Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
25.05.2013 12:18 - Империализмът, Студената война и конфликт деколонизация
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 3056 Коментари: 1 Гласове:
0


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Империализмът, Студената война и конфликт деколонизация

Източник

image

Втората световна война унищожени колониалните империи на Западна Европа, оставяйки САЩ безспорен суперсила на капиталистическия свят. В същото време, войната извършва колониалната система, която се определя в точката, в епохата на империализма, и доведе до появата на нов етап на империализма, наречен нео-колониализъм.

Успоредно с прехода от колониализма на неоколониализъм, е имало и друг преход - от vnutriimperialisticheskogo съперничество vnutriimperialisticheskomu за единство, до степен, че като бивш колониална империя под ръководството на САЩ са били обединени в едно империалистическата система свят, който аз наричам условно тристранно империализъм (позовавайки се на Triad САЩ, Западна Европа и Япония).


Разбира се, противоречията между империалистическите страни остава, но те не бяха от естество на антагонизъм и може да бъде решен без война. Западна Европа вече няма да бъдат разкъсани варварски конфликти през колониалните владения, а сега тя ще обединят усилията си и ограби третия свят, като действа като едно цяло.

В Съединените щати като последната останала суперсила, капиталистическа, да носи отговорност за възстановяването на имперското пейзаж след края на Втората световна война. Бившите колониални империи на Западна Европа лежеше в руини и вече не са в състояние да контролират своите колонии. Съединените щати прие цялостна програма за подпомагане на помощ на възстановяването на Европа и Япония, като инвестира част от излишъка си капитал в опустоши икономиката на капиталистическия свят. Планът Маршал, както го наричаха, не е алтруистична жест произтича от щедростта на духа на Америка, а по-скоро начин на проникване на американски капитали и на стоки до европейските пазари. В крайна сметка, в съответствие с плана Маршал реконструкция на Европа се изпомпва 13 милиарда щатски долара, което е вдъхва нов живот на капитализма в световен мащаб.

В действителност, реставрацията на капитализма в САЩ започна с началото на Втората световна война, когато войната икономика в голям мащаб е стимулирала производството. В допълнение, правителството на New Deal Франклин Рузвелт започна да прилага кейнсиански икономически политики, които в крайна сметка ще определят следвоенната икономика капиталистическа. Кейнсианството твърди, че капитализмът заради вродената си склонност към недостатъчно усвояване изисква намесата на правителството в икономиката за стимулиране на съвкупното потребление чрез правителствените разходи и прогресивно данъчно облагане. Подобни мерки бяха взети капиталистическа Европа след Втората световна война, като по този начин съживяване на икономиката и изграждане на социална държава, са най-социално ограничени негативните ефекти на капитализма като бедност, безработица и икономическа несигурност.

Заедно с плана Маршал, САЩ избута Великобритания и Франция за разбиване на техните колониални империи на целия трети свят откри за американската столица. Въпреки decolonized страни външно изглеждаше независима, американски политици вярват, че единствената цел на тези страни е да "гарантират суровини, възможностите за инвестиции, пазари и евтина работна ръка", за да "бъде придатък на индустриални страни на Запада» (Чомски, 1992). По този начин, основната заплаха за САЩ успя заповедта е "националистически режими", който се осмели да използват националните си ресурси, за да се постигне "директно подобряване на ниския жизнен стандарт на масите» (Чомски, "по външна политика). Съответно, така наречената "студена война" се мисли като войната за контрол на САЩ на страните от третия свят.

За да се осигури непрекъснато движение на богатството от периферията към столицата, официални колонии вече не са необходими, и затова Съединените щати настояват за премахване на колониализма. Като един учен на империализма ", колониализма, когато се гледа като прякото прилагане на военна и политическа власт, че е жизнено важно да се възстанови на социалните и икономически институции на много зависими държави, във връзка с нуждите на столичните центрове. След преструктурирането е успешно завършено, икономическите сили сами - Международната ценообразуване, маркетинг и финансови системи - беше достатъчно, за да се запази и в действителност да увеличи интензивността на отношенията на господство и експлоатация между родината и колонията »(Magdoff, 139). Това означава, че нео-колониализъм не е ефективно по-малко от колониализма.

Студената война е често неправилно тълкува като конфликт между Съединените щати и Съветския съюз, двете съперничещи си световни сили, в която усилията на САЩ, насочени към ограничаване съветските амбиции за световно господство. Въпреки това, както е видно от разсекретени документи на програмата на САЩ, основната заплаха от Съветския съюз беше готовността си да предостави военна и икономическа помощ на режими от Третия свят, че са били обект на агресията на САЩ и подривна дейност (NSC 68). Съветският съюз по този начин служи за задържане и ограничаване на проблема с действията на САЩ в Третия свят, което е неприемливо за имперските амбиции на САЩ. Още повече, че съветската система със своята "пълна независимост командна икономика възпрепятства американските планове за изграждане на глобална система, основана на (относително) свободата на търговията и инвестициите, които в средата на века, е трябвало да бъде под властта на корпорациите на САЩ и да бъдат много благоприятни за техните интереси които тя е всъщност »(Чомски, 1992). Разбира се, след смъртта на Сталин, Съветският съюз е предал делото на социализма и се превръща в независима социалистическа империалистическа сила. Въпреки това, от имперските си цели са били ограничени до района, определено от малтийските споразумения, и заплахата, която той представлява за САЩ, беше желанието му да подкрепи националистическите режими в третия свят, може да издържа на американските имперски претенции.

По време на Студената война, на военно-промишления комплекс се превърна в съществена част от икономиката на САЩ и по този начин да бъде катализатор за устойчив растеж - макар и бавно, тъй като седемдесетте години. За Съветския съюз като "надпревара във въоръжаването" имаше обратен ефект, изразен в обезкървяване на съветската икономика и изграждането на своите вътрешни противоречия до нейния крах през 1989 година. С разпадането на Съветския съюз Студената война приключи, а с него и, според някои - и на самата история. Триумфът на САЩ и Западна Европа през съветската система се оказа най-хора превъзходството на свободния пазар и капитализма. Globe обхвана свободна пазарна еуфория, раждане на новия световен ред и нео-либералния капитализъм.

Неолиберализмът, в рязък контраст с кейнсианския, твърди, че икономическият растеж е необходимо да се сложи край на намесата на държавата в икономиката (с изключение на военните и наказателната сфера). Сега-"невидимата ръка" на пазара ще управлява безпрепятствено, естествено, справедливо и ефективно разпределяне на икономическите ресурси, създаване на здравословен баланс между търсенето и предлагането. По този начин, в ерата на капитализма кейнсианството и социално дойде до рязко края, отново превръщането на империалистическата пейзаж.

В същото време, на прехода към неолиберализма в мегаполиса не е довело до края на нео-колониализъм в Третия свят. В действителност, неолибералната офанзива започна в третия свят много по-рано, отколкото в развития свят - със САЩ вдъхновен военния преврат в Чили през 1973 година. The Third World винаги е насърчавала приемането на либерализацията на търговията и политиките за пазара, за да се улесни движението на благата от Третия свят в Съединените щати и Европа. Преходът към неолиберализма в метрополията, че се е променило, е как неоколониализъм всели в Третия свят. Сега за налагането на нео-колониалната политика Трети Свят появиха международни организации, представляващи колективната воля на икономическите империалистически държави. Световната банка и на Международния валутен фонд даде третия свят "за развитие на заеми", при условие, че те ще приемат "програма за структурни реформи", чиято цел - да отворят своите икономики към западните пазари. Ясно е, че такава политика не е довела до развитието, а само за по-нататъшно недоразвитост на Третия Свят.

Неолибералният империята на ден - това не е империя на една империалистическа държава и империята на мултинационалните корпорации, разположени на територията на Triad, подкрепен от военната мощ на САЩ и НАТО. Неолиберализмът не води до освобождението или развитието на страните от третия свят, но само за по-нататъшното им изостаналост и експлоатация, както показаха последните събития показват в Ирак, Афганистан, както и най-отвратителната начин - в Либия.

Сегашната империя - е най-разрушителните и опасни империя някога се е изправяло на човешкия вид. В името на свободата, демокрацията и икономическия просперитет, това лишава страните от третия свят в безпрецедентен мащаб, което води до опустошителни терористична окупация и войната. Провалът на капитализма трябва да е ясно на всеки, който не получава заплатата си, и дилемата пред света днес, трябва да бъде още по-ясно: социализъм или варварство.




Гласувай:
0



Спечели и ти от своя блог!
1. merita - Неолибералният империята на ден - ...
25.05.2013 22:51
Неолибералният империята на ден - това не е империя на една империалистическа държава и империята на мултинационалните корпорации, разположени на територията на Triad, подкрепен от военната мощ на САЩ и НАТО. Неолиберализмът не води до освобождението или развитието на страните от третия свят, но само за по-нататъшното им изостаналост и експлоатация, както показаха последните събития показват в Ирак, Афганистан, както и най-отвратителната начин - в Либия.

Сегашната империя - е най-разрушителните и опасни империя някога се е изправяло на човешкия вид. В името на свободата, демокрацията и икономическия просперитет, това лишава страните от третия свят в безпрецедентен мащаб, което води до опустошителни терористична окупация и войната. Провалът на капитализма трябва да е ясно на всеки, който не получава заплатата си, и дилемата пред света днес, трябва да бъде още по-ясно: социализъм или варварство.

В най скоро време , цялата тази система ще рухне.Англоамериканската система е описана като т.н див звяр в Откровението на Йоан.Прочети го и ще ти стане ясно.Това е едно забележително пророчество което тепърва предстои да се изпълни.Поздрав
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39741162
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031