Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
17.05.2010 13:22 - Кратка история на един отвлечен кораб. Не български.
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 1622 Коментари: 0 Гласове:
0



Тази кратка хронология на събитията около отвличането и освобождаването на кораб от Сомалийските пирати би трябвало да попадне в рубрика "Необходимо е да се знае." В случая няма значение, чий е корабът и коя е държавата. Важни са действията, които държавните институции извършват за да защитят живота на своите съграждани. Това, което за съжаление не се наблюдава в България, освен поднасяне на информация със съмнителна достоверност и констативна еквилибристика, без нито едно решение. Отношението "това не е най-важното сега" би могло да бъде достатъчна причина обществото да каже "плащането на данъци не е най-важното сега - хлябът е важен." При такива инциденти на повърхността излиза отношението на държавата към своите граждани.
Държава, в която министърът на вътрешните работи има най-висок рейтинг не е демократична и правова. Търсих и не можах да намеря аналог. Е, с изключение на времето в което е живял и работил инспектор Жавер. Или пък Макиавели. Но това е друга тема. Тема за акордеон и солист. За солиста се сещате. В.М.    


Руският танкер "Московски университет" е пленен от сомалийските пирати.
image
 
 6 май2010 г.





image image image image

Руският танкер "Московски университет", собственост на АД "Новоросийска корабна компания", в сряда сутринта е завладян от сомалийски пирати, е съобщила мисията на ЕС за борба с пиратството "Аталанта". Според мисията на ЕС, на борда на отвлечения кораб са 23-мата членове на екипажа, всичките - руснаци. Както е отбелязано в доклада на мисията, моряците "са добре."

Местоположението на танкера се следи от спътник на всеки 10 минути, съобщава телевизионния канал "Вести"  позовавайки се на прес-секретаря на дружеството Серафим Шукшин, което е собственик на кораба,

Според Интерфакс, пиратите стреляли по кораба, около 08:00 ч. московско време на 350 мили от крайбрежието на изток от Аденския залив. В момента няма връзка с кораба. Те са научили, че танкера, плаващ под флага на Либерия, превозва 86 000 тона суров петрол.Корабът от клас Ship Aframax преди нападението е плавал в Червено море - Китай.

- Подробности по залавянето
- Създаден щаб за работа със семействота
- Министърът на отбраната съобщава за инцидента на Медведев
- Министерството на външните работи потвърди залавянето на плавателния съд
- Петролният танкер е бил нападнат в района считан за безопасен
- Ще тръгне ли Русия да силово освобождаване
- Дейността на сомалийските пирати продължава да разраства
- През първото тримесечие на 2010 г. пиратите са отвлекли 11 кораба

В качеството си на представител на ВМС в ЕС за борба срещу сомалийските пирати, Джон Харбър, пиратите на няколко пъти опитали да атакуват кораба и да го завземат на абордаж  но кораба успял да се измъкне от своите преследвачи. "След последната атака екипажа успя да се свърже с нас и ни съобщи, че с тях всичко е наред. Но последния път от мостика с нас по радиото вече се свързаха сомалийските пирати - те все пак са успели да се качат на борда. Вярно е, че винаги има надежда, членовете на екипажа да са се заключили някъде в танкера, но не можем нито да потвърдим, нито да отречем ", - каза Джон Харбър.

Преди връзката с кораба да се изгуби, капитанът успява да каже, че два малки плавателни съдове с въоръжени мъже на борда се опитват да се приближат до танкера и са открили огън с автоматични оръжия, заяви пред РИА Новости източник от военноморските сили в региона.

  Капитанът незабавно информира за нападението коалиционните военноморски сили патрулиращи в региона. По-специално, е установена пряка връзка с голям военен кораб Русия (BPK), "Маршал Шапошников". Корабът плава към танкера, но според експертните оценки, БПК ще пристигне на мястото на инцидента сутринта на 6 май.

В същото време, предаде ИТАР-ТАСС, сомалийските пирати предупредили, че всеки опит за освобождаването на танкера ще бъде гибелно за моряците. Според медиите на Сомалия един от бандитите, е идентифициран като Абди, кжйто води кораба към сомалийския бряг близо до град Gaрakaд.

"Маршал Шапошников" изпълнява задачата да се бори с пиратството в региона на Африканския рог и Аденския залив. На борда си има два хеликоптера БПК на морската палубна авиация. Освен това на кораба, има и два спомагателни плавателни съдове с подразделения на морската пехота. Корабите на Тихоокеанския флот бяха заменени по-рано в региона на Африканския рог и в  Аденския залив от отряд кораби на Северния флот.

  За инцидентът с пиратското нападение на танкера бяха информирани руските власти и страната, фрахтоваща кораба, съобщава параходното дружество. . Източници в силовите структури на РФ все още не съобщават, че корабът е заловен,но не изключват тази възможност. Според РИА Новости старши източник в щаба на коалиционните сили в региона, освен факта, че връзката е изгубена, има допълнителна информация, която показва, че танкера е заловен от пиратите.

Решението за провеждане на действия срещу пиратите ще бъдат приети на място, след оценка на ситуацията,  добавя източникът. Намиращите се бойни кораби на други страни също се опитват да се свържат с руския танкер.

  Ние само знаем, че Следственият комитет при Прокуратурата откри наказателно дело за пиратство на основание на факта,че има отвличане по член от Наказателния кодекс "Пиратство извършено с насилие и оръжие от организирана група" -съобщава за ИТАР-ТАСС говорителят на СКПрокуратура Владимир Maркин.

Имайте предвид, че през април 2009 г., на танкера Novoship "НЧ -Командир бе нападнат от пирати на 300 мили от източния бряг Аденския залив. Тогава членовете на екипажа са били в състояние да отблъснат нападението и да избягат от пиратите. Корабът плавал за Сингапур, където е бил преследван от три лодки с пирати, въоръжени с картечници и ракетни гранати.

Увеличаването на скоростта и противодействие с използването на водни оръдия, корабът е успял да отблъсне атаките и да се откъсне от преследвачите. Пиратите стреляли по кораба, няма ранени.

Novoship влизаща в състава на корабната компания Sovcomflot, е една от най-големите компании в света за морски транспорт, специализирана в транспортирането на енергийни ресурси. Novoship флота се състои от 55 кораба. Танкерът "Московски университет е построен през 1999 г. със заповед на Новоросийското морско параходство Според компанията, пазарната стойност на съществуващата флота е около 3,19 милиарда долара. През 2010 г. компанията планира да увеличи флота си с още пет кораба.

Източник на Интерфакс в Novoship твърди, че корабът е бил застрахован за всички видове събития. Въпреки това, имената на застрахователни дружества, както и  размера на покритието не се съобщават.

Министърът на отбраната съобщава на Медведев за инцидента в Аденския залив


Министърът на отбраната Анатолий Сердюков съобщава на президента на Русия Дмитрий Медведев за инцидента в Аденския залив и за превземането на танкера Московския университет.

Както съобщава пресслужбата на президента, министърът докладва за всички предприети мерки, както и че руския военен кораб "Маршал Shaposhnikov" плава в посока на танкера за да осигури необходимата помощ.

Върховният командващ в сряда сутринта, пристигнал на разположение на  Таманската мотострелкова бригада, разположена в подмосковското Aлабино.

Министерството на външните работи потвърди задържането на танкера


Руското външно министерство потвърди, че танкер Московския университет с руски екипаж, е отвлечен от пирати, на изток от крайбрежието на Сомалия.

"Ние сме информирани за пленяването на кораба, и, че на борда има 23 - ма руски граждани в качеството си на екипаж," - каза за РИА Новости заместник-директорът на отдел "Преса и информация при Министерство на външните работи, Игор Лякин-Фролов.

Състоянието на екипажа се изяснява.

Според думите на дипломат, в момента Министерството на външните работи анализира ситуацията.Задействани са ресурсите на специалните служби, както и използване на възможностите на нашите посолства в региона, каза Игор Фролов.

Дипломатът отбеляза, че руските дипломатически мисии, разположени в съседни на Сомалия страни, са действали по съответния начин. МВнР държи ситуацията под контрол, отбелязват в отдела.

Запитан дали Русия ще иска помощ от ЕС и НАТО, за да освободи кораба, Игор Фролов заяви: "Въпреки че се говори за това по-рано.най-важното в момента е да освободим хората. Но всички варианти, включително сътрудничество с ЕС и НАТО, ако ни бъде предложено, не може да се изключи.

Танкерът е бил нападнат в района, смятан за безопасен.

Началникът на Генщаба съкрати посещението си в Брюксел във връзка със задържането на танкера с руснаците

Във връзка с отвличането на танкера началникът на генералния щаб на въоръжените сили на РФ Николай Макаров е решил да съкрати посещението си в Брюксел, съобщава за Интерфакс руският постоянен представител към НАТО Дмитрий Рогозин. "Току що Макаров ми съобщи за своето решение - вместо да излети през нощта той ще лети за Москва в 16 часа местно време", - заяви постоянният представител.

Началникът на Генералния щаб  днес ще вземе участие в срещата между Русия и НАТО на ниво шефове на Генщабове. "Не изключвам, че залавянето на сомалийските пирати пленили нашия танкер ще бъде" "преследване по горещи следи" и е в дневния ред на днешната дискусия, както и в Брюксел," - заяви Рогозин.

Рогозин увери, че спасителната операция за освобождаването на "Московски университет" вече е започнала. "Нашите военни трябва да отидат, и въпросът ще бъде решен за час" - каза той, отказвайки да говори по този въпрос по-подробно. "Всичко е в ръцете на ръководството на руския флот. Те са най-наясно, как се действа в такава ситуация" - допълни дипломатът.

Постояният представител обърна внимание на факта, че в района на Аденския залив има кораби на НАТО, както и  наш кораб, който е съпровождал танкера Московски университет "до безопасната зона. "В охраняваната зона съпровождащия кораб се е отделил от танкера и тогава е бил пленен. Сомалийските пирати са разширили зоната на действията си и в пространствата, които са били смятани за безопасни," - заяви Рогозин.

Той изрази мнение, че заплахата от съвременното пиратство става все по-значима и опасна и добива значително международно измерение. В тази връзка той смята,че е необходимо активното съдействие на дипломати и военни.

Подробности по отвличането на кораба

Нападението на кораба е извършено на 350 км от крайбрежието на източната част на Аденския залив. Както отбелязва Life Nwes, преди връзката с танкера да се изгуби, капитанът успява да изпрати съобщение за атаката на руския военен кораб "Маршал Шапошников", който се бори срещу пиратството в региона на Африканския рог и Аденския залив. Капитанът заяви, че към кораба се приближават две малки по размери бързоходни моторни лодки с хора, които откриват огън от автоматично оръжие. Екипажът успява навреме да забележи пиратите и да се подготви за атака по предварително определена схема и да осъществи маневриране.

  Въпреки това, според АП, пиратите залавят кораба. Според адмиралът на шведския флот Джон Tорнквист екипажа на танкера се е заключил в едно от вътрешните помещения на кораба.

  В Новоросийск е създаден щаб за работа със семействата

Според прессекретарят на Novoship Серафим Шукшин, администрацията на компанията е в постоянна комуникация с роднините на членовете на екипажа, предаде ИТАР-ТАСС. Семействата на всички членове на екипажа са информирани  какво се е случило, когато се появи нова информация за състоянието на екипажа и кораба, ние ще Ви информираме повече "- каза говорител на пресслужбата.

За роднините на моряците е открита "гореща линия." "Телефон" гореща линия "- (8617 - код от Новоросийск) 62-82-62. Тя вече работи, на нея роднините на моряците могат да научат най-новата информация за съдбата на близките си" - заяви служител на агенцията.

Компанията Novoship, организира център за спасяването на екипажа, начело с заместник-генералния директор по сигурността Анатолий Черниховский.
.
В групата, водена от първия заместник кмет Игор Дяченко, влизат представители на администрацията, лекари и е осигурен транспорт за нея. Специалистите са готови да отговарят на всички обаждания и да предоставят изчерпателна информация по телефона.

През първото тримесечие на 2010 г. пиратите са отвлекли 11 кораба

Припомняме, че през първото тримесечие на 2010 г., сомалийските пирати са отвлекли 11 кораба и са взели 194 заложници, дванадесет от тях са били ранени. През 2009 г. пиратите са отвлекли 47 кораби от целия свят, приблизителната сума на откупа за тях възлизат на 82 милиона долара. Средният размер на откуп за кораб през 2009 г. е нараснал до 1,75 милиона щатски долара.

Както с тревога отбелязват експертите, действията на сомалийскте пирати се е разширила до бреговете на Кения, Танзания, Сейшелски острови, Мадагаскар. В някои случаи, пиратите са на разстояние до 1000 мили от Сомалия.

Сега в опасния регион патрулират международни конвои, включително и руски военни кораби. Корабите, патрулират по два месеца, след което се заменят от нов състав. Този вид вахта в крайбрежните води на Сомалия започна на 2-ри януари 2009.


Задържаните сомалийски пирати, похитили танкера "Московски университет", са пуснати.
07.05.10
Отвлеклите танкера "Московския университет"  сомалийски пирати трябваше да бъдат освободени, защото международното право не позволява те да се преследват. За това съобщи в четвъртък  източник в Министерството на отбраната, който е запознат с хода на операцията за освобождаване на танкера. В петък Министерството на отбраната потвърди тази информация официално.

"Това се дължи на несъвършенствата на международната правна рамка", - каза ръководителят на Преса и информация "на Министерството на отбраната, полковник Алексей Кузнецов.

Припомняме, че Централната следствена служба (GUS) UPC Русия в деня на залавянето на кораба откри наказателното дело в съответствие с част 3 от член 227 от Наказателния кодекс (пиратство с насилие и оръжие от организирана група), който предвижда санкции в размер до 15 години лишаване от свобода.

- Защо не могат да бъдат съдени пиратите
- Задържаните твърдят, че самите те са били лишени от свобода пиратите, които успяха да избягат
- Медведев възложи да се намерят правни норми за наказание на пиратите
- Рогозин предложи без много шум да се стреля по пиратите
- Танкера възнамерява да достигне Китай, както е по план.
- За борба с морските пирати Русия ще построи специален кораб

Говорителят на СКП на Русия Владимир Maркин,че разследващите органи са предприемат стъпки, задържаните пирати да останат в руската столица ", за да се извършат следствени действия и да бъдат изправени пред съд в рамките на съществуващото наказателно процесуално законодателство на Русия и на международното право", но след това той опроверга сам казаното от него от което стана ясно, че не става дума за оставането им в Москва..

В четвъртък вечер, източник в министерството на отбраната заяви, че "за съжаление, настоящите правни норми на наказателното преследване на пиратите, действащи в Сомалия не съществува, и следователно те не попадат под юрисдикцията на друга държава и на международното право .

Пиратите, които превзеха руския танкер, бяха разоръжени, бяха им отнети навигационните инструменти, натоварени в надуваема лодка и пуснати на свободно плаване ", - каза представителят на Министерството на отбраната.

Той потвърди, появилата се информация, че сигналът от пиратската лодка е изчезнал от радара на кораби един час, след като лодката е пусната в открито море.

 
Защо не могат да бъдат съдени пиратите

По сега действащата Конвенция на ООН за морското право в открито море, всяка държава има право да залавя пирати или пиратски кораби, да конфискува цялото имущество на кораба и да дава на съд пиратите.. Обаче, Аденския залив не е "открито море": 12 мили от приливите и отливите не са включени в териториалните води на Сомалия, една държава, която е такава само с името си и не е в състояние да гарантира безопасността на преминаващите плавателни съдове.

Сомалия престана да съществува като единна държава от началото на 1990 г. в резултат на гражданската война. С падането на диктаторския режим на Сиад Баре, управлявал от края на 1960 г. страната изпадна в анархия и бързо разпадане на няколко квази-държавни образувания.

В момента, като единствен легитимен орган в страната, международната общност признава федералното правителство на Сомалия, но последното контролира само част от столицата - град Могадишу.

Останалите части на Сомалия, са под контрола на непризнати държавни институции, или са самоуправляващи се територии, чието ръководство има различни, често конфликтни виждания за обединение под ръководството на Могадишу. Например, области, в южната и северна част на Сомалия, са управлявани от местни кланове и радикални ислямистки движения. В северозападната част от 1991 г. съществува непризнатата република Сомалиленд.

За борба с пиратите в Сомалия  в района патрулират 35 военни кораби от 16 страни, отбелязва заместник-говорителят на външното министерство Игор Фролов.

"Но положението не се подобрява - отбелязва дипломатът  - Пиратите, получавайки финансови средства, се оборудват с все по-съвременни средства залавяне на все по-големи кораби."  

"В този контекст, са необходими ефективни и незабавни действия от страна на международната общност - каза Фролов. - По-специално, един от най-сложните моменти в  борбата с пиратството е юрисдикцията върху лица, заподозрени в извършване на актове на пиратство и въоръжени грабежи в морето , както и разследване и съдебно преследване на тези лица. "

Задържаните потвърждават, че самите те били пленници на истинските пирати.

Междувременно, "Комерсант" пише в петък, че за екстрадиция не се говори и поради несигурността на правния статут на задържаните лица: те твърдят, че самите те са били лишени от свобода от истинските пирати, които са напуснали танкера в рамките на няколко часа преди операцията.

Според задържаните, истинските пирати под заплаха с оръжие, ги принуждавали да взимат корабите на абордаж. Правейки няколко опита да влязат в капитанския мостик, виждайки хеликоптер в небето, пиратите започнали да го обстрелват и когато той се отдалечил, се качили  в една от двете лодки и изчезнали в неизвестна посока, оставяйки на палубата оръжие и абордажни пособия.

Версията на задържаните лица е проверена, и членовете на екипажа на "Московски университет" не могат нито да потвърдят, нито да го отрекат, тъй като не са видели  нито един от нападателите отблизо.

От своя страна, източник в министерството на отбраната на Русия каза, че по време на първоначалния разпит на пиратите не е идентифицирана тяхната националност.  Представител на ведомството каза още, че заловените не представляват интерес от гледна точка на получаване на своевременна информация за пиратството в региона на Африканския рог.

 
Медведев възложил да се намери правна норма срещу пиратите

Президентът Медведев на среща с ръководителя на министерството на отбраната заяви, че е дал указания на министерството на външните работи и министерството на отбраната да разработва въпроси, свързани с установяването на международна правна рамка за борба с пиратството. Според Медведев, всеки знае какво зло е това, и трябва да могат да се споразумеят как да се справят с него, от гледна точка  на правната рамка и политическите средства " Сегашната положение е много лошо."

Напомняме, че танкера плаващ под либерийски флаг, на който имаше 23 руски моряци, е бил заловен в сряда сутринта в източната част на Аденския залив. Плавателният съд, който превозва 86 000 тона петрол, идващ от Червено море и плаващ за Китай. В четвъртък сутринта танкерът е освободен от руския флот от голям противолодъчен кораб (BPK), "Маршал Шапошников". В същото време руснаците не са били ранени, десет пирати са били задържани и един убит.

Екипажът успял да изключи двигателя, и да се барикадира в една от стаите на кораба, така че пиратите  да не могат да се справят с управлението, да останат на дрейф и да чакат помощ от ВМФ на РФ.

Медведев по време на среща с министъра на отбраната Анатолий Сердюков, който докладва на президента за освобождаването на танкера, благодари на ведомството и отбеляза професионализма на щурмовата група.

Председателят също така отбеляза правилността на решението за освобождаване на "Московскияуниверситет" през деня.

Фирма "Новоросийск плаване", чиято собственост е "Московският университет" , също благодари на командването на военноморските сили на Русия и на персонала на БПК "Маршал Шапошников". Корабособственикът не пропусна да  отбележи, професионалните действия на екипажа на отвлечения танкер.

"Благодарение на умелите и навременни действия на капитана на танкера капитан Юрий Tулчински, пиратите не са успели да вземат за заложник нито един член на екипажа и да даде отново ход на плавателния съд, след повече от 20 часа обсада" - каза представител на фирмата.

Рогозин предложил без много шум да се стреля по пиратите.

Постояният представител на Русия към НАТО Дмитрий Рогозин заяви, че Русия възнамерява незабавно да започне създаването на международна правна рамка за борба с пиратството, "в противен случай всички опити да се преодолее това зло ще се превърне в една глупава игра", съобщава Интерфакс.

Дипломатът определи няколко опции за възможно развитие след задържането на пиратите. На първо място, според него, те могат да съдят държавата, чиито граждани са задържаникте, но това не е много ефективно.

За подобна оценка  дипломатът се основава на опита на Германия: "Има случаи, когато, след залавянето на пиратите на техните семейства в същия ден пътували до страната на екстрадирането на нашествениците, така че е в Германия, известна с хуманното си правосъдие - сомалийски пирати са получавали затвор с минимален срок , и през цялото време членовете на техните семейства, седяли на вратите на затвора, чакайки да бъдат освободени техните брат, бащи или синове" И тогава те са имали право да се установят в Германия като нови граждани.

На второ място, можете да оставите пиратите в открито море, както е направила в този случай, руската страна. Но този метод не изглежда достоен за Рогозин: "Той  води до факта, че тези пирати, когато се приберат на сушата, отново започват да замислят ново нападение."

На трето място, ако отвличането на кораб от пирати, се смята като опита за убийство на съответната държава, граждани, е възможно да бъдат предизвикани масови безредици в страната, затова полицията и пожарната следва да унищожи нападателите. По думите му,  някои страни са действали по такъв сценарии, чиито граждани са държани като пленници от пирати, но не край бреговете на Сомалия. "Тази информация да не излиза извън палубата," - заяви Рогозин.

Както бе обяснено от постоянния представител на Русия към НАТО, този метод изглежда най-ефективен, тъй като опитът показва,  че броят на нападенията на кораби в тези страни, които воюват от разстояние с пиратите по този начин, показва рязко намаляване на нападенията.. Рогозин заяви, че той е за много строги мерки, и не е склонен да подкрепя "либерализмът", тъй като на бандитизмът и гангстеризмът трябва да се отговаря с огън. Прекаленият хуманизъм, каза той, предизвиква само рецидиви.

Той подчерта, че сомалийските пирати действат с оръжие в ръка, заплашвайки живота на хората, а понякога и убиват членове на екипажа на пленения кораб. "Те тероризират една значителна част от човечеството, хвърляйки съмнение върху свободата на моретата, причинявайки огромни щети на държавите, които са принудени да защитават  техните стоки, и най-важното - живота на своите граждани" - каза Рогозин.

Този въпрос той възнамерява да постави в дневния ред на заседанието на Съвета НАТО-Русия на 19 май да се обсъди как съвместно да се създаде необходимата единна правна рамка. "Ако не  бъдат разработени единни международни правила, това ще доведе до импровизации от страна на националните въоръжени сили на тези страни, чиито граждани и кораби са били подложени на систематична заплаха от нападение" - отбеляза постоянният представител.

Рогозин заяви, че е изненадан от безразличиетои липсата на загриженост от водещите западни сили, включително и за моряците, по проблема за създаване на единен трибунал за пиратите. "За сърбите, в Хага е станало възможно да се създаде съд, но за сомалийските пирати по някаква причина, не се получва, и тук, мисля, че световната общност показва странна незаинтересованост  - каза Рогозин.

Според него, този съд до голяма степен ще ограни  дейността на сомалийскте пирати, тъй като съдебната система на тази страна не е в състояние да наказва  нарушителите.

Танкерът възнамерява да достигне в Китай, както е планирано

Танкерът "Московския университет", собственост на АД "Новоросийско корабоплаване (Novoship), възнамерява да продължи по предварително планирания маршрут, съобщи за Интерфакс пресслужбата на дружеството.

Заместник-говорителят на външното министерство Игор Фролов съобщи, че корабът е получил множество наранявания, но няма опасност от разлив на нефт.

Сомалийските пирати задържани на танкера "Московски университет, ще бъдат доведени в Москва, където те ще бъдат подведени към наказателна отговорност. В момента на залавянето на кораба е образувано наказателното дело в съответствие с част 3 от член 227 от Наказателния кодекс (пиратството с насилие и оръжия от организирана група), който предвижда санкции в размер до 15 години затвор, пише РИА Новости.
.
"С тях са проведени редица действия по разследването, вече е решен проблемът за допълнително разследване" - обясни представителя на СКП Владимир Маркин..

- Министерство на външните работи счита, че въпросът за бъдещето на пиратите е отворен

На борда на руския танкер се намират десет пирати, сред тях има ранени. Един пират е убит по време на освобождението от специалните части на кораба. Както съобщава по-рано  Министерството на отбраната, от задържаните са били иззети малки оръжия, включително тежък калибър, като гранатомет и аксесоари за абордаж на кораба ( стълби и така наречените "котки").

"В момента на борда на кораба работи следовател от военния разследващ отдел - ВСО за събиране на доказателства в рамките на наказателното дело.

Според последните доклади, следствието започна разпит на екипажа, предаде ИТАР-ТАСС. Разпитите се осъществяват като се взема предвид здравословното състояние на всеки един от моряците,се подчертава от прес-службата на военния отдел на  разследващия комитет към прокуратурата (СКП) на РФ.


Как е освободен танкера от пиратите.


Операцията за освобождаване на екипажа на танкера "Московския университет" продължи два часа и половина. Пиратите са оказали сериозна съпротива и щурмовия отряд от кораба "Маршал Шапошников" е била принудена многократно да използва оръжие.

  Както предаде ИТАР-ТАСС ръководителят на пресслужбата и информацията на Министерството на отбраната, полковник Алексей Кузнецов, "Маршал Shaposhnikov" пристига в района, където се намира танкера, задържан от пиратите около 01.00 през ноща, московско време. В този момент кораба е на около 600 км източно от остров Сокотра в Арабско море.

"Когато "Маршал Шапошников" се е намирал на 80км. от танкера, е излетял хеликоптер за откриването на кораба,. При облета по руския хеликоптер пиратите са стреляли с леко стрелково оръжие."

Пилотите са били принудени да отвърнат на огъня по надстройката на танкера. "Едва след това пиратите спират стрелбата и се укриват." - казва Кузнецов.

В 02:30 часа Московско време "Маршал Шапошников" се доближава до танкера, а след установяване на комуникация с екипажа, укрил се в машинното отделение , кораба открива предупредителен огън от тежки картечници и 30-мм артилерийски комплекс.

  "Само след многократната употреба на оръжие пиратите решават да влязат във връзка с командира на бойния кораб за прекратяване на огъня, и намерението им да се предадат - каза Кузнецов. - Около 05:00 мск време трите  групи на пиратите са били разоръжени и задържани. Антитерористичната група, въпреки въоръжената съпротива от страна на пиратите е освободила всички членове на екипажа на танкера.

 
МВнР счита, че въпросът за бъдещето на пиратите отворен

Междувременно позицията на Министерството на външните работи не е толкова ясна за по-нататъшнаата съдба на задържаните пирати. "Този въпрос не е решен. Ще бъде извършено разследване,след което ще се определи съдбата им" - заявиха от отдел преса и информация на Министерство на външните работи на Русия.

  Русия има право да съди сомалийските пирати на нейна територия, казва председателят на Асоциацията на международното морско право, съдията от Международния трибунал на ООН по морско право,  Анатолий Колодкин. В този случай се отнася до Конвенцията на ООН за морското право от 1982 г., където е записано, че "държавата, която залови пирати с военен кораб има право да разследва, осъжда и наказва извършителите."

"Имаме всички възможности за разглеждането на делото в Русия. В Наказателния кодекс, в член 227 (пиратство), което осигурява от 5 до 15 години лишаване от свобода" - каза експертът. В същото време, експертът не отхвърли възможността за предаването на пиратите на трети страни: Саудитска Арабия, Сейшелите и други.

Освен това, както подчертава Колодкин, използването на  оръжие от руските моряци е абсолютно оправдани и законно, тъй като "пиратите са използвали сила, при превземането на кораба.

Заслужава да се отбележи, че подобен проблем вече е стоял пред Русия, когато през 2009 г. БПК "Адмирал пантелеев" е задържал край бреговете на Сомалия, съд с около 30 пирати на борда. У тях са били намерени автомати "Калашников", стълби за изкачване на борда и навигационно оборудване.

Въпросът как ще се реши бъдещето на пиратите ще е доста бавно и мъчително. Заловените пирати, сред които има граждани на Сомалия, Иран и Пакистан са предадени на една африканска държава.

Медведев потвърди поканата си за създаване на международна правна рамка за борба с пиратството

Руският президент Дмитрий Медведев, възложи на министъра на отбраната Анатолий Сердюков да подготви документите за награждаване на всички онези, които са участвали в освобождаването на танкера.Още по темата тук.
Източник:nwes.ru
 

 









Гласувай:
0



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39753255
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031