Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
28.07.2014 11:41 - Унищожаването на България - САЩ са на крачка от договор за 35-годишен добив в Добруджа!!!
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 1492 Коментари: 0 Гласове:
5

Последна промяна: 28.07.2014 11:43

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
   ОТВОРЕНО ПИСМО до всички партии в България
Виж Отвореното писмо |  Доказателства за България |  Доказателства за Европа |  Доказателства за Света |  Карта на сайта
Унищожаването на България - част 1 - САЩ са на крачка от договор за 35-годишен добив в Добруджа!!!
image

Предговор

   Ще допуснем ли това да се случи?! На нашата родна земя?! Върху нашата Майка България?! След екологичната катастрофа, ЖИТНИЦАТА НА БЪЛГАРИЯ ще бъде срината, а с нея и ХЛЯБЪТ НИ!! Хляб никога не се хвърля - на това са ме учили винаги!! Време е, време е народът да надигне глас и да определя САМ своето демократично бъдеще!! 

   Автор на предговора: 
Един буден български гражданин 
 

Статиите по тази тема :

   Американци може да получат лиценз за 35 г. да добиват газ от въглища в Добруджа 
   Опасности при добивът чрез Подземна Въглищна Газификация 
   Подземна Въглищна Газификация - екологични катастрофи и факти относно този метод 

 

Статия 1 - Американци може да получат лиценз за 35 г. да добиват газ от въглища в Добруджа

   14.06.2014 

   Синтия Недялкова от гражданска инициатива против проучването и добива на шистов газ по метода „хидравлично разбиване” алармира, че този метод е с по-голяма опасност за Добруджа и от шистовия газ. 

image

   Компанията „Park Place Energy” АД, чието седалище е в Далас, щата Тексас в САЩ, са подписали споразумение за проучване на нефт и природен газ в България в района на каварненското село Вранино, съобщава тя на сайта си. Споразумение за лиценз за Вранино Блок 1-11 е подписан с Министерството на икономиката и енергетиката от името на Република България на 1 април 2014 година. Разрешението за проучване Вранино обхваща 98 205 акра (397,42 кв.км.) в Североизточна България. Разрешението е за срок от 5 години с опция за удължаване до още 5 години. При доказване на търговско откритие, разрешителното може да се превърне лицензия за експлоатация в продължение на 35 години. Компанията се подготвя да представи 5-годишната си работна програма, и по-подробно – тази за първата година, за одобрението от правителството. Тази работна програма ще включва придобиване на 2D и 3D сеизмични, както и сондиране на пет нови кладенци. Работната програма трябва да демонстрира техническата и икономическата осъществимост на добиването на природен газ от въглища. От дружеството заявяват, че ще използват най-новите технологии на разположение, включително хоризонтално сондиране, за да се добива природен газ. Над 220 сондажа са били просондирани в блока на Парк Плейс, както и в непосредствено прилежащите към него области, между шестдесетте до края на осемдесетте години на ХХ в., както и един сондаж през 2005 г. Оценката е, че в Блок 1-11 има значително съдържание на съдържащи газ формации. 

   Въглищните залежи в Добруджанския Басейн съдържат над 60 отделни въглищни пластове, много от които имат високо съдържание на природен газ. Предишните проучвателни дейности са били насочени към оценка на възможностите за минен добив на въглищата в Добруджанския басейн, но е било установено, че въглищните пластове се намират на прекалено голяма дълбочина, за да бъде рентабилен добивът им по минен способ. 

   От „Park Place Energy”заявяват, че ще използват модерни техники, запазващи околната среда, повечето от които са развити през последните 6-8 години, за извличане на газ. Те няма да включват хидравлично разбиване или т. нар. „хидрофракинг“. Предвиждат да сондират в малък радиус сондажи в хоризонтална посока, през въглищните пластове, като така ще позволим на газа да изтича към повърхността през мрежа от странични разклонения по естествен път. Тази техника е успешно прилагана за цялостен добив в Северна Америка, Австралия, Китай и други държави. Водещо място при прилагането на тази технология притежават САЩ с над 50,000 газови (газ метан) сондажа в над дванадесет басейна. В Канада има над 10,000 сондажа, основно в Алберта. Очаква се започване на проекти за странично сондиране в Обединеното Кралство и във Франция. Извличането на газ от въглища в Европа е все още в ранен стадий, посочват от компанията. 

   Неотдавна обаче Синтия Недялкова от гражданска инициатива против проучването и добива на шистов газ по метода „хидравлично разбиване” алармира, че каварненското село Вранино ще е първата точка, където ще се сондира за въглищна газификация. Тя посочва, че същността на процеса е подпалване на въглищния пласт, който се намира в Добруджа, с цел отделяна на газ метан. Според нея, въглищната газификация е по-голяма опасност за Добруджа и от шистовия газ. 

   Източник: www.dobrich.topnovini.bg 


 

Статия 2 - Опасности от добивът чрез запалване на въглища под земята

   11.06.2014 

   Ужасяващи са последиците от експеримента с подпалването на въглищата и веднага обяснявам защо: 

   1) Водата, която и без това е най-скъпата в България, ще пропадне или дори ще изчезне в образуваните подземни кухини! Цената и ще стане социално непоносима! 

   2) Водата със сигурност ще бъде наситена със радиоактивни материали, сяра и други въглеводородни производни! 

   3) Задължително ще се получи пропадане на земните пластове, отново благодарение на кухините, образувани от разрушаване на въглищният пласт! 

   4) Пламъци излизат от земята и пропадат хора и машини в огнения ад, получил се в Австралия, където методът е прилаган и вече е спрян! 

image

   Източник (както и цялата статия): www.anonybulgaria.wordpress.com 


 

Статия 3 - Подземна Въглищна Газификация - екологични катастрофи и факти относно този метод

   11.06.204 

   Искат да я приложат в Добруджа! 

image
от ляво – Добруджа, от дясно – пилотен експериментален UCG проект в Куйнсланд, Австралия 

   Какво представлява този метод за добиване на газ? Къде се прилага и защо е един от най-опасните наравно с хидрофракинга? Кой печели от кървавия газ добит по този експериментален метод? На тези въпроси ще опитаме да отговорим в следващите редове. 

image
от ляво – Добруджа, от дясно – екологична катастрофа след подземен пожар в Централия, Пенсилвания 

   Подземна въглищна газификация – на английски – Underground coal gasification или UCG представлява неконвенционален метод за добив на газ. Газът добит по тази технология е синтетичен – т.е. реално него го няма – получен е при подземно изгаряне на въглищни пластове. Неговата калоричност е ниска. След допълнителна обработка се получават горива или химически продукти (възможно е да се произведе и водород или синтетичен природен газ). При подземната въглищна газификация се запалват въглищни пластове, който са на голяма дълбочина и добивът им чрез открит или закрит минен способ не е финансово рентабилен. Т.е да бъдат извадени излиза много скъпо и често е невъзможно заради голямата дълбочина. Вместо обаче тази невъзможност да откаже добивните компании, те решават че е по-добре и по-евино, да се запалят в самият въглищен пласт. Запалването става с инжектиране на кислород, обогатен на кислород въздух, вода и горивни агенти под високо налягане във въглищния пласт. Получава се горим ниско калоричен газ, (състоящ се предимно от СО2 – 27%, водород – 27%, СО – 10%, метан – 6% водни пари и други газове – 30%), този газ се извлича от земята посредством сондажи. Тази технология е експериментална и е била изоставена до сега, заради мащабното замърсяване на подземните водоизточници с бензен. Единствения добре документиран експеримент е този в „Hoe Creek“ проведен в периода от 1976-1979 година. Изследванията са проведени от Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL), след което резултатите са публикувани. 

image

   Регистрирано е пропадане на земни пластове и замърсяването на подземните водоизточници с много летливи въглеводороди, но най вече с бензен и фенол (за всички, които не знаят бензена е най-канцерогенния химикал познат на медицината, а фенола има изключително висока разтворимост във вода – той е известен и като протоплазмена отрова, предизвиква пресичане на белтъците и изгаряне, един от най-опасните замърсители на водите и околната среда) – те остават в горивните кухини и се инфилтрират от подпочвените води – така тези тежко канцерогенните вещества влизат във водния кръговрат). 

   След регистрираното замърсяване на подпочвените води експеримента е спрян. За отстраняване на част от пораженията от единствения опит, са изразходени около $10 милиона през 1979 г., което по днешни цени прави повече от $32 милиона. На този фон добивните компании представят тази все още експериментална технология като „изключително” чиста. Техните доводи са, че така се спестяват 25% от парниковите газове, 80% по-малко азотни и серни окиси от традиционното изгаряне на въглища. Това което пропускат да отбележат обаче е че процеса веднъж започнат т.е. запален вече е неконтролируем – т.е. няма как подземният пожар да бъде загасен. 

   Друг „екологичен” довод в подкрепа на Подземната въглищна газификация е идеята в празните кухини, получени след изгарянето, да бъде нагнетяван улавяния CO2. Т.е метода за съхранение на въглероден диоксид в земните недра върви ръка за ръка с UCG. Изгарянето на въглищата става при високо налягане и температура от 700-900° С (1,290-1,650° F), но може да достигне и до 1500° С (2730° F). Като дизайн съоръженията са най-различни, но общото е че при всички е необходимо да бъде осигурена така наречената пропускливост на въглищата. Това е необходимо за да може газът от изгорелите въглища да отиде до изходния сондаж. В най-простия вариант се правят два сондажа – от единия сондаж въглищата се палят, а от другия трябва да започне да се издига газът на повръхността. Отделно, за да бъде осигурена пропускливост на пластовете, въглищата отдолу се разбиват допълнително с хидравличен разрив, химически агенти или обратно горене. Различните модификации на съоръженията и производствените ямки се правят с идея процесът да бъде успешно контролиран, но това почти никога не се случва. Това е и причината до момента методът да е бил изоставян много пъти. И все още да е само в експериментална фаза. 

image

image
експериментален пилотен UCG проект в Куйнсланд, Австралия 

   На фона на това, че тръба с газ може да минава през България, защо е необходимо да съсипем Добруджа и да унищожим Малм валажния воден хоризонт? Няма логически смислен отговор на въпроса! Защо и самата Европейска комисия иска да ни отрови житницата, също е загадка. 

   В Австралия фирмата „linc energy“ иска законови промени и вадене от регулация на водоносният хоризонт от Закона за водите. Тя представи пилотен проект за UCG през октомври 2013 година и вече има глоби за над 2 милиона долара за „сериозни вреди на околната среда”. Компанията вместо да спре дейността си, обеща да се бори с обвиненията и да намери начини за „благоприятно регулиране” на нормативните уредби. Същото се случва и в различните щати в Америка, където има „условия и инвеститори” в подобни проекти. Местното население – протестира, но отново за тези протести не може да видите по новините. 

   Едно от местата където е била приложена технологията е градчето Централия в Пенсилвания, Америка. Там повече от 50 години горят въглищни пластове. Процесът е изпуснат и последиците са трагични. 

   Един от основните проблеми, които се срещат при използването на технологията UCG е невъзможността обектите да бъдат изведени безопасно от експоатация и да се предотврати замърсяването на подпочвените води. Основните екологични последици от Подземната въглищна газификация са потъване на земните пластове, трайно замърсяване и изчезване на водата, както и високите емисии парникови газове – не всичкият газ получен при процеса може да бъде уловен от експоатационните съоръжения, той често излиза през пукнатини от земята. 

image

image

   Източник: www.anonybulgaria.wordpress.com 


 

Видеоматериали по темата:

   Част 1 - Едно от местата където е била приложена технологията е градчето Централия в Пенсилвания, Америка. -> image 

   Част 2 - Едно от местата където е била приложена технологията е градчето Централия в Пенсилвания, Америка. -> image 

   Част 3 - Добруджа е заплашена, Водата ще скочи като цена, Пенсионери ще умират от глад!!! -> image 
 

Заключение

   Ще допуснем ли това да се случи?! На нашата родна земя?! Върху нашата Майка България?! След екологичната катастрофа, ЖИТНИЦАТА НА БЪЛГАРИЯ ще бъде срината, а с нея и ХЛЯБЪТ НИ!! Хляб никога не се хвърля - на това са ме учили винаги!! Време е, време е народът да надигне глас и да определя САМ своето демократично бъдеще - чрез референдуми, чрез уволнения и затвор за крадливите депутати и чрез мирна революция!! До кога ще търпим партии да ни крадат и да продават България за жълти стотинки, обричайки на мизерия и нищета и нас... и децата ни!! 

   Автор на заключението: Един буден български гражданин 
 

Авторско право

   Всеки човек е свободен да разпространява и изпраща до когото сметне за нужно това писмо с изричното условие да не променя нищо в съдържанието му и да посочи препратка към сайта. 



Гласувай:
5



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39923849
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31038
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930