Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
28.02.2014 11:17 - Авторитарните режими са по-способни да се справят с кризата?
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 1227 Коментари: 0 Гласове:
1


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Авторитарните режими са по-способни да се справят с кризата?
15.01.14 11:43
 
("Atlantico", Франция)
image ©  AFP 2013 Manan Vatsyayana  

 

Atlantico : Мога авторитарен режим се превърне в оръжие срещу кризата? Какво ефективно средство, използвано от тези правителства ?

Christian Gambotti : През октомври 2013 г., МВФ ревизира надолу прогнозата за глобалния икономически растеж през 2014 година. В Китай този показател е 7,3% повече от 10% през последните години, а в Индия - 3,8% в сравнение с обичайната 6% в миналото. Като цяло , забавянето на икономическия растеж ще се отрази преди всичко на развиващите се страни . В Европа , икономическия растеж през 2014 г. ще бъде около 1%. С други думи , общата картина е , както следва : цени в развиващите се страни ще се понижат , но все още остават на относително високо ниво , докато в развитите страни (САЩ, Европа) растеж ще бъде слаб , но все още остава в центъра на икономическия и паричен игра. За по-голямата част сега песимизъм преобладава . Едва ли е да се тегли чертата между икономическия растеж на страната , както и естеството на политическата си режим. По същия начин, погрешно се смята, че икономическите основи са силни демокрации и тоталитарните държави подкрепят неизменно залитат .

Всъщност , всичко е много по-сложно . Ние може уверено да се твърди само , че настоящите промени в света играят в ръцете на нови географски региони: Китай, Индия, и Африка ( това е много обещаващ континент, където икономическият растеж в зависимост от страната , в диапазона от 4% на 8% ) . Във всеки случай, тя може, авторитарния режим по никакъв начин да се разглежда като ефективно оръжие срещу кризата , както е видно от примера като Куба и Северна Корея. Китай - един специален случай . В една авторитарна държава, държавен капитализъм е по-ефективно , което е мощно оръжие срещу кризата. Европа в момента - това е нещо като НПО ( неидентифицирани политически обект) , който не приема държавния капитализъм . Светът сега е в период на промяна , в който Европа е много трудно да се намери начин за икономическия растеж , тъй като тя е - една политическа нула. Въпреки това , ние имаме хора във Франция в очакване на завръщането на икономическия растеж, тъй като децата Коледа.

- В САЩ и Япония , икономическият растеж постепенно започва да набира скорост . Какъв е този знак за " завръщане към седло" демократични страни , или в резултат на по-строг икономически контрол в тези две държави?

- Изглежда , че САЩ и Япония , Великобритания и Германия , могат да бъдат повторно възникващи по пътя на икономическия растеж. Но това не е свързано с демократичния характер на тези държави, както и с приетите своите лидерски решения. Членки определят посоките на световната парична политика. Когато Америка притежава мека парична политика , развиващите се страни пряко се възползват от предимствата под формата на капиталови потоци. Когато Федералният резерв затяга своя курс , глобалните темпове на растеж са надолу. В САЩ има достатъчно голям вътрешен пазар , за да се смекчи всяка икономическа криза. И енергийна независимост , които те наскоро придобити благодарение на шистов петрол и газ , само засилва тяхното господство в световната икономика . В допълнение , те могат да стартират печатарска преса , че Европа в момента забранява . Като цяло , въпреки че САЩ и Япония имат индустриална сила , която все още им позволява да се задържат на повърхността , тя не означава връщане към първите редици на демократичните държави .

- В Китай започва реформи за разширяване на политическия плурализъм . Означава ли това , че въпреки всички икономически печалби , авторитарното правителство е неприемливо за бума на държавата?

- Китай - е специален случай, защото той е в състояние да помири привидно различни неща : комунистическата структура на властта повечето , че нито е див икономическия либерализъм . След събитията на площад Тянанмън през 1989 г. , Китай имаше избор : демокрация или икономика . Приета с гласуване военно положение циментира на комунистическата диктатура , но икономиката е станала свободна , което позволява 400 милиона китайски измъкнат от бедността . Политическа реформа в Китай , насочени към разширяване на пазарната икономика , а не демокрация. Може комунистически Китай се срине като бившия Съветски съюз? Няма никакво съмнение , че икономическият и социален прогрес, изисква по-голяма демокрация. Въпреки това , днес на китайския народ нетърпеливи потребление. И докато икономическата му патриотизъм може да потисне демократичните импулси.

- Сега авторитарните държави показват сравнително добри резултати в икономиката , докато демократичните държави в криза. Не тази ситуация на неефективност в инструментите на глобалното управление , т.е. на ООН, Европейския съюз и така нататък ?

- Икономическият успех на авторитарните държави са обяснени най-вече компенсира център на тежестта в посока на развиващите се страни . Старите инструменти на глобалното управление (ООН , МВФ ... ) са създадени от западните страни за себе си. Развиващите се страни сега правилно оспорват господството на Запада в политически , икономически и културни условия. Броят на споразумения между тях се разраства с всеки изминал ден . Като цяло , идеята за глобално управление е все още утопия . Сега светът е икономическа война между държави и географски области с противоречиви интереси. Независимо от това, стария свят , който ние все още говорим безкрайно , вече не съществува. Британски и германците разбрали това . Франция изостава този зараждащ се пред очите ни един нов свят , защото страната ни все още вярва в появата на лидер и съдбовен обещават магически решения.

Kritian Gambotti , панелисти Институт по Choiseul , който е тясно свързан с въпросите на управлението в глобалната икономика .

 

Оригинална публикация: Les rйgimes autoritaires s’en sortent-ils mieux pour protйger un pays des crises йconomiques ?

 
Източник: Иносми




Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39737749
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031