Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
19.05.2013 13:27 - Докато САЩ се обърна към изток, Русия се обръща към север
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 1306 Коментари: 1 Гласове:
4


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Докато САЩ се обърна към изток, Русия се обръща към север,

Източник

image

 

В рамките на "Shangri-La Dialogue", проведена през юни 2012 г. в Сингапур, на бившия американски министър на отбраната Леон Панета заяви, че до 2020 г., Съединените щати възнамерява да премести по-голямата част от своя флот в Тихия океан. По-късно същата година, бившият държавен секретар на САЩ Хилъри Клинтън потвърди същото, но политическата, завъртане на САЩ към Азия арена.

През февруари 2013 г., президентът Обама проведе среща с новия ръководител на Китай Xi Jinping, на която много внимание е отделено на бъдещото развитие на икономическите връзки между САЩ и най-голямата икономика в Азия. Това е голямо геополитическо изместване фокуса на вниманието, и за проявлението на този интерес в Азия сегашната администрация има добра причина. Във военно отношение, Международния институт за стратегически изследвания, смята, че с развитието на икономиките и разпространението, свързани с военни бюджети ще бъдат разработени и надпреварата във въоръжаването. До края на 2013 г. в Индия вече трябва да има собствен самолетоносач, а миналата година успешно се приземи своя самолетоносач боец ​​Китай. От икономическа гледна точка, а в последните години, Европа и Америка са били в стагнация, азиатските икономики продължават да се повишават.

Предвид тези обстоятелства, следва да се отбележи, че редица азиатски страни показаха особено силен интерес към обсъждането на Арктическия съвет през 2012 година. Арктическият съвет е съставен от страните с територии в Арктика (САЩ, Русия, Канада, Норвегия, Дания, Финландия, Исландия и Швеция), както и няколко страни наблюдател. На теория, интересите на Азия не трябва да има стойност тук, за разлика от руския, тъй като Русия има около 20 000 мили от бреговата линия Арктика, и пета част от земята се намира на север от Арктическия кръг.

Въпреки това, азиатски страни акции с руския интерес в Арктика, а именно - промяна на север от търговските пътища, тъй като ледената покривка се топи, и Северна морски път е по-подходяща за корабоплаване. Китай от 2000 г. насам, прекарал пет арктически експедиции, а през 2004 г. основава изследователска станция на Свалбард. Зад него, през 2007 г., неговата Arctic изследователска станция, установени в Индия. Министерството на външните работи и търговията на Южна Корея също подаде текст на тема "Политики и дейности на Корея в Арктика", които са определени от корейски интереси в Арктика логистика, ресурси и нефтопродукти.

Необятността на Северния ледовит океан, разтягане на 5.400 милиона кв. м.. миля, е измамна. За сравнение, Русия в своята цялост се простира до 6.6 милиона квадратни метра. мили. Въпреки че голяма част от Северния ледовит океан не е на разположение, намаляването на морския лед е многогодишно разбърква икономически интерес в световен мащаб по две причини. Първо, Северна Route море се простира от Беринговия проток до Баренцово море и компресира нормалния маршрут "царски път" някъде в 2500 морски мили (около 10 дни на пътуване). Ако е възможно, на откриването на този маршрут ще бъде коренно промени транспортирането на стоки от Азия към индустриалните центрове на западните пазари на потребителите. Според директора на основния превозвач на Руската морето "Sovcomflot" Eugene Ambrosova, това се равнява на икономия от около 500-600000 долара за полет.

Прилича на Северозападния проход работи на север от Канада, и оттеглянето на вечното лято полярните ледове всеки път става по-малко опасно.

На второ място, като се започне през 2009 г., данни от международни проучвания, както и геоложки проучвания на САЩ (USGS) показват, че арктическото морско дъно съдържа до 160 милиарда барела петрол, които се намират сравнително плитко, на 500 фута (150 метра приблизително. Mixednews. RU) от повърхността. По-малко окончателните резултати от проучвания на базата на предварителни почвени проби също съдържат значителни предположения за запасите от минерали и метали в дъното на Северния ледовит океан.

Последните изявления и действия на Москва показа своето намерение да поеме водеща роля в контролирането на различните ресурси на Северния ледовит океан. Още през 2001 г. Русия представи на Комисията на ООН за правото на заявление за признаване на подводна планинска верига, на хребета Ломоносов, част от континенталния шелф на Русия. През 2007 г., след като почвените проби от билото и символично настройка на руското знаме на морското дъно, Русия обяви, че е в състояние да докаже легитимността на техните вземания.

Миналата година, на Северния флот руския флот прие ядрена подводница балистични ракети "Northwind", която е разположена в района. През август 2012 г., президентът Путин обяви изграждането през 2020 г. на няколко нови бази по крайбрежието на Арктика Русия. През последните няколко години е бил реорганизиран и руската гранична служба е създаден нов Arctic сила, двата отбора се намират в последната година на границата с член на НАТО, Норвегия.

В контраст на това, политиката на САЩ по отношение на Арктика е остаряла и има липса на сигурност. Президентски директива 66 за национална сигурност по отношение на политика за Арктика, публикуван през януари 2009 г., е изключително широк и да обхваща всички възможни въпроси, свързани с Арктическия регион, и също толкова неясно в своите препоръки или планираните действия. Меморандум за политиката, публикувана миналата година от Съвета за външни отношения, предупреждава за опасностите, свързани с увеличаване на трафика на плавателни съдове в Арктика. През 2011 г. водите на Арктика е преминал общо 160 000 тона нефт и 400 хил. тона газ. QS каза, че САЩ не само губят, не могат да изразяват своите интереси и ефективно насочване на подходящи ресурси, но все още не може да се справи с проблемите на регулиране и сигурност.

География на района на Арктика се променя бързо. По-бързо се развива политическия климат, засягащи не само в Арктика нации като Русия, но също така и на страни се интересуват от неговото развитие непряко, като Южна Корея, Китай и Индия. Съединените щати трябва да бъдат по-ангажирани в тази еволюция и да обяснят на собствените си интереси и намерения в Арктика. В противен случай рискуват да бъдат на пейката в арена, която получава същата стратегическа стойност в световен мащаб, както и Азия.



Тагове:   Изток,   САЩ,   север,   Русия,


Гласувай:
4



Спечели и ти от своя блог!
1. demograph - Доста логичен анализ
19.05.2013 19:48
Тук Русия действа разумно и с перспектива.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39970834
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31041
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930