Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
23.07.2019 12:20 - Прераждането на поезията е тук
Автор: zahariada Категория: Поезия   
Прочетен: 217 Коментари: 0 Гласове:
0

Последна промяна: 23.07.2019 12:22


  image

Поетът Джеймс Скил говори на първия симпозиум за Обществото на класическите поети. (Иван Пенчуков) ЛИТЕРАТУРА

Прераждането на поезията е тук Обществото на класическите поети провежда първия си симпозиум ОТ ОБЩЕСТВОТО НА КЛАСИЧЕСКИТЕ ПОЕТИ

14 юли, 2019 г. Обновен: 23 юли, 2019


https://www.theepochtimes.com/the-rebirth-of-poetry-is-here_2997215.html?fbclid=IwAR2bOFOQITsxHfiw3SFFWRjj7DbQYgnqHo7tIMD2LIlVTbq0vvwfEbr21dc

     

Ню Йорк - нарастващото движение призовава за връщане на метър и рима в поезията в опит да се върне някога широко разпространената форма на изкуството обратно в мейнстрийма. Неправителственото Общество на класическите поети (SCP) проведе симпозиум в Принстънския клуб в Ню Йорк на Манхатън на 17 юни.

 

„Ние казваме, че римата и метърът са ключът към извеждането на поезията от тесните зали на академичните среди и превръщането му в широко обичана форма на изкуство още веднъж”, казва Евън Мантик, президент на обществото, в откриването на симпозиума.

Той казва, че поетите, които използват рима и метър, са били осмивани от техните връстници със свободен стих, които често излъчват римуващата поезия като лошо написана.

„Не можете категорично да етикетирате нашата поезия“ doggerel ”и да ни пишете“, заяви Мантик.

"Смъртоносният враг на реалната поезия"

Водещият британски поет Джеймс Сале подложи на съмнение неотдавнашното обявяване на назначението на Саймън Армитидж за лауреат на поетесите на Великобритания през май.

Саймън Армитидж каза, че поетите трябва да пишат за изменението на климата. Какво ви казва това? За поета, за характера на срещата? - попита той.

Продажбата изпълнява поезията си в Лондон и Южна Англия и има дълга история в областта на поезията. Продължаващ през 80-те години, той провежда семинари за поезия и писане за млади студенти и възрастни. Той също така е организирал големи поетични събития, включително поетичен карнавал Великобритания през 1985 г., който привлече аудитория от 4000 души.

- Кой или какво е смъртоносният враг на истинската поезия? Подобно на хидра, тя има много глави, много имена - постмодернизъм, например комунизъм за друг, но ключовият е „напредъкът“. Разбира се, напредъкът не означава напредък; това означава регрес. Това е "новоячът" на Джордж Оруел - каза Сале.

„Ние в SCP искаме да се противопоставим на тези тенденции, на тези вярвания в ход и на цялата им безформена грозота”, продължи той. Искаме да възстановим важността на формата, централността на въображението и способността му да донесе истинска красота в нашия свят. Развитието на Музата означава откритост към реалността, способност да се живее с неяснота и това, което Кийтс нарича отрицателна способност. "

Джоузеф С. Салеми говори на симпозиума за Обществото на класическите поети . (Иван Пенчуков) Проблемите с традиционната поезия днес

Професор Джоузеф С. Салеми, легенда в формалистичната общност, говори за проблемите с традиционната поезия днес.

Salemi редактира списанието Trinacria, пише за The Pennsylvania Review, а сега пише в сайта  Expansive Poetry Online . Той е професор в Нюйоркския университет и колеж „Хънтър“ и е местен жител на Ню Йорк в Куинс. „Ето хора, които предполагат, че пишат и публикуват литература, но имат несъвършено владеене на собствения си език. Лошото е, че много съвременна поезия, откакто Алън Гинсбърг е „нихилистичен свободен стих, орална диария“, както го описва поетът Уилям Чилдрес. Но че неговите създатели не могат дори да го превърнат в съгласуван английски? Това е наистина позорно - заяви Салеми.

Той посочи силната либерална пристрастност, която пое поетичната поезия.

„Всеки, който има силно изразени консервативни възгледи, ще бъде преследван от семинара за поезия или ще бъде помолен да напусне онлайн дискусионна група, а работата му ще бъде рефлективно отхвърлена, ако той я представи на основното списание. Това е реално, това е действително, това се случва точно сега, днес. Светът на модернистичната поезия се превърна в политически строг и безкомпромисен като стария съветски централен комитет. Както веднъж много коректно каза поетът Джоузеф Чарлз Макензи, „поезията се превърна в евнух на левите“, заяви Салеми.

Красотата и силата на класическата поезия Майкъл Майбах. (Иван Пенчуков)  

 

От основаването си през 2012 г., Обществото на класическите поети бързо се разраства, като днес всяка година милиони онлайн читатели, членове по целия свят, годишен печатен журнал, няколко годишни конкурса, нов семинар, образователни материали и ресурси. Самите читатели и поети намират нещо незабавно разпознаваемо и ценно в добре написана и замислена класическа поезия.

„Класическите стихотворения повдигат нашите забележителности, задълбочават нашето мислене, издигат мислите ни, изясняват целта ни, дават смисъл на събитията и взаимоотношенията”, каза говорителят на симпозиума Майкъл Шарл Майбах, управляващ директор на института „Джеймс Уилсън“. ,

- Стихотворение в ръката ти, кратко и разбираемо, може да има повече смисъл за този свят и за живота ни, отколкото за библиотека с книги - заяви Майбах.

Симпозиумът също така показа как класическата поезия дава на поетите начин да говорят ясно и силно на неотложни събития от деня, които имат значение за читателите в техните общности и по целия свят.

Адам Седия. (Иван Пенчуков)
 

Младият адвокат, базиран в Индиана Адам Седия, чете неговата наградена поезия, излагайки негативните ефекти на комунизма по света. Той настойчиво призова вниманието към жестокостите, които се случват днес при комунизма, включително принудителното събиране на органи от невинни затворници на съвестта. Неговата поема, насочена към председателя на Китайската комунистическа партия Си Джинпинг, включва:

Не ги ли чувате, председател Си? 
Жертвите бяха вързани за острието на хирурга, 
Последните им писъци на агония, 
сърцата им издълбани и ледени за търговия? 
Чуйте ги, чуйте ги, председател Си!

Дейви Талбот от фондация „Паметник  на  жертвите на комунизма“ пише на симпозиума, като казва: „Поздравления, г-н Седия, за хубавите ви стихове… Техните думи носят тежестта, която десет пъти бива в проза. Колко непоколебими са тези стихове за отвратителните поклонения на Неруда на Сталин… Собствениците на книжарници в Хонг Конг, които продават книги със съдържание по подобие на г-н Седия, са били „изчезнали“ през последното десетилетие. Това е ужасна съдба да бъде "изчезнала" от Китайската комунистическа партия ... Аз аплодирам г-н Седия и Обществото на класическите поети. Добре свършено и продължи.

Симпозиумът беше спонсориран от  института Джеймс Уилсън  и  Националното общество на гражданското изкуство .

Четене в парк Брайънт  

По-рано в деня на симпозиума, поетите Тереза ​​Родригес, Джеймс Сале, Марк Стоун и Джеймс Б. Никола проведоха четене на „Гарванът“ на Едгар Алън По и други велики американски произведения, както и на собствената си поезия, за тълпата. на слушатели и минувачи пред Мемориала на Уилям Кълън Брайънт в етажния парк Брайънт в Манхатън. Никола прочете “Пътят, който не е заснет” на Робърт Фрост, “Родигес прочете“ Една св. От Аделаида Крапси.

Модераторът Сале, коментира събитието „Брайънт Парк“ с цитат от стихотворението на Фрост: „При четенето,„… това направи всичко различно! ”

(L – R) Поетите Тереза ​​Родригес, Джеймс Сале, Марк Стоун и Джеймс Б. Никола. (Глория Фаризи) Младите поети се издигат (L – R) Поети са Дейвид Е. Мюлер, Рейд Макграт и Даниел Девайн на симпозиума. (Иван Пенчуков)

На симпозиума присъстваха млади и предстоящи поети Дейвид Е. Мюлер, Рейд Макграт и Даниел Девайн.

 

- Една прекрасна вечер - каза Мюлер.

В подготвените бележки Мюлер сподели някои от своите виждания за класическата поезия:

Не може да се говори за поезия и пренебрежение да се говори за красота. Красотата е тази, която одухотворява душата, когато я наблюдава, отчасти в поезията с хармоничния брак между пълното величие на съответния език на стиха и плавността на неговото изпълнение. В това отношение откриваме може би кардиналната причина, че формалистичната, или по-добре, класическата поезия остава такава, каквато все още може да предизвика поразително благоговение дори на пасивните читатели. Тя вдъхва страхопочитание именно  защото  е красива, а умението или грижата да се култивира толкова изключително, че човек може само да преживее несравнимата радост в консумацията му.

Все пак обаче със сигурност е възможно да имаме поредица от числа и рими и да нямаме поезия. Човек може да покаже поема, лишена от всякакво послание или смисъл и все още да бъде възхвалявана като чисто упражнение на езика; или по същия начин, стих в счупени, сблъскващи се и неподредени строфи, но преливащ все още с голямо намерение и велик патос. Но и в двете демонстрации ще кажем - ще признаем - липсва нещо. Да се ​​каже, че някоя от стойностите на метър и рима - основите на поезията по всички причини - са достатъчни сами по себе си, е толкова глупаво, колкото да ги отхвърли напълно.

Тази статия се публикува отново с разрешение от уебсайта на Обществото на класическите поети. 




Гласувай:
0



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 40000280
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31042
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930