2. radostinalassa
3. varg1
4. wonder
5. kvg55
6. mt46
7. iw69
8. zahariada
9. laval
10. reporter
11. kunchev
12. getmans1
13. djani
14. hadjito
2. wonder
3. katan
4. leonleonovpom2
5. mt46
6. dobrota
7. milena6
8. ambroziia
9. ka4ak
10. donkatoneva
2. radostinalassa
3. sarang
4. hadjito
5. wrappedinflames
6. djani
7. savaarhimandrit
8. iw69
9. mimogarcia
10. vesonai

Прочетен: 1429 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 29.08.2015 19:30

http://www.zahariada.com/
През декември, руският президент Владимир Путин разкритикува България, част от ЕС и НАТО, с подкрепата на западните санкции срещу Русия, но сега тонът му се смекчи значително. Какво се е променило?

Сега тонът на разговора между Москва и София се е променил. Путин миналата седмица призна, че членството на България в НАТО е решен въпрос. "Ние трябва да уважаваме избора на българския народ и да продължим да работим с България, независимо от трудните въпроси, които са възникнали във връзка с различни проекти, включително" Южен поток "," - каза той.
Тръбопроводите като политически инструменти
Забележките на Путин за България бяха направени в хода на официално събитие в долепени Крим. Той увери присъстващите, че Русия ще разработи всеобхватни отношения с България, въпреки че най-вероятно означава, главно в две посоки. И двете са свързани с текущите напрежението между Русия и Запада, както и на геостратегическото положение на България.
На първо място, това е руската система от проекти, които, в допълнение към икономическия аспект, са важен инструмент на външната политика в Москва. Прехвалените "турски поток", която беше обявена в Анкара, сега изглежда, че е под въпрос. Русия не е толкова категорично заявява, че от 2019 газа вече няма да отиде в Европа през Украйна.
В същото време, някои наблюдатели отбелязват, че "Южен поток" има всички шансове да се прероди. След премахването на официално проект за сътрудничество е било получено от Москва, България приема, че проектът все още могат да бъдат спасени. Слуховете за съживяването изглежда да са дошли от някакъв източник в Москва.Русия се нуждае от газопровода като инструмент за политически натиск, и България може да играе роля в тези планове.
В хватката между Изтока и Запада
Второто направление е свързано с желанието на Кремъл да подкопае единството в рамките на НАТО и ЕС, както и да се раздели на компанията по въпроси, свързани с прилагане на санкции срещу Русия, както и в сектора за сигурност. Ето, България е и достатъчно място за "скрити действия".
В Москва все още има сериозни поддръжници в София, главно в редиците на най-голямата опозиционна партия в парламента. И трябва да кажа, българските социалисти радостно се повлияли от неотдавнашното изявление на Путин. "Става все по-ясно, че ние възпитаваме погрешно впечатление на Русия", - каза говорител на партията. - "Истинските приоритетите на Русия не съвпада напълно с образа на една безмилостна агресивна държава." Той също така потвърди позицията на социалистите, насочени срещу антируски санкции, и добави: ". България има за цел да действа като медиатор, и да смекчи напрежението както поради своето геополитическо положение, както и заради дълбоките духовни и културни връзки с Русия"
Повечето българи биха приветствали подобна роля на страната им. Но много от българските политици да разберат, че една малка страна, е малко вероятно да се предприеме подобна значима позиция на международната сцена.
Що се отнася до Борисов, в интервю за руската информационна агенция ТАСС, той намекна, че България подкрепя антируски санкции не са на някой от собствените си убеждения, както и външен натиск.
"Аз се моля на Бога, че повечето от ръководителите (на ЕС и САЩ) са били най-бързо могат да се споразумеят помежду си и че санкциите бяха отменени," - каза той. Докато това се случи, България ще продължи да бъде разделена по въпроса за политиката към Русия, въпреки неотдавнашните изявления на Владимир Путин.