Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
12.10.2022 16:30 - Как Комитетът за Нобелова награда за мир успя да обедини беларуския, руския и украинския елит в колективен гняв
Автор: zahariada Категория: Новини   
Прочетен: 712 Коментари: 0 Гласове:
1

Последна промяна: 12.10.2022 16:31

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
  Как Комитетът за Нобелова награда за мир успя да обедини беларуския, руския и украинския елит в колективен гняв

Решението на норвежките съдии беше посрещнато мразовито и в трите бивши съветски държави

https://www.rt.com/russia/564318-nobel-peace-prize-winners/?fbclid=IwAR2_ZXNUlg0L_pAz2WJJrR1Htv3oGyT0eIs-UsZD5uuBtoUVB8UMqswe1mE

image ©  Twitter / Нобелова награда

 

Тази година Нобеловата награда за мир отиде в Русия за четвърти път в историята и за втора поредна година. Но не само това, заедно с правозащитното дружество „Мемориал“, честта се споделя от беларуския правозащитник Александър Бяляцки и Украинския център за граждански свободи.

Лауреатите в продължение на много години насърчават правото да се критикува властта и полагат изключителни усилия за документиране на военни престъпления и нарушения на човешките права, обясни норвежкият комитет зад наградата.

Какво е общото между тези хора и групи и какво означава тази награда в контекста на военните действия между Русия и Украйна?

image Прочетете още  Правозащитници от бивши съветски държави получиха Нобелова награда за мир „Мемориал“: нишка между нобелови лауреати от Русия

През 1987 г. официално започва "перестройката". Руски термин, който стана известен на Запад. Властите на Съветския съюз активно провеждаха реформи, но последствията все още не бяха видими. Страната не трепереше от сепаратизъм в предградията, не бяха започнали междуетнически сблъсъци и не се усещаше истинска икономическа криза. Но нейните граждани вече започваха да усещат вкуса на „гласността“, която видя разхлабване на цензурата, разведряване на международните отношения и разцвет на частното предприемачество.

В целия съюз хората се обединяват, за да формират политически клубове, които ще станат гръбнакът на съветското гражданско общество.

От един от тях се роди „Мемориал“. Младежите, които го основаха, си поставиха благородната задача да реабилитират жертвите на съветския терор и да съхранят паметта им.

До есента на 1988 г. Мемориал се превърна в движение, обхващащо целия Съветски съюз. Негов ръководител е Андрей Сахаров, първият и единствен по това време носител на Нобелова награда за мир от СССР. Под негово ръководство обществото протестира и провежда дискусии за тоталитарното минало на страната с акцент върху това как репресиите никога да не се повторят.

image ФАЙЛОВА СНИМКА: Първи събор на народните депутати на СССР в Кремълския дворец на конгресите. Говори народният депутат на СССР академик Андрей Сахаров. спор. © Sputnik / Сергей Гунеев

Това, което Сахаров не успя да направи, беше да регистрира организацията официално. Въпреки че самите власти провеждат политика за реабилитация на жертвите на политическите репресии, те остават глухи за неговите искания. Междувременно в районите беше упражнен административен натиск върху членовете на дружеството.

Ситуацията се промени от смъртта на Сахаров в края на 1989 г. На погребението президентът Михаил Горбачов попита вдовицата си Йелена Бонер какво може да направи, за да почете паметта на Нобеловия лауреат. „Регистрирайте Мемориал!“ Бонър отговори незабавно. Молбата й беше изпълнена месец и половина по-късно. А Горбачов получи собствената си Нобелова награда за мир по-малко от година по-късно.

image Прочетете още  „Баба ми му се молеше по телевизията“: Русия приглушено сбогува с Михаил Горбачов

Трябва да се отбележи, че Мемориал се свързва и с третия лауреат на Нобелова награда за мир от Русия, журналиста Дмитрий Муратов. Той спомена организацията и нейните дейности в речта си на церемонията по награждаването в Осло миналата година. Това не беше изненадващо; вестник "Новая газета", ръководен от Муратов, е дългогодишен медиен партньор на "Мемориал".

От спомен за репресиите до застъпничество за правата на човека 

След разпадането на Съветския съюз Мемориал се превърна в международна организация, занимаваща се с изследвания, застъпничество и образование.

Повече от 30 години нейните членове разкриват архиви, издават книги, съставят бази данни на жертви на репресии и създават благотворителни и образователни програми. Благодарение на тяхната работа милиони хора научиха за съдбата на членовете на техните семейства, репресирани от съветския режим.

Мемориал осигури откриването на паметник на жертвите на репресиите в Москва. През 1990 г. в центъра на града до статуята на Феликс Дзержински, един от символите на съветския държавен терор, е открит Соловецкият камък, кръстен на един от лагерите на ГУЛАГ. Последният беше отстранен малко по-късно.

image ФАЙЛОВА СНИМКА: Хората от акцията „Връщане на имената“ стоят на опашката на трибуната пред Соловецкия камък на площад Лубянка в Москва. © Sputnik / Виталий Белоусов

Всяка година на 29 октомври, в навечерието на Деня за възпоменание на жертвите на политическите репресии, Мемориал инициира възпоменателна акция на Соловецкия камък. На това място от 10 до 22 часа се четат имената на разстреляните по време на съветския терор – име, фамилия, възраст, професия, дата на разстрел. За да участват, хората стоят на опашка с часове, често в много хладно време.

image Прочетете още  Не е тайна, че Западът се опитва да свали руското правителство – Джон Болтън просто го казваше на глас

В крайна сметка Мемориал надхвърли само спомена за съветските репресии. „Стана просто невъзможно да се събират профили на мъртвите на репресираните и да се игнорират страданията на живите“, така членовете на обществото обясниха решението си да се занимават с правозащитна дейност. Организацията се включи в политиката; подкрепяше бежанци и противници на руската държава, критикуваше властите и понякога ги съдеше в Европейския съд по правата на човека.

Мемориал никога не е получавал подкрепа от руската държава и е осъществявал дейността си чрез дарения и подкрепа от спонсори, включително чуждестранни дарители. Първият външен донор на Мемориал беше фондацията "Отворено общество" на унгарския милиардер Джордж Сорос. Впоследствие към списъка на донорите се присъединиха Агенцията за международно развитие на САЩ, Амнести Интернешънъл, Хюман Райтс Уоч, различни отдели на ООН и други международни организации, както и посолствата на Великобритания, Франция, Германия и други западни страни.

image ФАЙЛ СНИМКА: Руският президент Борис Елцин (вляво) и американският икономист Джордж Сорос (вдясно) се срещат с представители на американските бизнес кръгове. © Sputnik / Дмитрий Донской

Именно тези чужди пари бяха в основата на правния конфликт на Мемориал с руската държава и промениха отношенията му с властите. През първата половина на 2010 г. е регистриран като „чуждестранен агент“. След години на битки за повтарящи се нарушения на този закон, Мемориал най-накрая беше ликвидиран със съдебна заповед през февруари 2022 г.

Но в допълнение към правния конфликт между руската държава и групировката, от години ескалира идеологическа конфронтация. Правозащитници заведоха дела срещу Москва в европейски съдилища за наказателни дела относно нарушения на закона за протестите.

image Прочетете още  Внимавайте какво публикувате: Как Facebook и правителството на САЩ се обединиха срещу американците с „погрешни“ възгледи

Също така, в много случаи Мемориал е привличал вниманието към предполагаемо политическо преследване или беззаконие в случаи, свързани с тероризъм. Те включват не само радикални ислямисти, но и по-малко прости ситуации. Например делото „Мрежата“ беше нашумяло съдебно преследване през втората половина на 2010 г.; 11 антифашисти и анархисти от руската провинция бяха обвинени в създаване и участие в терористична клетка. От "Мемориал" са на мнение, че обвиненията са скалъпени.

Въпреки радостта на Memorials, присъждането на Нобеловата награда едва ли ще промени статута й в Русия. Дмитрий Новиков, първи заместник-председател на комисията по международни въпроси на Думата, каза, че това ще изисква „или промяна на закона, или нарушаването му“.

„Моята прогноза е, че никакви подобни решения с провокативен антируски характер не могат по никакъв начин да накарат Държавната дума да инициира промени в закона, така че дейността на Мемориал отново да бъде легализирана и свободно да се извършва на територията на Руската федерация. “ , обясни той.

Александър Беляцки: Надявайки се на Беларуска пролет

Вторият носител на тазгодишната награда Александър Бяляцки е роден в днешна Русия, в Карелия, но е живял по-голямата част от живота си в Беларус – семейството му се премества в Гомелска област, когато бъдещият правозащитник е едва на три години.

Беляцки също започва своята обществена дейност през годините на перестройката. Както и в случая с Мемориал, усилията му първоначално бяха насочени към възстановяване на паметта на жертвите на сталинските репресии. През октомври 1988 г. Александър участва в митинга "Дзяди", който беше посветен на паметта на жертвите на сталинските репресии и беше разпръснат от полицията. За участието му е привлечена административнонаказателна отговорност.

image ФАЙЛОВА СНИМКА: Беларуският правозащитник Алес Беляцки, обвинен в укриване на данъци в големи размери, по време на присъдата в Московския районен съд на Минск. © Sputnik / Андрей Александров

Протестът е организиран от Беларуския народен фронт (БНФ), основан от самия Александър. Неговите привърженици призоваха за „реорганизация на политическата система и възраждане на беларуската нация на принципите на демокрацията и хуманизма, развитие на културата и за действителна държавна независимост на Република Беларус“.

През 90-те години на миналия век на базата на това движение ще бъде създадена партията, която се придържа към антируските идеи и беларуския национализъм.

image Прочетете още  Остани си у дома, пътниче: Санкциите срещу Русия помогнаха за осакатяването на световната туристическа индустрия

Под натиска на тази партия парламентът на Беларус през 90-те години на миналия век прие бяло-червено-бялото знаме, последно виждано през нацистката епоха, и герба Pogonia като символи на държавата, символизиращи връзката на Беларус с Великото литовско херцогство (използван от беларуските колаборационисти по време на Великата отечествена война). Имаше активна дерусификация – например, въпреки че 87% от населението беше рускоезично, беларуските власти направиха по-малко от 5% от училищата рускоезични. БНФ виждаше бъдещето на страната като свързано със Западна Европа и НАТО.

Самият Александър е член на градския съвет на Минск през 90-те години и ръководи Литературния музей. През 1996 г., заедно със своя екип, той започва да помага на политически активисти, арестувани по време на протести - така се появява Правозащитният център "Вясна", който все още се ръководи от Бяляцки.

В края на 90-те години той окончателно се оттегля от политиката и се концентрира върху правозащитни дейности. Властите на страната обаче не толерираха дейността на неговата организация и през 2003 г. тя беше лишена от държавна регистрация.

През 2011 г. Бяляцки беше обвинен в укриване на данъци и осъден на затвор. Освободен е през 2014 г. Впоследствие е носител на множество награди от правителствата на Полша и САЩ, както и от Европейския съюз.

image ФАЙЛОВА СНИМКА: Силите за сигурност стоят на стража, докато хората продължават да протестират срещу президентските избори, докато маршируват до площад Стела в столицата Минск, Беларус на 30 август 2020 г. © Марина Серебрякова / Anadolu Agency чрез Getty Images

По време на масовите протести в Беларус през лятото на 2020 г. Бяляцки стана член на Координационния съвет на опозицията. Година по-късно той отново е задържан по обвинение в неплащане на данъци. През септември тази година, месец преди да получи Нобеловата награда, той отново е обвинен – този път за контрабанда на голяма сума пари.

Активистът и неговите поддръжници смятат всички тези преследвания за политически мотивирани и предназначени да задушат опозицията му срещу президента Александър Лукашенко.

В момента Бяляцки е в следствения арест. Колегите му от център "Вясна" се надяват наградата да повлияе на процеса. „Той [сега] е известен както в Беларус, така и в международен план. Мисля, че това ще е в негова полза и че може да бъде освободен“, каза колегата му Наталия Сацункевич.

image Прочетете още  Украйна подготвя закон за пълен контрол върху медиите, докато в Киев изчезват последните следи от свобода на печата Центърът за граждански свободи: получател от Украйна

Третият лауреат се отличава със своята „младост“: Основан през 2007 г., Украинският център за граждански свободи (CCL) не се появи от съпротивата срещу съветската диктатура, нито от перестройката на промяната, нито от хаоса на 90-те години.

Донорите на организацията включват вече споменатата фондация на Джордж Сорос, Държавния департамент на САЩ, Националния фонд за демокрация, спонсориран от Конгреса на САЩ, Европейската комисия, Програмата за развитие на ООН, Международната хелзинкска федерация за правата на човека и други глобални играчи.

Според Нобеловия комитет CCL е работил „за укрепване на украинското гражданско общество и оказване на натиск върху властите да трансформират Украйна в пълноценна демокрация“. Донякъде иронично изказване във време, когато режимът в Киев фактически се е превърнал в диктатура. 

Само за десетилетие страната премина от несъвършена многопартийна демокрация – преди подкрепяния от Запада Майдан през 2014 г. – до ситуация, в която няма истинска легална опозиция. Отначало режимът след преврата забрани Комунистическата партия, която беше особено силна в рускоезичния югозапад, и блокира руската преса. При президента Владимир Зеленски обаче преминаването към авторитаризъм се ускори.

Миналата година той постави под домашен арест лидера на опозицията в страната – Виктор Медведчук. Впоследствие той беше хвърлен в затвора и принуден да позира за унизителни снимки, преди да бъде освободен при договорена от Саудитска Арабия размяна на затворници.

Режимът повдигаше политически мотивирани наказателни обвинения на единствения друг реалистичен съперник на Зеленски, бившия президент Пьотр Порошенко, преди Москва да започне военната си офанзива по-рано тази година. Президентът също забрани втората най-популярна партия в щата и закри почти всички медии извън неговия контрол.

В ранните си години CCL организира всякакъв вид обучения и кампании за повишаване на осведомеността, но разцветът му дойде през 2013 г., когато масовите протести в Киев в крайна сметка ескалираха в подкрепян от Запада държавен преврат.

image ФАЙЛОВА СНИМКА: Поддръжници на правителството организират демонстрация на площад „Европа“, на един хвърлей от барикадите на площад „Независимост“ (на заден план), окупирани от протестиращи, син на 14 декември 2013 г. в Киев, Украйна. © Etienne De Malglaive / Getty Images

По това време инициативата Euromaidan SOS беше създадена, за да „подпомогне протестиращите и да наблюдава злоупотребите от страна на силите за сигурност“.

Членовете на организацията активно пропагандираха идеята, че свалените украински власти са отговорни за кръвопролитията по време на тези протести, въпреки неопровержимите доказателства, че инцидентът със снайперите на Майдана е дело на опозицията. Впоследствие CCL дори предаде на Международния наказателен съд „ доказателства за престъпления срещу човечеството, извършени от режима на [президента Виктор] Янукович “.

image Прочетете още  „Акт на геноцид“: Свидетел си спомня клането в Одеса през 2014 г

Независими  изследвания обаче противоречат на тази гледна точка, като посочват, че подкрепяните от Запада украински активисти са били изключително избирателни при разглеждането на съществуващите доказателства, като по този начин са прикрили истинските извършители на трагедията. Фактът, че Киев не успя да преследва никого за клането, също говори много.

През следващите години Центърът посвети усилията си на участие в мониторингови групи в Донбас и Крим и кампания в подкрепа на Олег Сенцов и други активисти, затворени в Русия. През 2017 г. CCL създаде Киевското училище за правата на човека, а през 2020 г. изпрати активисти, които да отразяват [отново подкрепени от Запада] антиправителствени протести в Беларус.

Трябва да се отбележи, че през годините CCL не е правил никакви изявления и не е разследвал нарушения на правата на човека в самата Украйна, включително най-фрапиращите случаи, като трагедията в Одеса през май 2014 г., оставила десетки жертви.

Нов етап от дейността на организацията започна след началото на руската военна операция през февруари, факт, подчертан и от Нобеловия комитет.

image Прочетете още  „Не мога да си представя нашето бъдеще по различен начин“: жителите на Донбас обясняват защо са гласували да се присъединят към Русия

В мотивите на решението изрично се отбелязва, че „след инвазията на Русия в Украйна през февруари 2022 г. Центърът за граждански свободи предприе усилия за идентифициране и документира руски военни престъпления срещу украински цивилни“. Основният проект на организацията досега се нарича "Трибунал за Путин".

Враждебна реакция

Фактът, че тази година Нобеловата награда за мир беше присъдена едновременно на представители на три държави, които само преди три десетилетия се смятаха за неделимо цяло, е поразителен за всички. Наблюдатели коментират, че това символизира факта, че либералните крила на трите страни, въпреки различията в техните правителства, остават свързани. Но мнозина не харесват тази интерпретация.

Най-яростна реакция на новината за решението на Нобеловия комитет беше в Украйна.

„[Нобеловият] комитет има интересно разбиране за думата „мир“, ако представители на две страни, които са нападнали трета, получават Нобелова награда заедно. Нито руските, нито беларуските организации успяха да организират съпротива срещу войната. Тазгодишният Нобел е „страхотен“ , написа в Twitter Михаил Подоляк, съветник на президента Владимир Зеленски.

image ФАЙЛОВА СНИМКА: Руско и украинско знаме. © Sputnik / Александър Вилф

„Нобеловата награда за мир беше присъдена на представители на Украйна, Русия и Беларус. Смятам, че е недопустимо сега да се приема каквато и да е награда заедно с руснаци и беларуси. Това е поредното оправдание и опит за сплотяване на насилника и жертвата. Трябва да го отхвърлим”, заяви депутатът Мариана Безугла.

„От една страна се радвам на Нобеловата награда за мир за достойната украинска организация Център за граждански свободи. От друга страна, свързването с беларуси и руснаци е неуместно, защото актуализира руския мит за „три братски народа“, който е в основата на сегашната война срещу Украйна“, историкът и бивш председател на Украинския институт за национална памет Владимир Вятрович , написа в социалните мрежи.

image Прочетете още  „Терористична атака“: Как Кримският мост се превърна в ключов маршрут за Русия и основна цел за Украйна

Игор Козловски, член на борда на CCL, изрази подобна идея: „Ние реагираме много емоционално и сме обидени, когато европейците и Нобеловият комитет обединяват украинци, руснаци и беларуси в едно пространство. Ние не сме против лауреати от Русия и Беларус. [Но идеята за] „братски нации“ ни обижда.“

В Москва обаче също не са особено доволни от решението на Нобеловия комитет. Ръководителят на Руския съвет по правата на човека Валери Фадеев посъветва Мемориал „да откаже тази награда, за да запази поне някои елементи на добра репутация“.

Той беше особено възмутен от присъждането на наградата на украинския CCL: „Къде беше тази организация през предходните осем години, когато Донбас беше бомбардиран, когато бяха убити хиляди цивилни, деца и старци? Те събираха информация за „жертвите на Майдана“ – какви жертви на Майдана?! Това беше преврат, подстрекаван и подкрепен от Запада. Това не е идеология за защита на човешките права, това е идеология на войната.

Леонид Слуцки, ръководител на комисията по международни въпроси на Държавната дума, посочи същото: „Сайтът на тази, така да се каже, организация е пълен с обвинения в „окупация“ на Русия, статии за „руската инвазия“ и относно помощта от Запада. И нито дума за хилядите цивилни, убити от украинските бойци в Донбас.

Руският депутат заключи, че „Нобеловата награда за мир отново е превърната в политически инструмент“.

„Отново беше присъдена на „правилните“ активисти и така наречените правозащитници. Присъжда се за успех в спазването на методологията на колективния Запад“ , добави той.

От  Георгий Березовски , московски журналист

 



Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39931989
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31039
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930