъединява към лидери в подписването на съвместно изявление за приемане на доктрина, тактика, процедури и протоколи за обмен на информация за спешна морска реакция в Арктика в Бостън на 24 март 2017 г. Дейвид Л. Райън | Бостънският глобус | Getty Images

В една нова Арктика с възникваща стратегическа и икономическа стойност и където нормите все още се установяват, потенциалът за ескалация на напрежението е реален. Ако Арктика съкрати разстоянията, страните, които някога са се чувствали доста отдалечени, скоро могат да се окажат много по-близки заедно, когато ледът се оттегли.

Загрижени от геополитическите реалности, които Новата Арктика може да поеме, военните планиращи вече вземат под внимание такива фактори. По време на събитието Surface Navy Association близо до Пентагона в началото на този месец комендантът на бреговата охрана Adm.Pol Zukunft отбеляза, че новият тежък ледоразбивач на бреговата охрана ще бъде невъоръжен, когато влезе в служба през 2023 г. вградени, за да се гарантира, че в бъдеще може да носи офанзивни оръжия.

- С Клей Дилоу, специално за CNBC.commazonМексико

  ПОВЕЧЕ В ГЛОБАЛНИ ИНВЕСТИЦИИ ГОРЕЩИ ТОЧКИ image Китай продължава да купува ирански петрол, а търговската война добавя причина да се противопоставят на санкциите на САЩ Мат Лавиец



Гласувай:
4



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39919923
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31038
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930