Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
22.04.2017 10:56 - ООН признава, че геоинженерството създава и усложнява проблеми
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 541 Коментари: 0 Гласове:
0


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
ООН признава, че геоинженерството създава и усложнява проблеми  

 


От Стопанина на 12.11.2016 г

Евгеника
Екофашизъм  ДиктатураЕкофашизъмИзбраноТехнологии


 
 


Организацията на обединените нации публикува нов доклад, в който се казва, че геоинженерството създава проблеми за околната среда, но то може би било необходимо за борбата с климатичните промени.

Вкрая на октомври Комисията на ООН за биологичното разнообразие публикува доклад, разглеждащ проблемите от геоинженерството и дали човечеството ще бъде принудено да продължи с тези практики, за да спре климатичните промени. Докладът Update On Climate Geoengineering In relation to the Convention on Biologicial Diversity: Potential Impacts and Regulatory Framework съобщава, че геоинженерството „би ограничило въздействието на климатичните промени върху биоразнообразието на глобално ниво, но също така предизвиква непредвидими валежи и температурни колебания на регионално ниво“. Този доклад дава и определение на геоинженерството като „целенасочена намеса в околната среда на планетата, която по същност и обхват е замислена да противодейства на антропогенните климатични промени и влиянията им“.

А един доклад от 2013 г. на същата комисия определя геоинженерството по следния начин:

„Като цяло, технологиите за геоинженерство се категоризират като метод за CDR (carbon dioxide removal, премахване на въглеродния двуокис) или метод за SRM (solar radiation management, управление на слънчевата радиация). Методите CDR се занимават със затоплящия ефект на парниковите газове, като премахват въглеродния двуокис (CO2) от атмосферата. CDR методите включват фертилизация на океаните, както и изолиране и секвестрация на въглерода. SRM методите противодействат на климатичните промени, като повишават отразителните характеристики на земната атмосфера или повърхност. Разпръскването на аерозоли и космически рефлектори (отразители) са примери за методите SRM. Последните не премахват парниковите газове от атмосферата, но могат да се прилагат по-бързо с относително незабавни резултати за охлаждането в глобален мащаб, в сравнение с методите CDR.“

Докладът на ООН признава, че ефективността на геоинженерството „не е сигурна“ и че „при ограничаването на един проблем могат да се създадат нови проблеми. Затова винаги има риск от действия, свързани с геоинженерството, защото те влияят на други фактори, засягащи биоразнообразието и баланса на екосистемата“. Д-р Филип Уилямсън, водещ автор на доклада и учен от Съвета за изучаване на естествената среда в Обединеното кралство, заявява, че е скептичен към геоинженерството.

image

Този доклад обобщава проучванията от няколко вида геоинженерство, сред които възстановяването на горите, фертилизацията на океаните и секвестрацията на CO2. Но авторите стигат до заключението, че тези дейности „няма да са достатъчни за премахването на въглерод в мащабите, изисквани според най-новите прогнози“. По тази причина докладът препоръчва по-нататъшни и по-задълбочени опити със solar radiation management (SRM).

„Наскорошните изследвания и анализи потвърдиха, че методите на SRM теоретично биха могли да забавят, спрат или обърнат повишаването на глобалната температура. Затова, ако са ефективни, те могат да ограничат влиянието на затоплянето върху биоразнообразието, но съществува голяма степен на несигурност за влиянието на SRM върху други значителни рискове за биоразнообразието.“

ООН заключава, че SRM може евентуално да забави загубата на арктическия лед, но методите имат „неприемливо въздействие върху климата на други места“. Един конкретен метод за SRM е разпръскването на аерозоли в атмосферата чрез самолети. Докладът обяснява, че използването на серни аерозоли за SRM може да се свърже със загубата на озон в стратосферата. Съществува риск, според който може да се окаже, че стратосферното инжектиране на аерозоли (SAI) има нищожно влияние за климатичните промени, но води до лоши последствия за биоразнообразието.

Този доклад на ООН не е първият, който посочва нежеланите странични ефекти от геоинженерството. Например, изследването на Финландския метеорологичен институт — Modelling radiative and climate effects of aerosols: from Anthropogenic emissions to geoengineering — също разглежда потенциала на SRM за борба с климатичните промени. Изследователите са открили, че техниките за геоинженерство действително имат потенциала да охладят климата и да забавят затоплянето.

„Но ефектът на охлаждането е ограничен — пишат авторите. — Охлаждащият ефект, свързан с аерозолите, ще е пренебрежително малък, защото се получава географско изместване на аерозолните емисии в тропосферата, и дори промените в производството на енергия, разгледани тук, са недостатъчни, в сравнение със затоплянето от повишените парникови емисии.“

С други думи, усилията, парите и времето, които се влагат в методите за геоинженерство, едва ли ще ограничат или противодействат на обема парникови емисии. Учените дори заявяват, че, според техните модели, ако светът замени всички централи, работещи с въглища, с ядрени централи за производство на енергия, това ще доведе само до „временен охлаждащ ефект“, а след няколко години „затоплящият ефект от едновременно повишените GHG емисии ще бъде по-голям от охлаждащия ефект“. Също така те пишат, че охлаждащият ефект от аерозолите „често се постига за сметка на качеството на въздуха“, което пък „води до повишена преждевременна смъртност“.

Според друго прочуване от 2013 г., публикувано в Journal of Geophysical Research: Atmospheres, ако проектите за геоинженерство, след като са задействани, бъдат внезапно прекратени, планетата ще пострада от незабавно покачване на температурите, особено на сушата. Проучването е озаглавено The Impact of Abrupt Suspension of Solar Radiation Management и загатва, че, щом веднъж геоинженерството е започнало, неговите въздействия не могат да бъдат спрени, без да усложнят проблема, който са искали да решат.

Източник: Activist Post

Автор: Дерик Броуз (Разследващ журналист и автор на книгите „Съзнателната съпротива: Отраженията на анархията и духовността“ и „Търсенето на Свободата в Епохата на безпорядъка“, том 1 и том 2.)

Превод: Иван Стаменов




Гласувай:
0



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39743246
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031