Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
08.04.2016 08:58 - Китайско-руски съюз - брак по сметка
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 1113 Коментари: 0 Гласове:
0


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
  Китайско-руски съюз - брак по сметка Геополитика - 03/25/2016 

Въпреки очевидно сближаване между Китай и Русия в последните няколко години, съюзът им е по-скоро "брак по сметка" като най-важни и за двете страни, които не са комуникират един с друг, и политически отношения със САЩ.

http://www.zahariada.com/

image

Надпис на изображението: президент Си Цзинпин и руския президент Владимир Путин приветства участниците на съвместни учения "Морски сътрудничество - 2014" военно пристанище Usun в Шанхай

За Москва, "Китай -. Единствения надежден " В допълнение, той се превърна в основен търговски партньор.По този начин помага на руската военна промишленост, Пекин наскоро придоби модерни ракети и самолети, тя се нуждае, за да разпространи влиянието си в чужбина.Говорейки вторник по време на форум в Brookings Institution, център за научни изследвания във Вашингтон, експерт от японски Кюшу университет доц Shitsako Мацуо каза, че "днес руско-китайски отношения са силни, но не еластични."

Въпреки това, според нея, че е очевидно признаци на разцепление, по-специално в Централна Азия, където Русия е традиционно играе доминираща роля в областта на сигурността. Днес Китай се упражнява силно влияние върху икономическото развитие на бившите съветски републики през Шанхайската организация за сътрудничество.

David Gordon на «Eurasia Group» консултантска компания добави, че "Русия е все по-често се чувства като младши партньор в съюз с Китай, тъй като Пекин е демонстрирал своята икономическа мощ. В момента има "богата почва за сътрудничество и конкуренция" между двете страни.

Отношенията между Русия и Китай значително се засилват след Кримската руски присъединяването през 2014 г. и военна подкрепа на Москва сепаратисти в източната част на Украйна, в резултат на налагането на тежки икономически санкции от страна на Съединените щати и Европейския съюз, и след сключването на редица двустранни споразумения за доставка на природен газ.

Въпреки, че "енергийните проблеми продължават да имат значително въздействие върху двустранните отношения", на сътрудничеството между двете страни "очевидно започва да куца." Гордън заяви, че Русия не успя да привлекат големи китайски инвестиции в минното дело и производството на енергийни ресурси в руския Далечен Изток и североизточните райони, както и да изложат както е планирано, нови тръбопроводи в Централна Азия.

В резултат на това "Русия е принудена да влезе в съответствие" с неговата "продължаващата зависимост на европейските пазари", за да запази своите икономики в състояние на платежоспособност. Накратко казано, "Русия е все по-предпазлива по отношение на превръщане в суровина придатък на Китай."

Представителят на Хокайдо университет професор Акихиро Ivashita заяви, че Русия и Китай след години на гранични конфликти са осъзнали, най-накрая, че те не са толкова много конкуриращи се интереси и "вече не възприемат един друг като съперници." Той добави, че двете страни "са осъзнали и приемат условията на този" квази-алианс ".

Според него, Япония е много по-различен поглед върху отношенията руско-китайски в сравнение със САЩ. Токио вижда и в двете страни, техните съседи, докато Вашингтон вижда в Русия продължава в Европа, и в Китай - нарастващите правомощия на Азиатско-тихоокеанския регион.

Въпреки, че сухопътните граници на Китай с Русия и други съседи, с изключение на Индия, са трайни и мирни, Пекин вижда себе си ", заобиколен от редица страни" по крайбрежието, което е довело до появата на морето му "граница на параноя." За да се противопоставят една въображаема заплаха, той твърди, права на рифовете в спорните води на Южнокитайско море, за да ги създаде военни цели.

Chinese "искат да придобият по-голяма тежест в региона", казва Томас Райт на Brookings Institution. Пекин смята, че "след кризата от 2008 г., ситуацията се е променила" и той вече не е длъжен да се примиряват с ръководството на САЩ, както го е направил по време на кризата Тайван през 1990.

В светлината на тези обстоятелства, Китай и Русия видите ли различни начини за засилване на влиянието си. Русия начело с Владимир Путин "е готов да отиде на огромен риск", за да отслаби Европейския съюз и Западна военен съюз. Китай, въпреки че се твърди от Южнокитайско море е доста агресивен, има "много пари, с които разполага", за да се разпространи влияние в чужбина, най-вече икономически.

"Китайската стратегия е само в мир", добави Томас Райт, защото "Пекин постоянно предприема стъпки, които постепенно се променят" - световен ред в тяхна полза.

Източник




Гласувай:
0



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39923121
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31038
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930