Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
15.05.2010 10:37 - Кибервойната. За около 150 мин. САЩ може да престанат да функционират.
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 1062 Коментари: 0 Гласове:
0

Последна промяна: 15.05.2010 11:11


САЩ са готови до отговорят на атаките на хакерите с военни удари, е заявил Пентагонът.
image
         

  image image image
Обобщена хронология по темата, след избирането на Обама за президент.

САЩ не изключват възможността за военни удари в отговор на кибер атаките на своите компютърни мрежи, казва заместник-помощник секретарят на отбраната на САЩ по политическите въпроси, Джеймс Милър, говорейки на конференция, посветена на националната сигурност.

Запитан дали Вашингтон ще се прилага военна сила, ако някой отвън реши сериозно да навреди на страната,  използвайки компютри, Милър отговаря: "Да. Трябва да сме готови да прибегнем до възможните реакции не само в киберпространството."

Според него в тази област, все още има много сиви зони, например, няма яснота за това какво представлява "акт на агресия в киберпространството." Не е задължително, в тази категория може да се включат електронен шпионаж или усилията да се правят промени в информацията на сайта, каза той. "Като цяло, съществуват правни въпроси, с които ние се опитваме да справим", - каза Милър.

С какви средства ще се води кибервойната.

"През последното десетилетие броят на нападенията срещу нашите компютърни системи са се увеличили значително - подчерта той. - Нашата мрежа се пробива хиляди пъти на ден ... Бяхме засегнати в смисъл, че губим информация ... Обемът на загубена информация се измерва с терабайти, което е равно на много щатски Библиотеката на Конгреса. "

Както бе посочено от Милър, "ние не сме напълно наясно за това колко уязвими сме." Над 100 чуждестранни разузнавателни служби работят да влязат в американските компютърни мрежи, да не говорим за промишлен шпионаж, терористични и криминални групи, както и хакери, добави той.

За да се противопоставят на хакерите Пентагонът създава нова структура - Киберкомандване. Миналия петък, Сената одобри на позицията, ръководител на тази структура генерал Кийт Александър. До неотдавна той беше директор на една от най-тайните разузнавателни служби на САЩ - Агенцията за национална сигурност, който се занимава с електронно наблюдение по целия свят чрез спътници и станции за подслушване.

Докладвайки през април пред Конгреса, генерал Александър каза, че е невъзможно да се определи точно кой от нападателите - безгрижни тийнейджъри или професионално обучени кибербойци, заяви пред списание PC. Въпреки това, той увери, че САЩ ще даде отпор на всички неканени гости, и в частност, езика в мрежата на цифровата система за отговор при удари.

 
Пентагонът ще се бори с виртуалните врагове: В щатските ВВС е създадено Киберкомандване.

Според плановете на военните, на базата на временни киберкомандвания в бъдеще ще бъде създадено постоянно такова в щатските военновъздушни сили,
Създаване на временно киберкомандване е станало на фона на "загрижеността за хакерски атаки срещу западни страни, от територията на Ки

Според официалния представител на щатската ВВС Майкъл Вин, временно киберкомандването ще бъде разположено на една въздушна база на ВВС сили в Barksdale, Луизиана, от където в момента се управляват всички операции на щатски ВВС във виртуалното пространство.

Създаването на временно киберкомандване възниква на фона на опасения за хакерски атаки срещу западни страни и САЩ, от територията на Китай, както и след нападение от хакери на естонски уебсайтове на правителството.
Пентагонът създава командване в случай на война в киберпространството
 дата на публикуване: 29 май, 2009


Министерството на отбраната възнамерява да създаде специална команда, която да води война в киберпространството
Не е ясно как новото военно командване ще взема решения за настъпателни операции в кибервойната.
Очаква се, Барак Обама публично да говори за защитните мерки. Служителите също отказаха да обсъждат въпроса за хакерски атаки от страна на САЩ

Военните водят подготовка не само за отбрана, но и да атакуват, съобщава авторитетното американско издание The New York Times, позовавайки се на източник в администрацията на САЩ. В същото време, президентът Барак Обама ще създаде гражданска администрация за защита на американските компютърни мрежи от външни заплахи.
САЩ се опасяват най-много от китайците и руснаците.


 Някои експерти смятат, че създаването на компютър за контрол от Белия дом не слага край на бюрократични войни, които избухнаха във връзка с освобождаването на милиарди долари за защита срещу кибернетични заплахи. Основният спор накара Пентагона и Агенцията за национална сигурност, да си оспорват правото да наблюдават подготовката за "кибервойната."

 В допълнение към публичните документи cybersecurity, които Обама  представи, ще се приемат и тайни документи, които разпределят силите между Пентагона и НСА в тази област, посочи източникът. В момента повечето от силите за неутрализиране на компютърните заплахи са съсредоточени в НСА.

 Решението за създаването на киберкомандване е важна стъпка в сравнение с действията на президента Джордж У. Буш, казва NYT. Предишният президент не можа да реши как правителството трябва да се подготви за неизбежната "цифрова война". Разрешения за кибератаки срещу враговете на Съединените щати бяха давани поотделно за всеки случай.

 Предвижда се новата команда да се субординира с Пентагона и стратегическите командвания, отговарящи за ядрените оръжия и за компютърна сигурност, но в бъдеще новата структура може да стане независима.

Продължават споровете за правомощията на Белия дом и на бюджета. Също така продължава спорът между НСА и Пентагона, имаше противоречия със закона за разузнаването, което по закон има право да действа само извън Съединените щати.
САЩ не коментират свойте хакерски атаки извън страт(ната.
Източник: По материали он Интернет.

Дотук е процедурата. По-долу ще прочетете какво би станало при реална атака. 


Стана ясно,че страната, която трупа планини от ядрено и обикновено оръжие, въобще не е готова за кибервойна.

image


Американската неправителствена, обществена организация Bipartisan Policy Center провежда експеримент ,с който се опитва да изясни какво би се случило, ако хакери от целия свят започнат мащабна кибервойна срещу САЩ. Проведени били учения под наименованието "Шокова кибервойна", които нагледно показали, че страната абсолютно не е защитена.

В случай на масирана хакер-атака извън граница, инфраструктурата на кабелните телефони и безжичните мобилни връзки, а така също електроснабдителната система могат просто да излязат от строя, което след едночасово прекъсване ще парализира функциионирането на цялата икономика на страната.

Учебната симулация на кибервойна се провела с компютрите на 230 участници в експеримента. Всички тези хора били служители на отбранителните ведомства, агенции по безопасност, частни компании занимаващи се с разработки за безопасност, а така също и обществени организации. Още с първата тренировка се появили проблеми с държавния сървър, контролиращ електроснабдяването, който "легнал" след най-обикновена хакерска атака.

По време на учението се работело по два сценария: отначало вирусната атака започнала да се разпространява между телефоните, който започнали активно да се заразяват един от друг. В резултат на това, всичките кластери на мобилните мрежи рухнали от претоварването. А, защо преставали да работят електромрежите на страната, на аналитиците тепърва им предстои да разбират.

Моделирането на реална война в Интернет показало: в случай на грамотна атака, 40 млн. американци в източните щати могат да се окажат без електроснабдяване половин час след атаката. След още един час - 60 млн. абонати на мобилни връзки ще забележат, че техните телефони са се превърнали в обикновени пластмасови кутиики, които не стават за нищо. А след още два часа ще бъде парализиран и финансовия световен център - Wall Street.

Участниците в експеримента проверили за едно, доколко са готови в кризисна ситуация съветниците на Президента по безопасността, които са длъжни да реагират оперативно на нападението. Уви, чиновниците полудели. Те, по време на експеримента изпаднали в безизходица, след като атаката започнала срещу компютрите на Пентагона и правителството на САЩ.

Отделни опити показали, че и Агенцията за високи технологии не е способна бързо и качествено да опише събитията, които са произтекли след кибератаката, което свидетелства за това, че журналисти, способни да разбират всичко, случващо се в кибер пространството и да дават адекватни съвети  на населението в страната, на практика няма.

Организаторите на експеримента предупредили, че повечето подобни нападения се извършват не направо отвън /зад граница /, а опосредствено: отначало се идентифицират обикновени потребители, а вече оттам атакуват сървъра, в случая, Пентагона. При това самите собственици на P.C.-тата не знаят какво се случва.

Но, най-големият проблем, който установили във BPC,- отсъствието на законодателство, което да наказва разпространителите на вредните вируси. В действителност, автори и разпространители на вируси за мобилни телефони, не могат да бъдат съдени.

По-рано се смяташе, че да разбиеш електромрежа, инфраструктура на комуникационни оператори, компютърни мрежи, икономически, политически и военни ведомства е твърде сложно - системите бяха добре защитени, особено от обикновени компютърни потребители. Но масовото навлизане на Apple, IFhon, коренно промениха нещата, смятат експерти.

След приключването на експеримента секретаря по въпросите на националната сигурност Майкъл Чертофф признал, че неговата държава изобщо не е защитена от киберзаплахата в съвременния свят и обещал в най-скоро време държавата да вземе мерки за осигуряване на безопасността на държавата. Освен това той подчертал, че в последните години числото на атаките срещу САЩ отвън расте. На първо място Китай и мюсюлманския свят, които не са доволни от външната политика на САЩ.

За това американците трябва да кажат "благодаря" на екс-президента Д.Буш, - смята М.Чертофф. - Ние признаваме, че недостатъчно се подготвяхме за възможни опасности във виртуалното пространство. Ние сме много уязвими. Затова в близко време ще приемем редица законодателни и военни инициативи за въвеждане на правила в тази сфера ще повишим своята отбранителна способност в случай на кибератака.

Извода, който са направили във BPC, са вместили в 43 сек. клип, качен в сайта на организацията. В него се говори:

За последните десет години кибератаките изваждаха от строя правителствени и търговски сайтове в държавата. Това нанасяше огромни щети на икономиката на САЩ. Става въпрос за милиарди долари. Когато Россия влезе в Грузия през август 2008 г., като начало пострадаха грузинските правителствени сайтове. Януари 2010  се ознаменова с това, че китайски хакери откраднаха информация от Google и от други 30 големи американски и международни компании. Кой ще е следващия?..

...Значението на хакерите в съвременния свят, продължава да расте. Вестник Washington Post пише, че през януари 2010 год. беше извършена най-крупната, масирана хакерска атака в  историята на Интернет: пострадаха 75 хиляди компютърни системи в 196 страни на света. В САЩ тяхна жертва станаха 2500 компании.

Хакерите по време на умните атаки крадат конфиденциална информация за операции с кредитни карти, а също се интересували от служебни регистрации и пароли на сътрудници по отбраната и научни ведомства от различни страни. Експертите потвърждават, че престъпната група, която организира всичко това, физически се намира в Източна Европа.

Коментар за ученията и техните резултати от: Ларри Клинтън, президент на компанията ISA, занимаваща се с въпросите на осигуряване на интернет - безопасността.

- Проблемът, действително е огромен и тези учения не са P.R. Въпросът е в това, че ние можем сериозно да пострадаме от поголовната интернетизацията на обществото, което стана ясно още по времето на президента Клинтън. Проблем има и освен това, той е дълбок и не трябва да се очаква бързо решение. Приетите законодателни инициативи и отделените за това милиони долари, не могат да решат проблема от веднъж. Когат става дума за обезопасяване на кибер пространството, всички икономически стимули са на страната на нападащите: да се атакува сървъра е много по-евтино, отколкото да го защитаваш. Затова атаките ще продължават. Справедливо ще бъде, да отбележим, че и другите страни не изглеждат защитени и даже в по-голяма степен от САЩ. Така че, най-правилната стратегия в случая, ако нещо такова се случи - на удар ще отвърнем с удар
http://svpressa.ru/world/article/21450/#  
19 февраля 2010 год. Постинг от 05.03.10






 





Гласувай:
0



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39928039
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31039
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930