Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
11.01.2022 11:00 - Защо кризата в Казахстан е много по-голяма сделка, отколкото твърдят западните медии
Автор: zahariada Категория: Новини   
Прочетен: 843 Коментари: 1 Гласове:
5

Последна промяна: 11.01.2022 11:01

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
  Защо кризата в Казахстан е много по-голяма сделка, отколкото твърдят западните медии

От Тайлър Дърдън

Нулев хедж

10 януари 2022 г

image

Геополитическият коментатор Клинт Ерлих съобщи, докато беше на място в Москва, че  „ситуацията в Казахстан е много по-голяма сделка, отколкото западните медии допускат“.  Освен това той твърди, че хаосът, отприщен миналата седмица, и продължаващата насилствена дестабилизация значително увеличава риска от конфликт между НАТО и Русия.

Той задава ключовия въпрос: какво всъщност се случва в Казахстан? В крайна сметка той пише: „В Америка ситуацията в Казахстан е малка новина“, но остава, че „в Москва в момента тя получава 24/7 новини,  сякаш е апокалиптична заплаха за сигурността на Русия . Имах включен телевизора тук, докато пишех тази тема, а Казахстан беше включен през цялото време.” По-долу е  мега-нишката на Ерлих  от Twitter, която изследва кризата и свързва точките по отношение на това защо това е по-голяма сделка, отколкото мнозина смятат...

image

Масови протести и антиправителствено насилие доведоха до десетки жертви. Русия разполага с 3000 парашутисти, след като казахстанските сили за сигурност бяха превзети. Най-големият град Алмати изглежда като военна зона. За да разберем защо Русия е готова да разположи войски в Казахстан, е изключително важно да разберем дълбочината на жизненоважните национални интереси на Русия в страната. Това не е просто някоя бивша съветска република. Това е почти толкова важно за Русия, колкото Беларус или Украйна. 

Първо, Русия и Казахстан имат най-голямата непрекъсната сухопътна граница на планетата Земя. Ако Казахстан се дестабилизира, значителна част от 19-те милиона жители на страната  може да се превърнат в бежанци, преминаващи през границата. Русия не желае да позволи това да се случи .

Второ, приблизително една четвърт от населението на Казахстан са  етнически руснаци . Казахските националисти са предимно мюсюлмани, които негодят срещу православно-християнското руско малцинство. Русия смята, че гражданската война би довела  до нетривиален риск от антируско етническо прочистване .

Трето, космодрумът Байконур в Казахстан беше  сърцето на съветската космическа програма . Русия все още го използва като основно съоръжение за изстрелване в космоса. Космодрумът Восточный в Далечния изток на Русия ще намали тази зависимост, но тя все още не е завършена.

image

Четвърто, Русия провежда своите изпитания на противобалистични ракети на полигона Сари-Шаган в Казахстан. Тук се развива непрекъснатото развитие на системата за ПРО С-550, една от основите на националната сигурност на Русия.

Пето,  руският ядрено-горивен цикъл е тясно свързан с Казахстан . Подкрепените от Русия  операции за добив на уран  са активни в страната. Уранът от Казахстан се обогатява в Новоуральск, Русия и след това се връща в Казахстан за използване в китайските ядрени горива.

Заедно тези интереси в областта на сигурността превръщат Казахстан в регион, който Русия е готова да стабилизира със сила. 3000-те войници, които вече е ангажирал, не са максимумът, който е готов да разположи. Ако е необходимо, това ще бъде само първата вълна от RU сили в страната. Най-големият въпрос е как ситуацията в Казахстан ще се отрази на съществуващото противопоставяне между Русия и НАТО за Украйна. Ще бъде ли възпирана Русия от интервенция в Украйна поради необходимостта от поддържане на резерви за разполагане в Казахстан? Или просто ще бъде провокирано?

Припомнете си, че преди нещата да ескалират в Казахстан, Русия е струпала войски по границата си с Украйна. Москва постави ултиматум: Осигурете гаранции за сигурност, че Украйна няма да се присъедини към НАТО „или иначе“. Това вече беше много опасна ситуация. Преговорите между НАТО и Русия за разрешаване на кризата в Украйна трябваше да започнат следващата седмица. И все пак в навечерието им започна революцията срещу правителството на Казахстан. Русия възприема това като акт на  „хибридна война“.  Правилно или грешно, това възприятие подхранва желанието за отмъщение.

Какво е „хибридна война“? От руска гледна точка това е  двустранен подход към смяната на режима . Първо, подкрепяните от Запада НПО насърчават големи протести срещу действащо правителство. Второ, въоръжени провокатори използват протестите като прикритие за организиране на кинетични атаки.

Москва смята, че тази книга е била успешно използвана в Украйна за свалянето на правителството на Русия през 2014 г. И смята, че Западът неуспешно се е опитал да използва същата стратегия, за да свали съюзниците на Русия в Сирия и Беларус. Спорно е дали Западът има някъде близо до силата да предизвика революции, за които Русия се бори. И все пак Америка играе в руската параноя, като  финансира неправителствени организации на „гражданското общество“ в чужбина .




Гласувай:
5



Спечели и ти от своя блог!
1. ivo1 - Определено Казахстан се оказа т...
11.01.2022 19:22
Определено Казахстан се оказа твърде голям залък за западната мафия– рептилоиди!Ще си изядат тестисите като видра от яд!Ще става една – ама да видим каква,след като сме все на грешната страна?!?
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39763351
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031