Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
21.08.2014 10:19 - Цветни революции: документ на Държавния департамент на САЩ
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 839 Коментари: 0 Гласове:
2


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
  Цветни революции: документ на Държавния департамент на САЩ ANONYMOUS BULGARIA / 23 часа ago

Администрацията на Обама е провеждала политика на скрита подкрепа за Мюсюлманското братствои други бунтовнически движения в Близкия изток от 2010 г. насам. MEB получиха наскоро документ от Държавния департамент на САЩ чрез закона за свободата на информацията, който потвърждава, че администрацията на Обама води активна кампания за смяна на правителства в Близкия Изток и в Северна Африка.

imageДокументът от 22 октомври 2010 г., озаглавен „Инициатива за партньорство в Близкия изток: Общ преглед“, конкретизира сложна структура от програми на Държавния департамент, насочени пряко към изграждането на организации от „граждански общества“, по-специално неправителствени организации (НПО), които да променят вътрешната политика на  страните цели в полза на външната политика на САЩ и на целите на националната им сигурност.

В петте страници на документав който се използва дипломатичен език, става ясно, че целта е насърчаване и насочване на политическатапромяна в страните на прицел.

„Инициатива за партньорство в Близкия изток“ (MEPI) е регионална програма, която подсилва гражданските права в Близкия изток и Северна Африка, за да се развиват по-либерални, участнически общества. Както показват цифрите в настоящия преглед, MEPI е еволюирал от началото на 2002 г. до гъвкав, областен инструмент за директна подкрепа на местнитеграждански течения. Също така подкрепя ежедневната дейност на американската дипломация в региона. MEPI еангажиран с всички страни от региона NEA освен с Иран. В седем от осемнадесетте страни NEA са включени и териториите с мисии на USAID (прикрита структура на Централното разузнавателно управление на САЩ – ЦРУ),включващи дискусии на национално равнище и комуникацията между MEPI и USAID във Вашингтон, коятогарантира, че усилията по програмите за интеграция са взаимно допълващи се.

В раздел на документа, озаглавен „Как работи MEPI“, са формулирани три основни елемента на програмата:широко-областно програмиране в много държави, местни грантове (финансирания) и специфични проекти в даденистрани. Целите на програмирането на целия регион и на много държави са описани като: 

Изграждане на мрежи от реформатори, които да се учат един от друг и подкрепят, както и да катализират прогресивна промяна в региона. „Местните грантове“ предоставят пряка подкрепа за местни граждански групи, които сега представляват повече от половината от проектите на MEPI.

Съгласно аспектите на специфичните програми за страната цел, определени служители на посолствата на САЩ управляват финансирането и работата с преки връзки с различните местни неправителствени организации и други групи на гражданските общества. „Специфичните проекти за всяка страна“ се подготвят за да отговарят на местните тенденции и местните нужди, като се определят от посолствата, местните реформатори, и полето на анализите. Политическото развитие в дадена страна може да доведе до нови възможности или предизвикателства за политическите цели на САЩ.

Според документа, заместник-началника на мисията във всяко посолство на САЩ в MENA (Близкия Изток/Северна Африка) е отговорен за програмата MEPI, което му придава висок приоритет. В документа се уточнява, че инициативата за партньорство в Близкия Изток не се координира с правителствата приемници:

MEPI работи предимно с гражданското общество, чрез изпълнителите на неправителствени организации, базирани в Съединените щати и в региона. MEPI не предоставя средства за чужди правителства, и не преговаря двустранни споразумения за помощ. Като регионална програма, MEPI може да дава средства за отделните страни и по нови въпроси в областитеако е необходимо.

image

Пол Сътфин

В документа се уточнява, че е даден специален приоритет на страните Йемен, Саудитска Арабия, Тунис, Египет и Бахрейн, и този проект е съсседалище в Абу Даби и Тунис, където е цялостното координиране на центровете на цялата регионална програма. В рамките на една година от създаването си, Либия и Сирия също бяха добавени към списъка на страните с приоритет за намеса в гражданското общество.

Документът на Държавния департамент, който бе освободен като част отFOIAсе фокусира върху президентската изследователска директива 11(PSD-11), която остава класифицирана „тайна“ и все още не е достъпна за обществеността. Според източници на MEB, PSD-11 администрацията на Обама е разписала планове за подкрепа на Мюсюлманското братство и на други свързани с нея „политически ислямски“ движения, като са вярвали в момента, че ще бъдат съвместими с целите на външната политика на САЩ в региона.

MEPI в момента е дирижирана от Пол Сътфин, който преди това е бил генерален консул на САЩ в Ербил, Ирак, иот скоро е също и директор на Службата на Израел за Палестинските работи в Бюрото по близкоизточните въпроси към Държавния департамент. Заместника му е Катрин Буржоа, която е назначена за първи път от MEPI през февруари 2009 г. като шеф на отдел за политика и програмиране. Последните ѝ задачи за Държавния департамент са включени в развитието на информационните технологии, които се използват за постигането на напредък въввъншнополитическите цели на САЩ.

image

Катрин Буржоа

Други двама висши служители на Държавния департамент са надзиравали развитието и разширяването на програмите по документа и превръщането му в силов режим на промяна. Старши съветника за гражданското общество и нововъзникващите демокрации,&nb




Гласувай:
3



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39744595
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031