Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
29.12.2021 13:37 - Еврото е 20, но дните му може да са преброени
Автор: zahariada Категория: Новини   
Прочетен: 1122 Коментари: 0 Гласове:
5

Последна промяна: 29.12.2021 13:38

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
  Еврото е 20, но дните му може да са преброени Преди две десетилетия в цяла Европа беше въведена нова валута. Оттогава ограниченията му като универсално решение за различни икономики бяха разкрити и бъдещето му е също толкова несигурно, колкото и на самия ЕС.

https://www.rt.com/op-ed/543892-euro-20-year-anniversary/?fbclid=IwAR21vNwvaD4cUFdUwD3PNn8XUM4lpFWMqMFT_fmzh4Dxvrv4YijTzRNY4ao

image Пол Нътъл

Пол А. Нътъл  е историк, писател и бивш политик. Той беше член на Европейския парламент между 2009 и 2019 г. и беше известен борец за Brexit.

image © Getty Images / Шон Галъп

Въпреки че еврото първоначално се появи през 1999 г. във виртуална форма, 1 януари отбелязва годишнината от датата, когато много европейци за първи път се сдобиха с свежите банкноти на новата валута. 

В този ден еврото стана законно платежно средство в 12 държави-членки на Европейския съюз. Изчезнаха германската марка, франкът, песетата, италианската лира – за да назовем само няколко – и дойде контролираното от Франкфурт евро. 

image Прочетете още  Инфлацията в ЕС скочи до 30-годишен връх

Това беше ден, който трябваше да се празнува от онези, които от много години са мечтали за федерална Европа. Всъщност общата валута беше в основата на европейския проект от самото му начало през 50-те години на миналия век, въпреки че дълги години беше на заден план. 

Архфедералистите трябваше да изчакат до Договора от Маастрихт от 1992 г., за да видят, че мечтите им се превърнат в реалност. Този договор, който почти свали британско правителство, официално постави ЕС по пътя към валутен съюз и създаването на еврото. 

Съгласно разпоредбите, държава-членка трябваше да изпълни определени икономически критерии, за да се класира за присъединяване към новата валута. Критериите обаче бяха манипулирани или в някои случаи игнорирани, което добави тежест към аргумента, че валутата винаги е била повече за политика, отколкото за икономика. 

Например, един от ключовите компоненти на критериите беше, че една държава-членка не може да има бюджетен дефицит от повече от 3% от брутния вътрешен продукт (БВП). И все пак на държавите беше разрешено да анализират цифрите, за да гарантират, че могат да се присъединят към зараждащата се валута.

Старият ми шеф, икономистът и бивш евродепутат д-р Джон Уитакър , предупреди през 2006 г., че средиземноморските държави са били поставени в несигурно икономическо положение поради членството си в еврото.

Въпреки че предупрежденията му бяха отхвърлени в Брюксел, той беше прав. Когато глобалният икономически срив дойде през 2008 г., Испания, Португалия, Италия и Гърция, по-специално, видяха своите икономики унищожени. 

Гърция например се оказа в капан във валута, която не отговаряше на нейните икономически нужди. Разходите за труд бяха високи, производителността ниска, заемите бяха твърде високи, а обменният курс на еврото направи страната неконкурентоспособна на световния пазар. 

Тогава твърдях , че за Гърция би било по-добре да напусне еврото и да се върне към драхмата, което би позволило на страната да определи собствените си лихви и обменни курсове и да накара икономиката да расте отново.

Въпреки че мандарините на Брюксел и гишетата на боб във Франкфурт вероятно знаеха, че това щеше да е по-добре за гърците, те не можеха да си позволят да го допуснат. Ако Гърция трябваше да се върне обратно към собствената си валута и да обърне икономиката си, Испания, Португалия и дори Италия може да последват примера си. Решението Гърция да остане в усмирителната риза на еврото очевидно беше друго, което беше водено от политиката, а не от икономиката. 

image Прочетете още  Джак Дорси назовава заместител на щатския долар

Следователно гърците бяха принудени да преглътнат лекарствата на Брюксел, което дойде под формата на отстраняване на демократично избраното правителство, драстични бюджетни съкращения и назначаване на „тройка“ (съставена от Международния валутен фонд, Европейската централна банка и Европейската комисия), за да управлява финансовите си дела. 

Ситуацията в Гърция доказа, че да си в еврото е подобно на това да си в „хотел Калифорния“ ; никога не можеш да си тръгнеш. След като влезете, вие сте вътре и това е еднопосочна улица към все по-тесен фискален съюз. 

Проблемът с еврото е, че то не отговаря на местните икономически условия. Това е универсална валута, която включва разнообразен набор от икономики. И само това обяснява защо ЕС се стреми към още по-голяма икономическа конвергенция. 

Вземете например лихвените проценти. Когато икономиката е в подем, обикновено се изисква по-висок лихвен процент. Но когато една икономика върви към рецесия, ниските лихвени проценти са ред на деня. 

И все пак Европейската централна банка (ЕЦБ), която управлява еврото, трябва да определи единен лихвен процент за 19-те държави-членки, които в момента са в еврозоната. Просто е невъзможно да угодите на всички през цялото време, поради което много държави-членки се борят с лихвен процент, който е несъвместим с техните икономики. 

Всъщност през последните 20 години стана ясно, че лихвеният процент на еврото е определен така, че да отговаря на германската икономика. Нуждите на тези в периферията на ЕС са второстепенни. Това е разбираемо в един смисъл, тъй като Германия е най-голямата и най-важна икономика в ЕС, както и мястото, където се намира ЕЦБ. 

Следователно не е изненадващо, че проучване на Центъра за европейска политика от 2019 г. потвърди, че само Германия и Холандия са процъфтявали от въвеждането на еврото, докато други страни, включително Франция и Италия, са забелязали спад в просперитета. 

image Прочетете още  Ето защо всичко е толкова скъпо и защо изглежда никой от властта не го интересува

Разумно бих казал, че не всички държави-членки на ЕС са се присъединили към еврото. Поляците и унгарците останаха настрана, датчаните отказаха приемането на валутата на референдум през 2000 г., а шведите последваха примера през 2003 г.

Обединеното кралство, когато беше членка на ЕС, също отказа да се присъедини. Бившият министър-председател Тони Блеър искаше да приеме страната, но първо беше прогонен от своя канцлер Гордън Браун, а след това беше принуден да обмисли референдум за валутата, което така и не се случи. Ако Великобритания се беше присъединила, Брекзит щеше да бъде още по-труден. 

Преди няколко седмици финансовите министри на еврозоната се събраха в Брюксел, за да вдигнат тост за 20-годишнината на валутата. Без съмнение щеше да има много пляскане по гърба и изпито шампанско. Но ще види ли еврото своя 30, 40 или 50 рожден ден? 

не съм толкова сигурен. Пукнатините в ЕС се разширяват и в един момент в бъдеще блокът ще трябва да реши какво иска да бъде: или европейска супердържава, или по-свободна колекция от независими държави. Ако не успее да вземе това решение, ЕС може да се разпадне – и еврото неизбежно ще сполети същата съдба.




Гласувай:
5



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39993317
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31042
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930