Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
28.11.2013 13:32 - В архивите на "световно правителство"
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 2435 Коментари: 0 Гласове:
2

Последна промяна: 28.11.2013 13:35

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
В архивите на "световно правителство" "Lenta.ru", говори пред първият изследовател да документира Тристранната комисия image  
Тристранната комисия , на Bilderberg Group, Римския клуб - са неформални политически структури, които от 1950-те комбинират западни финансисти , дипломати и видни интелектуалци.
Всички от тях се превръща в прототип на " световното правителство в сянка " , които вярват в съществуването на конспиративните теоретици . Не световно правителство , разбира се, не , но резултатите от международните елитни групи не трябва да бъдат подценявани , според датски изследовател Dino Кнудсен . В средата на ноември 2013 той защитава дисертация на тема " Тристранната комисия : глобални източници на дъската и дипломация елити в 1972-1982 година . " Тя направи от Трилатералната комисия , например, че в Япония 1970 г. се появиха на клуба на великите сили . Кнудсен - единственият учен , който е получил от фонда на Рокфелер Brothers правото на достъп до архивите на Тристранната комисия . " Lenta.ru " Говорих с него за дейността на тази международна организация .

През пролетта на 1972 г. , Дейвид Рокфелер , внук на масло империя основател Джон Д. Рокфелер и председателят на банката Чейс Манхатън , подредени приятелска среща. Той прикани членовете на Съвета за външни отношения Збигнев Бжежински , директор на Институт Brukingsovskogo Henry Оуен и професор от Харвард Робърт Bowie , всички три от тях - най-големият в американските експерти в областта на външната политика. Единствената тема на срещата беше създаването на елитна група от експерти , която включва американците , японците и представители на западноевропейските държави. Фактът , че малко преди Рокфелер - една от най-богатите хора в САЩ, е тясно свързан с политическите кръгове ( достатъчно е да се каже, че един на брат му е служил като губернатор на Ню Йорк , а другият току-що загубил борбата за преизбиране като губернатор на Арканзас ) - дойде при разочароващото заключение , че Вашингтон е " губи хватката си , " Америка и нейните съюзници вече не са в състояние адекватно да анализира широк кръг от икономически и политически въпроси , за да се отговори на предизвикателствата . Според Рокфелер , че ситуацията може да се поправи , като покани , за да обсъдят важни въпроси на световната политика Япония - все по-силна азиатските страни , най-вече на разстояние от броя на участниците на международната експертна общност.

По-рано същата година , Рокфелер вече е предложил на японците поканени на друг "международен клуб на елитните интереси " - групата на Билдербергите . Тогава той отказа , той каза, че Япония - бивш противник на САЩ по време на Втората световна война и е невъзможно да се обсъжда стратегически въпроси на глобалното развитие. След това, Рокфелер решава да действа независимо . Със съгласието на американските експерти в лицето на Бжежински , Оуен и Bowie , той предложи да си приятел в Харвард , Джордж Franklin да отиде в Европа , за да разберете дали европейците ще седят за широката маса дискусия с японците. Франклин е бил в състояние да убеди европейските експерти , и тогава много Рокфелер , който присъства на среща на Американската търговска камара в Токио, той се обърна към японците. И накрая , 23 юли, 1972 , имението на Рокфелер в Pocantico Hills ( NY ) , на първото заседание на групата , известна като Тристранната комисия .
  image Дино Кнудсен Фото: dinoknudsen.dk
 " Lenta.ru " : В работата си , вие казвате , че Дейвид Рокфелер и Збигнев Бжежински , за създаване на комисия се опасяваха, че САЩ не е трябвало да загуби като международен лидер. Как Америка наистина трябваше да се вземат предвид интересите и на Япония и Европа?
  Dino Кнудсен : От самото начало на " студената война " между западните страни има консенсус - да си сътрудничат в борбата срещу комунизма , възпиране Съветския блок. Но от началото на 1970 г. , този консенсус се оказа трудно да се поддържа: войната във Виетнам отиде изцяло в грешната посока , която пое всички жители на САЩ остро критикува външната политика на неговото правителство . Сегашната ситуация изисква , че е намерил нов консенсус за международната дипломация . Тристранната комисия и стана една платформа , на която се търкаля такъв консенсус.

Всички осезаеми промени. Дейвид Рокфелер в Chase Manhattan Bank и други финансисти са видели как се развива икономиката , видях САЩ губят своите привилегировани позиции. В действителност , след края на Втората световна война, за 20-25 години в икономическия смисъл на САЩ остава световен хегемон . Но от началото на 1970 г. като нова икономическа сила започна да се оформя в Япония , Западна Европа започна процеса на интеграция, което доведе до създаването на Европейската икономическа общност , и в крайна сметка на Европейския съюз. Беше нарастваща загриженост , че Америка губи позицията си и става все по-ясно , че САЩ трябва да се адаптира към новите условия , за да получите по-близо до своите естествени съюзници в Европа и Тихия океан. Такава беше позицията на американците, които са били част от тристранната комисия .

image   Дейвид Рокфелер , 1972
Снимка: AP

Американската комисия съоснователи бяха много загрижени за политиката на администрацията на Никсън . Американската дипломация в този случай президентът често е действал едностранно , имаше опасения, че този подход може да доведе до нов изолационизъм . Комисията , следователно , може да се тълкува , както следва : част от политическите и финансови елити на САЩ не е, че се разбунтуваха срещу политиката на Никсън , но все още я оспори .

В хода на изследванията си намерих някакви отзиви за дейността на Трилатералната комисия , изразени в СССР . Там беше заявено, че Комисията - е реакционер заговор за цел да подкопае политиката на разведряване , което доведе [ в отношенията със СССР ] администрацията на Никсън . Това беше Съветския тълкуване . В действителност , на Тристранната комисия се тревожа за това, което среща на Никсън с Брежнев направи европейци се чувстват отчуждени - те просто не са били допуснати до преговорите , не е било позволено да се вземат решения . В Азия , филц същото . Когато Никсън "откри Китай " за японски - американските отношения , това беше катастрофа . Не са предварителни разговори за промяна в политиката по отношение на комунистически Китай не е провеждано . Така че имаше няколко причини, защо броят на американските дипломатически и икономически кръгове са стигнали до извода за необходимостта да се въвеждат отношения със Западна Европа и Япония до ново ниво .

Една от основните членове на Тристранната комисия от САЩ , бившият съветник за националната сигурност в администрациите на Джон Ф. Кенеди и Линдън Джонсън Макджордж Bundy , говорихме за това в бъдеще, отворете " клуба " и Съветския съюз. Почти същият е казал през 1971 г., преди създаването на комисията, Бжежински - във всеки случай, в книгата си " Между две епохи » ( . * Pdf ) твърдят , че след като развитите западни страни и социалистическите страни да осъзнаят общите си икономически проблеми и да го сядане на САЩ и СССР в една и съща маса . Каква роля оттеглена основатели на Тристранната комисия на СССР в проекта на "новия световен ред" , които са построили ?

Тристранната комисия е много загрижен да не бъде заложник на антагонизъм , който разделяше капиталистическите и социалистическите страни . При основаването на Съветския съюз чрез извършването на някои представители на дипломатическата общност е била уведомена , че тази група не е нов анти - комунистически съюз , който идва от конфронтация задача или предназначени за възпиране на Съветския съюз по никакъв начин . Същото съобщение е било изпратено и китайците.

Комисията съзнателно в своите заключения , които бяха публикувани два или три пъти в годината , като се избягват проблемите на международната сигурност . Ставаше дума за енергия , международната търговия , но не и въпросите на сигурността. Те разбраха , че тази тема е твърде проблематично , че би било трудно да се намери обща основа, дори и в рамките на самата комисия. В бъдеще , Комисията публикува две или три проучвания по отношение на връзката между Запада и Изтока , и те бяха представени с различни мнения за основа , върху която да се изгради връзка със СССР . Бжежински , например, се изказа в подкрепа на освобождаването от отговорност , но по негово мнение, подход на Никсън е погрешно , тъй като осигурява руските твърде много предимства в сравнение с американците. Бжежински не отговарят на характера на преговорите при закрити врати и че е трябвало да бъде по-прозрачен.
 
image   Збигнев Бжежински , 1977
Снимка: AP

През 1976 г. , на Тристранната комисия се опита да се среща с ръководството на самия Съветски съюз. Дали трябва да се срещне със съветски дипломати във Виена, но ако страните не може да я държат . Две години по-късно е имало нови контакти , преговори бяха за възможно пътуване до Москва съпредседатели , тези планове са придобили по-голяма специфика от срещата във Виена , но точно когато Съветският съюз нахлува в Афганистан. След като тази комисия анулира пътуването му и срещата не се е състояло .

Комисията също така не иска да отчужди Китай. Подобен процес се инициира преговори с китайското ръководство . През 1981 г. представители на Трилатералната комисия посетиха Пекин и проведе разговори с Дън Сяопин . Така че не може да се каже , че Комисията е създадена анти - комунист. Бжежински , например, смята, че политиката на разведряване е полезно , че подкрепя диалога между двата блока , той вярваше полезни " елити обмен" между СССР и Трилатералната комисия , смята, че не само трябва да обсъди дипломатически въпроси, но също така и социални въпроси , глобални въпроси развитие. Но тези идеи не са се проявили .

Друг интересен въпрос - пристигането на членовете на Тристранната комисия в силата на същия Бжежински , Robert Bowie , който се присъедини към ЦРУ. Администрацията на Картър разкритикува американската ляво просто на факта, че тя всъщност се превърна в администрацията на Тристранната комисия . Как това се е случило , че една група от интелектуалци и представители на големия бизнес е в състояние да получи такава власт ?

Като цяло , съставът на Тристранната комисия на американския в администрацията на Картър отиде да работи 23 души с общ брой на членове в Северна Америка , включително и канадците , до 60 души . Това е една трета и много голям брой . Много от тях са станали много важни фигури в администрацията на Картър , всички те са свързани с външната политика. Самият Картър е бил член на комитета от самото му създаване . Това със сигурност е дал теоретиците на конспирацията и медиите , насочени към усещания притеснения. Те вярвали, че основателите са избрали Комисията Картър , защото те вярват, че те могат да повлияят на това може да го превърне в президент марионетка . Разбира се, това не е вярно .

Той бе поканен в комисията , тъй като той представлява част от американския политически елит , които искат да се съберат по-близо. Той беше с дълбокия Юг . В онези дни в Атланта изживява икономически бум , там просто откри представителства на мултинационални компании , а той беше губернатор на Джорджия. Картър беше идеалният кандидат за разреждане на типичен доминирането на политическите елити с източното крайбрежие на САЩ. Те искаха да се намери някой, който ще представлява интересите на самото сърце на страната. Картър е представен на Комисията, както и когато той обяви, че той щеше да номинира кандидатурата му за президент , хората в Тристранната комисия не вярваха на ушите си , че те въведоха такъв шанс.

Картър взе нито една комисия по-малко ресурси , както и обратното . От членовете си , той получил сумата на знания по въпросите на външната политика, които той в момента не са притежавали . И го получи само необходимите знания за следващия президент , и той е в състояние да претендира за Белия дом.

Като президент , той избира от Комисията редица експерти , които станаха най-близките му съветници , включително Сайръс Ванс , който стана държавен секретар , Бжежински , бе дадена на поста на съветник по националната сигурност. Фактът, че толкова много от членовете на комисията са станали част от администрацията , аз се обясни факта, че Комисията е неформална група от хора от политическите и интелектуалните кръгове на най-високо ниво на компетентност. В рамките на тези елити винаги е съществувала обръщение: един е бил член на правителството , някой влезе в комисия някой пенсионер, някой отстранен от активна работа или започва да работи и в други организации. Ако мислим за това, как работи правителството, ние трябва да говорим за това как да работи тази елитна мрежа, която не е концентрирана изключително в официални правителствени кръгове.

image   Джими Картър и Сайръс Ванс , 1977
Снимка: AP

Когато бе създадена комисията , нейните членове , след проведени консултации с американски законодатели и Белия дом ? Администрацията на Никсън приветства частната инициатива въз основа на " мозъка supertresta " ?

Този вид съвети бяха много важни за основателите на Комисията, както и в края на краищата те имам зелена светлина за създаването му. Но аз няма да го използвам , когато се описват прилагателното "частен ". В крайна сметка, комисията беше толкова близо до правителството , че неговите интереси и интересите на правителството пресечени . Така че аз използвам термина " неформална правителствена актьор. " Casual - защото, разбира се , тя не е част от системата на формалното , но правителството - защото то е извършено съгласно процеса на вземане на решение на правителството интензивен. Мисля, че е важно да не се споделят нейния характер на държавата или на обществото .

В американския контекст, бяха проведени консултации с неговото създаване [ държавен секретар Хенри ] Кисинджър и - косвено - със самия Никсън . Те дадоха зелена светлина . Когато Комисията влезе в контакт със съветски дипломати , например, тя винаги е имал мандат за това от правителството на САЩ. Те не искат да губят тази връзка , администрацията на компромис политика или да бъде атакуван за независими контакти с потенциален противник . Така че процесът на консултации с администрацията е постоянна.

Същата ситуация беше с европейските правителства . Единствената страна , в които Комисията е изправена пред опозицията , беше Франция . Когато те сложи в Париж за своите планове , президент Жорж Помпиду , подкрепиха този проект, но Министерството на външните работи е създадена е много критичен . Така че във Франция позицията на комисията бяха нестабилна около 1974-75 г., когато традицията голистката отслабена и дойде на власт президент Валери Жискар д"Естен . Япония също бяха консултации с правителството, което поддържа този формат тристранен диалог.

Така че Комисията първоначално поддържа близък контакт с официалните власти , с тези, които вземат решения . Това е дори по- очевидна от самото му име - " комисионна " ; комисия - това е, което представлява правителството , че не е организация на гражданското общество . Това беше една идея Бжежински : Ние наричаме Трилатералната комисия , и то звучи официален .

В същото време, Комисията се стреми да запази място за маневриране , тъй като неговите основатели са били много критични към Никсън разбира се , тъй като те критикува и хода взети от администрацията на Роналд Рейгън .

Това означава, че администрацията на Никсън подкрепи създаването на група, която работи срещу интересите си , добре, или най-малко критичен към своите политики ?

Можем да кажем, че Комисията никога не каза : "Ние сме за Никсън " или "ние сме против Никсън . " Винаги подчерта своята надпартийна , nadideologichesky характер. Единственият, не е имало , така че това радикалната левица и радикална десница . От друга страна , мисля, че Кисинджър се страхуваше , че центърът ще бъде създадена постоянна опозиция на изключително прагматичен си доктрина за външната политика .

image   Хенри Кисинджър
Снимка: Мандел Ngan / AFP

Но той се интересува от факта , че е имало платформа за диалог , така че той може да обсъди своите политики с неговите критици , а може би и им влияе . Намерих писмо , а не от Кисинджър , но от един от своите помощници , в който Комисията предлага един вид разделение на труда с Държавния департамент да издаде отговор на петролната криза [ през 1973 г. ] . Кисинджър се надяваше по този начин да достигнете до арабските лидери ( в отговор на поражението на египетския - сирийски сили във войната на Йом Кипур с Израел , страните от Персийския залив обявиха петролно ембарго съюзници на еврейската държава - приблизително " Хийтклиф " . ) . Той вярвал , че Комисията в такива случаи може да бъде много полезен. Този проект е останал на хартия, но тя показва как администрацията на Никсън е принадлежала на Тристранната комисия . От една страна, Комисията би могла да помогне , от друга страна - и това може да попречи .

Един от най- книги , доклади, публикувани под егидата на Тристранната комисия е " криза на демокрацията » (*. PDF) авторство Michel Crozier , Самюъл Хънтингтън и Watanuki Dzedzi . През 1975 г. , тя предизвика вълна от критики от страна на американските либерали : авторите предполагат, че отговорно правителство , за да се намери баланс между ред и демокрацията в населението трябва да поддържа някакво ниво на незаетост , особено сред малцинствата и недоволните потиснат , с цел създаване на стабилна среда за дългосрочното развитие . Book беше критикуван на Запад , като Ноам Чомски , и в съветската историография . Тристранната комисия призова организация манипулатори , който защитава интересите на монопола на капитала , който поробва населението извисяване в илюзии и става зависима от масовото потребление . Комисията смята за валиден и истински манипулиране на общественото мнение с цел да намалят радикали от политиката?

Ние трябва да разберем как да се пишат тези доклади. Самата Комисия е обсъждал как тя прави такива доклади, препоръки . Ясно е, че стотици хора от различни страни се срещат веднъж годишно на една маса , това е малко вероятно да предложи едно нещо. Поради това бе решено, че тези доклади ще бъдат ли написани от името на Комисията , както и името на комисията, че е по своя преценка . Авторите могат да бъдат както членове на комисията и поканени експерти от всяка от трите региона . Комисията е определила на клиента като тема , а крайният резултат от усилията на авторите наливн
.
image   Самюъл Хънтингтън
Снимка: Claudia Даут / Ройтерс

Този конкретен доклад беше уникален по свой начин . Това не е често , че е на три автори , всеки от които е писало им част - японски, Западна Европа и Америка . Така че Америка, написана от Huntington , беше най -спорните . В комисията се беше създадена е съгласна със заключенията си , така че не можем да кажем , че този доклад е свързана с общото мнение на своите членове. Но можем да кажем, че не е било изключително мнение Huntington : Бжежински по време на писането на доклада, няколко пъти го призова да се направи точно тези заключения , които се появяват в текста. В първоначалния вариант на доклада привлечен като експерт Бжежински говори за това как трудно е в едно демократично общество, за да започне война . Нека си припомним , че в средата на 1970-те години , американският жив споменът за войната във Виетнам , населението се противопоставят на елитите , The New York Times публикува " Pentagon Papers " , и този опит има политически елит . Едновременно с това влиянието на движението за еманципация - черни , жени , хомосексуалисти ...

Този доклад може да се тълкува като отговор на Комисията на цялата тази ситуация . Направен е опит да се забави политиката в затворени държавни учреждения, в която е извършено до момента . Но това , като цяло, е смисълът на съществуването на Тристранната комисия - обществото се държи от другата страна на затворени врати , дискусии се водят между страните честно казано, защото те не са били поканени на пресата.

Кисинджър , който в края на краищата той се присъединява към борда , заяви, че нейните членове не са длъжни да следват общественото мнение , те трябва да го формулира . Така че, определено , тази тенденция е била в комисията.

Но е имало и друг - Картър лично критикува заключенията на Хънтингтън , който отбеляза на едно място, че понякога правителство няма право да лъже пред гражданите си. Американският дипломат Ричард Холбрук също разкритикува доклада , много хора в Западна Европа и Япония направиха същото .

Huntington написани идеология е сега се превърне в обичайна място . Идеята, че радикалната опозиция предотвратява работа държавни апаратчици в близост до всички : и технократски бюрокрация американските и руските сили . "Ние не сме манипулатори - ние просто отговорни администратори. " Комисията в крайна сметка се придържа към това виждане ?

Днешният Тристранната комисия - организация на изцяло различен вид . Нейната идея не е свързана с манипулативни техники , и на първо място - на търсенето на консенсус , който ще даде възможност за ефективна обществена политика. Комисията се е превърнал просто форум за диалог платформа : сега той е прекалено голям - 320 души - с цел да формулира всякакви единодушни препоръки.

Падането на администрацията на Картър и идването на власт на Рейгън , както и преди тази на съветската инвазия в Афганистан - всичко това е доказателство за стратегически провал на Тристранната комисия ?

Можем да кажем, че когато Carter дойде на власт , той е готов да следва учението trilateralizma [ троен съюз ] , които изповядвали Комисията , т.е. втвърди връзки с Япония и Западна Европа. Той веднага изпрати вицепрезидента си Уолтър Мондейл в тези страни с турнето. Но в края на краищата той не беше в състояние да носят идеята на това сътрудничество през президентството му - и европейците и японците започнаха да критикуват администрацията на Картър . Голяма роля за това изигра и втората петролна криза [от 1978-1979 ] . Япония е силно зависима от енергията , United States - много по-малко зависим , европейци имат специални отношения с региона на Близкия изток , Франция, например - с Иран [ където през 1979 г. ислямската революция ] . Озовал че Рокфелер заяви, че Комисията вече не поддържа Картър.

Рейгън използва тази ситуация . Когато той се кандидатира за президент, той нападна опонентите си в Републиканската партия , например, Джордж Буш -старши , който е бил член на комисията. Той им заръча , че те игнорират интересите на Съединените щати , те представляват типични елитарни кръгове. Тази кампания е била много болезнена за комисионна.

Но след като Рейгън е избран за президент , административни отношения с Комисията незабавно нормализирано , дори някой от Комисията стигна до президентския екип . Така че ние не трябва да преувеличават степента на стратегически провал на проекта за изграждане на трайни блок постиндустриални страни. Комисията е много критичен понякога възприема някои стъпки от неговата администрация , например , процентът на щам отношения със Съветския съюз. Но в същото време , администрацията и Комисията продължи да си сътрудничи .
 
image   Лого на Трилатералната комисия под формата на три стремящи се към един друг стрелец - в лявата част на колажа

Дали Комисията не е продукт на епохата на " студената война ", когато капиталистическите страни, волю- неволю трябваше да се държим заедно , за да отговорят съвместно на комунистическата заплаха ?

Аз не мисля, че Комисията е била толкова свързана с епохата на " студената война " като такива. Тя е създадена в периода на разведряване , когато американската външна политика се е променила значително и в дневния ред е въпросът за по-нататъшното му артикулация . В същото време , през последните 20 години , Комисията е в криза на идентичността.

През 1970 г. тя имаше някои прогностичен потенциал, тя може да се говори за това къде по света се движи, тя анализира как еднополюсния свят става многополюсен , тя е в състояние да предскаже , където новите центрове на икономическа мощ . Това беше пионерска пробив.

Сега - на този въпрос в архивите , аз не уча , но мога да изразя моето мнение - това е много трудно да се стигне до всяка консенсус дори и в рамките на Комисията, която включва представители на Китай , Индия , Мексико и други страни , които не споделят общи интереси. Сега това е един обикновен форум с участието на неофициални срещи, по време на който можете да избегнете недоразуменията .

Интервю на Александър A
ртемиев



Гласувай:
2



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 40001645
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31043
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930