Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
30.09.2020 13:38 - Стремежът на Ердоган за регионална хегемония е дестабилизиране и подкрепата на Азербайджан срещу Армения е последният пример
Автор: zahariada Категория: Новини   
Прочетен: 833 Коментари: 2 Гласове:
0

Последна промяна: 30.09.2020 13:41

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
Стремежът на Ердоган за регионална хегемония е дестабилизиране и подкрепата на Азербайджан срещу Армения е последният пример

28 септември, 2020 16:33 Вземете кратък URL адрес

image

ФАЙЛ СНИМКА: Турският президент Тайип Ердоган произнася реч по време на церемония в Анкара, Турция, 4 септември 2020 г. ©  Ройтерс / Президентска пресслужба

От  Том Фоуди,  британски писател и анализатор на политиката и международните отношения с основен фокус върху Източна Азия.

Хвърляйки подкрепа зад Баку на фона на ескалацията на спора между Азербайджан и Армения, Турция играе класическата „средна сила“ и се стреми да привлече Русия и САЩ в ситуацията, докато преследва собствените си интереси.

Последната ескалация на териториален спор между Азербайджан и Армения е ужасяваща и тревожна, имаме ли нужда от 2020 г., за да се влошим? Започнаха военни сблъсъци между двете страни в спорния регион Нагорни Карабах с участието на хеликоптери и артилерия. Боевете са продължили през цялата неделя вечер, а цивилните са мъртви. Русия и САЩ призоваха за прекратяване на огъня и незабавно спиране на военните действия.

В разгара на целия хаос обаче Азербайджан има много ясен и открит защитник - Турция на Реджеп Тайип Ердоган. Анкара е декларирал пълната си подкрепа за Баку страна в спора, обвинявайки Армения за ескалацията на напрежението и заявява: ". Турският народ се открояват със своите азербайджански братя с всички средства, тъй като той винаги е бил" Турция оттогава е обвинен в изпращане на F-16 бойци , за да помогне на Азербайджан и дори за изпращане на бойци от Сирия.

image

Време е да се сложи край на "окупацията" на Нагорни Карабах, турският лидер Ердоган казва на Армения, докато продължават граничните сблъсъци с Азербайджан

Но какво всъщност се случва тук? Въпреки факта, че Анкара маркира Армения като „най-голямата заплаха за региона“, истинският проблем тук всъщност е откровено амбициозната и националистическа външна политика на Турция и стремежът й към установяване на регионална хегемония, която се превръща във все по-голяма дестабилизираща сила към Средата Близост на Изток и Кавказ. Използвайки членството си само за стратегически лост и заемане на надмощие в конфликтите, които решава да ескалира, НАТО трябва да признае, че поведението на Еродган е все по-голяма отговорност, а партньорите му трябва да се стремят към него.

През последните няколко години вътрешната и външната политика на Турция претърпяха трансформация. Страната се отдалечи от демократичните идеали и ориентираната към запада философия на кемализма към турски национализъм, ръководен от популисти, който се стреми да отстоява по-агресивно интересите на Турция в чужбина. Въпреки че е член на НАТО, Еродган насочи външната политика на Анкара към независим и авантюристичен път, който видя, че страната се включва в множество регионални конфликти, за пренебрежение на всички останали.

Турция се опитва да създаде пространство за себе си като регионален хегемон, използвайки геостратегическото си положение като сухопътен мост между Европа и Азия, докато хеджира между Вашингтон и Москва за това. Само през последната година провокационните действия на Турция включват намеса в сирийската война, нарастващи морски спорове с Гърция, военна намеса в Либия и сега, ескалация на спора между Азербайджан и Армения и подсилване на пантурски национализъм като оправдание.

Защо Анкара се опитва да повлияе на тази криза по това време? На първо място, една повтаряща се тема на конфликти, вдъхновени от националисти през 2020 г., е въздействието на пандемията Covid-19. Икономиката на Турция претърпя опустошителни жертви от вируса , след като се срина с 9,9% на годишна база и достигна 11%

image

ФАЙЛ СНИМКА © РИА Новости / Иля Питалев

СЪЩО И НА RT.COM
Армения се готви за ДЪЛГА ВОЙНА в Нагорни Карабах, съветникът на премиера Пашинян предупреждава, че Турция се държи като „регионален терминатор“

Както виждаме в САЩ с играта за обвинение на Covid-19 срещу Пекин и много подобно в Индия с изострянето на граничния спор с Китай, ориентираните към популизъм страни смятат за толкова изгодно да се въоръжи национализмът като отвличане на вниманието от неволите у дома. Следователно Турция подвеждащо заклеймява Армения за агресор и по този начин се опира на пантюркската солидарност да подкрепи Азербайджан.

На второ място, геополитическите мотиви за включването си в конфликта включват търсене на по-големи разменни монети срещу Москва. Както беше посочено по-горе, външната политика на Турция е строго ориентирана към себе си и не се придържа към никакви универсалистки идеали, въпреки връзките си със Запада. Това се превръща във външна политика, която ефективно се стреми да се хеджира и постоянно да поддържа двусмислие в своите връзки между Москва и Запада, надявайки се да извлече ползи от отношенията си с двамата, без да се ангажира със сериозно приятелство. 

image

Арменският министър-председател предупреждава „агресивната“ Турция да стои далеч от конфликта в Нагорни Карабах, казва, че военните действия могат да прехвърлят регионалните граници

Това е известно още като „дипломация със средна сила“, при която една средно голяма държава играе между държави с голяма сила, за да преследва своите интереси. Един ден ще започне кавги със САЩ, на следващия ден ще започне битки с Москва или ЕС. За да направи това, Еродган просто продължава да се включва в една криза след следващата и по този начин ги извива да му дадат това, което иска.

Следователно участието на Анкара в спора между Азербайджан и Армения е доказателство, че тя, в класическата си позиция на средна сила, има за цел да привлече Москва и САЩ в ситуацията, за да си осигури дипломатически чипове за договаряне. Това може да включва искането за повече отстъпки по отношение на Сирия, както и при други кризи, в които тя се е вградила. 

Въпреки това, това не променя основните факти, че поведението на Турция дестабилизира целия регион около нея. Външната политика на Еродган е горчив бульон от пантюрски национализъм и регионално захващане на властта, основано на стратегия за хеджиране, стремяща се да играе великите сили една срещу друга. Трябва да се държи под контрол.




Гласувай:
0



Спечели и ти от своя блог!
1. planinitenabulgaria - Ердоган отдавна подготвя този конфликт в Азербайджан, който сега разпали.
30.09.2020 15:53
Той е следствие на разделението на народите по декрет на Сталин в съветската империя. И в Либия се меси, готви се да ни отпраска рязаата си каралина и на нас, милеел за Кърджалийско. И НАТО прееба, напрежение с Гърция предизвика.
Вие не си пишете статиите, пишат Ви ги други, а Вие ги публикувате, на тях обръщам внимание, че опастостта спрямо нас, която може да дойде от него е голяма. Както са си поделили с Русия Северен Кавказ, вищо чудно да се споразумеят да си поделят и нас. За Русия Черноморието, защото там има много руснаци вече, за Туерция - Кърджалийско и Делиормана. Останалото - Източна Румелия и Репубрика България, голяма колокото Черна гора.
цитирай
2. zahariada - Да
30.09.2020 16:31
Така е.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39739617
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031