Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
06.01.2012 14:19 - Възход и падение на всичко и всеки
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 5172 Коментари: 7 Гласове:
6


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
Възход и падение на всичко и всеки

Източник 

Повече от 10 години, Goldman Sachs прогнозира, че страните от BRIC (Бразилия, Русия, Индия и Китай) ще влязат в топ 10 на лидерите в световната икономика, но не и преди 2040 година. След десетилетие, китайската икономика вече е втората, Бразилия е на седмо място, Индия на 10-то, а дори и Русия се приближи. Относно паритета на покупателната способност (PPP), всичко изглежда дори по-добре. Така, Китай е на второ място, Индия е четвърта, шеста е Русия и Бразилия седма.

Не е изненадващо, че Джим О"Нийл, който въвежда неологизма БРИК, а сега е председател на Управлението на активите на Goldman Sachs подчертава, че "светът вече не зависи от лидерството на САЩ и Европа."

В крайна сметка, от 2007 г. китайската икономика е нараснала с 45 процента, а САЩ с по-малко от 1 на сто, което са доста стряскащи цифри, за да се преразгледат прогнозите.


Тревогата и объркването на Америка достигнаха нови висоти, когато според най-новите прогнози на МВФ, беше установено, че (поне по днешните стандарти), китайската икономика ще надмине САЩ до 2016 година. (Доскоро такава промяна МВФ посочваше, не по-рано от 2050).

През следващите 30 години, според оценката на Goldman Sachs на първите места ще бъдат Китай, САЩ, Индия, Бразилия и Мексико. Западна Европа? Довиждане!

Гола система по своята същност

Все повече експерти смятат, че Азия е водеща в света, обаче, да се говори за "Упадък на Запада" ще бъде опасна позиция. Това е името на историческия труд на Освалд Шпенглер със същото име от 1918 година. Шпенглер тогава казваше, че човечеството работи с уникални културни системи, както и че западните идеи не са от значение и не могат да бъдат прехвърляни към други региони на планетата. (Разкажете за това на младите египтяни, протестиращи в Tehrir Square (на площада в центъра на Кайро, на историческото място на протестите и демонстрациите, включително и египетската революция от 2011 г.).

Шпенглер е отразил духа на времето от друг век, когато Западът е доминирал. Той разглежда културата като на живи и умиращи организми, всеки - с уникалната си душа. Изток е "магия", докато Запада е "фаустовски". Бидейки реакционер-мизантроп, той следвал убеждението, че Западът е достигнал най-високата точка на развитие, възможна за демократичните цивилизации - и неговото падение е предрешен въпрос.

Ако решите, че това е подобно на по-ранната версия на "Сблъсъка на цивилизациите" на Самюъл Хънтингтън, можете да бъдете спокойни - това е.


Говорейки за цивилизационен сблъсък ... Дали някой забеляза, че думата "възможно" в заглавието на централната статия от последния брой на «Time», засягаща темата на Шпенглер е ("Упадъкът на Европа (а вероятно и на Запада)")? В нашия пост-шпенглеровски век, под "Запад" би трябвало да се разбира, Съединените щати. Как може списанието така да сгреши? Възможно ли е?

В края на краищата, Европа сега е в дълбока финансова криза и ще бъде "в упадък", докато тя е неразривно свързана и подчинена на "Запада" (т.е. Вашингтон), докато гледа на икономическото възстановяване, като на това, което понякога иронично наричаме "Юга".

Помислете за съществуващото положение на международния капитализъм в условията на "сблъсъка" не на "цивилизациите", а на  "капитализациите".

Ако Вашингтон сега е зашеметен и работи на автопилот, това се дължи отчасти на факта, че от историческа гледна точка, "единствената свръхсила в света", току-що е преживяла скандалните 15 минути слава на Анди Уорхол - от падането на Берлинската стена и разпадането на Съветския съюз " 9 / 11 "и доктрината на Джордж У. Буш. Новият американски век заглъхва в три фази: "9 / 11" (отмъщение), нахлуването в Ирак (изпреварващ удар) и краха на Уолстрийт през 2008 г. (капиталистическото казино).


Въпреки това, може да се твърди, че Европа все още има някои незападни потенциали, тъй като в действителност, в периферията нарастват все по-силни про-европейски (а не про-американски) настроения. По-специално, "арабската пролет", например, се концентрира върху създаването на парламентарна демокрация от европейски вид, а не американската президентска система. В допълнение, въпреки целия финансов риск, Европа остава най-големият пазар в света. В много области на технологиите, в момента, Европа не отстъпва на САЩ и дори ги изпреварва, а регресивните монархиите в Персийския залив купуват големи количества евро (и луксозни имоти в Париж и Лондон), с цел да диверсифицират портфейлите си.

Да, с такива "лидери" като новия Наполеон - президентът Никола Саркози, министър-председателят Дейвид (Арабски) Камерън, премиерът Силвио ("Бунга-Бунга") Берлускони и канцлера Ангела ("Уважаемата Предпазливост") Меркел, изпитват сериозен недостиг на въображение и компетентност по отношение на Европа, и в действителност те не се нуждаят от врагове.


Към залез или не, Европа може да открие една напълно нова жизнена ера, която ще измести атлантизма и ще заложи на Евро-азиатските стратегии. Тя може да отвори своето общество, икономиката и културата към Китай, Индия и Русия, като призове Южна Европа за по-добро интегриране като укрепването на Турция и останалата част от Близкия изток, Латинска Америка и Африка (но без по-нататъшни "хуманитарни" бомбардировки от силите на НАТО).

В противен случай, както показват всички свидетелства, спада не е заради Запада, а защото западни системи, чиято тъмна природа през последните години, е била изложена на неприличия. Историкът, Ерик Хобсбом показва настроението на сегашния момент с думите "свят на трансформиран капитализъм" в книгата си "Как да променим света", както Карл Маркс го описва през 1848 г. "в линии пълни с мрачно, скъпо красноречие, узнаващо,отразения свят в зората на 21-ви век" .

В ситуации, в които, политиката се е свила до отразяването на икономиката в счупеното огледало, а производството и икономиката са заменени от потребителств, смятайки, че това е системно. Както и в известен строфи на поета Уилям Бътлър Йейтс - "разклати основите" - и тя няма да укрепне.

Ако Западът е престанал да бъде основа, тогава какво точно се е объркало?

Който не е с нас, е против нас

Тук е полезно да си спомним, че капитализмът е станал "цивилизован", поради постоянния натиск от страна на силни работнически организации и заплахата от повсеместни стачки и дори революции. Също това е подпомогнало и наличието на съветския блок и алтернативни модели на икономическо развитие (макар и несъвършени).

За да се противодейства на Съветския съюз, управляващите кръгове във Вашингтон и Европа трябваше да купят подкрепата на масите в защита на факта, че всичко, което не е "червено", е наричано "западен модел на живот." Бил създаден сложен обществен договор, по който капиталистите направили отстъпки.

Сега договорът не действа. Във Вашингтон - напълно. В Европа - почти. Старата система започва да се разпада веднага след като (пълен идеологически триумф!) нео-либерализма се превърна в единственото шоу в града. Сега тук единственият път е магистралата и най-слабите слоеве на средната класа се оказаха на негова страна, сформиращи нов пост-индустриален пролетариат, или по-просто казано, попълват редиците на нетрудоспособното население.


Ако нео-либерализма сега е все още победител, поради липсата на реалистични модели на алтернативно развитие, всичките му завоевания са под голям въпрос. В същото време, с изключение на Близкия изток, всички световни прогресивни кръгове като че ли са замръзнали в очакване на саморазпадането на стария световен ред. За съжаление, гледайки назад в миналото, подобен исторически кръстопът най-вероятно, скоро ще открием, че гроздовете на гнева ще отидат в популистка посоко, или дори по-лошо - откровен фашизъм.

Тази ситуация вече не се вписва в опростена формула "Западът срещу останалите." Представете си вместо това, една планета, където "другите" се опитват по различни начини да избегнат контакт със Запада, но в същото време да го абсорбират по начини, твърде сложни, за да се опишат. Това ще бъде ирония на съдбата: Да, Западът  "пада", заедно с Вашингтон, и все пак - си остава навсякъде.

Извинете, но вашия модел е боклук

Представете себе си на мястото на една развиваща се страна, пазаруваща в супермаркет с модели на развитие. Вие гледате Китай и мислите, че виждате нещо ново - един консенсусен модел, навсякъде светлини - или не? В края на краищата, китайската версия на икономическия бум, без политическа свобода може да бъде неприемлива за повечето други страни.

В много отношения тя може да изглежда като доста опасен смъртоносен експонат като касетъчна бомба, пълна с парчета от Западните концепции за иновации, смесени с Ленински формули, където една-единствена партия контролира хората, пропагандата  и - най-важното - народн-освободителната армия.

В същото време, китайската система, явно се опитва да докаже, че дори ако Западът и обединения свят, от интелектуална или материална гледна точка - от нео-колониализъм до глобализация - това не означава, че тя ще продължи вечно.


От друга страна,
Европа търгува с наднационалния интеграционен модел, позициониран като средство за решаване на проблеми и конфликти от Близкия изток до Африка. Но всеки купувач сега има възможност да наблюдава признаците, че ЕС е на ръба на колапса, под формата на безкрайните между-европейски спорове, включително и националните въстания срещу еврото, недоволството от ролята на НАТО като глобален RoboCop и непримиримата европейското културно високомерие, което прави ЕС неспособен да разпознава причините за успеха на китайския модел в Африка.

Или да речем, нашите клиенти се обръщат към модела на САЩ, страната, която в края на краищата, все още е номер едно в световната икономика, чиито долар все още е резервната валута в света, и чиито въоръжени сили все още заемат първо място като разрушителна сила и ще продължат да държат под контрол по голямата част от земното кълбо.


Тя
в действителност може да изглежда впечатляваща, ако не е факта, че Вашингтон явно запада, мятайки се яростно между неубедителния популизъм и издъхващата ортодоксалност на православието, а в свободното си време, кани всички желаещи в капиталистическето казино в съседната уличка. Тази огромна сила, заплетена от политическа и икономическа парализа, наблюдавана от целия свят, явно е неспособна да излезе с нова стратегия за излизане от положението.

Наистина, ще купите ли някои от предложените модели? В действителност, чий модел може да се вземе за образец, в този свят, погълнат от хаоса?

Една от основните причини за "арабската пролет" са неконтролираните цени на храните, до голяма степен предизвикани от спекулации. Протестите и безредиците в Гърция, Италия, Испания, Франция, Германия, Австрия и Турция са били преки последици от глобалната рецесия. В Испания, почти половината от 16-29-годишните, са свързани с формирането на излишък на образованото "изгубено поколение", останало без работа, което е европейски рекорд.


Това може да бъде най-лошият показател в Европа, но във Великобритания 20% от 16-24-годишна възраст са безработни, което приблизително съответства на средното за останалите страни от ЕС. В Лондон, почти 25% от хората в трудоспособна възраст са безработни. Във Франция, 13,5% от населението вече е официално под линията на бедността, което означава, живеят с по-малко от $ 1300 на месец.

По този начин, много хора в Западна Европа, виждат, че държавата е нарушила обществения договор. Протестиращите в Мадрид перфектно уловиха същността на момента: "Не ние сме срещу системата, а тази система е срещу нас."

Това обяснява горчивия неуспех на неолибералния капитализъм, който беше описана от Дейвид Харви в последната си книга - "Мистерията на капитала" Той ясно показва как икономическата политика на "масовото лишаване от права на собственост, използването на разрушителни методи на ръба на грабеж посред бял ден, особено по отношение на бедните и уязвимите, необразованите и правно незащитените, стана нещо обичайно."

Ще спаси ли Азия глобалния капитализъм?

В същото време, Пекин е твърде зает да се готви да се превърне в Световно Средно Кралство, за да разсейват НАТО от злощастните премеждия в Северна Африка и Близкия изток. Той, разнообразямайки бомбардировките, открива работни места за инженери, архитекти и инфраструктурни работници от Канада до Бразилия и от Куба до Ангола.

Ако Западът е в беда, то глобалния капитализъм още има отсрочка (продължителността му е трудно да се прецени), свързана с появата на азиатската средна класа, не само в Китай и Индия, но също и в Индонезия (240 милиона души в режим на бум) и Виетнам (85,0 милиона .) Никога не преставаме да бъдем изненадани, когато сравняваме днешните азиатски чудеса и финансовите балони от недвижимости със ситуацията през 1994 г., когато тези страни бяха в ръцете на "азиатските тигри", които ги изпуснаха след финансовата криза през 1997 година.

Само в Китай живеят 300 милиона души. "Само" 23% от общия брой на населението в момента живеят в средни и големи градове и се наслаждават на това, което винаги е било наречено "общ нетен доход." Те, вече представляват нещо като държава в държавата, чиято икономика достига 2 / 3 от германската.


Международният институт McKinsey твърди, че китайската средна класа вече възлиза на 29% от 190 милиона домакинства на Средното Кралство и ще достигнат изумителните 75% от 372 милиона домакинства до 2025 г. (освен ако, разбира се, капиталистическа експеримент в Китай не се спъне от нещо в това време или финансовия балон на недвижимостите не се спука, удавяйки цялото общество).

В Индия, с население от 1,2 милиарда, вече има, според McKinsey, 15 милиона домакинства с годишен доход достигащ $ 10 000. Пет години по-късно, тези приходи ще бъдат вече в 40 милиона домакинства и 200 милиона души. И в Индия през 2011 г., както и в Китай през 2001 г., има само един начин - да растат (отново, за времето на продължителността на отсрочката).


Американците може да го намират за нереално (или да започват да опаковат емигрантските куфари), но годишният доход, по-малко от $ 10 000, предполага комфортен живот в Китай и Индонезия, докато в САЩ, със среден доход за домакинство от около 50 000 $,  човек всъщност е беден.

«Nomura Securities» прогнозира, че след около три години продажбите на дребно в Китай ще бъде равен на обема на САЩ, и по този начин, азиатската средна класа може би наистина ще бъде по-богата.
Превод и редакция:
Эахари Андреев
06.01.2012

Автор
Pepe Escobar is the author of Globalistan: How the Globalized World is Dissolving into Liquid War (Nimble Books, 2007) and Red Zone Blues: a snapshot of Baghdad during the surge. His new book, just out, is Obama does Globalistan (Nimble Books, 2009).



Тагове:   възход,   падение,   всеки,   Всичко,


Гласувай:
6



Спечели и ти от своя блог!
1. анонимен - Пропуснал си малко в превода
06.01.2012 17:27
трицателната е и оценката на инвестиционната банка “Голдман Сакс” (GoldmanSachs.com), чиито главен икономист Джим О’Нийл създаде концепцията за групата БРИК. Веднъж годишно анализаторите на банката оценяват условията за растеж на 180 страни в изследване, което отчита показатели като държавна задлъжнялост и инфлация, но също така правна сигурност и достъп до интернет. След големия срив във финансовата система Китай и Бразилия леко повишиха позицията си в класацията, Индия запази мястото си, но Русия слезе надолу спрямо мястото си през 2008 г.

С икономика, която прекалено силно зависи от износа на суровини, царството на Медведев стана един от големите губещи от кризата. Развитието е драматично, подчертават авторите на изследването Константин Бурджи и Стейси Карлсън. Опасност представляват най-вече “дупките” в държавния бюджет, предупреждават експертите. За една година в бюджета от стабилен излишък се стигна до дефицит от 5,9% от брутния вътрешен продукт (БВП). Политическата среда също “се е развила към по-лошо” - Русия силно изостава по показатели като корупция, политическа стабилност и отвореност на икономиката. Няма и следа от “модернизацията” на Медведев.

Защото търпението и нервите на чуждестранните собственици на капитал и ноу-хау, въпреки всички обещания, непрекъснато са поставяни на нови изпитания. Според оценката на московски изследователски център INDEM, който от години изучава корупцията в страната, при президентството на Владимир Путин са дадени подкупи за близо 300 млрд. долара, което се равнява на 25% от руския БВП.
цитирай
2. zahariada - :))) Re:1 Анонимен
06.01.2012 19:35
Това е вярно. Тук по-скоро има разсъждения за избор на модел за ново устройство на света като изход от глобалната криза. Благодаря!
цитирай
3. анонимен - Как не могат глупавите десничари, да разберат тая безпощадна истина! Чудя се.
06.01.2012 20:09
"Тук е полезно да си спомним, че капитализмът е станал "цивилизован", поради постоянния натиск от страна на силни работнически организации и заплахата от повсеместни стачки и дори революции. Също това е подпомогнало и наличието на съветския блок и алтернативни модели на икономическо развитие (макар и несъвършени).

За да се противодейства на Съветския съюз, управляващите кръгове във Вашингтон и Европа трябваше да купят подкрепата на масите в защита на факта, че всичко, което не е "червено", е наричано "западен модел на живот." Бил създаден сложен обществен договор, по който капиталистите направили отстъпки."

цитирай
4. анонимен - "Тук е полезно да си спомним, ...
06.01.2012 21:42
kushel написа:
"Тук е полезно да си спомним, че капитализмът е станал "цивилизован", поради постоянния натиск от страна на силни работнически организации и заплахата от повсеместни стачки и дори революции. Също това е подпомогнало и наличието на съветския блок и алтернативни модели на икономическо развитие (макар и несъвършени).

За да се противодейства на Съветския съюз, управляващите кръгове във Вашингтон и Европа трябваше да купят подкрепата на масите в защита на факта, че всичко, което не е "червено", е наричано "западен модел на живот." Бил създаден сложен обществен договор, по който капиталистите направили отстъпки."


Глупости, СССР няма нищо общо с това. Докато капитализма е гъвкава и самонастройваща се система, тоталитарната власт в СССР експлоатираше хората като роби.
цитирай
5. zahariada - Всеки вади абзац...
06.01.2012 22:29
..., който съвпада с неговото становище. В статията СССР е споменат не като правилния модел, а като нещо минало-заминало и непригодно. Съгласен съм с Анонимен 4, че капитализмът е гъвкава система, но вече е остаряла и най-малко нео-либерализма ще я измести. Това е като "...пременил се Илия, пак в тия."

"Тази ситуация вече не се вписва в опростената формула "Западът срещу останалите." Представете си вместо това, една планета, където "другите" се опитват по различни начини да избегнат контакт със Запада, но в същото време да го абсорбират по начини, твърде сложни, за да се опишат. Това ще бъде ирония на съдбата: Да, Западът "пада", заедно с Вашингтон, и все пак - си остава навсякъде."
цитирай
6. анонимен - microsoft windows xp home edition service pack 2
17.02.2012 10:55
older version of adobe reader windows 7 home premium 32 bit http://vjmufrk.hostingsociety.com/adobe-cs4-camera-raw.html adobe cs4 camera raw
цитирай
7. анонимен - uyuou sac louis vuitton glrho
21.10.2012 02:04
rkkts <a href=http://frdesacvuittonnmagasinn.info>louis vuitton pas cher</a> clghvo <a href=http://frdeabercromfitchmagasinn.info>abercrombie pas cher</a> dthzc http://frdesacvuittonnmagasinn.info kr qpb
цитирай
8. анонимен - qckcmypj jrgkttva http://www.japsmonclairsstores.com/ lcfifuqp mhzkoj
26.10.2012 20:05
fdrkb kzqji <a href="http://guccihandbagsxoutletstore.webeden.net/">gucci outlet</a> yytoee Блогът на zahariada :: Възход и падение на всичко и всеки mwcybfi <a href="http://michaelkorsbagsxoutletstore.webeden.net/">http://michaelkorsbagsxoutletstore.webeden.net/</a> ffvlftk sxrve
цитирай
9. анонимен - hgthngmx xerklmlc http://www.fropolorallphlaurenmagasin.info/ tgaxqhxn jgzitq
01.11.2012 21:41
azqaxm hwnbrl <a href="http://ralphlaurennxoutletstores.webeden.net/">ralph lauren polo</a> pqhqaakr <a href="http://beatsdresxoutletstores.webeden.net/">beats by dr dre</a> blqljro ztmlpvy sfjnz Блогът на zahariada :: Възход и падение на всичко и всеки phmbpca
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39940817
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31039
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930