Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
14.04.2011 14:24 - Добра новина, може би! Монсанто влезе в съда.
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 3397 Коментари: 2 Гласове:
6

Последна промяна: 14.04.2011 14:28

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Патентите на корпорацията Monsanto за ГМО се оспорват в съда

by Източник

image

«Ново изобретение, предназначено, да трови хората… не се патентова». Дело Лоуел против Люис, 1817.

На 29-ти март във федералния съд на САЩ е постъпило знаково исково заявление за съдебен процес, с което се иска да се отменят патентите на "Монсанто" (мултинационална корпорация, световен лидер в областта на растителната биотехнология) за генетично модифицирани семена и да се забрани на компанията да преследва лицата, чиито култури са били генетично заразени.

Делото е заведено от Фондацията за обществени патенти (Фондация заобществени патенти, по-нататък - PUBPAT, - сдружение с нестопанска цел, създадена да се справят с патенти, издадени в нарушение на патентното право) от името на шестдесет биологични и екологично чисти фирми и търговски асоциации, работещи в природното земеделие, обединяващо повече от 270 000 членове, включително хиляди сертифицирани органични земеделски производители. В делото са  Асоциацията на растениевъдите и продавачите на природни семена (Organic производители на семена и търговска асоциация) и други срещу "Монсанто" и други (на Федералния съд за южната част на Ню Йорк, дело номер 11 CIV 2163), PUBPAT подробен отчет за недействителност на патента, отравяща хората или околната среда не представляваща полза за обществото, което е неудовлетворително за двете основни изисквания, свързани с патентното право в САЩ.


"Както пише Джоузеф Стори през 1817 г.,  (съдия във Върховния съд на САЩ), да са патентоспособни, изобретенията не трябва да "вредят на просперитета, доброто поведение или моралното здраве на обществото ", - отбелязва в уводната част на заявлението, като се позовава на съдебното решение в делото "Лоуел срещу Люис".

В иска се показват данни от изследвания за вредата, причинена от хербицида "Монсанто" Раундъп "(глифозат, неселективен системен хербицид, използвани за борба с плевели, най-разпространения в света), включително и плацентните щети, лимфоми, миелома и други неблагоприятни ефекти върху здравето на човек, и аборти при животните.

Ищците обвиняват "Монсанто" във възпрепятстване на независими изследвания на генетично модифицирани семена и в успешни опити за лобиране за премахване на задължителното етикетиране на генетично модифицирани продукти. Много подозират, че причина за алергичните реакции към генетично модифицираните храни,  доказва, се крият в непълната информация при0000 етикетирането.


В иска така също се изразява съмнение от пропагандата за увеличение на добивите на трансгенните семена и намаляване на употребата на пестициди, произтичащи от докладите с информация за лоша реколта и увеличени обеми на използването на пестициди. В иска също така се отбелязва, че по съдебно дело от 2010 г. в Западна Вирджиния, където, след няколко изследвания са били отхвърлени показателите за добив, както се твърди в рекламата на "Монсанто". И също така се наблюдава нарастването на глифозат, устойчив на супер-плевели.

"По този начин, доколкото вредите от трансгенните семена става общоизвестни, обещавайки ефективността от генетично модифицирани семена, са измислени, трансгенните семена не представляват полза за обществото, а вреда."

Ако съдът приеме, това би означавало, че всички трансгенни семена не отговарят на патентното право. Искове на тази тема са в състояние да се превърнат в практика за издаване на патенти за всички семена, които са създадени чрез биотехнологии, удрящи BASF, Bayer, DuPont, Dow и Syngenta. Генетичното заразяване на растения, се случва там, където се използват ГМ семена, независимо от това, кой ги е произвел. Използването на храни с нарушено ДНК, са опасни.


Това, което отличава "Монсанто", е, че е монополист  върху производството на семена в САЩ. Въоръжени с документи, предоставени от страна на регулаторните органи на селскостопанските пазари, ищците посочват, че "повече от 85-90 процента от цялата соя, царевица, памук, захарно цвекло и рапица (масло от генетично модифицирана рапица масло), отглеждани в САЩ съдържат гени, собственост на "Монсанто". "

Благодарение на монопола си "Монсанто" вдигна цените на семената. През последните десет години цената на семената за царевицата, са скочили със 135 на сто, а соята със 108 - се казва в иска. Наскоро, през 1997 г., година земеделските производители на соя, са изразходвали за семена само 8,4% от приходите, а през 2009 г. земеделските производители за култивиране на модифицирани семена от соя са изразходвали 16.4 на сто от доходите си. "

"Монсанто", също така използва господстващото си положение, с цел ограничаване на конкуренцията от други производители на хербициди се заявява в съдебния иск.

Списъкът на 23-те американски патенти, собственост на "Монсанто", ищците също така обвиняват компанията, за "двойно патентоване", с цел засилване на монопола върху цялата сфера на трансгенните семена:

"Въпреки, че патентната система в САЩ дава възможност за подобряване на съществуващите изобретения, тя не позволява да разширява монопола си встрани от областта на изобретенията от получения патент, чийто мандат изтича по-късно от този на патент, който тя вече притежава, и който не се различава от тези в патентно отношение ...."

"Монсанто" започнаха да използват патентите за глифозат, около средата на 1980 година. Нейните първи патенти, относно генетичните характеристики, са издадени през 1990 г., а сега срока им на валидност е изтекъл. Получените по-рано патенти за резистентност към глифозат, "Монсанто", те продължават да оформят и да получават патенти за технологиите Roundup Ready ("Готови ли сте за Раундъп" - запазена марка на единствения вид в света на трансгенна соя, устойчиви на хербициди) в продължение на две десетилетия ... " .

"След осигуряване на патентите заа трансгенните семена," Монсанто "несправедливо удължи действието на изключителните права на предоставените патенти, дублиращи господството си върху изобретението вече са защитени от други патенти на" Монсанто"

По-нататък в иска се заключава, че патентите на "Монсанто" за трансгенните семена, се явяват нищожни поради нарушение на забраната за двойното патентоване. "

image


След процъфтяването, в течение на 20 год., защо процесът на така нареченото «генно инженерство», използва метода «проба - грешка»?


 

Генетическото заразяване

А ето и убиийствения аргумент, най-разбираем за широката общественост. Как  "Монсанто" има достатъчно наглост да преследва земеделски производители, които са претърпели щети, причинени от генетично замърсяване на култури? Това е все едно боксьор да съди за наранената му ръка, след като е ударил в почивката противника.

"Искът логично обосновава, че са извършени нарушения на патентите за трансгенните семена, ако са били заразени с трансгенни семена" Монсанто ", в резултат на непреднамерено действия."

"Монсанто" признаха, че неговата продукция замърсява естественото производство на земеделски култури. Тя е била задължена  наскоро да промени Споразумението си за управление на технологичния процес,  да не прехвърля  отговорността за техните продукти на земеделските стопани, които ги купуват.

В иска логично се обосновава твърдението, че генетичното замърсяване представлява нарушение на правата на собственост на физически лица, които не искат да ползват семена, подложени на генното инженерство, което причинява на лицата  значителни икономически щети.

Ние вече сме наблюдавали това как трансгенните семена Bayer" заразиха една трета от доставките на ориз в САЩ, което доведе до затварянето от Европейския съюз на пазарите си за американски ориз. Заради това замърсяване, както и затварянето на пазарите, Bayer беше изправен пред шест хиляди съдебни дела. В допълнение към това,  Bayer загуби в съда 137 милиона долара в полза на Riceland Foods (земеделска потребителна кооперация, най-големият търговец на дребно в света и производител на ориз, от Калифорния). Новият съдебен процес показва, че "общите икономически загуби в света във връзка със случая на заразяване на [генетично модифицирания ориз през 2006 г.], бяха оценени на стойност 741000000-1285000000 долара."

Въздействието на биотехнологиите в производството на храни

В иска се твърди, че заради "замърсяване подлежащо на разумно прогнозиране," Монсанто "губи патентни права, независимо от това дали е продавала генетично модифицирани семена. Това няма да спре продажбата на семена, но ще позволи на земеделските стопани,  да спасят семената си от смесване с трансгенни култури. Нито една компания не може да остане в бизнеса, без редовни клиенти, особено тези, които харчат милиони за изследователска и развойна дейност. И като се има предвид, че трансгенните замърсяване не се ограничава само със семената на "Монсанто", а за всички дружества, участващи в производствоно на семена, чрез използването на биотехнологии, ще са изправени пред прекратяване на техните права на интелектуална собственост.

Вредата на биотехнологията не се ограничава само до семената или химикалите на "Монсанто". За да се защитят, включително и животните от използването на биотехнологиите, хранително-вкусовата промишленост, следва да се забрани патентоването на живота като такъв. Този процес трябва да ни доближи до завръщане в тези нормативните стандарти, които предшестваха решението на Върховния съд през 2001 г. по делото на JEM Ag Supply  срещу Pioneer Hi-Bred International (вторият по големина в САЩ след "Монсанто" производител на хибридни семена за селското стопанство). В този случай, съдът се произнесе.

«Farm Advantage (има се предвид J.E.M. Ag Supply«ферма Advantage) подава насрещен иск за обявяване на недействителност на патента въз основа на факта, че растенията се размножават полово, като царевицата на Pioneer, не са предмет на патентни права по смисъла на член 101. "Farm Advantage твърди, че законодателството в областта на патентите за растенията от 1930 г. и на Закона за защита на многообразието на растенията, предоставя поверителен списъка с инсталираните съоръжения за сигурност, наа растенията. "

Съдът не се съгласи и позволи патентите за форми на живот, които се размножават по полов метод, който включват и животни. Важното е, че решението е било изготвено морално опорочения Кларънс Томас, бивш адвокат на "Монсанто". Томас също така отказва да уважи искането за отвод по отношение на себе си при разглеждане на делото за "Монсанто" през 2010 г. (Geertson семената срещу "Монсанто" за замърсяването на люцерна с естествен произход).

Сред ищците по делото на PUBPAT е Navdanya International (неправителствена организация, основана в Индия, за защита на разнообразието на видовете), начело с д-р Ванданам Шива, която отдавна води борба с биопиратството. Генетичните патенти "отприщиха епидемия от пиратство в творческите сили на природата и  изобретателност на хората" - пише Шива на сайта Navdanya.

Новият съдебен процес не може да бъде по-навременен, като се има предвид неотдавнашното решение на Министерството на земеделието (USDA), което позволява производство на ориз само с човешки гени, генерирани от Ventria Bioscience. Такова одобрение предизвиква озадачаващ въпрос: "В кой момент ще се пресече границата с канибализма? Биотехнологиите и фармацевтичните компании направиха преглед на няколко стотин "farmakultur", съдържащи ваксини срещу редица заболявания. Службата за контрол на качеството на храните и лекарствата (FDA) и Министерството на земеделието, биха предпочели, да си затворят очите за провала на схемата, когато се определя дозата, възрастта, теглото и здравето на отделния пациент, т. е. в самите основи на фармацевтичната наука.

Биотехнологичната индустрия е извън контрол и е опасност за човечеството и околната среда. Делото, по инициатива на PUBPAT, бележи голяма крачка към възстановяване на безопасно, разумно и въз основа на всеобщо съгласие за сигурност на храните.

image

Комментар към диаграмата: Геномната карта на обикновените вируси в мозайката на цветното зеле, по данни на Wikimedia Commons

Агентът на вируса в мозайката на цветното зеле (35S) се използва в повечето трансгенни зърнени култури за активациия на чуждородни гени, които изкуствено се въвеждат в растението-приемник Това е потенциално опасно.



Още по темата:

http://cryptogon.com/?p=21734


http://farmwars.info/?p=5648


 




Тагове:   ГМО,   сащ,   съд,


Гласувай:
6



Спечели и ти от своя блог!
1. panazea - Захари , има Господ !
14.04.2011 15:54
Дано има правосъдие и тук , на Земята !
Увредиха генофонда на американците , сега искат всички да станем чудовища !
Как може да са такива чудовища?
цитирай
2. zahariada - :))) Re:1Благодаря!
14.04.2011 16:49
Страхът винаги е закъснял. Когато вредите са нанесени и да се страхуваш, винаги е късно. поздрав!
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39739775
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031