Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
23.03.2011 17:13 - Безопасна атомна енергетика съществува и Китай е лидер
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 3503 Коментари: 2 Гласове:
3

Последна промяна: 23.03.2011 17:42

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Безопасна атомна енергетика съществува и Китай е лидер с торий технологията

Источник

20.03.2011

 

Няколко седмици преди цунами да връхлети(след земетресението) урановите imageреактори на Фукушима да унищожи общественото доверие в ядрената енергетика, Китай обяви, че стартира новата конкурентна технология за създаване на по-безопасни, по-чисти и в крайна сметка по-евтини реактори на базата на торий.

Това остана незабелязано, с изключение на една малка група от ентусиасти за употребата на този продукт, но това може да означава превземане на стратегическото лидерство в енергийната политика от инертния Запад  от технологична сила, готова да наруши съществуващите фундаментални принципи .

Ако скокът на Китай с торий е успешен, то значително ще се промени пейзажа в световен мащаб за енергетиката, и може да се предотврати конфликта за ресурси, когато индустриалното развитие на Азия е изправено пред борба за ресурси с високата степен на потребление в Западна Европа.


Китайската академия на науките съобщава, че се позовава на "система със разтопени соли в реактора от торий". Идеята за течни горива за първи път е изследвана от американски физици в Oak Ridge National Laboratory в 60-те, но след това САЩ се отказва от разработките. Още едно доказателство за Обамовския "момент на спътника", ако може така да се каже.

* Комплексът на Запада е, че те изостават от не-западните държави във всякакви технологии. Китайските учени твърдят, че опасните отпадъци в този случай ще бъдат хиляди пъти по-малко от тези на урана. Системата по-начало е по-малко склонна към злополуки.

"Тези реактори имат удивителни функции по отношение на сигурността", казва бившият инженер на НАСА и експерт по торий Кърк Сьоренсен.


"Ако реакторът започне да прегрява, малка част от разтопеното вещество и солите " изтичат в нещо като тиган. Няма нужда от компютри и различни електрически помпи, които са зависими от цунами. Реактор гарантира сам гарантира собствената си безопасност "- казва той.

"Те работят при атмосферно налягане, така че подобни експлозии като в Япония няма да има. Такива реактори безопасно издържат  шокови удари и освобождаването на радиация не може да се случи. "

Торият е сребрист метал, на името на скандинавската бог на гръмотевиците. Този метал има своите проблеми, но реактор с торий не би било толкова лесно да излезе от контрол, както в случая с аварията в Чернобил, в Three Mile Island (ядрена авария в САЩ, на ок. Mixednews) и Фукушима.

Професор Робърт Цивински от университета в Хъдърсфийлд казва, че за да започне процеса на делене на тория трябва да се бомбардира с неутрони. "В този случай, не е верижна реакция. Деленето се прекратява едновременно с изключването на фотонния лъч. За да продължи реакцията  самостоятелно,  няма да му бъдат достатъчно неутроните.

Д-р Цивински казва, че остатъчната топлина във време на криза ще бъде в пъти по-малка в сравнение с урановите реактори.
image

Уранът в земната кора на сегашния темп на използване е достатъчен за 80 години. Торий се среща в природата толкова често, колкото на олово. Тъй като отпадъците от добива на редки метали, Америка е погребала тонове торий. В Норвегия е толкова много, че Осло възнамерява след петролната ера, когато тория може да задейства като двигател за следващата фаза на още по-голям просперитет. Почти всички минерали могат да бъдат използвани като гориво, в сравнение със само 0,7 на сто в сравнение с урана. За гарантиране на  енергията на цивилизацията, те ще стигнат за хиляди години напред.

Не можем да отречем факта, че 2-3 допълнителни милиарди хора искат да живеят според западните стандарти на живот (а те ще ги получат). Китай само до 2020 г., планира да произвежда 100 милиона превозни средства и автобуси годишно.

Международната агенция за атомна енергия обяви, че на света до момента има 442 ядрени реактори. Те произвеждат 372 гигавата енергия и осигуряват 14% от глобалното потребление на енергия. Производителността на ядрената енергия ще се удвоява на всеки 20 години, само за да отговари на растежа в Китай и Индия.

Ако няколко страни отменят или намалят в бъдеще производството на енергия от атомните реактори, да не говорим за факта, че след като Ангела Меркел, иска да затвори някои от съществуващите, то след това те ще преминат на газ, петрол и въглища. Тъй като на Запад също така намалиха субсидиите за разработване на слънчеви енергийни технологии, тогава едва ли можем да очакваме, че слънчевата енергия може да намали този недостиг.

Катастрофата с BP
ни научи, че ние не трябва да очакваме прекалено много от петролните залежи на дъното на океана. В същото време, ние безгрижно разчитаме на потъпкване на опозицията в Персийския залив, за да обезпечим доставките на суров петрол за Запада.

Американските физици в края на четиридесетте, проучваха възможността за използване на торий за производство на енергия. Той има по-висока доходност на неутрони  от урана, по-добре се дели,  и не изисква допълнителни разходи за отделяне на изотопи.

Плановете били отложени, тъй като тория не произвежда плутоний за бомби. Като добър бонус, той може да изгаря плутония и токсичните отпадъци от стари реактори, да намалява  радиацията и токсичното замърсяване, и да играе ролята на чистач на околната среда.

Д-р Цивински разработва електроядрен подкритически реактор (electronuclear subcritical)  за торий - проект, който все още е лидер в света. Необходими са  Ј 300 000 000 фунта публични средства за следващата фаза и 1,5 милиарда паунда за бизнес инвестиции за изграждане на първия работен обект.

Въпреки това надеждите за държавна подкрепа изглежда, че са загинали, заедно с бюджетните съкращения на Коалицията (Британската страни), както и надеждата, че Великобритания може да играе ключова роля в енергийната революция. Всичко това със сигурност е разбираемо. Субсидия не е достатъчно. Великобритания вече е направила опити да се разработи ново поколение на уранови реактори.


Същото нещо се случи преди 10 години с паралелен проект на нобеловия лауреат Карло Рубиа на Европейската организация за ядрени изследвания. Ядрената индустрия на Франция погреба предложенията за финансиране от Брюксел, макар че в Гренобъл, френската група в момента и тя работи по торий-реакторите.

Норвежкият Aker Solution купи патента от проф. Rubbia. Те се надяваха да изградят своя първи субкритичен(subcritical) реактор във Великобритания, но подобно на Великобритания се отказаха в полза на построеното в Китай, където съзнанието и портфейлите са по-отворени към нови идеи.

Така че китайците скоро ще заемат водеща роля в новата технология с торий. Успех за тях в този проект. От това ще се възползва цялото човечество. Така че можем да престанем да се разкъсваме помежду си, заради липса на енергия, и да не унищожаваме планетата.

 

 



Тагове:   китай,   атом,   торий,


Гласувай:
3



Спечели и ти от своя блог!
1. alchemist - Технологиите напредват
23.03.2011 18:08
Беше въпрос на време и торият да се впрегне в служба на прогреса. А и неговите запаси са по-големи от урановите.
цитирай
2. zahariada - :))) Re: 1 Така е!
23.03.2011 18:33
Но виждаш, че от него не се правят бомби, т.е. пари.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39741652
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031