Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
18.04.2023 09:15 - Байдън ще похарчи 5 милиарда долара за нова инициатива за ваксина срещу коронавирус, подкрепена от Гейтс, Фочи и републиканци
Автор: zahariada Категория: Новини   
Прочетен: 1655 Коментари: 0 Гласове:
3


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
  Байдън ще похарчи 5 милиарда долара за нова инициатива за ваксина срещу коронавирус, подкрепена от Гейтс, Фочи и републиканци

Правителството на САЩ ще похарчи 5 милиарда долара за програма за ускоряване на разработването на нови коронавирусни ваксини и терапевтици, съобщиха служители на Белия дом тази седмица. Проектът NextGen, наследник на Operation Warp Speed, има двупартийна подкрепа и ще получи финансиране от фондациите Бил и Мелинда Гейтс и Рокфелер.

от  Майкъл Неврадакис, Ph.D.  
image

Пропуснете ден, пропуснете много. Абонирайте се за най-важните новини за деня на The Defender . Безплатно е.

Правителството на САЩ ще похарчи 5 милиарда долара за програма за ускоряване на разработването на нови коронавирусни ваксини и терапевтици, съобщиха служители на Белия дом тази седмица в интервю за The Washington Post .

Наречена „Проект NextGen“, новата инициатива ще служи като наследник на „ Операция Warp Speed “ на администрацията на Тръмп, стартирана през март 2020 г., за да ускори разработването на ваксини срещу COVID-19 .

Подобно на Operation Warp Speed, Project NextGen — с финансиране от Фондация Бил и Мелинда Гейтс и Фондация Рокфелер — ще насърчи публично-частните партньорства.

Според Reuters проектът ще се управлява от Министерството на здравеопазването и човешките услуги на САЩ (HHS), което ще координира между различни правителствени агенции и участници от частния сектор, обхващайки „всички фази на развитие от лабораторни изследвания и клинични изпитвания до доставка .”

„Учени, експерти по обществено здраве [sic] и политици призоваха за инициативата, като предупредиха, че съществуващите терапии постоянно губят своята ефективност и че са необходими нови“, съобщава Post.

Новата инициатива се основава на „пътна карта“ за разработване на нови коронавирусни ваксини , формулирана от Университета на Минесота и ръководена от бивш служител на администрацията на Байдън.

„Пътна карта“ за „по-добри“ коронавирусни ваксини

Operation Warp Speed ​​инвестира приблизително 30 милиарда долара в разработването, производството и разпространението на ваксини срещу COVID-19, според USA Today , като шест производителя на лекарства са получили повече от 1 милиард долара, заедно с обещание за „гарантиран пазар“, ако успешно разработят ваксина.

Първоначално проектът NextGen трябваше да бъде наречен „Проект COVID Shield“, след като някои републикански законодатели призоваха за стартиране на „Operation Warp Speed ​​2.0“, за да надграждат наследството на администрацията на Тръмп.

Въпреки това „служителите на Белия дом искаха известна дистанция от усилията на Тръмп, както и от брандирането, фокусирано върху COVID, когато голяма част от страната се беше отдалечила от пандемията“, съобщава Post, цитирайки двама анонимни служители от администрацията на Байдън.

Новата инициатива също ще бъде „по-скромна“ и ще има „по-отворена мисия“, за разлика от Operation Warp Speed, която се фокусира изключително върху COVID-19.

Според USA Today първоначалните 5 милиарда долара финансиране „ще бъдат финансирани чрез пари, спестени от договори, струващи по-малко от първоначално изчисленото“.

Ашиш Джа, координатор на Белия дом за коронавируса, каза, че новата инициатива има три основни цели: създаване на по-дълготрайни ваксини, ускоряване на разработването на назални ваксини и укрепване на усилията за създаване на „по-широки“ панкоронавирусни ваксини.

Проектът включва и финансиране за по-издръжливи моноклонални антитела.

Името „Проект NextGen“ има повече смисъл, каза Джа, тъй като е „различно време“ с „различен набор от цели“. Новото име „много по-точно улавя това, което се опитваме да направим“, каза той.

Майкъл Остерхолм, Ph.D., MPH , директор на Центъра за изследване и политика в областта на инфекциозните болести (CIDRAP) към Университета на Минесота, помага в ръководенето на усилията.

През февруари CIDRAP разработи „ пътна карта “ за разработването на „по-добри“ ваксини срещу коронавирус. Тази „пътна карта“ служи като основа за Project NextGen.

Остерхолм беше член на консултативния съвет за COVID-19, свикан от преходния екип на тогавашния новоизбран президент Джо Байдън. Бордът беше разпуснат, когато Байдън встъпи в длъжност през януари 2021 г.

Джа каза на Post, „За нас беше много ясно, че пазарът по този въпрос се движи много бавно. Правителството може да направи много, администрацията може да направи, за да ускори тези инструменти … за американския народ.

Преди това, по време на срещата на върха за коронавирусната ваксина в Белия дом през юли 2022 г., Джа каза:

„Имаме нужда от ваксини, които са по-издръжливи. Ваксини, които предлагат по-широка и по-дълготрайна защита. Ваксини, които могат да издържат на множество варианти. Ваксини, които могат да се справят с всичко, което майката природа ни поднесе.”

Остерхолм характеризира съществуващите ваксини срещу COVID-19 като „наистина добри“, но „ не страхотни “.

„Има значително количество работа [да се свърши], за да вземем тези добри ваксини и да се надяваме да постигнем по-добри ваксини“, каза Остерхолм.

Остерхолм отбеляза, че SARS-CoV-2 е третият нов коронавирус, появил се през последните две десетилетия — Близкоизточният респираторен синдром (MERS) и тежкият остър респираторен синдром (SARS) са другите два. Според Остерхолм би било „страхотно“ да сме подготвени за четвърти нов коронавирус, когато и ако се появи.

Ройтерс цитира неназован говорител на HHS, който заяви:

„Въпреки че нашите ваксини все още са много ефективни за предотвратяване на сериозни заболявания и смърт, те са по-малко способни да намалят инфекциите и предаването с течение на времето. Нови варианти и загуба на имунитет с течение на времето може да продължат да предизвикват нашите здравни системи през следващите години.

„Проектът NextGen ще ускори и рационализира бързото развитие на следващото поколение ваксини и лечения чрез публично-частно сътрудничество. Вливането на инвестиция от минимум 5 милиарда долара ще помогне да се катализира научният напредък в области, които имат големи ползи за общественото здраве за американския народ, с цел разработване на безопасни и ефективни инструменти за американския народ.

The Post отбеляза обаче, че докато избухването на нови коронавируси през последните десетилетия „насърчи притеснения относно потенциала за бъдещи здравни кризи“, може да отнеме години за разработване на универсална коронавирусна ваксина, отбелязвайки, че подобни усилия са били неуспешни за грипа въпреки десетилетия усилия.

Говорейки пред USA Today, д-р Пол Офит, директор на Центъра за обучение по ваксини към Детската болница във Филаделфия, изрази скептицизъм относно целите на Project NextGen, отбелязвайки, че подобни усилия за разработване на ваксини срещу грип и ХИВ са в ход повече от 40 години, без резултат.

Офит каза, че ефективността на назалните ваксини остава неясна, тъй като в момента те остават в етап на клинично изпитване. Д-р Джон Мур, имунолог от Медицинския колеж Weill Cornell в Ню Йорк, изрази подобно мнение, като каза, че „е наистина наивно да се вярва, че ще бъде лесно да се направи [назална ваксина]“.

Той добави, че акцентът върху подобряването на съществуващите ваксини срещу COVID-19, които той описа като „удивителни“, вероятно ще подкопае общественото доверие в тези ваксини.

Мур каза пред USA Today, че „инициатива като тази е много необходима и трябваше да бъде въведена много по-рано“, добавяйки, че „Всеки, запознат с разработването на ваксини, знае, че превръщането в практичен продукт е много по-труден и по-скъп процес“ от създаване на основна ваксина.

„Много дизайни, които изглеждат добре в ранните етапи, се провалят, защото не могат да бъдат произведени ефективно при условията, необходими за изпитания върху хора“, каза Мур.

Според Jha обаче новият проект и неговата инвестиция в ново поколение коронавирусни ваксини „ще имат много големи ползи за други респираторни патогени, с които се сблъскваме през цялото време, като грип и RSV“.

Гейтс, фондации Рокфелер зад проекта NextGen

На 21 февруари CIDRAP публикува своята „ пътна карта за напредване на по-добри коронавирусни ваксини “ — с 1 милион долара подкрепа от фондациите Гейтс и Рокфелер, „За да помогнем за стартиране на търсенето на по-добри ваксини [и] да разработим широко защитни ваксини.“

Според описанието на проекта, финансирането е използвано за събиране на „международно сътрудничество от 50 учени, които са начертали стратегия за превръщането на новите ваксини в реалност“.

Остерхолм каза по това време: „Ако изчакаме да се случи следващото събитие, преди да действаме, ще бъде твърде късно.“

Брус Гелин, MD, MPH, ръководител на Глобалната стратегия за обществено здраве към Фондация Рокфелер, каза, че има „неотложност“ да се предприемат следващите стъпки, призовавайки за „еквивалент“ на операция Warp Speed.

Според CIDRAP Гелин „е ръководил няколко федерални инициативи за ваксини и е бил технически съветник за групи, включително Gavi, Vaccine Alliance, COVAX и Световната здравна организация“.

Фондацията Гейтс е партньор на Gavi, The Vaccine Alliance , който от своя страна си сътрудничи тясно с ID2020 Alliance , който насърчава развитието на цифрова идентификация . Microsoft е член-основател на ID2020 Alliance, както и на Gavi, BMGF, Световната банка, Accenture и Фондация Рокфелер .

CIDRAP получи субсидията от 1 милион долара през април 2022 г. и до октомври 2022 г. разработи проект на своята „пътна карта“. Според Остерхолм, той се основава на подобна „стратегия за пътна карта“, използвана от CIDRAP за предишни проекти, включително подобряването на ваксините срещу сезонен грип и разработването на универсална ваксина срещу грип.

За новата „пътна карта“ тези усилия кулминираха в доклад от 92 страници и придружаващото го резюме , публикувани в списание Vaccine. Проектът е разделен на пет основни области: вирусология, имунология, ваксинология, животински и човешки модели за изследване на ваксини и политика и финансиране.

В придружаващ коментар, публикуван в същия брой на Vaccine , д-р Маргарет Хамбург, бивш комисар на FDA, който е съ-президент на InterAcademy Partnership, и д-р Грег Поланд, директор на изследователската група за ваксини на клиниката Mayo, казаха, че COVID- 19 ваксини са ефективни за предотвратяване на сериозни заболявания.

Хамбург беше участник в симулацията на пандемия от маймунска шарка на Инициативата за ядрена заплаха (NTI) през март 2021 г., базирана на забележително далновидна „измислена“ епидемия от маймунска шарка през май 2022 г. Тя е член на борда на Nature Conservancy и вицепрезидент на глобалната биологична политика на NTI и програми и е в борда на Gavi .

Въпреки това, според Хамбург и Полша, има някои проблеми с настоящите ваксини, включително „забележима реактогенност“ при определени индивиди, кратка продължителност на защитата и технически изисквания, които ги правят трудни за съхранение и прилагане в отдалечени места и райони с ниски ресурси.

Те казаха, че ваксините от следващо поколение могат да предложат допълнителни предимства като „нови методи на доставяне – трансдермални пластири, орални или интраназални ваксини – които са лесни за разпространение и прилагане, стимулират мукозния имунитет и потенциално блокират предаването“, добавяйки, че това е по-добро към настоящата стратегия за „преследване“ на нови варианти и разработване на бустери.

Хамбург и Полша казаха, че универсалният коронавирус ще бъде лесен за натрупване, но пътят към разработването на такава ваксина може да приеме „етапен подход“, като се започне със създаването на „устойчива на варианти“ ваксина срещу COVID-19, последвана от разработване на ваксини, които предлагат по-широка защита срещу различни семейства коронавируси.

Членовете на CIDRAP казаха през февруари, че финансирането ще бъде предизвикателство за инициативите, посочени в тяхната „пътна карта“, поради „свиващата се подкрепа за широкомащабни инвестиции във ваксини, сега, когато извънредната фаза на пандемията от COVID-19 основно премина. ”

Федералното финансиране, предназначено за Project NextGen, обаче изглежда ще се справи с този проблем.

Други предизвикателства, идентифицирани от екипа на CIDRAP, включват „липса на корпоративни стимули, несигурност около общественото търсене на широко защитна ваксина и възможността за разширяване на капацитета за производство на ваксини“.

Гелин обаче каза в прессъобщение на Университета на Минесота на 21 февруари , че: „Отново и отново сме виждали, че инвестициите в науката носят решения. Пандемията от COVID-19 стимулира научноизследователската общност и усъвършенства научноизследователската и развойната дейност на ваксини ефективно и чрез широки сътрудничества,” по същество предварителен преглед на Project NextGen.

На 20 април CIDRAP ще проведе едночасов „ научен уебинар “, отворен за обществеността, представяйки своята „пътна карта“.

Републиканските законодатели, Фаучи настояха за „Warp Speed ​​2.0“

Политически спорове забавиха финансирането на Project NextGen, според Post, който съобщи, че републиканците настояват, че са останали средства от предишни пакети за помощ за COVID-19.

В крайна сметка HHS „прехвърли средства, предназначени за тестове за коронавирус и други приоритети“ в новата инициатива.

Д-р Антъни Фочи беше един от гласовете, които „прекараха месеци в натиск върху Конгреса за милиарди долари, които биха могли да бъдат използвани за разработване на ваксини и лечения от следващо поколение“, съобщава Post, добавяйки, че тези аргументи „до голяма степен са паднали без значение“ пред лицето на Републиканска опозиция.

Въпреки това, според Post, „дори някои от републиканците, които миналата година блокираха молбите за финансиране на коронавируса на Белия дом, казаха, че искат „Warp Speed ​​2.0“, за да ускорят актуализирани ваксини и лечения, които биха се борили по-добре с вируса.“

През август 2022 г. бившите сенатори Ричард Бър (RN.C.) и Джеймс Инхоф (R-Okla.) писаха на президента Байдън , заявявайки, че „Операция Warp Speed ​​беше най-успешната програма за обществено здраве след едра шарка. Той спаси милиони животи и трябва да бъде възкресен възможно най-скоро.

Доун О"Конъл, помощник-секретар по готовността и реакцията в HHS, каза пред Post, че администрацията на Байдън е научила поуки от операция Warp Speed, включително как да ускори разработването на ваксина, и че тези уроци ще бъдат приложени към Project NextGen.

„Научихме много през тези три години“, каза О"Конъл. Тя добави, че част от лабораторната работа, свързана с Project NextGen, е започнала и че правителството е положило усилия за идентифициране на потенциални партньори в частния сектор.

„Започнахме да проучваме пейзажа там – да оценяваме какви кандидати за ваксина са налични [и] да разглеждаме какви вълнуващи технологии съществуват“, каза тя.

Според Post, О"Конъл и нейният екип са информирали компаниите, работещи по разработването на моноклонални антитела, че правителството може скоро да направи нови инвестиции в технологията.

Jha обаче отказа да определи график кога новите продукти, разработени под егидата на Project NextGen, ще бъдат достъпни за обществеността, съобщава Post.

„Графиците наистина ще зависят от това колко бързо ще продължи научният напредък и колко бързо можем да проучим и измерим ефикасността и безопасността на тези продукти“, каза Джа.

Проектът NextGen също все още е без лидер, като Белият дом „все още обмисля кандидати“, според Post, който отбелязва, че процесът се забавя от „желанието на демократите да избегнат въпроси за конфликт на интереси, които преследваха операция Warp Speed, след като служители на Тръмп избраха Монсеф Слауи, ръководител на фармацевтичната индустрия със значителни дялови участия, да ръководи тази програма.




Гласувай:
3



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39758258
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031