Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
16.02.2010 11:35 - Новият стар "герой!" Част от хронологията на безумието.
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 3000 Коментари: 1 Гласове:
4


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg

АКСИОМАТА?

image

ДИАГНОЗАТА!

Новият image
Главният прокурор на България Никола Филчев в думи, дела и документи
 
Едвин Сугарев

image1 януари 2003

На погребението на Николай Колев не присъствува нито един от шефовете на Върховна касационна прокуратура, нито е изпратен венец от тяхно име. Сред присъстващите е разпространена декларация от генералния секретар на Моряшкия синдикат Пламен Симов, според която в последния си разговор с него убитият Колев е споделил, че се занимава със събиране на доказателства за съпричастността на главния прокурор към убийството на Надежда Георгиева и че съществува списък с нарочени за физическо унищожение врагове на Филчев, като на първо място в него е самият той.

 

2 януари 2003

Ръководителят на Националната следствена служба заявява пред радио “Дарик”, че очаква делото за убийството на Николай Колев да бъде възложено на националното следствие. Това, разбира се, не се случва – въпреки сложността на случая, обществения интерес и настояването на вдовицата и сина на убития.

 

3 януари 2003

Главният прокурор Никола Филчев се явява на заседание на ВСС след седем седмици отсъствие (от връчването на откритото писмо на Едвин Сугарев). В дневния ред на заседанието са записани точки за убийството на Николай Колев и за скандала с подслушването на магистрати и политици по разработката “Гном”, които са отминати формално и без дискусия по същество. Никой не задава на Филчев въпроса, дали ще си подаде оставката, въпреки че това е първото му появяване след декларацията на ВСС, с която същата му е поискана. Единствено Нели Куцкова засяга темата за убийството на Колев, като предлага разследването да бъде поето от Националното следствие. Предложението е отхвърлено.

 

3 януари 2003

Освободен е Филко Славов, командир на СОБТ (баретите), изключително близък до главния прокурор. През ноември 2002 г. 54 барети от отряда искат неговата оставка с писмо до министъра на МВР. След уволнението си Филко Славов бива назначен на резервен щат в МВР, а по непотвърдени данни в момента е на щат във ВКП като завеждащ “Сигурност и охрана”, каквато служба впрочем не съществува по щатната номенклатура на ВКП.

 

6 януари 2003

Веселин Данов, син на председателя на Конституционния съд Христо Данов, заявява пред медиите, че неговият баща също е бил подслушван от МВР и че служителка от посолството на САЩ му е предлагала подкуп, за да повлияе на баща си по делото за легитимността на избора на главния прокурор Никола Филчев. Според описанията и намеците, дадени в изявлението му, медиите посочват, че се има предвид Керън Краймър, юридически съветник в американското посолство. Изявленията на известния с криминалните си прояви Данов–младши (част от които впрочем самият той описва в пространно интервю пред в. “Сега”) предизвикват сериозен дипломатически скандал, приключил след разговор между Родерик Мур и зам.-министъра на МВР Бойко Коцев.

 

6 януари 2003

По повод изявлението на председателя на НС Огнян Герджиков, че срещу главния прокурор се води “недостойна кампания”, Едвин Сугарев разпространява открито писмо, в което настоява за публичен отговор на два въпроса: дали е имало заведено срещу него следствено дело за престъпление по служба в качеството му на синдик на “Агробизнесбанк” и какво е отношението му като съдружник във фирмата “Фактор консулт” към приватизацията на “Агропромстрой” – Монтана. В отговор Герджиков свиква пресконференция и заявява, че е бил член на УС на “Агропромстрой” около месец, а делото за “Агробизнесбанк” е прекратено още през 2000 г. Дни по-късно е уличен документално в лъжа: официална справка в съдебните регистри за “Агропромстрой” доказва, че е бил член на УС не един месец, а цели четири години.

 

7 януари 2003

40 граждани внасят в канцеларията на ВКП подписка с искане главният прокурор да си подаде оставката. При внасянето е поставено изискване всеки от подписалите да се яви персонално и да се легитимира с личната си карта, което е изпълнено. ВКП обещава отговор в 20-дневен срок, но такъв, разбира се, не е получен.

 

7 януари 2003

Филчев заявява, че ще поиска имунитета на един от депутатите в първия работен ден на парламента. Паралелно с това неговата пресслужба съобщава, че е постъпило искане от група граждани да се възобнови делото по случая “Сапио”, да се снеме имунитетът на бившия премиер Иван Костов и да му бъде търсена наказателна отговорност. Съобщението съвпада с реалното внасяне на подписка на граждани в деловодството на ВКП, в която се настоява за оставката на самия Филчев. По този повод пресслужбата на прокуратурата лансира версията, че електронното издание “Медиапул” е пратило група пенсионери да искат оставката на главния прокурор Никола Филчев.

 

9 януари 2003

Главният прокурор иска свалянето на имунитета на народния представител от СДС Никола Николов. Създадена е специална парламентарна комисия, която трябва да прегледа неговите основания. В крайна сметка чрез гласуване НС отхвърля искането на Филчев.

 

9 януари 2003

Депутатът Никола Николов, чийто имунитет е поискан от Филчев, публично заявява, че зад атаката срещу него стои т.нар. “юридическо лоби” на ОДС, което чрез законодателни промени в предишния парламент е превърнало неговата недосегаемост в абсурд.

 

14 януари 2003

НС на СДС определя искането на Филчев да бъде свален имунитетът на народния представител Никола Николов като “част от отдавна прилагания сценарий за дискредитиране на СДС”. В същото време председателят на партията Надежда Михайлова отказва да подложи на гласуване внесеното в Националния съвет предложение на Едвин Сугарев партията да поиска оставката на главния прокурор.

 

18 януари 2003

Асоциацията на прокурорите изпраща на правната комисия в парламента становище, в което се твърди, че предложената от Министерството на правосъдието съдебна реформа съдържа “палиативни мерки, които няма да доведат до очаквания резултат”. В него се посочва, че основна вина за бавенето на съдебните дела има следствието, и се предлага то да премине на подчинение на прокуратурата. Асоциацията настоява прокурорите да дават разрешение за използване на специални разузнавателни средства, претърсване и изземване, да отпадне разпитът пред съдия по време на предварителното производство и да се узакони фигурата на агента под прикритие.

 

18 януари 2003

В пространно интервю пред предаването “Всяка неделя” по БНТ Филчев заявява, че срещу него се води кампания, чиято цел е да създаде напрежение в държавата. Според него атаките идват не от политически сили, а от тесни групи, които се надяват да избегнат съдебна отговорност – най-вече за приватизацията. Сред най-колоритните му твърдения в това интервю е, че не е чул лоша дума за себе си от престъпния свят.

 

18 януари 2003

След среща с председателя на ПГ на НДСВ Пламен Панайотов Филчев изненадващо се обявява за промени в Конституцията в частта й за съдебната система, които да бъдат осъществени в рамките на този парламентарен мандат. Както дотогавашните, така и последвалите негови действия, свързани с перманентни питания до Конституционния съд, се намират в рязка дисхармония с това изявление.

 

20 януари 2003

Председателят на ВКС Иван Григоров и ръководителят на Висшия адвокатски съвет Траян Марковски заявяват, че съдебните дела се бавят от следствието и прокуратурата, а не от съда и адвокатите.

 

2 февруари 2003

С факс до БТА прокурорите от пловдивската Апелативна, Окръжна и Районна прокуратура осъждат гражданската дискусия, организирана на 29 януари от Граждански комитет “14 декември” под наслов “Чия е България – на гражданите или на мафията?” Твърди се, че такива мероприятия обслужват единствено престъпността.

 

8 февруари 2003

Председателят на американския Комитет за разширяване на НАТО Брус Джаксън заявява пред радио “Нет”, че ако искаме да бъдем приети в Атлантическия пакт, главният прокурор трябва да бъде сменен, тъй като е корумпиран. ВКП заявява, че това е лъжа и че Брус Джаксън ще бъде съден (което, разбира се, не се случва). Коментарът на главния прокурор Никола Филчев е следният: “Този Джак Бруксън е някакъв международен шмекер, който се взема насериозно.” По повод избухналия скандал посланикът на САЩ в България Джеймс Пардю определя Филчев като “противоречива фигура”.

 

10 февруари 2003

Пловдивският апелативен съдия Станко Кидиков определя обвиненията на Брус Джаксън срещу Филчев като “атака срещу психическата устойчивост на главния прокурор с цел да го предизвика да си подаде оставката”.

 

11 февруари 2003

Председателят на правната комисия в НС Анелия Мингова заявява пред BTV, че Никола Филчев не е проблем за разрешаването на статута на главния прокурор – и че според нея главният прокурор не трябва да остава недосегаем, какъвто е сегашният му статут, а трябва да се мисли за друго ниво на централизация в действията на обвинението.

 

12 февруари 2003

От страниците на “Дума” Велко Вълканов призовава американският посланик Джеймс Пардю да бъде обявен за персона нон грата и да бъде изгонен от България, тъй като си е позволил да определи главния прокурор като “спорна личност”.

 

12 февруари 2003

Спартак Дочев разпространява Открито писмо на Съюза за борба с корупцията “Законност” до Брус Джаксън, в което квалифицира изказванията му по адрес на главния прокурор като “нагла клевета” и “идиотщини на квадрат” – и го съветва да не идва повече в България.

 

13 февруари 2003

Парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред приема безпрецедентен доклад на работната група, разследваща случаите с подслушване по разработките “Моряк”, “Двойник” и “Гном”, при които са прихванати разговори на политици, магистрати и журналисти. И по трите разработки са констатирани конкретни нарушения на Закона за специалните разузнавателни средства и Закона за защита на квалифицираната информация, отговорност за които носи министърът на МВР Георги Петканов.

 

15 февруари 2003

Националното сдружение на българските прокурори, създадено през октомври 2002 и оглавявано от варненския апелативен прокурор Васил Миков, подготвя писмо до ВСС, в което посочва, че Филчев е иззел правомощията на всички окръжни прокурори да предлагат кадрови назначения и повишения. По време на Общото събрание на сдружението прокурори коментират, че главният прокурор вече четири години отказва да информира ВСС какво е щатното разписание на прокуратурата и колко са вакантните места. Според бившия прокурор на София Нестор Несторов ВКП наблюдава дела, за които има основание да си направи отвод като заинтересована страна – например делата за самоубийството на прокурора Николай Джамбов и убийството на прокурора Николай Колев. Според Вельо Велев, прокурор от ВКП, “главният прокурор назначава и толерира прокурори, извършили нарушения, дори престъпления, и така ги държи в подчинение”.

 

13 март 2003

Филчев заявява пред висши държавни служители от Бавария, водещи курс по евроинтеграция, че неговият оптимизъм за ефикасност в борбата срещу престъпността е на изчерпване; че не е доволен от политиците, а и те не са доволни от него; и че много от законодателните промени в сферата на съдебната реформа обслужват груповите интереси на кръг от политици или на мощни икономически групировки.


 

10 април 2003

Конституционният съд се произнася по искане на главния прокурор за тълкуване на разпоредбите на чл. 158 т. 3 от Конституцията в частта й “промени във формата на държавно устройство и управление”. Съгласно неговото тълкуване само Велико народно събрание може да прави промени в структурата на съдебната власт. С това решение практически се блокира възможността за провеждане на необходимата за членството ни в ЕС съдебна реформа. По този повод Спартак Дочев публично хвали Конституционния съд за това, че е взел достойно решение “въпреки недопустимия политически натиск”.

 

image20 април 2003

Главният секретар на МВР ген. Бойко Борисов оповестява пред “Неделя 150” на БНР доклад на спецслужбите, в който се визират връзките на политици и магистрати със сенчести и престъпни структури в страната. Развихря се шумен скандал около присъствието на двама министри и депутат от мнозинството, гостували на яхта в Монако по покана на Спас Русев, приятел на Премиера, като те са заснети в компанията на Иван Тодоров – Доктора, считан от  МВР за крупен контрабандист. Снимките са намерени в багажника на неговия бронирен Мерцедес след атентат, при който Иван Тодоров оцелява по чудо.

 

24 април 2004

След среща с президента Георги Първанов главният прокурор признава, че в скандалния доклад на МВР за организираната престъпност фигурират и прокурори, обявява чистка в прокуратурата и публично призовава двама висши магистрати от своето обкръжение – софийския апелативен прокурор Иван Петров и военно-окръжния прокурор на София Трендафил Трайков, да напуснат системата поради фигуриращи в доклада данни за връзките им с видни фигури от престъпния свят (по-конкретно става дума за Косьо Самоковеца и Иван Тодоров – Доктора). Двамата отказват, а след няколко дни Филчев ревизира решението си, като иска МВР да му представи конкретни факти за конкретни престъпления, извършени от магистрати. Междувременно докладът е редактиран от вътрешния министър Петканов, който изчиства основни данни от него и го свежда до докладна записка от няколко страници, след което случаят е забравен.

 

28 април 2003

Бившият директор на НСС ген. Атанасов е извикан на разпит по предварителна проверка, заведена от прокуратурата по публикация във в. “Дума”, в която се твърди, че под негово управление НСС е събирало нерегламентирана информация за различни лица, в това число и за главния прокурор Никола Филчев. След разпита ген. Атанасов определя този тип прокурорски проверки като част от схемата, по която се осъществява психически тормоз над опонентите на Филчев, и задава резонния въпрос, защо прокуратурата не се е самосезирала от други публикации в пресата – например от материалите, които доказват, че вътрешният министър Петканов е унищожил строго секретни материали по разработката “Гном” в нарушение на ЗЗКИ.

 

13 май 2003

При изслушването на вътрешния министър Петканов, ген. Бойко Борисов и шефът на НСБОП от парламентарната комисия по вътрешна сигурност във връзка със скандалния доклад за организираната престъпност, става ясно, че Филчев е знаел за действията на подчинения си Трендафил Трайков, фигуриращ в доклада, още преди година. Оказва се, че през 2002 г. Трендафил Трайков е образувал дело срещу офицера от НСБОП Сергей Дамянов по молба на Иван Тодоров – Доктора, за което Филчев е бил уведомен лично от ген. Борисов и Румен Миланов.

 

21 май 2003

Със 149 гласа от общо 152 присъствуващи парламентът отхвърля искането на главния прокурор да бъде свален имунитетът на народния представител от ОДС Никола Николов. Решението са базира върху заключенията на специално създадената временна парламентарна комисия, която прави преглед на искането на прокуратурата и единодушно отхвърля всичките 21 пункта на обвинението. По време на дебата БСП и НДСВ обвиняват Филчев, че преследва политически цели, а народната представителка Татяна Дончева директно заявява, че процедурата за сваляне на депутатски имунитет се използва за политически рекет. Коментарът на Филчев пред медиите е следният: “Е, нали и депутатите трябва да се хранят. То е въпрос на етика. Може пък да искат да извлекат някаква политическа облага.”

 

22 май 2003

Главният прокурор на Белорус Виктор Шейман пристига на официално тридневно посещение по покана на своя колега Никола Филчев. Програмата на посещението завършва със съвместна пресконференция, на която Филчев хвали белоруския модел на междуинституционални отношения, който се отличавал от българския по това, че “статутът на прокуратурата е в съответствие с общата политическа воля на държавата”. Към многото предимства на белоруската прокуратура Филчев причислява правото на главния прокурор да задържа депутати без разрешение от парламента.

 

22 май 2003

Главният прокурор отрича да е получавал от Бюрото за финансово разузнаване сигнали за Константин Димитров – Самоковеца и Иван Тодоров – Доктора, както твърди ръководителят на Бюрото Васил Киров. След като става ясно, че това не отговаря на истината, Филчев назначава ревизия на дейността на прокурорите по всички сигнали за пране на пари. В крайна сметка се налага да признае, че сигнали за двамата крупни контрабандисти има, но проверките са спрени от самата прокуратура – като по неговите думи това е станало “по формални причини”.

 


 




Тагове:   новият,


Гласувай:
4



Спечели и ти от своя блог!
1. zaw12929 - Истината от медиите, които отразяват всичко
16.02.2010 15:19
Страхотно издирване с най подробни данни
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39740675
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031