Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
06.05.2018 19:09 - Празнуваме Гергьовден
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 628 Коментари: 0 Гласове:
2

Последна промяна: 06.05.2018 19:09

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
  Празнуваме Гергьовден
  • 06 май 2018 - 06:53 часа
  • Редактор: Петър Симеонов
image Гергьовден е един от най-големите български празниц

Днес на 6 май почитаме Свети Георги Победоносец.

Гергьовден е един от най-обичаните пролетни празници, тъй като бележи началото на пролетта. Той е свързан с пробуждането на природата и с раззеленяването на гори и ливади, насищащи въздуха с аромат на цветя, треви и билки. Това е причината празникът да се нарича още "Цветен Георги"

Обявен е за официален празник в Република България, както и за Ден на храбростта и Българската армия. От началото на 21 век светецът е обявен за закрилник на Русе, а датата 6 май – за Празник на града. През 2006 г. градът получи от Ватикана частицата от мощите на светеца.

„Съприкосновението със светите мощи на този велик мъченик е съприкосновение със светостта, съприкосновение с истината, вечната правда, със справедливостта, смелостта в живота, в защита на истината и доброто”, каза при посрещането на мощите дядо Неофит, който по това време беше Русенски митрополит. В момента мощите се съхраняват в храма, носещ името на светеца.

Свети Великомъченик Георги Победоносец е почитан и славен и от християни, и от мюсюлмани. Чества се и като главен празник на циганите в България. Отбелязва се като имен ден на носещите имената ГеоргиГергана, Гинка, Галина, Галя, Ганка, Ганчо и др.

Като Ден на храбростта и Българската армия празникът е официално учреден на 9 януари 1880 г. с указ № 5 на княз Александър. През 1946 г. комунистическото управление прекъсва традицията на празника, която е възстановена на 27 януари 1993 г. с постановление № 15 на МС.

Гергьовден е също така празникът на скотовъдите и на земеделските стопани. 

По стара българска традиция на Гергьовден във всеки дом се пече агне, а около празничната трапеза се събира цялото семейство. Задължително е на софрата да присъства и обредният хляб, но е хубаво да има още агнешка дроб сарма, млечни продукти, зелен лук, пресен чесън, варено жито, баница и вино. Освен това не трябва да се дават млечни продукти назаем.

Стопанката на къщата става рано и премита двора, след което закичва вратите с букет от здравец, люляк и цъфнала клонка от плодно дръвче. Той се оставя да стои, докато изсъхне, а обичаят се спазва за здраве, берекет и щастие през цялата година

В този ден от годината за първи път в дома се прави прясно сирене, но не се осолява, за да не секне млякото на овцете. То се закичва с чесън, коприва, бук и глог.

Съществено място в обредността на Гергьовден заемат зеленината, цветята и цъфналите клонки, които символично пренасят силата на природата върху хората и домашните животни. Затова къщите, стопанските помещения и градините посрещат празничното утро окичени с букови клонки, клонки от разцъфнала ябълка или друго плодно дръвче.

На този ден в земята се заравя първото червено яйце от предходния Великден, за да е плодородна нивата. Най-ранобудния от къщата притичва до поляната, за да набере коприва, с която след това шибва по ходилата всички у дома, за да не ги застига злото през цялата година.

В нощта срещу празника, преди да пропеят първи петли, хората се къпят в утринната роса за здраве, тъй като народните вярвания гласят, че по това време всичко е "повито с блага роса". В нея се къпят и жени, които вярват, че това ще им помогне да бъдат плодовити. Според друго народно вярване събраната и отнесена вкъщи гергьовденска роса притежава особена целебна сила. За да получат изцеление, болните се къпят в "лява вода" - мястото, на което реките завиват наляво.

Наред с обичаите за здраве и плодородие, на Гергьовден се извършват и обреди за прогонване на злите сили, които могат да отнемат плодовитостта и млечността на животните. Навремето се е правила така наречената защитна магия, при която са използвани растения и храсти, покрити с тръни и бодли, жилещи и лютящи растения, както и такива със силна натрапчива миризма - чесън, коприва, къпина или глог.

По стара българска традиция агнето, което е първото мъжко родено през годината и най-често бяло на цвят, се заколва до източната стена на къщата или на свещено за местността място, наречено оброчище. Преди това му се дава зелена тревичка, за да има храна за животните и близва сол, за да са сити всички, окичва се с венец от билки и към рогата му се прикрепя свещичка. С кръвта му се намазват бузките на децата, за да бъдат здрави, а останалата се излива в течаща вода, за да не секва берекета в къщата.

Обредният хляб се украсява с фигурки на агънца, овчарска гега и кошара. След това заедно с печеното агне се освещава и всички се събират около празничната трапеза, около която се играят гергьовденски хора.

Момите се люлеят на люлки, всички се теглят на кантар за здраве, а накрая костите от агнето се заравят в земята.

Днес имен ден празнуват: ГеоргиГергана, Галя, Гинка, Ганка и Ганчо.

Честит празник на всички!




Гласувай:
2



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 40002729
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31043
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930