Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
03.01.2019 12:00 - Китайският космически кораб става първи НИЩЕ да се докосне до тъмната страна на луната, тъй като предава изображения, които преди това не са били виждани, след
Автор: zahariada Категория: Новини   
Прочетен: 2233 Коментари: 0 Гласове:
1

Последна промяна: 03.01.2019 12:02

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
   Китайският космически кораб става първи НИЩЕ да се докосне до тъмната страна на луната, тъй като предава изображения, които преди това не са били виждани, след като е направил историческо кацане.


https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-6551733/Chinese-spacecraft-land-dark-moon.html?ito=social-twitter_mailonline



  • Китайски космически кораб направи първото кацане в далечната страна на луната
  • Лунният изследовател Chang"e 4 засегна 10,26 часа (2,26 часа GMT) по местно време
  • Мисията комуникира със Земята чрез релеен сателит, известен като Queqiao
  • Това трябваше да направи „мекото кацане“ в кратера на фон Карман в басейна на Южен полюс-Айткен 
  • Кратерът е толкова дълбок, че се смята, че той може да осигури никога преди видени скали

От АЛЕКС РОБЪРТСЪН ЗА MAILONLINE

ПУБЛИКУВАНО: 06:17 GMT, 3 януари 2019 | АКТУАЛИЗИРАНО: 06:38 GMT, 3 януари 2019 г.

е

 

Китайски космически кораб направи първото кацане в далечната страна на луната, съобщиха държавните медии.

Лунният изследовател Chang"e 4 се спусна в 10.26 часа (2.26 GMT) по местно време, съобщава централната телевизия на Китай в кратко изявление тази сутрин. 

Пионерското разтоварване показва растящите амбиции на Китай да се конкурира със САЩ като космическа сила.

Отсрещната страна на луната е обърната далеч от Земята и е сравнително неизследвана. Той е известен още като тъмната страна на Луната. 

 

Превъртете надолу за видеоклип 

image   9
     

Отсрещната страна на луната от южната страна на площадката за кацане е изобразена в изображение, което никога досега не е било наблюдавано от китайския космически кораб Chang"e 4

image   9
     

Chang"e-4 (впечатлението на художника), влязло в лунната орбита по-рано тази седмица, и скоро ще бъде първият роувър, който ще се приземи в далечната страна на лунната повърхност. А кацал ще помогне за насочване на космическия кораб към тъмната страна на луната

Сондата, Chang"e-4, влезе в планирана орбита в неделя ", за да се подготви за първото по рода си меко кацане в далечната страна на луната", съобщи агенция, цитирайки Китайската национална космическа администрация. 

Той не каза, в който разтоварването ще occur- но експерти от Смитсъновия институт, музеи и изследователски центрове група американски, съобщиха, че се очаква този занаят да се остави в точката на кацане кратер Карман между 1 януари и 3, в съответствие с южнокитайската Morning Post.

В актуализацията на 1 януари изследователят на Калифорнийския технологичен институт Й. Е. Куанжи пише, че  централната телевизия на Китай е потвърдила датата на кацане от 3 януари, макар и без думи за точното време. 

Чанг"е-4 ще се насочи към кратера на Карман в басейна на Южния полюс-Айткен, най-големият в цялата слънчева система на 24 000 км и дълбочина осем мили.

Луната е затворена към Земята, въртяща се със същата скорост, че обикаля около нашата планета, така че далечната страна - или „тъмната страна“ - никога не се вижда от Земята. 

Предишните космически кораби видяха далечната страна на луната, но никой не се приземи.

image   9
     

Чанг"е-4 е описан като "изключително амбициозен" и е обявен за знак за нарастващите намерения на Китай да се конкурира с усилията на САЩ, Русия и ЕС за изследване на космоса.

Китай стартира сондата Chang"e-4 по-рано този месец, носена от ракета Long Long-3B. 

Включва апарат за кацане и ровер, за да изследва повърхността на луната.

Синхуа каза, че сондата е навлязла в елиптична лунна орбита в 08.55 пекинско време, което я е довело до най-близката му точка само на 15 километра от повърхността на Луната. 

Чанг"е-4 за пръв път влезе в лунната орбита на 12 декември.

Задачите на Chang"e-4 включват астрономическо наблюдение, наблюдение на терена на луната, форма на релефа и минерален състав и измерване на неутронното лъчение и неутралните атоми за изследване на околната среда от далечната страна на Луната.

Китай се стреми да настигне Русия и Съединените щати, за да се превърне в голяма космическа сила до 2030 година. 

Следващата година планира да започне изграждането на собствена пилотирана космическа станция.

Video playing bottom right... Click here to expand to full page     Заредено : 0% Напредък: 0% 0:09 Pause Unmute   Current Time0:09 / Duration Time1:42 Цял екран         РазгъванеЗатвори image   9
     

Той ще посети неизследван район на лунната повърхност, наречен Южен полюс-Айткенски басейн (на снимката), разположен в южното полукълбо на луната

Въпреки че Китай настоява, че амбициите му са чисто мирни, американското министерство на отбраната го обвинява в извършването на действия, насочени към предотвратяване на използването на космически активи по време на криза.

Центърът за космически контрол ще избере "подходящо време" за разтоварване на сондата от другата страна на луната, съобщи Синхуа. 

Спускането му се подпомага от релеен сателит, Queqiao или Magpie Bridge.

Ретроекране на сондата, изстреляна на 12 декември, за стабилизиране на космическия кораб и забавянето му.  

Той излетя от сателитния център за изстрелване на Xichang в Съчуан, югозападен Китай в 6:30 GMT на 7 декември на върха на ракета Long March-3B.

Очаква се той да извърши „меко кацане“ и да се приземи на Луната, след като завърши своето 27-дневно пътуване през пространството.  

image   9
     

Релейният сателит ще лети до точката Земя-Луна в орбита около 80 000 км от повърхността на Луната (на снимката)

Проучването на огромното диво на повърхността на луната може да хвърли нова светлина върху неговата история и геология, като събира скали, които никога не са били виждани досега. 

Изследователите се надяват, че огромната дълбочина на кратера ще им позволи да изучат мантията на луната, слоя под повърхността, на луната.

Чанг"е-4 е описан като "изключително амбициозен" и е обявен за знак за нарастващите намерения на Китай да се конкурира с усилията за изследване на космоса на САЩ, Русия и ЕС.   

За да улесни комуникацията между контролерите на Земята и мисията Chang"e-4, Китай стартира релеен сателит, наречен Queqiao на 20 май и сега е разположен в оперативна орбита на около 40 000 мили от Луната.

image   9
     

Китайският план включва две мисии. Единият поставя спътник в орбита около Луната, за да осигури средства за изпращане на информация и данни обратно към Земята (вляво). В другата част са включени събирач и ровер, които ще работят заедно, за да изследват повърхността на Луната (вдясно)

ИЗСЛЕДВАНЕ НА КИТАЙСКОТО ПРОСТРАНСТВО 

Китай разтоварва своя „Юту“, или „Jade Rabbit“, ровера на Луната преди пет години и планира да изпрати сондата си Chang"e-5 там през следващата година.

Change-5 е проследяване на текущата мисия и ще се върне на Земята с първите проби от Луната от 1976 година.  

 

Азиатската суперсила също обмисля лунна мисия с екипаж.  

На 29 септември 2011 г. Китай стартира Tiangong 1.

На 14 декември 2013 г. [54] китайският Chang"e 3 стана първият обект, който се приземи на Луната от Луна 24 през 1976 г.

Втора космическа лаборатория, Tiangong 2, стартира на 15 септември 2016 г.

По-голяма основна постоянна космическа станция ще бъде третата и последна фаза на Проект 921.

Първата секция, обозначена като Tiangong 3, е планирана за пускане след Tiangong 2.

Китайската космическа станция ще бъде завършена през 2020 г. [46]

Китай също планира първата си програма за изследване на Марс, която може да се осъществи между 2033 г. и 2033 г., последвана от фаза на екипажа през 2040-2060.   

 

  image   9
     

Неговият полезен товар ще включва материали, необходими за експерименти, включително нискочестотен радиоспектрометър, панорамна камера и лунен проникващ радар, наред с други неща

image   9
     

Проучването и изследователят ще използват Queqiao, за да получат своите констатации обратно в Китай. Тъй като кацането се случва на тъмната страна на луната, той изискваше собствен сателит, за да може да изпрати информация обратно 

Това ще бъде основната форма на комуникация между Земята и космическия кораб. 

Проучването и изследователят ще използват Queqiao, за да получат своите констатации обратно в Китай. Тъй като кацането се случва на тъмната страна на луната, той изискваше собствен сателит, за да може да изпрати информация обратно. 

Последната мисия на Китай следва внимателно докосването на космическия кораб InSight на НАСА на Марс в понеделник, на място, по-малко от 400 мили (640 километра) от американския rover Curiosity, единственият друг работещ робот на Марс. 

image   9
     

Chang"e-4 стартира от сателитния център за стартиране на Xichang в Съчуан, югозападен Китай в 6:30 GMT на 7 декември 

Прочетете още:
  • Китайският космически кораб Changїe 4 ще опита историческо кацане на далечна страна на луната, между 1 и 3 януари South China Morning Post



Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39750159
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031